"Szpitale Polskie" S.A. Drawskie Centrum Specjalistyczne

Chrobrego 4 78-500 Drawsko Pomorskie Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 28-08-2017
www.szpitale-polskie.pl
sekretariat-drawsko@szpitale-polskie.pl

Ordynatorzy: położnictwa – Jerzy Łokociejewski (od 2015), neonatologii – Zygmunt Romanowski (od 1977), położne oddziałowe: położnictwa – Aneta Pyszka (od 2009), neonatologii – Beata Guziak (od 2009).

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego – I.

Szpital prowadzi I współpracuje z bezpłatną szkołę rodzenia. Kontakt do szkoły rodzenia: Mirosława Bas, tel: 664 475 747, e-mail: sekretariat-drawsko@szpitale-polskie.pl

Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem.
Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dokument tożsamości, wypisy z poprzednich pobytów w szpitalu.
Wyniki badań wymagane przy przyjęciu do szpitala: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał), posiew GBS oraz zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów jeśli były przeprowadzane konsultacje np. od okulisty lub kardiologa.
Plan porodu jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u pacjentek przyjmowanych do porodu:
- u wszystkich pacjentek: zbieranie wywiadu, badanie ogólne (tj. pomiar ciśnienia, tętna i temperatury, ważenie), badanie wewnętrzne, badanie USG, zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta,
- w zależności od decyzji personelu: zakładanie wenflonu, badanie KTG,
- na prośbę pacjentki: golenie krocza.

W oddziale porodowym są dwie sale jednoosobowe, dostępne dla wszystkich, bez opłat. Szpital nie podał informacji o dostępności sprzętów ułatwiających poród.

Plan porodu omawiany jest zawsze z położną w izbie przyjęć.
Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest co 120 minut, trwa ok. 20 minut. Szpital nie podał informacji o częstotliwości wykonywania badania wewnętrznego.
Rodząca może pić w trakcie porodu wodę niegazowaną, nie może jeść.
- niefarmakologiczne: masaż, praca z oddechem, kąpiel/prysznic,
- farmakologiczne: gaz wziewny, petydyna,
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą.
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu to parcie na plecach oraz parcie na boku na łóżku porodowym.
Rodząca jest zawsze informowana o stosowanych podczas porodu środkach, badaniach i zabiegach.

Osoba bliska może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Rodzącej nie może towarzyszyć więcej niż jedna osoba towarzysząca. W porodzie może towarzyszyć doula.
Osoba towarzysząca może zostać przez 2 godziny po porodzie oraz w oddziale położniczym (w godzinach odwiedzin).
W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna.

Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie przez około 5-30 minut. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się nie później niż 2 godziny po porodzie. W trakcie szycia krocza dziecko jest zawsze zabierane od matki. Osoba towarzysząca może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie.
Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana na brzuchu matki przez lekarza neonatologa.
Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się na oddziale noworodkowym po 31-120 minutach od narodzin,  noworodka po porodzie zabiegowym (vacuum, kleszcze) po 11-30 minutach, a po cięciu cesarskim po 5-10 minutach od narodzin.
Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia zostaje przewieziony na oddział noworodkowy. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia.
Pierwsza kąpiel noworodka ma miejsce zawsze w pierwszej dobie życia.

W oddziale położniczym są dwie sale jednoosobowe z łazienkami, jedna sala trzyosobowa z łazienką oraz trzy sale trzyosobowe bez łazienek.
Zdrowe matki po porodzie fizjologicznym lub po cesarskim cięciu przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę, ale mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce.
Pobyt na oddziale położniczym trwa średnio 2 dni po porodzie drogami natury, 3 dni po porodzie zabiegowym i po cięciu cesarskim.
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności opiekuna. Każdy rodzic jest uczony jak pielęgnować noworodka. Matka najczęściej jest informowana o stanie zdrowia dziecka po każdym zabiegu, badaniu. Opiekun zawsze jest obecny w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka.
Kobieta otrzymuje poradę laktacyjną na życzenie. Porad laktacyjnych udzielają położne.
Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym ze wskazań medycznych takich jak przyjmowanie leków uniemożliwiających karmienie, stan zdrowia matki itp.
Kobieta nie ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się w godz. 10-18 w sali, w której matka leży (oraz w wyjątkowych sytuacjach w innych godzinach za zgodą ordynatora).

Brak opłat.

- Znieczulenie dolarganem

Nie Znieczulenie gazem wziewnym

Barbara
02-09-2016 12:39

O szpitalu w Drawsku słyszałam różne opinie, najczęściej złe. Ja miałam to szczęście, że mój poród przypadł na czas zmiany ordynatora oddziału. Osobiście jestem zadowolona z przebiegu porodu oraz opieki po porodzie. Panie położne były miłe i pomocne. Ordynator oddziału to wspaniały człowiek, który zawsze pytał jak czują się mamy i ich maluszki. Na oddziale przebywałam 7 dni z powodu problemów z serduszkiem maluszka. Poród był rodzinny za który nie pobierają opłat. Pojedyncze sale są również bezpłatne.

sylwka
10-07-2014 20:09

Sam szpital moze byc..płatne pokoje są bardzo dobrze wyposażone, opieka w czasie porodu jak i po byla ok..jedzenie niezbyt dobre.

kaarolaah
07-11-2013 09:49

Lekarze OK, położne również, warunki bytowe tragiczne, jedzenie okropne, pielęgniarki od dzieci tragedia!!! ( poza dwoma) reszta wie wszystko lepiej i w cale nie pomagają w ogarnięciu tego wszystkiego dla świeżo upieczonych mam. Szkoda że kontakt z rodziną jest tak bardzo ograniczony tylko na korytarzu i to oglądanie dziecka zza szybki :( . Całymi dniami w sali po operacyjnej nikt nie zagląda trzeba się drzeć a na prośbę o leki przeciwbólowe można usłyszeć ale jest pani słabo odporna na ból.

eve1990
19-07-2013 21:02

Opieka fatalna. Kiedy odeszły mi wody położna powiedziała, że się zesikałam. Im większy odczuwałam ból podczas badania tym bardziej położna była zadowolona. Prośba o cokolwiek na ból wywołała fale śmiechu. Byłam zdana sama na siebie. Przez cały dzień nikt z personelu do mnie nie zajrzał. Goście nie mają wstępu na oddział. Ojciec może zobaczyć dziecko z daleka przez szybkę jeśli pielęgniarka raczy je łaskawie pokazać. Warunki lokalowe jak w czasie II wojny światowej. Zdecydowanie odradzam.

M_Z
24-05-2013 20:48
Rok narodzin dziecka: 2010

Nie mogę mieć nic do zarzucenia lekarzom, pielęgniarką i super położnej. Warunki lokalowe nie były dla mnie najważniejsze w takich dniach, personej pierwsza klasa!