"Szpitale Polskie" S.A. Drawskie Centrum Specjalistyczne

Chrobrego 4 78-500 Drawsko Pomorskie Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 08-09-2016
www.szpitale-polskie.pl
sekretariat-drawsko@szpitale-polskie.pl

Dane dotyczące oddziału położniczego i neonatologicznego otrzymane od szpitala w roku 2015.

Ordynatorzy: położnictwa - Jerzy  Łokociejewski (2015),  neonatologii – Zygmunt A. Romanowski (od 1977), położna oddziałowa - położnictwa Aneta Pyszka (2010); pielęgniarka oddziałowa neonatologii – Beata Guziak (od 2009).

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego - I

Szpital prowadzi bezpłatną szkołę rodzenia. Osoba do kontaktu: Mirosława Bas, tel.: 664 475 747

Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem. Dokumenty potrzebne przy przyjęciu do szpitala: dowód osobisty, karta ciąży, oryginalny wynik grupy krwi, zalecany wynik wymazu GBS. Plan porodu jest dołączony do dokumentacji. Rodząca, przy przyjęciu do szpitala, podpisuje ogólną zgodę na proponowane leczenie i na poszczególne zabiegi: założenie wenflonu, lewatywa, podłączenie kroplówki naskurczowej, nacięcie krocza, wyłyżeczkowanie jamy macicy, ręczne wydobycie łożyska. Wyraża ustną oraz pisemną zgodę bezpośrednio przed powyższymi zabiegami. Nie ma golenia, lewatywa na prośbę pacjentki.

Trakt porodowy i jednoosobowe sale porodowe dostępne dla wszystkich rodzących, bez opłat. Do dyspozycji rodzących piłka, drabinki.

Wenflon jest zakładany tylko jeśli sytuacja tego wymaga (w trakcie porodu lub po). Plan porodu omawiany jest w sali porodowej z położną. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest co 2 godziny. Badania wewnętrzne wykonywane są przez położną w zależności od sytuacji i co 2 godziny przez lekarza położnika. Można pić, ale nie można jeść. Personel zachęca do aktywności.

- niefarmakologiczne: techniki oddechowe, immersja wodna;

- farmakologiczne: gaz wziewny, opiaty.

Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe nie jest dostępne.

II okres porodu najczęściej przebiega w pozycji półsiedzącej z uniesionymi nogami zgiętymi w kolanach. Personel, z własnej inicjatywy, informuje rodzącą o przebiegu porodu i stosowanych środkach i zabiegach. Życzenia rodzącej (dotyczące ochrony krocza, parcia w wybranej pozycji etc.) są uwzględniane w większości sytuacji.

Możliwy poród z jedną osobą towarzyszącą, ale rodzącej i jej partnerowi może towarzyszyć doula. Osoba towarzysząca może zostać 2 godziny po porodzie. W trakcie cesarskiego cięcia osoba towarzysząca może być obecna (w kąciku noworodka przy otwartych drzwiach na salę cięć cesarskich). Ojciec nie może kangurować dziecka po porodzie. Przystawienie dziecka do piersi po cięciu cesarskim możliwe po przewiezieniu na salę pooperacyjną jeśli stan noworodka na to pozwala i stan matki jest dobry.

Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie od 1 do 5 minut. Pierwsze karmienie odbywa się jeszcze w sali porodowej, nie później niż po około 2 godzinach. Ocena Apgar dokonywana jest w kąciku noworodka przez lekarza neonatologa. W trakcie szycia krocza dziecko jest zabierane od matki. Ojciec może przeciąć pępowinę. Mierzenie i ważenie odbywa się w innym pomieszczeniu (oddział noworodkowy) po 5 -10 minutach od narodzin. Osoba towarzysząca może być przy tym obecna. Pierwsza kąpiel 10 minut po urodzeniu.

Można obejrzeć oddział neonatologiczny przed porodem jeśli jest taka możliwość. Oddział pracuje w systemie rooming-in. Na oddziale jest 18 łóżek, w tym 14 dla matek z dziećmi. 1 w.c.  i 1 prysznic przypadają na 2 łóżka. Matki przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę, mają jednak możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Na noc dzieci zabierane są do oddziału noworodkowego. Jeśli dziecko z powodów zdrowotnych znajduje się osobno, to matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce. Pobyt w oddziale trwa średnio 3 dni po porodzie drogami natury, 3 dni po cesarskim cięciu. Na prośbę kobiety jest możliwy szybszy wypis ze szpitala. Matka uczona jest pielęgnacji dziecka, a wszystkie zabiegi pielęgnacyjne odbywają się w jej obecności. Personel z własnej inicjatywy informuje o stanie zdrowia dziecka. Matka lub ojciec na swoją prośbę mogą być obecni w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka. Matki uczone są jak karmić piersią. Noworodki są dokarmiane sztucznym mlekiem na prośbę matki lub ze wskazań medycznych: żółtaczki pokarmowej, leków przyjmowanych przez matkę stanowiących przeciwwskazanie do karmienia piersią. Nie ma możliwość konsultacji z psychologiem, nie ma też na oddziale doradcy laktacyjnego. Odwiedziny o każdej porze, w sali w której leży matka lub na korytarzu.

Brak opłat

Nie Znieczulenie gazem wziewnym

Barbara
02-09-2016 12:39

O szpitalu w Drawsku słyszałam różne opinie, najczęściej złe. Ja miałam to szczęście, że mój poród przypadł na czas zmiany ordynatora oddziału. Osobiście jestem zadowolona z przebiegu porodu oraz opieki po porodzie. Panie położne były miłe i pomocne. Ordynator oddziału to wspaniały człowiek, który zawsze pytał jak czują się mamy i ich maluszki. Na oddziale przebywałam 7 dni z powodu problemów z serduszkiem maluszka. Poród był rodzinny za który nie pobierają opłat. Pojedyncze sale są również bezpłatne.

sylwka
10-07-2014 20:09

Sam szpital moze byc..płatne pokoje są bardzo dobrze wyposażone, opieka w czasie porodu jak i po byla ok..jedzenie niezbyt dobre.

kaarolaah
07-11-2013 09:49

Lekarze OK, położne również, warunki bytowe tragiczne, jedzenie okropne, pielęgniarki od dzieci tragedia!!! ( poza dwoma) reszta wie wszystko lepiej i w cale nie pomagają w ogarnięciu tego wszystkiego dla świeżo upieczonych mam. Szkoda że kontakt z rodziną jest tak bardzo ograniczony tylko na korytarzu i to oglądanie dziecka zza szybki :( . Całymi dniami w sali po operacyjnej nikt nie zagląda trzeba się drzeć a na prośbę o leki przeciwbólowe można usłyszeć ale jest pani słabo odporna na ból.

eve1990
19-07-2013 21:02

Opieka fatalna. Kiedy odeszły mi wody położna powiedziała, że się zesikałam. Im większy odczuwałam ból podczas badania tym bardziej położna była zadowolona. Prośba o cokolwiek na ból wywołała fale śmiechu. Byłam zdana sama na siebie. Przez cały dzień nikt z personelu do mnie nie zajrzał. Goście nie mają wstępu na oddział. Ojciec może zobaczyć dziecko z daleka przez szybkę jeśli pielęgniarka raczy je łaskawie pokazać. Warunki lokalowe jak w czasie II wojny światowej. Zdecydowanie odradzam.

M_Z
24-05-2013 20:48
Rok narodzin dziecka: 2010

Nie mogę mieć nic do zarzucenia lekarzom, pielęgniarką i super położnej. Warunki lokalowe nie były dla mnie najważniejsze w takich dniach, personej pierwsza klasa!