Powiatowe Centrum Zdrowia Sp. z o.o. Szpital Powiatowy w Drezdenku

Piłsudskiego 8 66-530 Drezdenko Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 29-10-2017
Tel.: 95 76 205 05
www.szpital-drezdenko.pl
sekretariat@szpital-drezdenko.pl

Ordynatorzy: położnictwa – : Andrzej Kuczyński (od 2011), neonatologii – Hanna Ciepielewicz (od 2012), położne oddziałowe: położnictwa – Anna Płusa (od 2010), neonatologii – Edyta Urbaniak (od 2010).

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego – I.

Szpital prowadzi płatną szkołę rodzenia. Kontakt do szkoły rodzenia:  Anna Płusa; tel. 660765561; e-mail :annamasia1974@onet.pl; www: szpital-drezdenko.pl

Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem.
Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dokument tożsamości, wypisy z poprzednich pobytów w szpitalu, dodatkowe dokumenty w przypadku planowego cięcia cesarskiego, inne dokumenty: zaświadczenie o chorobie współistniejącej, będącej przeciwwskazaniem do porodu siłami natury.
Wyniki badań wymagane przy przyjęciu do szpitala: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał, antygen HBs - HBS Ag - badanie w kierunku WZW B - w ciąży, OWA, WR - odczyn Wassermanna - badanie w kierunku kiły posiew GBS; badanie na nosicielstwo wirusa HIV, przeciwciała anty-HC (badanie w kierunku WZW C), wszystkie wyniki badań usg wykonane w obecnej ciąży oraz zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów jeśli były przeprowadzane konsultacje np. od okulisty lub kardiologa, dodatkowe badania w przypadku planowego cięcia cesarskiego. Plan porodu jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u pacjentek przyjmowanych do porodu:
- u wszystkich pacjentek: zbieranie wywiadu, badanie ogólne (tj. pomiar tętna, ciśnienia i temperatury, ważenie), badanie wewnętrzne, zakładanie wenflonu, badanie KTG, badanie USG, zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta, inne czynności.
- na prośbę pacjentki: lewatywa, golenie krocza

W oddziale porodowym jest  trakt porodowy z 9 stanowiskami podzielonymi niską ścianką oraz 4 sale jednoosobowe, dostępne dla wszystkich rodzących, bez opłat.
Do dyspozycji rodzących na trakcie i we wszystkich salach jednoosobowych są dostępne: worki sako, piłki, drabinki, materace, prysznic (dostępny w niektórych salach i stanowiskach na trakcie).

Plan porodu omawiany jest często z położną w izbie przyjęć i z położną w sali porodowej. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony co 90 minut, trwa ok. 30 minut. Badania wewnętrzne wykonywane są przez położną i przez lekarza.
Rodząca nie może  pić, ani jeść w trakcie porodu.
- niefarmakologiczne: masaż, praca z oddechem,  przezskórna stymulacja elektryczna (TENS)
- farmakologiczne: gaz wziewny., petydyna.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą.
Znieczulenie dolędźwiowe nie jest dostępne.
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu to parcie na plecach na łóżku porodowym i w pozycji siedzącej.
Rodząca jest zawsze informowana o stosowanych podczas porodu środkach, badaniach i zabiegach.

Osoba bliska może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Rodzącej nie może towarzyszyć więcej niż jedna osoba towarzysząca. W porodzie może towarzyszyć doula, jeżeli kobieta jest sama. Osoba towarzysząca może przebywać na trakcie porodowym, o ile pozostałe rodzące wyrażą zgodę.
Osoba towarzysząca nie może zostać przez 2 godziny po porodzie. Może przebywać w oddziale położniczym w godzinach odwiedzin (nie w nocy).
W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna.

Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie powyżej 5 – 30 minut. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się w ciągu 2 godzin po urodzeniu. W trakcie szycia krocza dziecko jest  zabierane od matki. Osoba towarzysząca może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie.
Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana na brzuchu matki przez lekarza neonatologa.
Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie drogami natury, po porodzie zabiegowym (vacuum, kleszcze) i po cięciu cesarskim odbywa się w innym pomieszczeniu po 5 – 10 minutach. Osoba towarzysząca może być przy tym obecna.
Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia zostaje przewieziony na oddział noworodkowy i jest przekazywany osobie towarzyszącej w wózeczku szpitalnym. Pierwsze karmienie zdrowego noworodka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia.
Pierwsza kąpiel noworodka wykonywana jest zawsze w pierwszej dobie życia.

W oddziale położniczym są 4 jednoosobowe sale z łazienkami i 3  trzyosobowe sale z łazienkami. Matki przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę, matki po cięciu cesarskim mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki, matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce.
Pobyt w oddziale położniczym trwa średnio 2 dni po porodzie drogami natury, 3 dni po porodzie zabiegowym i po cięciu cesarskim.
Nie wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności opiekuna. Każda matka jest uczona, jak pielęgnować noworodka. Jeśli rodzic poprosi  może być obecny w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka  oraz jest  informowany o stanie zdrowia noworodka na każdą prośbę.
Kobieta otrzymuje poradę laktacyjną na życzenie. Porad laktacyjnych udzielają położne. Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym, gdy występują zauważalne trudności w karmieniu (noworodek płacze, jest niespokojny).
Kobieta nie ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają dowolnie, o każdej porze w ciągu dnia w sali, w której matka leży.

Brak opłat.

- Znieczulenie dolarganem

Nie Znieczulenie gazem wziewnym

Iwona
11-02-2018 19:56
Rok narodzin dziecka: 2018

Jak 3 lata temu, rodząc naturalnie bardzo chwaliłam szpital w Drezdenku tak teraz rodząc na początku stycznia 2018 nie mogę tego zrobić. Nie jestem osobą specjalnie wymagającą, bardzo szanuję pracę położnych i wiem, że ta praca wymaga mocnej psychiki. Każda z nas, martwi się o swoje nienarodzone dziecko, szczególnie gdy nie wszystko idzie tak jak powinno i często jest się wykończonym psychicznie.. To w jaki sposób traktowano mnie podczas przygotowania do porodu jest skandaliczne. Nie mam żadnych zarzutów co do lekarzy czy oddziału dla noworodków. Sposób zwracania się szczególnie dwóch położnych był tak chamski...przypominal mi opowieści z porodów mojej mamy czy babci. Rodzić po ludzku...?Nie! W Drezdenku w szpitalu tak nie urodzisz. Weterynarze delikatniej obchodzą się z moimi klaczami podczas badania ginekologicznego jak jedna z położnych. Już nie mówiąc o lewatywie. Miałam robioną lewatywe nie raz i to jak zrobiła to jedna z Pań położnych to powiem szczerze że psychicznie mnie to dobiło... Gdyby nie to że myślami byłam z moją nienarodzona córeczką, wykonczona psychicznie ,zareagowalabym ... niestety nie zrobiłam tego. Ta kobieta nie powinna pracować jako położna. Marzyłam tylko żeby ten koszmar się skończył jak najszybciej. Nie miałam nawet skurczów a psychicznie już miałam wszystkiego dosyć... Nie wiem jak duże trzeba miec problemy z samym sobą żeby tak wyżywać się na pacjentach. To obrzydliwe i typowo w sumie " ludzkie" . Zwierzęta wykazują większą empatię w stosunku do siebie. To jak w takim sensie ma być to ludzkie, bo tylko człowiek człowiekowi zgotowuje taki los, to ja dziękuję. Dziewczyny teraz nie jest zbyt dobra pora na rodzenie w Drezdenku. Chyba, że ze swoją położną.

Aga
23-01-2018 16:47
Rok narodzin dziecka: 2017

Jakiś czas temu rodziłam w szpitalu w Drezdenku. Przy porodzie była pani Wilińska (położna). Może i bym poleciła ten szpital, bo personel jest dobry, szczególnie Panie z neonatologii- świetne kobiety! Ale przez to, co przeżyłam na porodówce, stanowczo ODRADZAM. Położna wyzywała mnie, wyśmiewała, krzyczała, tak jak i męża, którego obecność ją irytowała. Wręcz żadnego pohamowania. Czy ona pracuje tam za karę? Tak to wygląda. Ze szpitala wróciłam w tragicznym stanie psychicznym, przez to, jak zostałam potraktowana. Nigdy więcej nie wybiorę Drezdenka. Nie polecam!!!

malivka
28-06-2015 00:06

Urodziłam moją córeczkę w Drezdenku i śmiało mogę polecić szpital wszystkim przyszłym mamom. Dla mnie opieka w czasie porodu i atmosfera były bardzo przyjazne, bez porównania do Gorzowa. Miłe i fachowe położne, pielęgniarki i lekarze.

ewa
24-06-2015 10:57

Polecam ten szpital jako miejsce narodzin waszego maleństwa. Duży plus za opiekę przed porodem, w trakcie i po porodzie. Bardzo miła opieka wszystkich pracowników oddziałów na których przebywa rodząca i dziecko.

karolina
15-03-2015 08:55

Szpital został polecony, jak i dr Kuczyński i wcale się nie zawiodłam. Personel szpitala, zarówno przed jak i po porodzie, otoczył mnie i moje dziecko najlepszą opieką.Polecam z całego serca! A dr Kuczynskiemu i jego załodze życzymy powodzenia i dziekujemy. Mama z Marysią

jagodarena
11-11-2014 22:54

Straszono mnie tym szpitalem i porodem w Drezdenku. Okazało się, że niepotrzebnie! Rodziłam w 2014, warunki były znakomite. Osobny pokój z własną łazienką, sala porodowa OK, położna, która przyjmowała poród przemiła i pomocna! Lekarze super, bardzo mili, wszyscy uprzejmi. Szkoda tylko, że nie mają znieczulenia.

Mała
17-06-2013 20:43
Rok narodzin dziecka: 1997

Jestem znów w ciąży i przeraża mnie myśl, że znów tam trafię; mam nadzieję, że urodzę w domu lub zdąże dojechać gdzie indziej :(