Powiatowe Centrum Zdrowia Sp. z o.o. Szpital Powiatowy w Drezdenku

Piłsudskiego 8 66-530 Drezdenko Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 24-11-2014
Tel.: 95 76 205 05
www.szpital-drezdenko.pl
sekretariat@szpital-drezdenko.pl

Dane dotyczące oddziału położniczego i neonatologicznego otrzymane od szpitala w roku 2014.

Ordynatorzy: położnictwa – Andrzej Wojciech Kuczyński (od 2011), neonatologii – Anna Ciepielewicz (od 2012), kierowniczka oddziału położnictwa – Anna Płusa (od 2009), kierowniczka oddziału neonatologii – Edyta Urbaniak.

Stopień referencyjności szpitala – I.

Szpital prowadzi płatną szkołą rodzenia. Osoba do kontaktu: Anna Płusa, tel.: 660 765 561.

Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem. Dokumenty potrzebne przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, wyniki badań laboratoryjnych i USG, dowód osobisty. Plan porodu jest czasami dołączony do dokumentacji.
Rodząca, przy przyjęciu do szpitala, podpisuje ogólną zgodę na proponowane leczenie oraz wyraża pisemną zgodę bezpośrednio przed zabiegami. Golenie i lewatywa na prośbę pacjentki.

3 sale jednoosobowe dostępne dla wszystkich rodzących, bez opłat. Do dyspozycji rodzących: worek sako, piłka, drabinki, materac.

Wenflon jest zakładany tylko jest jeśli sytuacja tego wymaga (w trakcie porodu lub po). Plan porodu omawiany jest jeśli czas na to pozwala. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest raz na jakiś czas w zależności od decyzji lekarza dyżurnego. Badania wewnętrzne wykonywane są co 2 godziny przez lekarza. Można pić, ale nie można jeść. Personel zachęca do aktywności i używania sprzętów dostępnych w sali porodowej.
- niefarmakologiczne: TENS;
- farmakologiczne: leki przeciwbólowe dożylne i domięśniowe, kroplówka, gaz wziewny.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe nie jest dostępne.
II okres porodu najczęściej przebiega w pozycji półsiedzącej lub innej, zależnie od sytuacji. Personel, z własnej inicjatywy, informuje rodzącą o przebiegu porodu i stosowanych środkach i zabiegach. Obecność studentów tylko za zgodą rodzącej. Życzenia rodzącej (dotyczące ochrony krocza, parcia w wybranej pozycji etc.) są uwzględniane gdy sytuacja na to pozwala.

Możliwy poród z jedną osobą towarzyszącą. Jednocześnie szpital deklaruję, że zarówno rodzącej jak i jej partnerowi może towarzyszyć doula (choć zaznacza, że jest to niezwykle rzadkie). Osoba towarzysząca może zostać ile chce, również w oddziale położniczym. W trakcie cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna, ale może kangurować dziecka po porodzie. Przystawienie dziecka do piersi jest możliwe po 30 minutach do godziny od narodzin.

Zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie powyżej 5 i do 30 minut deklaruje oddział położniczy, powyżej 30 minut – deklaruje oddział neonatologiczny. Pierwsze karmienie odbywa się nie później niż po około 2 godzinach, jeszcze w sali porodowej.  Ojciec może przeciąć pępowinę. Ocena Apgar dokonywana jest na brzuchu matki przez położną i/lub lekarza neonatologa. W trakcie szycia krocza dziecko jest zabierane od matki. Mierzenie i ważenie odbywa się po 30 minutach – 2 godzinach od narodzin. Osoba towarzysząca może być obecna. Pierwsza kąpiel wykonywana jest po pierwszej dobie od narodzin.

Można obejrzeć oddział neonatologiczny przed porodem. Oddział pracuje w systemie rooming – in. W oddziale jest 13 łóżek dla matek z dziećmi. 1 w.c. i 1 prysznic przypadają na 2 łóżka. Matki przebywają dziećmi przez całą dobę, ale mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Jeśli dziecko z powodów zdrowotnych znajduje się osobno, to matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce. Pobyt w oddziale trwa średnio 2 doby po porodzie drogami natury i porodzie zabiegowym, 3 doby po cesarskim cięciu. Na prośbę kobiety jest możliwy szybszy wypis ze szpitala. Matka uczona jest pielęgnacji dziecka, a wszystkie zabiegi pielęgnacyjne odbywają się w jej obecności. Personel z własnej inicjatywy informuje o stanie zdrowia dziecka. Matka (lub ojciec) zawsze mogą być obecni w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka. Matki uczone są jak karmić piersią. Noworodki są dokarmiane sztucznym mlekiem na prośbę matki oraz ze wskazań medycznych: matka przyjmuje leki, które są przeciwwskazaniem do karmienia. Nie ma możliwości konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny o każdej porze, w sali w której leży matka.

Nie ma opłat.

Nie Znieczulenie gazem wziewnym

malivka
28-06-2015 00:06

Urodziłam moją córeczkę w Drezdenku i śmiało mogę polecić szpital wszystkim przyszłym mamom. Dla mnie opieka w czasie porodu i atmosfera były bardzo przyjazne, bez porównania do Gorzowa. Miłe i fachowe położne, pielęgniarki i lekarze.

ewa
24-06-2015 10:57

Polecam ten szpital jako miejsce narodzin waszego maleństwa. Duży plus za opiekę przed porodem, w trakcie i po porodzie. Bardzo miła opieka wszystkich pracowników oddziałów na których przebywa rodząca i dziecko.

karolina
15-03-2015 08:55

Szpital został polecony, jak i dr Kuczyński i wcale się nie zawiodłam. Personel szpitala, zarówno przed jak i po porodzie, otoczył mnie i moje dziecko najlepszą opieką.Polecam z całego serca! A dr Kuczynskiemu i jego załodze życzymy powodzenia i dziekujemy. Mama z Marysią

jagodarena
11-11-2014 22:54

Straszono mnie tym szpitalem i porodem w Drezdenku. Okazało się, że niepotrzebnie! Rodziłam w 2014, warunki były znakomite. Osobny pokój z własną łazienką, sala porodowa OK, położna, która przyjmowała poród przemiła i pomocna! Lekarze super, bardzo mili, wszyscy uprzejmi. Szkoda tylko, że nie mają znieczulenia.

Mała
17-06-2013 20:43
Rok narodzin dziecka: 1997

Jestem znów w ciąży i przeraża mnie myśl, że znów tam trafię; mam nadzieję, że urodzę w domu lub zdąże dojechać gdzie indziej :(