Powiatowe Centrum Zdrowia Sp. z o.o. Szpital Powiatowy w Drezdenku

Piłsudskiego 8 66-530 Drezdenko Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 29-10-2017
Tel.: 95 76 205 05
www.szpital-drezdenko.pl
sekretariat@szpital-drezdenko.pl

Ordynatorzy: położnictwa – : Andrzej Kuczyński (od 2011), neonatologii – Hanna Ciepielewicz (od 2012), położne oddziałowe: położnictwa – Anna Płusa (od 2010), neonatologii – Edyta Urbaniak (od 2010).

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego – I.

Szpital prowadzi płatną szkołę rodzenia. Kontakt do szkoły rodzenia:  Anna Płusa; tel. 660765561; e-mail :annamasia1974@onet.pl; www: szpital-drezdenko.pl

Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem.
Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dokument tożsamości, wypisy z poprzednich pobytów w szpitalu, dodatkowe dokumenty w przypadku planowego cięcia cesarskiego, inne dokumenty: zaświadczenie o chorobie współistniejącej, będącej przeciwwskazaniem do porodu siłami natury.
Wyniki badań wymagane przy przyjęciu do szpitala: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał, antygen HBs - HBS Ag - badanie w kierunku WZW B - w ciąży, OWA, WR - odczyn Wassermanna - badanie w kierunku kiły posiew GBS; badanie na nosicielstwo wirusa HIV, przeciwciała anty-HC (badanie w kierunku WZW C), wszystkie wyniki badań usg wykonane w obecnej ciąży oraz zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów jeśli były przeprowadzane konsultacje np. od okulisty lub kardiologa, dodatkowe badania w przypadku planowego cięcia cesarskiego. Plan porodu jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u pacjentek przyjmowanych do porodu:
- u wszystkich pacjentek: zbieranie wywiadu, badanie ogólne (tj. pomiar tętna, ciśnienia i temperatury, ważenie), badanie wewnętrzne, zakładanie wenflonu, badanie KTG, badanie USG, zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta, inne czynności.
- na prośbę pacjentki: lewatywa, golenie krocza

W oddziale porodowym jest  trakt porodowy z 9 stanowiskami podzielonymi niską ścianką oraz 4 sale jednoosobowe, dostępne dla wszystkich rodzących, bez opłat.
Do dyspozycji rodzących na trakcie i we wszystkich salach jednoosobowych są dostępne: worki sako, piłki, drabinki, materace, prysznic (dostępny w niektórych salach i stanowiskach na trakcie).

Plan porodu omawiany jest często z położną w izbie przyjęć i z położną w sali porodowej. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony co 90 minut, trwa ok. 30 minut. Badania wewnętrzne wykonywane są przez położną i przez lekarza.
Rodząca nie może  pić, ani jeść w trakcie porodu.
- niefarmakologiczne: masaż, praca z oddechem,  przezskórna stymulacja elektryczna (TENS)
- farmakologiczne: gaz wziewny., petydyna.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą.
Znieczulenie dolędźwiowe nie jest dostępne.
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu to parcie na plecach na łóżku porodowym i w pozycji siedzącej.
Rodząca jest zawsze informowana o stosowanych podczas porodu środkach, badaniach i zabiegach.

Osoba bliska może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Rodzącej nie może towarzyszyć więcej niż jedna osoba towarzysząca. W porodzie może towarzyszyć doula, jeżeli kobieta jest sama. Osoba towarzysząca może przebywać na trakcie porodowym, o ile pozostałe rodzące wyrażą zgodę.
Osoba towarzysząca nie może zostać przez 2 godziny po porodzie. Może przebywać w oddziale położniczym w godzinach odwiedzin (nie w nocy).
W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna.

Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie powyżej 5 – 30 minut. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się w ciągu 2 godzin po urodzeniu. W trakcie szycia krocza dziecko jest  zabierane od matki. Osoba towarzysząca może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie.
Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana na brzuchu matki przez lekarza neonatologa.
Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie drogami natury, po porodzie zabiegowym (vacuum, kleszcze) i po cięciu cesarskim odbywa się w innym pomieszczeniu po 5 – 10 minutach. Osoba towarzysząca może być przy tym obecna.
Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia zostaje przewieziony na oddział noworodkowy i jest przekazywany osobie towarzyszącej w wózeczku szpitalnym. Pierwsze karmienie zdrowego noworodka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia.
Pierwsza kąpiel noworodka wykonywana jest zawsze w pierwszej dobie życia.

W oddziale położniczym są 4 jednoosobowe sale z łazienkami i 3  trzyosobowe sale z łazienkami. Matki przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę, matki po cięciu cesarskim mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki, matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce.
Pobyt w oddziale położniczym trwa średnio 2 dni po porodzie drogami natury, 3 dni po porodzie zabiegowym i po cięciu cesarskim.
Nie wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności opiekuna. Każda matka jest uczona, jak pielęgnować noworodka. Jeśli rodzic poprosi  może być obecny w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka  oraz jest  informowany o stanie zdrowia noworodka na każdą prośbę.
Kobieta otrzymuje poradę laktacyjną na życzenie. Porad laktacyjnych udzielają położne. Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym, gdy występują zauważalne trudności w karmieniu (noworodek płacze, jest niespokojny).
Kobieta nie ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają dowolnie, o każdej porze w ciągu dnia w sali, w której matka leży.

Brak opłat.

- Znieczulenie dolarganem

Nie Znieczulenie gazem wziewnym

malivka
28-06-2015 00:06

Urodziłam moją córeczkę w Drezdenku i śmiało mogę polecić szpital wszystkim przyszłym mamom. Dla mnie opieka w czasie porodu i atmosfera były bardzo przyjazne, bez porównania do Gorzowa. Miłe i fachowe położne, pielęgniarki i lekarze.

ewa
24-06-2015 10:57

Polecam ten szpital jako miejsce narodzin waszego maleństwa. Duży plus za opiekę przed porodem, w trakcie i po porodzie. Bardzo miła opieka wszystkich pracowników oddziałów na których przebywa rodząca i dziecko.

karolina
15-03-2015 08:55

Szpital został polecony, jak i dr Kuczyński i wcale się nie zawiodłam. Personel szpitala, zarówno przed jak i po porodzie, otoczył mnie i moje dziecko najlepszą opieką.Polecam z całego serca! A dr Kuczynskiemu i jego załodze życzymy powodzenia i dziekujemy. Mama z Marysią

jagodarena
11-11-2014 22:54

Straszono mnie tym szpitalem i porodem w Drezdenku. Okazało się, że niepotrzebnie! Rodziłam w 2014, warunki były znakomite. Osobny pokój z własną łazienką, sala porodowa OK, położna, która przyjmowała poród przemiła i pomocna! Lekarze super, bardzo mili, wszyscy uprzejmi. Szkoda tylko, że nie mają znieczulenia.

Mała
17-06-2013 20:43
Rok narodzin dziecka: 1997

Jestem znów w ciąży i przeraża mnie myśl, że znów tam trafię; mam nadzieję, że urodzę w domu lub zdąże dojechać gdzie indziej :(