Opis placówki
A A A

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Działdowie

Leśna 1 13-200 Działdowo Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 07-12-2017
23 697 26 65; 23 697 22 11
www.spzoz-dzialdowo.pl
sekretariat@spzoz-dzialdowo.pl


Opis opracowany na podstawie danych pozyskanych od szpitala w trybie dostępu do informacji publicznej w roku 2016, statystyki medyczne za rok 2015.

Ordynatorzy: położnictwa – Grzegorz Roman (od 2008), neonatologii – Bogumiła Tomczyk (od 2007), położne oddziałowe: położnictwa – Barbara Tessar (od 2013), neonatologii – Donata Krzyżewska (od 1984).

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego – I

Szpital posiada tytuł „Szpital Przyjazny Dziecku”. Rok oceny – 1998; rok reoceny – 2009 .

Szkoła Rodzenia
Szpital nie prowadzi ani nie współpracuje ze szkołą rodzenia.

Izba Przyjęć
Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem. Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dokument tożsamości, skierowanie do szpitala, plan porodu.
Wyniki badań wymagane przy przyjęciu do szpitala: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał),  antygen HBs - HBS Ag - badanie w kierunku WZW B - w ciąży, OWA, WR - odczyn Wassermanna - badanie w kierunku kiły, posiew GBS, badanie na nosicielstwo wirusa HIV, przeciwciała anty-HCV (badanie w kierunku WZW C), wszystkie wyniki badań usg wykonane w obecnej ciąży.
Plan porodu jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u pacjentek przyjmowanych do porodu:
- u wszystkich pacjentek: zbieranie wywiadu, badanie ogólne (tj. pomiar ciśnienia, tętna i temperatury, ważenie), badanie wewnętrzne, badanie KTG i USG, zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta,
- w zależności od decyzji personelu: zakładanie wenflonu, golenie krocza,
- w ogóle nie są wykonywane: lewatywa

Warunki i wyposażenie
W oddziale porodowym jest jedna sala jednoosobowa oraz trakt porodowy podzielony na boksy z trzema stanowiskami. Szpital nie podał informacji o sprzętach ułatwiających poród.

Poród
Plan porodu omawiany jest zawsze z lekarzem w izbie przyjęć i z położną w sali porodowej. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest przez cały czas trwania porodu, pacjentka leży na łóżku porodowym. Szpital nie podał co ile czasu przeprowadzane jest badania wewnętrzne.
Rodząca może jeść i pić  wodę oraz  napoje niegazowane w trakcie porodu.
Dostępne sposoby łagodzenia bólu:
- niefarmakologiczne: masaż, praca z oddechem, kąpiel/prysznic, ćwiczenia na piłce, worek sako, drabinka
- farmakologiczne: gaz wziewny.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe jest niedostępne.
Parcie:
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu to parcie na plecach i boku na łóżku porodowym.
Rodząca jest zawsze informowana o stosowanych podczas porodu środkach, badaniach i zabiegach.

Poród z osobą towarzyszącą
Osoba bliska może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Rodzącej może towarzyszyć więcej niż jedna osoba, także doula. Osoba towarzysząca może przebywać na trakcie porodowym, o ile pozostałe rodzące wyrażą zgodę.
Osoba towarzysząca może zostać przez 2 godziny po porodzie oraz w oddziale położniczym (w godzinach odwiedzin), a także zostać na noc.
W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba bliska nie może towarzyszyć.

Kontakt z dzieckiem
Po porodzie zdrowy noworodek w zależności od sytuacji jest lub nie jest kładziony matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie od 30 minut do  2 godziny. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się nie później niż po 2 godzinach od narodzin. W trakcie szycia krocza dziecko prawie zawsze jest zabierane od matki. Osoba towarzysząca może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie.
Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana na brzuchu matki przez połozną.
Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się w kąciku noworodka w pobliżu matki najwcześniej po 2 godzinach, osoba towarzysząca może być przy tym obecna. Badanie noworodka po porodzie zabiegowym (vacuum, kleszcze) lub po cesarskim cięciu  odbywa się po 31 do 120 minut po narodzinach.
Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia  wraca na pierś mamy zostaje przewieziony na oddział noworodkowy lub wraca na pierś mamy zazwyczaj do zakończenia cesarskiego cięcia. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia.
Pierwsza kąpiel noworodka odbywa się na w drugiej lub kolejnej dobie życia.

Po porodzie
W oddziale położniczym jest 7 sal dwuosobowych  bez łazienek oraz 1 dwuosobowa z łazienką.
Zdrowe matki po porodzie fizjologicznym przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę. Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce.
Pobyt w oddziale położniczym trwa średnio 3 dni po porodzie drogami natury, 5 dni po porodzie zabiegowym oraz 4 dni po cięciu cesarskim.
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności opiekuna. Każda matka jest uczona jak pielęgnować noworodka. Rodzic najczęściej jest informowany o stanie zdrowia dziecka na każdą prośbę. Opiekun jest obecny w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka, gdy o to poprosi.
Kobieta otrzymuje pomoc laktacyjną, kiedy ma problem. Porad laktacyjnych udzielają położne. Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym ze wskazań medycznych takich jak choroby matki i leki przyjmowane przez matkę.
Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się o każdej porze w ciągu dnia i nocy;  w sali, w której matka leży lub w miejscu przystosowanym do wizyt.

Opłaty
Brak opłat.

Opinie

Warunki lokalowe:
Opieka w czasie porodu:
Opieka po porodzie:
Polecałabym ten szpital:
Ogółem z 3 ocen:


Rodziłaś tu? Oceń ten szpital.

Dane statystyczne

Liczba porodów
 
609 Cesarskie cięcia
 
39.00%
Nacięcia krocza
 
- Znieczulenie dolarganem
 
-
Znieczulenie zwenątrzoponowe
 
Nie Znieczulenie gazem wziewnym
 
Tak

Komentarze

Agunia
23-01-2014 21:04
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2013

Rodziłam w 2013 roku, poród trwał 12 godzin a i tak zakończyło się cesarskim cieciem, podejrzenie odklejenia się łożyska. Co chwila badanie przez położną które bardzo balolo za każdym razem. Sala poporodowa znośna ale po pierwszej dobie pielęgniarki olały mnie i dziecko i nawet nie zaglądały żeby zapytać czy wszystko ok, lekarze nic nie mówią trzeba się dopytywać po kilka razy, a i najważniejsze nie ma odwiedzin na salach tylko na korytarzu, tylko jak kobieta po cesarce może spacerować po korytarzu jak noga nie może ruszyć no i przecież nie zostawi samego dziecka na sali. Szok nawet maż nie mógł być tylko pierwszą dobę po porodzie a potem trzeba radzić sobie samemu z karmieniem przewijaniem itd, nie można się ruszać a nie ma kto pomóc. Zastanówcie się proszę nad wyborem tego szpitala, ja już na pewno nie będę tam rodzić kolejny raz

Agata
12-09-2013 14:35
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2013

Rodziłam synka 8 godzin, poród odbył się siłami natury, mąż towarzyszył mi przez cały czas. Na oddziale porodowym jest sala porodów rodzinnych z drabinkami, piłką, workiem sako, specjalnym krzesłem, ale mi najlepiej robiło chodzenie i stanie pod ciepłym prysznicem. Prysznic znajduje się bezpośrednio przy sali porodów rodzinnych. Niestety nie można otrzymać znieczulenia zewnątrzoponowego, co jest chyba jedynym minusem szpitala. Stosowane są farmakologiczne środki łagodzenia bólu. Nie jest stosowana rutynowo lewatywa ani golenie krocza, nacinanie jest stosowane u pierworódek ale można oczywiście nie wyrazić zgody na tą czynność. Najważniejszy aspekt to personel - bardzo mili lekarze, położne oraz pielęgniarki z oddziału noworodkowego. Panie z oddziału noworodków ogromnie pomogły nam przy karmieniu piersią - syn nie mógł się przyssać i włożyły one ogrom pracy przez kilka dni aby nam się udało karmić naturalnie. Na oddziale bardzo promowane jest karmienie piersią, matki które nie chcą karmić piersią są traktowane nieco oschle. Jeśli chodzi o warunki lokalowe to są dobre, szpital nie jest stary, sprzęty są lekko wysłużone ale to nie jest tak istotne.

anai20
04-02-2013 14:48
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2011

w tym szpitalu rodziłam dwa razy i każdy poród dobrze wspominam - zawsze był ze mną mąż, prawie cały czas położna (dwa razy ta sama :)) a na oddziale noworodków położne, które pomagały mi głównie w nocy. Mimo, że sale brzydkie, szpitalnie białe i dwuosobowe to opieka i atmosfera pozytywna.

Dodaj opinię

Szukaj

Wesprzyj nas!