Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Działdowie

Leśna 1 130200 Działdowo Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 04-11-2014
www.spzoz-dzialdowo.pl
sekretariat@spzoz-dzialdowo.pl

Dane dotyczące oddziału położniczego i neonatologicznego otrzymane od szpitala w roku 2014.
Szpital nie prowadzi statystyk na temat znieczulenia dolarganem.

Ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego – Grzegorz Roman (od 2008), Koordynator Oddziału Noworodków i Wcześniaków –Bogumiła Tomczyk (od 2000 roku), położne oddziałowe: położnictwa – p. o. Barbara Tesser (od 2013), zastępca położnej oddziałowej ds. noworodków, pielęgniarka – Donata Krzyżewska.

Szpital posiada tytuł „Szpital Przyjazny Dziecku”. Rok oceny – 1998; rok reoceny – 2009 .

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego – I.

Szpital prowadzi bezpłatną szkołę rodzenia. Osoba do kontaktu: Katarzyna Szczech, tel.: 23 697 22 11 wew. 169.

Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem. Wymagane dokumenty przy przyjęciu do szpitala: dowód osobisty, karta ciąży, grupa krwi, Hbs, HIV, HCV, morfologia, Wr, badanie moczu. Plan porodu nie jest dołączony do dokumentacji. Kobieta podpisuje przy przyjęciu do szpitala ogólną zgodę na proponowane leczenie oraz na poszczególne zabiegi, tj. ewentualne nacięcie i szycie krocza. Wyraża pisemną zgodę bezpośrednio przed cięciem cesarskim. Nie ma golenia, ani lewatywy.

Trakt porodowy podzielony na 3 boksy i sala jednoosobowa. Do dyspozycji rodzących worek sako, piłka, drabinka, fotel, materac. Sala jednoosobowa dostępna tylko dla porodów rodzinnych, bez opłat. W sali jednoosobowej przebiega tylko pierwszy okres porodu, II okres porodu (parcie) odbywa się na trakcie porodowym.

Wenflon zakładany jest każdej kobiecie zaraz po przyjęciu do szpitala. Plan porodu nie jest omawiany. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest przez cały okres porodu, rodząca musi leżeć. Nie ma ustalonej częstotliwości badań wewnętrznych. Można pić i jeść. Personel zachęca do aktywności.
- niefarmakologiczne: masaże, kąpiele
- farmakologiczne: opiaty, leki rozkurczowe
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe nie jest dostępne.
Pozycja w II okresie porodu w zależności od sytuacji położniczej i woli pacjentki. Personel, gdy wymaga tego sytuacja, informuje rodzącą o przebiegu porodu oraz stosowanych środkach i zabiegach. Obecność studentów tylko za zgodą rodzącej. Życzenia rodzącej (dotyczące ochrony krocza, parcia w wybranej pozycji etc.) są uwzględniane gdy sytuacja na to pozwala

Możliwy poród z osobą towarzyszącą. W porodzie może uczestniczyć doula, tylko gdy rodząca jest sama. Osoba towarzysząca może zostać po porodzie ile chce, również w oddziale położniczym. W trakcie cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna, ale może kangurować dziecko po porodzie. Po wydobyciu noworodek jest przystawiany do piersi.

Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi. Brak jednoznacznej informacji dotyczącej długości i przebiegu kontaktu matki z dzieckiem po porodzie oraz pierwszego karmienia. Ojciec może przeciąć pępowinę. Ocena Apgar dokonywana jest na brzuchu matki przez lekarza neonatologa. W trakcie szycia krocza dziecko nie jest zabierane od matki. Mierzenie i ważenie odbywa się w kąciku noworodka w pobliżu matki 2 godziny po narodzinach. Osoba towarzysząca może być przy tym obecna. Pierwsza kąpiel jest wykonywana po 24 godzinach od porodu.

Można obejrzeć oddział neonatologiczny przed porodem.Oddział pracuje w systemie rooming-in. W oddziale jest 16 łóżek dla matek z dziećmi. 1 w.c. przypada na 4 łóżka. W oddziale znajdują się 3 prysznice dla kobiet. Matki przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę. Jeśli dziecko z powodów zdrowotnych znajduje się osobno, to matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce. Pobyt w oddziale trwa średnio 2 dni po porodzie drogami natury, 3 dni po cesarskim cięciu. Na prośbę kobiety jest możliwy szybszy wypis ze szpitala. Matka uczona jest pielęgnacji dziecka, a wszystkie zabiegi pielęgnacyjne odbywają się w jej obecności. Personel informuje o stanie zdrowia dziecka, gdy wymaga tego sytuacja. Matka (lub ojciec) mogą być obecni w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka. Matki uczone są jak karmić piersią. Mogą korzystać z porad laktacyjnych udzielanych przez personel. Noworodki są dokarmiane sztucznym mlekiem ze wskazań medycznych. W oddziale działa całodobowa poradnia laktacyjna (szpital nie podał danych kontaktowych).
Odwiedziny o dowolnej porze, w sali w której leży matka lub w miejscu przystosowanym do wizyt.

Nie ma opłat.

Nie Znieczulenie gazem wziewnym

Nie

Agunia
23-01-2014 21:04

Rodziłam w 2013 roku, poród trwał 12 godzin a i tak zakończyło się cesarskim cieciem, podejrzenie odklejenia się łożyska. Co chwila badanie przez położną które bardzo balolo za każdym razem. Sala poporodowa znośna ale po pierwszej dobie pielęgniarki olały mnie i dziecko i nawet nie zaglądały żeby zapytać czy wszystko ok, lekarze nic nie mówią trzeba się dopytywać po kilka razy, a i najważniejsze nie ma odwiedzin na salach tylko na korytarzu, tylko jak kobieta po cesarce może spacerować po korytarzu jak noga nie może ruszyć no i przecież nie zostawi samego dziecka na sali. Szok nawet maż nie mógł być tylko pierwszą dobę po porodzie a potem trzeba radzić sobie samemu z karmieniem przewijaniem itd, nie można się ruszać a nie ma kto pomóc. Zastanówcie się proszę nad wyborem tego szpitala, ja już na pewno nie będę tam rodzić kolejny raz

Agata
12-09-2013 14:35

Rodziłam synka 8 godzin, poród odbył się siłami natury, mąż towarzyszył mi przez cały czas. Na oddziale porodowym jest sala porodów rodzinnych z drabinkami, piłką, workiem sako, specjalnym krzesłem, ale mi najlepiej robiło chodzenie i stanie pod ciepłym prysznicem. Prysznic znajduje się bezpośrednio przy sali porodów rodzinnych. Niestety nie można otrzymać znieczulenia zewnątrzoponowego, co jest chyba jedynym minusem szpitala. Stosowane są farmakologiczne środki łagodzenia bólu. Nie jest stosowana rutynowo lewatywa ani golenie krocza, nacinanie jest stosowane u pierworódek ale można oczywiście nie wyrazić zgody na tą czynność. Najważniejszy aspekt to personel - bardzo mili lekarze, położne oraz pielęgniarki z oddziału noworodkowego. Panie z oddziału noworodków ogromnie pomogły nam przy karmieniu piersią - syn nie mógł się przyssać i włożyły one ogrom pracy przez kilka dni aby nam się udało karmić naturalnie. Na oddziale bardzo promowane jest karmienie piersią, matki które nie chcą karmić piersią są traktowane nieco oschle. Jeśli chodzi o warunki lokalowe to są dobre, szpital nie jest stary, sprzęty są lekko wysłużone ale to nie jest tak istotne.

anai20
04-02-2013 14:48
Rok narodzin dziecka: 2011

w tym szpitalu rodziłam dwa razy i każdy poród dobrze wspominam - zawsze był ze mną mąż, prawie cały czas położna (dwa razy ta sama :)) a na oddziale noworodków położne, które pomagały mi głównie w nocy. Mimo, że sale brzydkie, szpitalnie białe i dwuosobowe to opieka i atmosfera pozytywna.