NZOZ Szpital Powiatowy w Dzierżoniowie Sp.z.o.o.

ul. Cicha 1 50-200 Dzierżoniów Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 03-09-2014
www.szpital.dzierzoniow.pl
ginekologia@szpital.dzierzoniow.pl

Dane dotyczące oddziału położniczego i neonatologicznego otrzymane od szpitala w roku 2014.

Ordynatorzy położnictwa – Ryszard Soliński (od 1998), neonatologii – Grażyna Jawor (od 2012).
Położna oddziałowa położnictwa i neonatologii – Irena Sienkiewicz-Jabłońska (od 2012).

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego: I

Szpital prowadzi płatną szkołę rodzenia. Osoba do kontaktu: Irena Sienkiewicz-Jabłońska, tel. 724 010 008, e-mail: sekretariat@op.pl, www.szpital.dzierzoniow.pl

Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem. Wymagane dokumenty przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dowód osobisty, dokument ubezpieczenia, wyniki badań. Plan porodu jest załączany do dokumentacji. Rodząca podpisuje ogólną zgodę na leczenie i na planowane zabiegi operacyjne. Zgoda pisemna wymagana jest bezpośrednio przed: amnioskopią, indukcją porodu, znieczuleniem ogólnym, nacięciem krocza i przed cesarskim cięciem. Nie ma golenia i lewatywy.

Trakt porodowy: 2 sale - jedna z 2 satnowiskami oddzielonymi parawanami i druga jednostanowiskowa. Do dyspozycji: worek sako, piłka, materace, kabiny prysznicowe.

Wenflon zakładany jest w trakcie lub po porodzie jeśli wymaga tego sytuacja. Plan porodu omawiany jest w Izbie Przyjęć z położną lub lekarzem. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest raz na 3 godziny. Badania wewnętrzne wykonywane co 2-3 godziny przez położną lub lekarza. Rodząca może pić trakcie porodu, ale nie może jeść. Personel zachęca do aktywności.
- niefarmakologiczne: immersja wodna, oddychanie, poród aktywny, TENS
- farmakologiczne: leki przeciwbólowe, leki rozkurczowe, opiaty.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą.
Znieczulenie dolędźwiowe nie jest dostępne.
II okres porodu najczęściej przebiega w pozycji półleżącej, na życzenie pacjentki – wertykalnej.
Rodząca jest informowana przez personel o stosowanych podczas porodu środkach i zabiegach i o przebiegu porodu. Życzenia rodzącej (dotyczące ochrony krocza, parcia w wybranej pozycji etc.) są uwzględniane, gdy sytuacja na to pozwala.

Możliwy poród z osobą towarzyszącą (tylko jedną). Rodzącej nie może towarzyszyć doula, tylko osoby spokrewnione z rodzącą. Osoba towarzysząca może zostać 2 godziny po porodzie. W trakcie cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna ale może kangurować dziecko po porodzie. Przystawienie dziecka do piersi możliwe jest bezpośrednio po zabiegu.

Po porodzie zdrowy noworodek jest kładziony matce na piersi i pozostaje znią w nieprzerwanym konkacie "skóra do skóry" przez 2 godziny lub dłużej. Pierwsze karmienie odbywa się nie później niż po około 2 godzinach. Ocena Apgar dokonywana jest w sali porodowej przez lekarza neonatologa. Dziecko waży się i mierzy w kąciku noworodka w pobliżu matki po 5-10 minutach od porodu. Osoba towarzysząca może być obecna. W trakcie szycia krocza dziecko jest zabierane od matki. Ojciec dziecka może przeciąć pępowinę. U zdrowych dzieci przebywających do 72 godzin wykonywana jest toaleta skóry za pomocą chusteczek pielęgnacyjnych. Kąpiel wodna odbywa się po 72 godzinach życia lub wcześniej na zlecenie lekarza.

Można obejrzeć oddział neonatologiczny przed porodem. Oddział pracuje w systemie rooming –in. W oddziale jest 15 łóżek w tym 15 dla matek z dziećmi. 1 toaleta przypada na 7 łóżek (są 2 toalety i 4 prysznice). Matki przebywają dziećmi przez całą dobę, ale mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Jeśli dziecko z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki, to matka może z nim przebywać bez ograniczeń. Pobyt w oddziale trwa średnio 3 dni po porodzie drogami natury, 4 dni po cesarskim cięciu. Na prośbę kobiety jest możliwy szybszy wypis ze szpitala. Matka uczona jest pielęgnacji dziecka a wszystkie zabiegi pielęgnacyjne odbywają się w jej obecności. Personel informuje o stanie zdrowia dziecka gdy wymaga tego sytuacja lub gdy matka o to pyta. Matka (lub ojciec) mogą być obecni w trakcie badania lekarskiego ale nie mogą być obecni podczas szczepień. Matki uczone są jak karmić piersią. Noworodki są dokarmiane sztucznym mlekiem na prośbę matki lub ze wskazań medycznych (choroba zakaźna matki – TBC, HIV) lub ze względu na brak pokarmu u matki.
Można skorzystać z porad psychologa.
Odwiedziny 13-18 w salach gdzie leżą matki lub w innych godzinach (po poinformowaniu personelu).

Cegiełka na rzecz szpitala – 300 zł.

Nie Znieczulenie gazem wziewnym

Nie

Karola
05-10-2016 20:48

Z czystym sumieniem mogę polecić ten szpital. Zarówno opieka położnych jak i pielęgniarek na oddziale noworodkowym na najwyższym poziomie. Położna, która odbierała mój poród cały czas postępowała zgodnie z wypełnionym przez mnie planem porodu. Dzięki temu udało się mi uniknąć nacięcia krocza. Z tym, że radzę nie przyznawać się, iż uczęszczało się na zajęcia do innej szkoły rodzenia niż ta przy szpitalu, bo niektóre położne mają z tym bardzo duży problem. Jeśli chodzi o lekarzy to trochę gorzej - w moim przypadku każdy mówił co innego. Warunki lokalowe bardzo dobre. Na sali przedporodowej byłam sama, łazienka przypada na dwie sale, więc też nie jest źle. Posiłki w wystarczającej ilości i raczej smaczne. Uważam tylko, że jeśli jesteśmy instruowani co do diety matki karmiącej piersią to szpital też powinien się do tego stosować. Podobno nie można jeść m.in.; ciastek, surowych warzyw i owoców, a nawet jabłka. Natomiast na podwieczorek dostajemy: wafelki, ciasto z jabłkami oraz surowe jabłko.

moniska90
30-06-2014 14:11

Niestety mój poród odbierał dr Ryszard Soliński, po porodzie byłam łyżeczkowana i tu zaczely sie komplikacje, zabieg zostal przeprowadzony nieprawidłowo milam nadal skurcze na co lekarz powiedzial ze to normalne bo macica sie obkurcza po 6 h zrobili mi usg okazało sie, ze zostały jeszcze fragmenty lozyska i skrzepy ale nic z tym nie zrobili 10.06.2014r. wypisanomnie do domu z anemia i hemoglobina na poziomie 7,9. 3 tyg. po porodzie dostalam krwotoku i bylam ponownie poddana zabiegowi wylyzeczkowania macicy. strzeżcie sie tego szpitala.

moniska90
28-03-2014 17:05

ogólnie oceniam szpital na 2 / 5

Krysia
06-03-2014 11:58

Do Dzierżoniowa jechałam rodzić z Wrocławia. Mniejszy szpital daje dużo większy komfort rodzenia i pozwala na lepszy kontakt z personelem. Prócz mnie w tym samym momencie rodziła tylko jedna kobieta. Opieka medyczna w trakcie porodu była na najwyższym poziomie. Położna, która się mną opiekowała, była bardzo kompetentna i pomocna. Gdyby nie jej profesjonalizm i zaangażowanie rodziłabym znacznie dłużej. Mąż uczestniczył przy samym porodzie i był instruowany przez personel jak może mi pomóc. Na sali poporodowej przebywają tylko dwie kobiety. Opiekujące się mną i dzieckiem pielęgniarki są nie do nieprzecenienia. Pomagają przy wszystkich czynnościach jakie należy wykonać przy dziecku. Kiedy dziecko długo płacze interesują się i pomagają. Tłumaczą i pokazują jak przystawiać dziecko do piersi. Z uwagi na to, iż na salach noworodkowych przebywa mało kobiet pielęgniarki niemal zawsze mają czas na rozmowę i są chętne do pomocy. Oczywiście wiele zależy od charakteru danej osoby, ale każda pielęgniarka bez wyjątku jest pomocna. Obchody, dziecięcy i ginekologiczny, są dwa razy dziennie. Lekarze przykładają się do badania, szczególnie dzieci. Mój maluszek urodził się z zakażeniem i jestem zadowolona ze sposobu leczenia. Niestety trzeba się o wszystko wypytywać, gdyż niezapytany lekarz sam nic nie powie. Jedyny minus jest taki, iż odwiedzać mamę i dziecko może jedna osoba na raz w wyznaczonych godzinach. Nie jest to surowo przestrzegane, ale niestety mój mąż został bardzo nieprzyjemnie potraktowany pierwszego dnia i od tego momentu trzymaliśmy się reguł. W tym samym czasie inni tatusiowie siedzieli długo, a nam się trafiła nieuprzejma kobieta. Jedzenie jest dobre i w wystarczającej ilości. Jest jednak długa przerwa między kolacją ok 17 a śniadaniem ok 8 rano dnia następnego. Bardzo polecam szpital. Kolejne dziecko również będę rodzić w tym szpitalu, pomimo niedogodności podróży samochodem ze skurczami.

Beata
04-12-2013 12:09

Warunki nie są złe. Oczywiście lepiej wyglądają nowe sale przedporodowe niż te po, ale... tragedii nie ma. Opieka przed porodem i w trakcie super. Rodziłam przez cc u Zielińskiego. Gorąco polecam tj. i Pana anastezjologa. Bardzo sympatyczni, opowiadają o wszystkim co się dzieje w trakcie. Pani neonatolog informowała o stanie dziecka. Dużo do życzenia pozostawia zachowanie niektórych pań na poporodowym. Powinny zmienić pracę, bo ich nastawienie i braki chęci do pomocy rażąco naruszają nie tylko dobre wychowanie ale i prawa kobiet rodzących. Podczas obchodów dr Soliński standardowo gburowaty i niedelikatny. Posiłki dobre. Ogólnie polecam szpital. Jak się trafi na "dobrą" zmianę jest ok. W innych okolicznościach trzeba się upominać o swoje.

oliwia27lll
17-11-2012 19:05
Rok narodzin dziecka: 2012

Rodziłam dwa razy, dziwiec lat temu i dwa miesiące temu. Przepaść ogromna- teraz warunki są bardzo dobre, na położniczym bardzo ładnie, łóżka drewniane, telewizory, fajnie dostosowane łazienki, możliwośc porodu rodzinnego. Na noworodkowym też oki , często kładą pojedynczo do sali, lub po dwie, rodzina ma możliwosc odwiedzin. Minusem są łóżka i zimna woda pod prysznicem. Jeśli chodzi o połóżne i lekarzy- opieka super. Miło ciepłych słów usłyszałam, bardzo pomocne panie położne, gdy dzieci płaczą , same przychodzą , jak trzeba to dokarmią, uczą karmić, są cierpliwe i wyrozumiałe. Z ciążą zagrożoną jednak bym się nie wybierała, bo ze sprzętem krucho. Mimo to ja byłam bardzo zadowolona z opieki i gdybym miała jeszcze rodzić to właśnie w Dzierżoniowie.

honia
16-11-2012 21:45
Rok narodzin dziecka: 2012

Rodziłam w maju tego roku.Poród wspominam wspaniale ,opieka bardzo dobra.Pierwszy poród był tak traumatycznym przeżyciem że obawiałam się finału drugiej ciąży.(Córkę rodziłam w Paczkowie.) Położna która prowadziła mój drugi poród super,lekarz bardzo miły .Krzyczałam ile sił w płucach.Nikt mnie upominał ,żeby się uciszyć rodziłam do" ostatniej chwili" na stojąca Naprawdę bardzo miło wspominam sam poród jak i późniejszą opiekę nade mną i synkiem.Polecam .Do domu wróciłam wypoczęta a dziecko zdrowe.Opieka neonatologiczna też super.Leżałąm 8 dni za każdym razem podczas wizyt byłam dokładnie informowana o stanie zdrowia dzidziusia.Jedzenie było dobre i w odpowiednich ilościach nie musiałam dojadać.Polecam ten szpital .

Madzia
10-10-2012 23:40
Rok narodzin dziecka: 2011

Remont zrobili na oddziale przedporodowym, ale jeszcze muszą zrobić remont w swoich głowach, Położne okropne, nie wiedzą co to znaczy rodzić po ludzku. Dokarmiają noworodki bez wiedzy matki i bez jakichkolwiek powodów. Materacy na noworodkowym można by używać na torturach. Jedzenie słabiutkie, żeby mieć dobry pokarm dla dziecka rodzina musi dokarmiać młodą mamę, inaczej chodzi głodna, a dzidziuś płacze. Dobrze że chociaż było czysto.