NZOZ Szpital Powiatowy w Dzierżoniowie Sp.z.o.o.

ul. Cicha 1 50-200 Dzierżoniów Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 30-08-2017
www.szpital.dzierzoniow.pl
ginekologia@szpital.dzierzoniow.pl

Ordynatorzy położnictwa – Ryszard Soliński (od 1998), neonatologii – Grażyna Jawor (od 2012).
Położna oddziałowa położnictwa i neonatologii – Irena Sienkiewicz-Jabłońska (od 2012).

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego – I

Szpital prowadzi płatną szkołę rodzenia. Kontakt do szkoły rodzenia: Irena Sienkiewicz-Jabłońska, tel. 724010008, szkola.rodzenia@szpital.dzierzoniow.pl, szpital.dzierzoniow.pl/szpital/szkola-rodzenia

Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem.
Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dowód osobisty, wypisy z poprzednich pobytów w szpitalu, plan porodu, dodatkowe dokumenty w przypadku planowego cięcia cesarskiego: skierowanie od lekarza ginekologa do wykonania cięcia cesarskiego lub skierowanie od lekarza specjalisty do cięcia cesarskiego (powody pozapłodowe).
Wyniki badań wymagane przy przyjęciu do szpitala: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał), morfologia i badanie moczu z ostatnich 6 tygodni, antygen HBs - HBS Ag - badanie w kierunku WZW B - w ciąży, OWA, WR - odczyn Wassermanna - badanie w kierunku kiły posiew GBS; badanie na nosicielstwo wirusa HIV, wszystkie wyniki badań usg wykonane w obecnej ciąży oraz zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów jeśli były przeprowadzane konsultacje np. od okulisty lub kardiologa.
Plan porodu jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u pacjentek przyjmowanych do porodu:
- u wszystkich pacjentek: zbieranie wywiadu, badanie ogólne (tj. pomiar ciśnienia, tętna i temperatury, ważenie), badanie wewnętrzne, badanie KTG, badanie USG, zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta,
- w zależności od decyzji personelu: zakładanie wenflonu,
- na prośbę pacjentki: lewatywa, golenie krocza.

W oddziale porodowym są 2 sale jednoosobowe. Szpital nie podał informacji na temat dostępnych sprzętów pomocnych podczas porodu.

Plan porodu omawiany jest zawsze z położną w sali porodowej.
Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest co 30 minut, trwa ok. 30 minut. Nie jest ustalona częstotliwość badań wewnętrznych.
Rodząca może pić w trakcie porodu wodę, nie może jeść.
- niefarmakologiczne: masaż, praca z oddechem, ciepły okład, zimny okład, kąpiel/prysznic, przezskórna stymulacja elektryczna (TENS),
- farmakologiczne: petydyna.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe nie jest dostępne.
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu to parcie na plecach na łóżku porodowym i w pozycji siedzącej.
Rodząca jest zawsze informowana o stosowanych podczas porodu środkach, badaniach i zabiegach.

Osoba towarzysząca może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Rodzącej nie może towarzyszyć więcej niż jedna osoba bliska. W porodzie może towarzyszyć doula. Osoba bliska może przebywać na trakcie porodowym, o ile pozostałe rodzące wyrażą zgodę.
Osoba towarzysząca może zostać przez 2 godziny po porodzie i w oddziale położniczym (w godzinach odwiedzin).
W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba bliska nie może być obecna.

Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie minimum 2 godziny. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się nie później niż po około 2 godzinach. W trakcie szycia krocza dziecko w zależności od sytuacji jest lub nie jest zabierane od matki. Osoba bliska może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie.
Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana na brzuchu matki przez lekarza neonatologa.
Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się w kąciku noworodka w pobliżu matki wtedy, kiedy chcą rodzice dziecka, noworodka po porodzie zabiegowym (vacuum, kleszcze) i po cięciu cesarskim po 5-10 minutach po narodzinach. Osoba towarzysząca może być przy tym obecna.
Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia jest “kangurowany” przez osobę bliską. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia.
Pierwsza kąpiel noworodka jest wykonywana w drugiej lub kolejnej dobie życia.

W oddziale położniczym są 3 dwuosobowe sale bez łazienek i 1 sala trzyosobowa bez łazienki.
Zdrowe matki przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę. Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce.
Pobyt na oddziale położniczym trwa średnio 2 dni po porodzie drogami natury, 3 dni po porodzie zabiegowym i po cięciu cesarskim.
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności opiekuna. Każda matka jest uczona, jak pielęgnować noworodka. Rodzic najczęściej jest informowany o stanie zdrowia dziecka w czasie obchodu. Matka zawsze jest obecna w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka.
Personel proponuje poradę laktacyjną w określonych sytuacjach. Porad laktacyjnych udzielają położne.
Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym na prośbę matki i ze wskazań medycznych.
Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się o dowolnej porze w ciągu dnia, w sali, w której matka leży.

Opcjonalna opłata za indywidualną opiekę położnej w wysokości 400zł.

Nie Znieczulenie gazem wziewnym

Nie

Karola
05-10-2016 20:48

Z czystym sumieniem mogę polecić ten szpital. Zarówno opieka położnych jak i pielęgniarek na oddziale noworodkowym na najwyższym poziomie. Położna, która odbierała mój poród cały czas postępowała zgodnie z wypełnionym przez mnie planem porodu. Dzięki temu udało się mi uniknąć nacięcia krocza. Z tym, że radzę nie przyznawać się, iż uczęszczało się na zajęcia do innej szkoły rodzenia niż ta przy szpitalu, bo niektóre położne mają z tym bardzo duży problem. Jeśli chodzi o lekarzy to trochę gorzej - w moim przypadku każdy mówił co innego. Warunki lokalowe bardzo dobre. Na sali przedporodowej byłam sama, łazienka przypada na dwie sale, więc też nie jest źle. Posiłki w wystarczającej ilości i raczej smaczne. Uważam tylko, że jeśli jesteśmy instruowani co do diety matki karmiącej piersią to szpital też powinien się do tego stosować. Podobno nie można jeść m.in.; ciastek, surowych warzyw i owoców, a nawet jabłka. Natomiast na podwieczorek dostajemy: wafelki, ciasto z jabłkami oraz surowe jabłko.

moniska90
30-06-2014 14:11

Niestety mój poród odbierał dr Ryszard Soliński, po porodzie byłam łyżeczkowana i tu zaczely sie komplikacje, zabieg zostal przeprowadzony nieprawidłowo milam nadal skurcze na co lekarz powiedzial ze to normalne bo macica sie obkurcza po 6 h zrobili mi usg okazało sie, ze zostały jeszcze fragmenty lozyska i skrzepy ale nic z tym nie zrobili 10.06.2014r. wypisanomnie do domu z anemia i hemoglobina na poziomie 7,9. 3 tyg. po porodzie dostalam krwotoku i bylam ponownie poddana zabiegowi wylyzeczkowania macicy. strzeżcie sie tego szpitala.

moniska90
28-03-2014 17:05

ogólnie oceniam szpital na 2 / 5

Krysia
06-03-2014 11:58

Do Dzierżoniowa jechałam rodzić z Wrocławia. Mniejszy szpital daje dużo większy komfort rodzenia i pozwala na lepszy kontakt z personelem. Prócz mnie w tym samym momencie rodziła tylko jedna kobieta. Opieka medyczna w trakcie porodu była na najwyższym poziomie. Położna, która się mną opiekowała, była bardzo kompetentna i pomocna. Gdyby nie jej profesjonalizm i zaangażowanie rodziłabym znacznie dłużej. Mąż uczestniczył przy samym porodzie i był instruowany przez personel jak może mi pomóc. Na sali poporodowej przebywają tylko dwie kobiety. Opiekujące się mną i dzieckiem pielęgniarki są nie do nieprzecenienia. Pomagają przy wszystkich czynnościach jakie należy wykonać przy dziecku. Kiedy dziecko długo płacze interesują się i pomagają. Tłumaczą i pokazują jak przystawiać dziecko do piersi. Z uwagi na to, iż na salach noworodkowych przebywa mało kobiet pielęgniarki niemal zawsze mają czas na rozmowę i są chętne do pomocy. Oczywiście wiele zależy od charakteru danej osoby, ale każda pielęgniarka bez wyjątku jest pomocna. Obchody, dziecięcy i ginekologiczny, są dwa razy dziennie. Lekarze przykładają się do badania, szczególnie dzieci. Mój maluszek urodził się z zakażeniem i jestem zadowolona ze sposobu leczenia. Niestety trzeba się o wszystko wypytywać, gdyż niezapytany lekarz sam nic nie powie. Jedyny minus jest taki, iż odwiedzać mamę i dziecko może jedna osoba na raz w wyznaczonych godzinach. Nie jest to surowo przestrzegane, ale niestety mój mąż został bardzo nieprzyjemnie potraktowany pierwszego dnia i od tego momentu trzymaliśmy się reguł. W tym samym czasie inni tatusiowie siedzieli długo, a nam się trafiła nieuprzejma kobieta. Jedzenie jest dobre i w wystarczającej ilości. Jest jednak długa przerwa między kolacją ok 17 a śniadaniem ok 8 rano dnia następnego. Bardzo polecam szpital. Kolejne dziecko również będę rodzić w tym szpitalu, pomimo niedogodności podróży samochodem ze skurczami.

Beata
04-12-2013 12:09

Warunki nie są złe. Oczywiście lepiej wyglądają nowe sale przedporodowe niż te po, ale... tragedii nie ma. Opieka przed porodem i w trakcie super. Rodziłam przez cc u Zielińskiego. Gorąco polecam tj. i Pana anastezjologa. Bardzo sympatyczni, opowiadają o wszystkim co się dzieje w trakcie. Pani neonatolog informowała o stanie dziecka. Dużo do życzenia pozostawia zachowanie niektórych pań na poporodowym. Powinny zmienić pracę, bo ich nastawienie i braki chęci do pomocy rażąco naruszają nie tylko dobre wychowanie ale i prawa kobiet rodzących. Podczas obchodów dr Soliński standardowo gburowaty i niedelikatny. Posiłki dobre. Ogólnie polecam szpital. Jak się trafi na "dobrą" zmianę jest ok. W innych okolicznościach trzeba się upominać o swoje.

oliwia27lll
17-11-2012 19:05
Rok narodzin dziecka: 2012

Rodziłam dwa razy, dziwiec lat temu i dwa miesiące temu. Przepaść ogromna- teraz warunki są bardzo dobre, na położniczym bardzo ładnie, łóżka drewniane, telewizory, fajnie dostosowane łazienki, możliwośc porodu rodzinnego. Na noworodkowym też oki , często kładą pojedynczo do sali, lub po dwie, rodzina ma możliwosc odwiedzin. Minusem są łóżka i zimna woda pod prysznicem. Jeśli chodzi o połóżne i lekarzy- opieka super. Miło ciepłych słów usłyszałam, bardzo pomocne panie położne, gdy dzieci płaczą , same przychodzą , jak trzeba to dokarmią, uczą karmić, są cierpliwe i wyrozumiałe. Z ciążą zagrożoną jednak bym się nie wybierała, bo ze sprzętem krucho. Mimo to ja byłam bardzo zadowolona z opieki i gdybym miała jeszcze rodzić to właśnie w Dzierżoniowie.

honia
16-11-2012 21:45
Rok narodzin dziecka: 2012

Rodziłam w maju tego roku.Poród wspominam wspaniale ,opieka bardzo dobra.Pierwszy poród był tak traumatycznym przeżyciem że obawiałam się finału drugiej ciąży.(Córkę rodziłam w Paczkowie.) Położna która prowadziła mój drugi poród super,lekarz bardzo miły .Krzyczałam ile sił w płucach.Nikt mnie upominał ,żeby się uciszyć rodziłam do" ostatniej chwili" na stojąca Naprawdę bardzo miło wspominam sam poród jak i późniejszą opiekę nade mną i synkiem.Polecam .Do domu wróciłam wypoczęta a dziecko zdrowe.Opieka neonatologiczna też super.Leżałąm 8 dni za każdym razem podczas wizyt byłam dokładnie informowana o stanie zdrowia dzidziusia.Jedzenie było dobre i w odpowiednich ilościach nie musiałam dojadać.Polecam ten szpital .

Madzia
10-10-2012 23:40
Rok narodzin dziecka: 2011

Remont zrobili na oddziale przedporodowym, ale jeszcze muszą zrobić remont w swoich głowach, Położne okropne, nie wiedzą co to znaczy rodzić po ludzku. Dokarmiają noworodki bez wiedzy matki i bez jakichkolwiek powodów. Materacy na noworodkowym można by używać na torturach. Jedzenie słabiutkie, żeby mieć dobry pokarm dla dziecka rodzina musi dokarmiać młodą mamę, inaczej chodzi głodna, a dzidziuś płacze. Dobrze że chociaż było czysto.