Wojewódzki Szpital Zespolony

Królewiecka 146 82-300 Elbląg Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 10-08-2017
www.szpital.elblag.pl
sekretariat@szpital.elblag.pl

Ordynatorzy: położnictwa – Hanicenta Rzepa (od 2004), neonatologii – Barbara Chomik (od 2012), położne oddziałowe: położnictwa – Teresa Warecka-Kuśmiczuk (od 1987), neonatologii – Krystyna Mielczarek (od 1987).

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego – III.

Szpital prowadzi płatną szkołę rodzenia. Kontakt do szkoły rodzenia: Ludmiła Tołopiło, tel: (55) 239 56 06, e-mail: ltolopilo@szpital.elblag.pl

Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem. Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dokument tożsamości, wypisy z poprzednich pobytów w szpitalu, plan porodu, dokument ubezpieczenia dla pacjentek z UE.
Wyniki badań wymagane przy przyjęciu do szpitala: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał), morfologia z ostatnich 6 tygodni,  OWA, WR - odczyn Wassermanna - badanie w kierunku kiły posiew GBS; badanie na nosicielstwo wirusa HIV, zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów jeśli były przeprowadzane konsultacje np. od okulisty lub kardiologa, dodatkowe badania w przypadku planowego cięcia cesarskiego – zaświadczenie o przeciwwskazaniach do porodu drogami natury wydane przez lekarza specjalistę. Plan porodu jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u pacjentek przyjmowanych do porodu:
- u wszystkich pacjentek: zbieranie wywiadu, badanie ogólne (tj. pomiar ciśnienia, tętna i temperatury, ważenie), badanie wewnętrzne, badanie KTG, zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta,
- w zależności od decyzji personelu: zakładanie wenflonu, badanie USG,
- na prośbę pacjentki: lewatywa, golenie krocza.

W oddziale porodowym jest jedna sala jednoosobowa dostępna dla wszystkich pacjentek bez opłat oraz trakt porodowy z trzema stanowiskami podzielonymi na boksy.
Do dyspozycji rodzących są dostępne na trakcie oraz w sali jednoosobowej: worki sako, piłki, stołki porodowe, wanny. Dodatkowo w sali jednoosobowej dostępna jest drabinka.

Plan porodu omawiany jest zawsze z położną w sali porodowej. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest przez cały czas trwania porodu przy użyciu telemetrii. Badania wewnętrzne wykonywane są co około 60 minut przez położną i co 120 minut przez lekarza.
Rodząca może pić w trakcie porodu wodę mineralną, nie może jeść.
- niefarmakologiczne: masaż, praca z oddechem, zimny okład, kąpiel/prysznic, przezskórna stymulacja elektryczna (TENS), aromatoterapia,
- farmakologiczne: gaz wziewny, znieczulenie zewnątrzoponowe, perflagan, scopolan, buscopan, papaweryna.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe jest dostępne, ale tylko ze wskazań medycznych. Pacjentka może poruszać się ze znieczuleniem.
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu to parcie na boku na łóżku porodowym oraz w kucki z pomocą osoby towarzyszącej.
Rodząca jest zawsze informowana o stosowanych podczas porodu środkach, badaniach i zabiegach.

Osoba bliska może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Rodzącej nie może towarzyszyć więcej niż jedna osoba towarzysząca. W porodzie może towarzyszyć doula, ale tylko wtedy, gdy rodząca jest sama. Osoba towarzysząca może przebywać na trakcie porodowym, o ile pozostałe rodzące wyrażą zgodę.
Osoba towarzysząca może zostać przez 2 godziny po porodzie oraz w oddziale położniczym (w godzinach odwiedzin).
W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może.

Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie przez minimum 2 godziny. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się po około 5 minutach od narodzin. W trakcie szycia krocza dziecko prawie zawsze jest zabierane od matki. Osoba towarzysząca może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie.
Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana na brzuchu matki przez lekarza neonatologa.
Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się w kąciku noworodka w pobliżu matki najwcześniej po 2 godzinach, osoba towarzysząca może być przy tym obecna. Badanie noworodka po porodzie zabiegowym (vacuum, kleszcze) lub po cesarskim cięciu  odbywa się po 5-10 minutach po narodzinach.
Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia  zostaje przewieziony na oddział noworodkowy lub wraca na pierś mamy na 3-5 minut, a później jest do niej przewieziony, gdy kobieta jest już na sali poporodowej. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia.
Pierwsza kąpiel noworodka odbywa się na życzenie rodziców.

W oddziale położniczym jest osiem sal dwuosobowych oraz dwie sale trzyosobowe. Wszystkie sale są bez łazienek. Zdrowe matki po porodzie fizjologicznym przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę, ale mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Dzieci urodzone przez cesarskie cięcie są zabierane na noc od matek. Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce.
Pobyt na oddziale położniczym trwa średnio 2 dni po porodzie drogami natury i po porodzie zabiegowym oraz 3 dni po cięciu cesarskim.
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności opiekuna. Każda matka jest uczona jak pielęgnować noworodka. Rodzic najczęściej jest informowany o stanie zdrowia dziecka podczas obchodu. Opiekun jest obecny w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka, gdy o to poprosi.
Kobieta otrzymuje poradę laktacyjną na życzenie. Porad laktacyjnych udzielają położne, doradcy laktacyjni oraz pielęgniarki. Personel proponuje pomoc w zakresie porady laktacyjnej zgodnie ze standardami szpitala, tj. podczas pierwszego przystawiania do piersi oraz na życzenie kobiety.
Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym na prośbę matki, ze względu na zauważalne trudności w karmieniu (noworodek płacze, jest niespokojny) oraz ze wskazań medycznych takich jak brak oczekiwanego przyrostu masy ciała.
Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się w godz. 10-20, w sali, w której matka leży lub w miejscu przystosowanym do wizyt.

Brak opłat.

- Znieczulenie dolarganem

Nati
08-08-2016 18:49

Warunki nieprzystajace do szpitala który ma w nazwie wojewódzki. ..i do 21 wieku. Nie ma żadnej gwarancji ze rodzimy na pojedynczej sali . W 2015 znieczulenie zewnątrzoponowe to raczej mit...podczas porodu naturalnego. Jestem w 100 pewna że każda kobieta która tam rodzi chce uciekać jak najszybciej...syf to mało powiedziane...sprzątaczki mają czarne szmaty które tylko roznasza syf...nie wierzę że pielęgniarki i lekarze tego nie widzą. ...łazienka to PRL pomijając jej odległość od pokoju co po cesarce jest dosyć istotne są brudne i nie przystosowane do potrzeb kobiet po porodzie. Pod prysznicem...brak nawet jakiegokolwiek wieszaczka na recznik, który kosztuje może 2 złote. ...brak chęci i gospodarza z sercem do porodów ki. ...pielęgniarki niespecjalnie pomocne....generalnie wiedziałam że nie mam się czego spodziewać i tak właśnie było. Wstyd... ...

Biała Kruczyca
08-07-2016 12:59

Ciężko określić czy ten szpital jest dobrym wyborem. Właściwie czy ten oddział jest dobrym miejscem. Elblazanki i mamy z okolic mają niewielki wybór. Lepiej w Wojewódzkim bo przecież jest sprzęt do ratowania życia maluszków. W miejskim tego brak. Komfort pobytu żaden. Panie sądowe brudna szmata wycieraja wszystko więc strach o zdrowie dziecka i swoje. Brak łazienek przy pokojach to katastrofa. Łazienka osobna od toalety co dla mam po porodzie jest wielkim utrudnieniem. Łazienka z malutkim prysznicem. Wielka kałuża wody na podłodze. Ciężko się poruszać. Posiłki kompletnie nie do zjedzenia wiec warto miec swój prowiant. No ale to taki szpital. Tak zarządzany. Brak łazienki na porodowce. Uwaga. Trzeba się załatwiać na podsuwacz zwany basenem. Ja dostałam na podłogę i w bólach musiałam kucac. Bosko. Na lekarzy nie narzekam. Świetni ginekolodzy i neonatolodzy. No i niestety ....Położne :( czy tam pielęgniarki obecne na oddziale. Zwał jak zwał. Po prostu zwał. Może to niskie pensje może zmęczenie ale bardzo mały procent to życzliwe i kompetentne panie. Większość niestety to nieprzyjemne panie bez bieżącej wiedzy. Nikt mnie nie pytał jak chce karmić dziecko. Bez mojej wiedzy podano MM które nam namieszalo w laktacji. Jest tam na szczęście certyfikowana doradczyni laktacyjna Pani Elżbieta. Chyba mało kto ten fakt docenia. Szkoda ze pracownicy tego oddziału nie biorą z tej pani przykładu. Nie wiem czym kierują się panie które podają tam MM dzieciom. Chyba wygodą bo zapchaja dziecko i zadowolone ze nie płacze. Ten oddział to mniejsze zło po prostu.

I.R.
23-10-2015 14:13

Spędziłam kilka dni na oddziale Patologii Ciąży i na Oddziale Położniczym. Jest niezbyt czysto, trzy prysznice na oddział. Panie od noworodków - różne. Głównym ich zajęciem było oglądanie telewizji. Nie przyjmują dzieci pod opiekę na kilka godzin - to bzdura. Córka była naświetlana przez dwie i pół doby, inkubator ustawiono przy moim łóżku. Kiedy poprosiłam o to, żeby panie łaskawie wzięły inkubator na godzinę, bo boję się, że zasnę i dziecko odsłoni sobie oczy, spotkałam się z odmową. Lenistwo, syf i obrzydliwe jedzenie. Nie polecam.

sowa
24-09-2015 13:24

Syf, brud, smród- ekipa sprzątająca to żart. Dwa "wychodki" na 21 kobiet, z czego jeden uszkodzony. 1 prysznic, wiecznie brudny,bez półek,bez wentylacji. Pielęgniarki, część miła część nie, ale lenistwo aż pali w oczy. "Wychodki" często ubrudzone kałem kobiet po lewatywach. DŁUGO,BY OPOWIADAĆ. Obiady: cienkie, często niedobre, śniadanie o 9 a kolacja 16.30.-17.00 i jak nie masz co jeść od rodziny/nie możesz zejść do sklepu,to głoduj. WSTYD.

Anna T.
22-07-2015 23:43

Bardzo dobrze prowadzone i wartościowe zajęzia szkoły rodzenia. Opieka podczas porodu była doskonała. Była przy mnie wspaniała położna, która starała się pomóc jak tylko mogła. Lekarka zaglądała niemal co godzinę. udzielono mi wsparcia i zadbano o mój komfort. Niestety (i na szczęście) poród zakończył się błyskawicznym cc i malutka urodziła się zdrowa.

FEELO
06-03-2015 11:35

Witam, w czerwcu 2014 urodziłam w tym szpitalu córkę. Pomimo wielu zasłyszanych negatywnych opinii na temat niemiłego personelu, kiepskich warunków na oddziale położniczym itp itd , zdecydowałam się na poród w tym szpitalu ze względu na oddział ratunkowy dla noworodków oraz fakt, że moja Pani ginekolog tam pracowała. I muszę stwierdzić, że byłam mile zaskoczona. Położna przemiła!!! Pani Doktor będąca przy porodzie tak samo. Nie usłyszałam ani jednego niemiłego słowa! NA oddziale położniczym również cały personel uprzejmy i dyskretny; chętnie wyjaśnili mi wszystkie wątpliwości. Poprosiłam o dodatkową konsultacje z endokrynologiem i taką otrzymałam. Temat karmienia piersią był bardzo dokładnie przedyskutowany, również pielęgnacja i przebieranie noworodka. Pierwszej nocy, gdy mała zaczęła nagle wymiotować, a ja w panice pobiegłam do pielęgniarki z nią na rękach, zostałam uspokojona i otrzymałam info , dlaczego tak się stało. W dodatku córka została na 2 godz z pielęgniarką abym mogła odpocząć i ochłonąć:) dodam, że nie prosiłam o to. Personel sam wychodzi z inicjatywą pomocy. Fakt, że są tylko dwie łazienki na cały oddział,a pokoje to nie pojedyncze ekskluzywne sale, ale tyle my dorosłe i świadome kobiety jesteśmy znieść przez te kilka dni. Gorąco polecam ten szpital!! We wrześniu rodzę drugie dziecko i też w tym Szpitalu :)

kasia
04-03-2015 09:56

Witam!Rodziłam 5 lat temu w tym szpitalu.Szłam z nastawieniem ,że nie będę słuchać opinii innych tylko zostawiam czystą kartkę.Zaznaczam ,że na pewno pracują tam położne z powołania,ale ja na takie nie trafiłam.Wyobraźcie sobie ,że jedna z nich nie odezwała się do mnie ani jednym słowem przez cały poród.Za długo by pisać o szczegółach ,ale strasznie mnie to denerwuje ,że w takim miejscu gdzie kobieta potrzebuje naprawdę życzliwości ,pracują ludzie którzy nie powinni tam już pracować.Nikt tego nie kontroluje ,albo przyjmuje postawę ,że kiedyś miały pacjentki gorzej.Myślę ,że musi minąć czas kiedy te wszystkie znudzone ,przepracowane,pozbawione empatii położne i lekarze poumierają i na ich miejsce przyjdzie nowa kadra.To się już powoli zmienia ,że ludzie wybierają młodych lekarzy .I jeszcze jedno na pewno nie pozwalają na to ,żeby osoba bliska była przy cieciu ,więc niech nie piszą takich bzdur na stronie.

Alicja
11-07-2014 15:00

Pierwszy raz rodziałam w 2007 roku, byłam bardzo zadowolona z opieki podczas porodu. Dlatego mimo wyprowadzki do Gdańska zdecydowałam, że tym razem również urodzę w Elblągu. Dnia 05/07 urodziała się Nasza druga Córeczka. Cały poród wspominam bardzo dobrze, mimo że był trudniejszy niż pierwszy to opieka była tak samo dobra. Rodziałam w sali porodów rodzinnych wraz z Mężem, towarzyszyła Nam połozna Pani Krystyna - wspaniała Kobieta. Dzięki jej opiece czułam się bezpiecznie. Korzystałam z piłki, z wanny miałam do dyspozycji drabinki. Nie ukrywam, że poród był dla mnie dużo trudniejszy niż pierwszy mimo to dojście do siebie po porodzie zajeło mi 2 dni, dzieki braku nacięcia oraz sprawnej akcji porodowej. Naprawdę jestem pod wrażeniem połoznej, która mimo mojego zwątpienia cały czas ciepłym i spokojnym głosem sprawiała, ze czułam się zaopiekowana i bezpiecznie. Opieka pielegniarek z oddziału Neonatologi, była również wspaniała, panie interesowały się dzieckiem nie było pytania na które nie dostałabym odpowiedzi. Mam nadzieje, że opieka taka jaką ja miałam jest standardem i że nie ulegnie zmianie. W takich warunkach z taką opieką życzę porodu każdej kobiecie :)

ola
12-06-2014 12:29

Poród ciągle wspominam jako koszmar, choć minął juz prawie rok. Warunki lokalowe fatalne, rodzilam wspólnie z mężem ale w tych boksach, bo jedynka była zajęta. Nikt nie zasłonil mnie chociaż parawanem i każdy kto przechodził traktem porodowym oglądał się na mnie, bo to przecież ciekawy widok, a w pewnym momencie jakaś kobieta z personelu naprzeciwko mnie zaczęła rozmawiać przez komórkę cały czas się mi przyglądając. Przy porodzie nie można zająć pozycji wygodnej dla rodzącej np. Na kucaka, czy stojącej, musisz leżeć. Położona bardzo mało pomaga, praktycznie jej nie było, a jak się juz pojawia to z pretensjami, generalnie masz rodzić szybko i nie robić problemów. Jestem bradzo rozczarowana i zla, ze moj porod tak wygladal, ze nikt nie poświęcił mi czasu i uwagi, nikt nie byl nastawiony na pomoc i ułatwienie porodu, tylko po prostu jak w fabryce na taśmie.

megi
25-01-2014 16:14

Rodzilam w tym szpitalu i z czystym sumieniem polecam.zglosilam sie na IP ze skurczami i malym rozwarciem i juz tam bylam mile zaskoczona przyjeciem. Rodzilam z mezem w tej jedynej pojedynczej sali. Korzystalam z wanny, pilki. Dzieki wspanialej pani poloznej, pani Sylwii porod przebiegal w milej i spokojnej atmosferze. Pojawily sie jednak komplikacje i dosyc szybko zdecydowano o cc, do dzisiaj wdzieczna jestem za szybka decyzje pani doktor, ktora wowczas miala dyzur, bo moje dziecko urodzilo sie w dobrym stanie. Podczas przeprowadzania cc maz czekal na dziecko w pokoju noworodkowym. Po wszystkim mnie przewieziono na sale pooperacyjna, gdzie rowniez mialam dobra opieke pan poloznych, a dziciatko przywieziono mi do karmienia wieczorem i rano nestepnego dnia. Potem trafilam na dwuosobowa sale. Warunki, zwlaszcza sanitariaty szczerze mowiac srednie.wspolne, nie zawsze dobrze posprzatane toalety,brak papieru i mydla do rak. Pomoc poloznejlaktacyjnej oceniam bardzo dobrze. Jesli chodzi o pielegniarki noworodkowe, z tym roznie. Niektore naprawde super kobiety, inne niestety nie. Ogolnie porod oceniam bardzo dobrze, pelen profesjonalizm, natomiast pobyt po pporodzie oceniam na 4. Jako atut tego szpitala z pewnoscia mozna zaliczyc dobry oddzial neonatologiczny, bo nikt nie jest w stanie przewidziec jak bedzie przebiegal porod, nawet po najbardziej fizjologicznej ciazy.