Opis placówki
A A A

„Pro Medica” Sp. z o.o.

Baranki 24 19-300 Ełk Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 18-12-2014
87 620 95 30
www.promedica.elk.com.pl
biuro-pm@elk.com.pl


Dane dotyczące oddziału położniczego i neonatologicznego otrzymane od szpitala w roku 2014.
Szpital nie prowadzi statystyk na temat nacięć krocza oraz znieczulenia dolarganem.

Ordynatorzy: położnictwa – Beata Wojciechowska (od 2013) neonatologii – Beata Chołopiak (od 2005), położne oddziałowe: położnictwa – Mirosława Szyszko (od 1996), neonatologii -  Grażyna Chomicz (od 2000).


Stopień referencyjności oddziału neonatologicznego - II.


Szkoła Rodzenia 


Szpital prowadzi bezpłatną szkołę rodzenia. Osoba do kontaktu: Anna Maszkowska, tel.: 667 703 740, e-mail: edukacjaelk@onet.pl, WWW.edukacjaelk.pl


Izba Przyjęć 


Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem. Wymagane dokumenty przy przyjęciu do szpitala: grupa krw, GBS, karta ciąży. Plan porodu jest dołączony do dokumentacji. Kobieta podpisuje przy przyjęciu do szpitala ogólną zgodę na proponowane leczenie oraz bezpośrednio przed poszczególnymi zabiegami: nacięciem krocza, znieczuleniem porodu, cięciem cesarskim, zabiegami położniczymi, indukcją i stymulacją porodu. Golenie i lewatywa na prośbę pacjentki.


Warunki i wyposażenie


Trakt porodowy z 3 stanowiskami przedzielonymi parawanem i sale jednoosobowe. Do dyspozycji rodzących: worek sako, piłka, krzesło porodowe, drabinki. 


Poród


Wenflon zakładany jest w trakcie porodu lub po, jeśli sytuacja tego wymaga. Plan porodu omawiany  jest w Sali porodowej z lekarzem i/lub położną. Zapis KTG w ciąży niskiego ryzyka prowadzony jest co 2 godziny. Badania wewnętrzne prowadzone są co 2 godziny. Można pić, nie można jeść. Personel zachęca do aktywności. 


Dostępne sposoby łagodzenia bólu:


- niefarmakologiczne: brak 


- farmakologiczne: znieczulenie zewnątrzoponowe, gaz wziewny.


Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe nieodpłatne dla wszystkich kobiet. W znieczuleniu pacjentka może się poruszać.


Parcie:


II okres porodu najczęściej przebiega w wybranej przez pacjentkę. Personel z własnej inicjatywy informuje rodzącą o przebiegu porodu i stosowanych środkach i zabiegach. Życzenia rodzącej (dotyczące ochrony krocza, parcia w wybranej pozycji etc.) są uwzględniane w większości sytuacji. 


Poród z osobą towarzyszącą


Możliwy poród z jedną osobą towarzyszącą tylko w pojedynczej sali. Jednocześnie szpital informuję, że rodzącej i jej partnerowi może towarzyszyć doula. Osoba towarzysząca może zostać 2 godziny po porodzie. W trakcie cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna, ale może kangurować dziecko po porodzie. Przystawienie dziecka do piersi po cesarskim cięciu jest zależne od decyzji matki.. 


Kontakt z dzieckiem


Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie minimum 2 godziny. Jednocześnie szpital informuje, że mierzenie i ważenie noworodka odbywa się po 10-30 minutach od narodzin. Osoba towarzysząca może być przy tym obecna. Pierwsze karmienie odbywa się jeszcze w sali porodowej. Ocena Apgar dokonywana jest w kąciku noworodka, w sali porodowej, w pobliżu matki przez lekarza neonatologa. W trakcie szycia krocza dziecko nie jest zabierane od matki. Ojciec może przeciąć pępowinę jeśli wyrazi takie życzenie. Pierwsza kąpiel najwcześniej po 2 godzinach od narodzin. 


Po porodzie


Można obejrzeć oddział neonatologiczny przed porodem. Oddział pracuje w systemie rooming –in. W oddziale są 22 łóżek, z czego 18 dla matek z dziećmi a 4 dla samych matek. 1 w.c. przypada na 5 łóżek, 1 prysznic na 7 łóżek. Matki przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę, ale mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Jeśli dziecko z powodów zdrowotnych znajduje się osobno, to matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce. Pobyt w oddziale trwa średnio 2 dni po porodzie drogami natury, 2-3 dni po porodzie zabiegowym, 3 dni po cesarskim cięciu. Na prośbę kobiety jest możliwy szybszy wypis ze szpitala. Matka uczona jest pielęgnacji dziecka, a wszystkie zabiegi pielęgnacyjne odbywają się w jej obecności. Personel informuje o stanie zdrowia dziecka gdy wymaga tego sytuacja, gdy matka o to pyta i z własnej inicjatywy. Matka (lub ojciec) mogą być obecni w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka. Matki uczone są jak karmić piersią. Noworodki są dokarmiane sztucznym mlekiem ze wskazań medycznych (przeciwwskazania medyczne ze strony matki, brak laktacji). Nie można skorzystać z porad doradcy laktacyjnego ale szpital prowadzi poradnie laktacyjną: ul. Konopnickiej 1, gabinet 42, tel.: 606 894 820, 667 703 740. Możliwość konsultacji z psychologiem. 


Odwiedziny od 13 w dni robocze, od 11 w święta lub w innych godzinach za zgoda lekarza, w sali w której leży matka lub w specjalnym miejscu przystosowanym do wizyt.


Opłaty 


Nie ma opłat.

Opinie

Warunki lokalowe:
Opieka w czasie porodu:
Opieka po porodzie:
Polecałabym ten szpital:
Ogółem z 8 ocen:


Rodziłaś tu? Oceń ten szpital.

Dane statystyczne

Liczba porodów
 
847 Cesarskie cięcia
 
53.00%
Nacięcia krocza
 
- Znieczulenie dolarganem
 
-
Znieczulenie zwenątrzoponowe
 
Tak Znieczulenie gazem wziewnym
 
Tak

Komentarze

Lukrecja
18-01-2018 19:39
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2017

Moja druga cesarka w tym szpitalu. Leżałam międzyczasie w innym szpitalu i żaden nie ma porównania do EŁku. OD lekarzy po pielęgniarki aż po opiekunki medyczne. Cudne kobiety. Trzeci poród także tylko w EŁku. Pani opiekunka medyczna - Pani Ania - super babka, oby każda z was mogła mieć przyjemność trafić na tą Panią :) Pozdrawiam serdecznie i dziękuję

Tess
28-10-2015 18:55
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2015

Szpital w Elku na Barankach daleko w tyle ze standardami. Stare wyposazenie sal, stare zwyczaje personelu. Ordynatorka - cos strasznego. Zero szczatkowej kultury, sama przyznala wypalenie zawodowe. Szczegoly mojej opinii na mojej stronie: http://strefazdrowia24.pl/2015/10/26/porod-w-elku-moja-opinia/

aureola
14-02-2015 13:30
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2015

Przed porodem nasłuchałam się wielu negatywnych opinii na temat tutejszej porodówki i sama chciałam przez to rodzić w Olecku. Koniec końców wybrałam jednak Ełk i teraz wiem, że wszystkie negatywne opinie nie miały racji bytu. Personel przemiły, panie położne wspaniałe, miałam tak dobrą pomoc przy porodzie, że mimo bólu, wspominam go bardzo dobrze. Pani położna, która odbierała poród była bardzo delikatna przy wszystkich badaniach, uspokajała mnie, podnosiła na duchu, naprawdę wspaniała osoba. Jedyny minus, to lekarz, który akurat pełnił wtedy dyżur i który wg mnie jedynie przeszkadzał, a jego 'praca' polegała tylko na zbędnych komentarzach. Mimo tego drobiazgu - placówka na duży plus, dzięki wspaniałym paniom położnym. Oby więcej takich ludzi!

diurok
06-12-2014 01:14
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2014

pierwszy raz trafiłam tam przez przypadek, pobytu, narodzin na Barankach nie mogłabym sobie inaczej wyobrazić, drugim razem trafiłam tam, bo bardzo chciałam, wszystko było tak jakbym zawsze chciała. chciałabym powiedzieć ze jestem matką trójki dzieci, pierwszy poród - koszmar , ale to w innej miejscowości. zawsze bede mile wspominać oddział na Barankach

Mama
02-12-2014 11:26
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2013

Rodziłam tam ponad rok temu, zajechałam z odchodzacymi wodami(nie jestem z ełku) wzieli mnie na porodowke meża zostawili za drzwiami podlaczyli ktg sprawdzili rozwarcie. 0cm wiec podali mi kroplowke na wywołanie. Pytałam kiedy wpuszcza meża powiedzieli że jak podadza mi juz zzo czyli musi być conajmniej 2lub3cm rozwarcia-już nie pamietam ile. Nie doczekałam sie tego. Wiszczałam z bólu na co położna skomdntowała "po co sie drzesz to tylko poród" i dalej z druga poszła układać pasjansa na koputerze,wiem po w sam raz widziałam komputery. Gdy zdecydowano o cc po ok 9hzalozyli mi cewnik powiezli na sale i kilka chwil po corka byla na swiecie-ok.polnocy.niestety meza wyprosili przed zamknieciem szpitala. Po ok 12hmusiałam wstać.ogolnie opieka na porodowce znstawia wiele do zyczenia natomiast opieka po porodzie była ok miłe fajne babki.po 3dobach wypis do domu. Niedługo rodze drugie dziecko-już nie w ełku ;-)

Madalen
20-11-2013 21:16
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2013

Porodówka bardzo dobrze wyposażona. Możliwość porodu rodzinnego, dostępne piłki, drabinki, materacyki. Pracownicy respektują i omawiają plan porodu. Możliwy kontakt skóra do skóry przez 2h po porodzie. Pomocni i przyjaźni pracownicy.

Dodaj opinię

Szukaj

Wesprzyj nas!