Szpital Powiatowy

Lubelska 50 08-400 Garwolin Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 02-11-2017
www.spzozgarwolin.pl
sekretariat@spzozgarwolin.pl

Ordynatorzy: położnictwa – Paweł Pawłowicz (od 2014), neonatologii – Jadwiga Wawrzyniak (od 1988), położne oddziałowe: położnictwa – Urszula Szerszeń - Domarecka (od 2000), neonatologii – Bogusława Jończyk (od 2008).

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego – I.

Szpital prowadzi bezpłatną szkołę rodzenia.

Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem.
Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dokument tożsamości, plan porodu.
Wyniki badań wymagane przy przyjęciu do szpitala: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał); antygen HBs - HBsAg  (badanie w kierunku WZW B - w ciąży); OWA, WR - odczyn Wassermanna - badanie w kierunku kiły; wynik posiewu z przedsionka pochwy i odbytu w kierunku nosicielstwa bakterii Streptococcus agalactiae (paciorkowiec typu B) - wykonanego po 35. tygodniu ciąży; badanie na nosicielstwo wirusa HIV; przeciwciała anty-HCV (badanie w kierunku WZW C); wszystkie wyniki badań USG wykonane w obecnej ciąży; zaświadczenie od lekarza specjalisty wyjaśniające wskazania do cięcia cesarskiego.
Plan porodu jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u wszystkich pacjentek przyjmowanych do porodu: zbieranie wywiadu, badanie ogólne (tj. pomiar RR, HR, temperatury, wagi), badanie wewnętrzne, badanie KTG, badanie USG, zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta.

W oddziale porodowym jest trakt porodowy z 2 stanowiskami podzielonymi na boksy oraz  2 sale jednoosobowe dostępne dla wszystkich bez opłat.
Szpital nie podaje, jakie sprzęty są dostępne na salach porodowych do dyspozycji rodzących.

Plan porodu omawiany jest często z położną w sali porodowej.
Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest co 120 minut, trwa ok. 30 minut. Częstotliwość wykonywania badań wewnętrznych jest ustalana w trakcie porodu.
Rodząca może pić w trakcie porodu wodę, lecz nie może jeść.
- niefarmakologiczne: masaż, praca z oddechem, kąpiel/prysznic;
- farmakologiczne: gaz wziewny, znieczulenie zewnątrzoponowe.
Znieczulenie dolędźwiowe jest dostępne. Pacjentka może poruszać się ze znieczuleniem.
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu to parcie na plecach na łóżku porodowym lub w kucki z pomocą osoby towarzyszącej.
Rodząca jest prawie zawsze, w zależności od sytuacji, informowana o stosowanych podczas porodu środkach, badaniach i zabiegach.

Osoba towarzysząca może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Rodzącej  może towarzyszyć więcej niż jedna osoba bliska, w tym również doula. Osoba towarzysząca może przebywać na trakcie porodowym, o ile pozostałe rodzące wyrażą zgodę.
Osoba bliska może zostać przez 2 godziny po porodzie w oddziale położniczym (w godzinach odwiedzin).
W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna.

Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie powyżej 5 do 30 minut. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się w pierwszych minutach po porodzie. W trakcie szycia krocza dziecko w zależności od sytuacji jest lub nie jest zabierane od matki. Osoba towarzysząca może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie.
Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana w kąciku noworodka w pobliżu matki przez lekarza neonatologa.
Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie drogami natury, porodzie zabiegowym (vacuum, kleszcze) i po cięciu cesarskim odbywa się w kąciku noworodka w pobliżu matki po 11 – 30 minutach po narodzinach. Osoba towarzysząca może być przy tym obecna.
Po zbadaniu przez lekarza zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia zostaje przewieziony na oddział noworodkowy. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia.
Pierwsza kąpiel noworodka odbywa się w drugiej lub kolejnej dobie życia.

W oddziale położniczym jest 8 sal dwuosobowych z łazienkami.
Zdrowe matki po porodzie fizjologicznym przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę. Zdrowe matki po cesarskim cięciu również przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę, ale mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce.
Pobyt na oddziale położniczym trwa średnio 2 dni po porodzie drogami natury, 3 dni po porodzie zabiegowym i po cięciu cesarskim.
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności matki lub opiekuna. Jeden lub obydwoje rodziców są uczeni, jak pielęgnować noworodka, są informowani o stanie zdrowia dziecka w czasie obchodu, a także są zawsze obecni w trakcie badania i szczepień dziecka.
Kobieta otrzymuje poradę laktacyjną na życzenie. Porad laktacyjnych udzielają położne.
Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym ze wskazań medycznych.
Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się o każdej porze w ciągu dnia, w sali, w której matka leży.

Brak opłat.

- Znieczulenie dolarganem

kamika
17-09-2016 14:54

to był mój drugi poród. urodziłam siłami natury po pierwszym cc. generalnie szpital i personel polecam, choc nie wszystkie informacje podawane są aktualne. słynna sala do porodów rodzinnych- nie odbywają się w niej porody, lecz zajęcia szkoły rodzenia, większość sprzętów porodowych usunięto, są tam worki sako i drabinki. w pierwszej fazie porodu owszem można pozycje wertykalne, piłkę, drabinkę, ale ktg było ciągłe, więc aktywność ograniczona do 1,5 od monitora w wąskiej przestrzeni między ścianą a łóżkiem porodowym. w drugiej fazie porodu mowy nie było o pozycji wertykalnej choć poród był książkowy, wszytsko szło dobrze i nie było innych przeciwskazań oprócz tego wcześniejszego cc. ani klęcząca na łóżku ani nawet półsiedząca, tylko proszę się położyć na łożku, nogi zaprzeć i przeć na kupę kiedy powiem. pytałam, chyba wszystkie porody są w pozycji horyzontalnej w drugiej fazie. o nacięcie nie pytano tylko w czasie skurczu ciach i już. szycie dość nieprzyjemne i bolesne mimo znieczulenia. z prysznica mozna korzystać w pierwszej fazie, wanny nie widziałam, ale tez nie pytałam bo rodziłam tylko 4 godziny na personel trafiłam ludzki, wyrozumiały pomocny. pierwszy kontakt tylko kilka minut, potem oczyszczenie dziecka i matki, potem dwie godz spędziłam na sali porodowej czekając. żałuję że nie upomniałam się wtedy o dziecko żeby podjąć próbę przystawienia. w efekcie dziecko przyniesiono mi dopiero na sali, po 3 godz po porodzie, juz spało niestety. warunki lokalowe świetne, wszytsko nowe i czyste. sala porodowa klimatyzowana, co przy 30 stopniowym upale przypłaciliśmy przeziębieniem

justysiaijukeczka
19-10-2012 22:12
Rok narodzin dziecka: 2011

To był mój pierwszy poród i bałam się strasznie, ale wszystko przebiegło pomyślnie, ponieważ ja i moja córka byłyśmy pod naprawę fachową opieką, wszyscy byli dla mnie mili zarówno podczas porodu jak i po.Położna, która ze mną była bardzo opiekowała się mną jak matka kiedy trzeba było masowała mi plecy, podawała wodę do picia, nie odstępowała mnie na krok nawet po porodzie, przychodziła do mnie na sale i pytała jak się czuje, jak maleństwo. Lekarze też super przy moim porodzie było ich dwóch, pielęgniarki od noworodków również gdy nie było małej informowały mnie co i jak. warunki socjalne ok sale dwuosobowe każda z łazienką. Czułam się tam jak w domu. GDY BĘDĘ RODZIĆ SWOJE DRUGIE DZIECKO TEŻ TYLKO TAM