Szpital Powiatowy

Lubelska 50 08-400 Garwolin Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 21-01-2016
www.spzozgarwolin.pl
noworodki@spzozgarwolin.pl

Dane dotyczące oddziału położniczego i neonatologicznego otrzymane od szpitala w roku 2015.

Ordynatorzy: położnictwa - Bohdan Dźwigała (od 2008), neonatologii - Jadwiga Wawrzyniak (od 1988), położne oddziałowe: położnictwa - Urszula Szerszeń-Domarecka (od 2000), neonatologii - Bogusława Jończyk (od 2007).

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego - I.

Szpital współpracuje ze płatną szkołą rodzenia. Osoba do kontaktu: Piotr Baran, tel.: 609 403 410, 25 682 22 60, www.pepekswiata.eu

Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem. Wymagane dokumenty przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, posiew z kanału szyjki macicy, wyniki badań USG, grupa krwi, HBS, HIV, HCV. Plan porodu jest załączony do dokumentacji. Kobieta w Izbie Przyjęć podpisuje ogólną zgodę na proponowane leczenie. Zgoda ustna przed: lewatywą, zastrzykami, imersja wodną użyciem kleszczy lub próżnociągu. Zgoda pisemna na poród drogą pochwową po wcześniejszym cesarskim cięciu, na cesarskie cięcie. Golenie i lewatywa na prośbę pacjentki.

Trakt porodowy z 3 stanowiskami podzielonymi na boksy i sala jednoosobowa dostępna dla wszystkich rodzących bez opłat. Do dyspozycji rodzących : worek sako, piłka, fotel, materac, wanna.

Wenflon zakładany jest w trakcie lub po porodzie, jeśli sytuacja tego wymaga. Plan porodu omawiany jest w Izbie Przyjęć z położną i /lub lekarzem, różnie, zależy czy czas na to pozwala. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka wykonywany jest raz na 2 godziny. Badania wewnętrzne prowadzone są co 2 godziny przez położną lub lekarza. Można pić i podawana jest kroplówka nawadniająca. Nie można jeść. Personel zachęca rodzącą do aktywności.
- niefarmakologiczne: prysznic, kąpiel, ćwiczenia oddechowe, masaż pleców.
- farmakologiczne: leki rozkurczowe, opiaty, znieczulenie zewnątrzoponowe.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe jest dostępne nieodpłatnie dla wszystkich rodzących. W znieczuleniu kobieta może się poruszać.
II okres porodu najczęściej przebiega w pozycji wertykalnej w miarę możliwości, horyzontalnej. Personel informuje z własnej inicjatywy rodzącą o stosowanych podczas porodu środkach i zabiegach oraz o przebiegu porodu. Życzenia rodzącej (dotyczące ochrony krocza, parcia w wybranej pozycji etc.) są uwzględniane w większości sytuacji.

Możliwy poród z osobą/ami towarzyszącą/cymi. Rodzącej może towarzyszyć doula. Osoba towarzysząca może zostać ile chce po porodzie. W trakcie cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna, ale może kangurować dziecko. Po cesarskim cięciu przystawienie dziecka do piersi jest możliwe zaraz po operacji, w pierwszej godzinie.

Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi. Brak jednoznacznej informacji dotyczącej długości i przebiegu kontaktu matki z dzieckiem po porodzie. Ojciec dziecka może przeciąć pępowinę. Oddział neonatologiczny deklaruje, że pierwszy kontakt trwa od 5 do 30 minut, oddział położniczy, od 1 do 5 minut. Jednocześnie informuje się, że ocena w skali Apgar dokonywana jest w kąciku noworodka przez lekarza neonatologa, a ważenie i mierzenie odbywa się pomiędzy 5 a 10 minutą. Osoba towarzysząca może być obecna podczas ważenia i mierzenia dziecka. Pierwsze karmienie nie później niż po ok. dwóch godzinach. Podczas szycia krocza dziecko nie jest zabierane od matki. Pierwsza kąpiel odbywa się w drugiej dobie życia.

Można obejrzeć oddział neonatologiczny przed porodem. Oddział pracuje w systemie rooming –in. W oddziale jest 16 łóżek dla matek z dziećmi. 1 w.c. i 1 prysznic przypadają na 2 łóżka. Matki przebywają dziećmi przez całą dobę, ale mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Jeśli dziecko z powodów zdrowotnych znajduje się osobno, to matka może z nim być bez ograniczeń, gdy tylko chce. Personel informuje o stanie zdrowia dziecka z własnej inicjatywy. Pobyt w oddziale trwa średnio 3 dni po porodzie drogami natury, 3-4 dni po porodzie zabiegowym, 4 po cesarskim cięciu. Na prośbę kobiety jest możliwy szybszy wypis ze szpitala. Matka jest uczona pielęgnacji dziecka, a wszystkie zabiegi pielęgnacyjne odbywają się w jej obecności. Matka (lub ojciec), jeśli poproszą, mogą być obecni w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka. Matka jest uczona karmienia piersią. Noworodki są dokarmiane sztucznym mlekiem tylko ze wskazań medycznych. Kilka razy w miesiącu są dyżury doradcy laktacyjnego.

Odwiedziny 16 – 20, ale gdy sytuacja wymaga także o innych porach, w sali gdzie leży matka.

Nie ma opłat.

Nie

kamika
17-09-2016 14:54

to był mój drugi poród. urodziłam siłami natury po pierwszym cc. generalnie szpital i personel polecam, choc nie wszystkie informacje podawane są aktualne. słynna sala do porodów rodzinnych- nie odbywają się w niej porody, lecz zajęcia szkoły rodzenia, większość sprzętów porodowych usunięto, są tam worki sako i drabinki. w pierwszej fazie porodu owszem można pozycje wertykalne, piłkę, drabinkę, ale ktg było ciągłe, więc aktywność ograniczona do 1,5 od monitora w wąskiej przestrzeni między ścianą a łóżkiem porodowym. w drugiej fazie porodu mowy nie było o pozycji wertykalnej choć poród był książkowy, wszytsko szło dobrze i nie było innych przeciwskazań oprócz tego wcześniejszego cc. ani klęcząca na łóżku ani nawet półsiedząca, tylko proszę się położyć na łożku, nogi zaprzeć i przeć na kupę kiedy powiem. pytałam, chyba wszystkie porody są w pozycji horyzontalnej w drugiej fazie. o nacięcie nie pytano tylko w czasie skurczu ciach i już. szycie dość nieprzyjemne i bolesne mimo znieczulenia. z prysznica mozna korzystać w pierwszej fazie, wanny nie widziałam, ale tez nie pytałam bo rodziłam tylko 4 godziny na personel trafiłam ludzki, wyrozumiały pomocny. pierwszy kontakt tylko kilka minut, potem oczyszczenie dziecka i matki, potem dwie godz spędziłam na sali porodowej czekając. żałuję że nie upomniałam się wtedy o dziecko żeby podjąć próbę przystawienia. w efekcie dziecko przyniesiono mi dopiero na sali, po 3 godz po porodzie, juz spało niestety. warunki lokalowe świetne, wszytsko nowe i czyste. sala porodowa klimatyzowana, co przy 30 stopniowym upale przypłaciliśmy przeziębieniem

justysiaijukeczka
19-10-2012 22:12
Rok narodzin dziecka: 2011

To był mój pierwszy poród i bałam się strasznie, ale wszystko przebiegło pomyślnie, ponieważ ja i moja córka byłyśmy pod naprawę fachową opieką, wszyscy byli dla mnie mili zarówno podczas porodu jak i po.Położna, która ze mną była bardzo opiekowała się mną jak matka kiedy trzeba było masowała mi plecy, podawała wodę do picia, nie odstępowała mnie na krok nawet po porodzie, przychodziła do mnie na sale i pytała jak się czuje, jak maleństwo. Lekarze też super przy moim porodzie było ich dwóch, pielęgniarki od noworodków również gdy nie było małej informowały mnie co i jak. warunki socjalne ok sale dwuosobowe każda z łazienką. Czułam się tam jak w domu. GDY BĘDĘ RODZIĆ SWOJE DRUGIE DZIECKO TEŻ TYLKO TAM