COPERNICUS Podmiot Leczniczy Sp.z o.o.

Nowe Ogrody 1-6 80-803 Gdańsk Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 07-04-2015
www.copernicus.gda.pl
ginekologia@wss.gda.pl

Dane dotyczące oddziału położniczego i neonatologicznego otrzymane od szpitala w roku 2014.
Szpital nie prowadzi statystyk na temat znieczulenia dolarganem.

Ordynatorzy: położnictwa - Piotr Zygmuntowicz (od 2000), neonatologii - Beata Gis (od 2010), położna oddziałowa położnictwa -  Ewa Zarach (od 2010), pielęgniarka oddziałowa neonatologii – Marzena Miller (od 2011).

Szpital posiada tytuł „Szpital Przyjazny Dziecku” – rok oceny – 2013

Stopień referencyjności – II.

Szpital współpracuje ze szkołami rodzenia: „Dobry Początek”, kontakt: Ewa Lisius tel.: 605-601-855, www.dobrypoczatek.boo.pl i „Cud Narodzin”, kontakt: Teresa Gajos tel.: 690-008-436, Katarzyna Juskowiak tel.: 503-429-235, www.cudnarodzin.ehos.pl. Zajęcia w szkołach są płatne.

Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem. Wymagane dokumenty przy przyjęciu do szpitala: dowód tożsamości, karta ciąży z obowiązującymi standardowymi badaniami ciężarnych, karta informacyjna z wcześniejszej hospitalizacji. Plan porodu jest dołączony do dokumentacji. Kobieta podpisuje ogólną zgodę na proponowane leczenie w Izbie Przyjęć. Wyraża ustną zgodę bezpośrednio przed następującymi zabiegami: amnioskopią, preindukcją, porodem, testem stresowym, kleszczami oraz pisemną zgodę na cięcie cesarskie, znieczulenie, przetoczenie krwi. Golenie i lewatywa na prośbę pacjentki.

Sale jednoosobowe. Do dyspozycji rodzących: worki sako, piłki, drabinki, materac, krzesło do porodu, immersja woda.

Wenflon zakładany jest w trakcie lub po porodzie, jeśli sytuacja tego wymaga. Plan porodu omawiany jest w sali porodowej z położną i lekarzem. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest co 3-5 godzin. Badania wewnętrzne prowadzone są co 1-2 godziny przez położną oraz co 3 godziny przez lekarza. Rodząca może jeść i pić. Personel zachęca do aktywności.
- niefarmakologiczne: masaż, immersja wodna.
- farmakologiczne: leki przeciwbólowe i rozkurczowe, opiaty, znieczulenie dolędźwiowe, gaz wziewny.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe jest dostępne, nieodpłatne dla wszystkich kobiet. W znieczuleniu pacjentka może się poruszać.
II okres porodu przebiega w pozycji dowolnej. Personel informuje o przebiegu porodu i o stosowanych podczas porodu środkach i zabiegach tylko, gdy wymaga tego sytuacja. Obecność studentów za zgodą rodzącej. Życzenia rodzącej (dotyczące ochrony krocza, parcia w wybranej pozycji ) uwzględniane są w większości sytuacji.

Możliwy poród z osobą towarzyszącą, ale rodzącej nie może towarzyszyć doula. Osoba towarzysząca może zostać 2 godziny po porodzie. W trakcie cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna, ani nie może kangurować dziecka po porodzie. Przystawienie dziecka do piersi po przywiezieniu do sali matek.

Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi. Brak jednoznacznej informacji dotyczącej długości i przebiegu kontaktu matki z dzieckiem po porodzie. Oddział położniczy deklaruje, że kontakt „skóra do skóry” trwa od 5 do 30 minut. Oddział neonatologiczny zapewnia, że minimum 2 godziny. Ojciec  może przeciąć pępowinę. W trakcie szycia krocza dziecko nie jest zabierane od matki. Pierwsze karmienie odbywa się jeszcze w sali porodowej. Ocena Apgar dokonywana jest na brzuchu matki przez osobę będącą przy porodzie (położna, lekarz neonatolog lub lekarz położnik). Mierzenie i ważenie odbywa się w kąciku noworodka w pobliżu matki, po 2 godzinach od narodzin. Osoba towarzysząca może być przy tym obecna. Pierwsza kąpiel po 2 dobach od narodzin (chyba, że są inne wskazania).

Można obejrzeć oddział neonatologiczny przed porodem. Oddział pracuje w systemie rooming-in. W oddziale jest 27 łóżek dla matek z dziećmi. 1 w.c. przypada na 7 łóżek, 1 prysznic na 9 łóżek. Matki przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę. Jeśli dziecko z powodów zdrowotnych znajduje się osobno, to matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce. Pobyt w oddziale trwa średnio 2 dni po porodzie drogami natury, po porodzie zabiegowym i po cesarskim cięciu. Na żądanie kobiety jest możliwy szybszy wypis ze szpitala. Matka jest uczona pielęgnacji dziecka, a wszystkie zabiegi pielęgnacyjne odbywają się w jej obecności. Personel z własnej inicjatywy informuje o stanie zdrowia dziecka. Matka (lub ojciec) mogą być obecni w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka. Matki uczone są jak karmić piersią. Mogą też korzystać z porad certyfikowanego doradcy laktacyjnego. W oddziale działa poradnia laktacyjna (na terenie szpitala, ul. Nowe Ogrody 1-6), tel.: 58 76 40 105, czynna w godzinach 7-14. Noworodki są dokarmiane sztucznym mlekiem ze wskazań medycznych: brak pokarmu u matki, hipoglikemia, duże odwodnienie dziecka. W oddziale nie ma psychologa, ale jest możliwość konsultacji z psychologiem ogólnoszpitalnym. Odwiedziny o dowolnej porze, w miejscu przystosowanym do wizyt, poza salami matek.

Nie ma opłat. Można dokonywać dobrowolnych wpłat na konto stowarzyszenia.

Nie

martyna
30-01-2017 16:35

Opieka podczas porodu wspaniała. Cały personel bardzo pomocny. Pani położna sama zapytała czy mam chęć skorzystać z gazu. Przy postępujących skurczach również sama zapytała czy myślałam o znieczuleniu, zawołała anestezjologów (lecz w końcu nie skorzystałam). Zaproponowano mi prysznic, skakanie na piłce. Opieka po porodzie również bez zarzutu (bez względu na trwającą zmianę). Położne same przychodziły pytać czy radzę sobie z dzieckiem. Jak mały długo płakał to interesowały się i pokazywały jak prawidłowo przystawiać go do piersi. W razie pytań służyły pomocą. Na salę trafiłam dwuosobową, warunki bez tragedii, tak samo jedzenie. Jedynym słabym punktem jest izba przyjęć (której przydałby się remont) oraz brak noszenia przez personel identyfikatorów (czasem nie było wiadomo z kim się rozmawia). Na początku nie brałam tego szpitala pod uwagę lecz teraz w razie kolejnego porodu na pewno tam wrócę. Polecam!

Bea
28-12-2016 22:42

Brak szacunku dla rodzącej i stare metody. Bardzo niemiłe wspomnienia z tak ważnego dnia. Brak nacisku na aktywny poród- rodziłam leżąc, parcie na siłę, brak ochrony krocza, nie uprzedzono mnie nawet o cięciu. Ignorujaca Pani na rejestracji przez kilka minut nie spojrzała na mnie z okienka, 3 godz czekałam przemoknieta w poczekalni z odchodzacymi wodami, położna bardzo ordynarna - mierząc rozwarcie oznajmiła lekarzowi ze "dałam jej się w końcu zgwałcic" i zmierzyla 1.5 palca, wenflon bolał bardziej niz pierwsze skurcze - ale nie zmieniła mi go (po 2 mcach dalej mam po nim slad), w 1 fazie pytala "czemu krzyczę, bo przecież jeszcze się nawet nie zaczęło", jak pytalam o to jakie znieczulenie mi daje spytała czy musze wiedzieć i ze to "nie to czego naczytacie się w internecie". Do tego wszystkiego na mojej sali stary dwuczesciowy rozpadający się podczas parcia wysoki fotel ginekologiczny. Nie było gdzie się wygodnie położyć. Nie wytrzymywał parcia na siedząco. Przynajmniej bardzo dobra opieka poporodowa, ale to nie wynagrodzi porodu :(

Marta
20-12-2016 11:01

Cały Szpital był bardzo przyjazny, rodziłam w 2014 roku. co prawda poród zakończył się cc, po 11 godzinach od rozpoczęcia akcji porodowej. Myślę, że można było skończyć poród wcześniej gdyż dziecko było zbyt duże jednak wiadomo najzdrowszy poród to poród naturalny. Ukłony w stronę położnych oraz opieki laktacyjnej.

Dooogma
16-09-2016 21:55

Rodziłam niedawno (19_08_2016) i szczerze polecam. Super opieka zarowno przy porodzie jak i na oddziale poporodowym. Oczywiscie zawsze są sprawy, które mogłyby byc zorganizowane lepiej (trafiłam na remont i młot pneumatyczny towarzyszył mi kilka godzin przy podskokach na piłce) ale od samego początku najważniejszy był dla mnie fachowy, empatyczny personel _ nie zawiodłam się!

Alicja
29-08-2016 20:46

Rodziłam w tym szpitalu 13 lipca i nie żałuje decyzji. Wahałam się jeszcze między Zaspą ponieważ o Wojewódzkim słyszałam jakieś straszne opinie i wszyscy mi odradzali jednak przeważyła możliwość skorzystania z ZZO. Przy przyjęciu wszyscy byli bardzo mili. Informowali na bieżąco mnie i partnera o wszystkim. Ordynator to bardzo przemiły człowiek. Poród zakończył się CC, decyzja przez lekarzy podjęta błyskawicznie. Na oddziale poporodowym zostałam "przywitana" przez przemiłą położna która przedstawiła się imieniem i nazwiskiem (!). Opieka laktacyjna bardzo dobra. Panie codziennie przychodziły i uczyły przystawiać dziecko do piersi itd. W trzecim dniu pobytu jak poszłam do położnej z problemem to zachodziła do mnie trzy razy w nocy (sama z własnej nieprzymuszonej woli...) sprawdzić czy wszystko ok. Cały pobyt oceniam na plus. Łazienka na przeciwko sali odwiedzin to jakaś porażka. Toaleta na końcu korytarza to też nieporozumienie. Mam nadzieję że komuś się przyda ta opinia.

Roksana
09-07-2016 20:25

Jestem swiezo po wyjsciu z tamtego szpitala i szczeze mowiac nigdy juz tam nie wruce po przyjezdzie do szpitala na izbie przyjec poinformowano mnie ze nie ma miejsc i nie moga mnie przyjac dlatego ze nie ma miejsc wysyłajac mnie do Tczewa , po zrobieniu ktg stwierdzili ze przyjma mnie na patologie ciazy tam opieka dobra panie polozne miłe odpowiadały na kazde moje pytanie na sali porodowej koszmar nie dosc ze była tam niezła graciarnia bo stały szafy i w trakcie porodu panie wchodziły i ciagle grzebały w tych szafkach , panie nie chciały podac znieczulenia o ktore sie prosiłam od samego poczatku twierdzac ze anestaziolog jest przy porodzie na odziale polozniczym toalety i prysznice na przeciwko sali odwiedzin troche krepujace dzieci oglada sie przez szybe jak w zoo sale sa nawet ok polozne tam sa miłe (zalezy jaka zmiana) panie od laktacji nie zbyt pomagały poniewaz kazda z nich ma inna wiedze i od kazdej slyszalam co innego jedzenie calkiem dobre tylko zbyt miniaturowe sniadanie ale nie oczekujmy rarytasow wkoncu to szpital wspomnienia mam nie zbyt przyjemne

Aga
09-06-2016 08:24

Porod przeprowadzony przez doświadczoną położną bardzo sprawnie. Wszystkie standardy tj. kontakt skóra do skory, karmienie po porodzie, obecność ojca spełnione. Podczas porodu czułam sie bezpiecznie i wiedziałam, że wszystko jest pod opieką doświadczonego personelu. Po potodzie położne na odziale bardzo pomocne.

dziczka
04-06-2016 08:20

Polecam poród i opiekę okołoporodową w szpitalu wojewódzkim. Przed porodem leżałam na patologii - położne bardzo miłe i pomocne, lekarze również. Na porodówce warunki bardzo dobre, panie położne miłe i często zaglądające. Mój poród zakończył się cesarskim cięciem, ponieważ syn nie wstawiał się prawidłowo do kanału rodnego. O cesarce zadecydowano szybko i w ciągu kilku minut byłam na bloku operacyjnym. Operował mnie ordynator Zygmunotwicz, pani anestezjolog bardzo miła - opowiadała po kolei co się dzieje i podnosiła na duchu. Opieka nad noworodkami na oddziale patologii noworodka, zwłaszcza jeśli coś się z Maluszkiem dzieje, wspaniała. Położne bardzo indywidualnie podchodzą do dzieci. Lekarze mili i kompetentni, tylko trzeba ich ciągnąć za język.

Gosia
24-04-2016 21:07

Miałam okazję poznać oddziały patologii, ginekologii oraz położniczy i mogę z czystym sumieniem polecić szpital. Personel profesjonalny, wszyscy bardzo mili, pomocni i uprzejmi. Na szczególne podziękowania zasługują Panie położne za swoje poświęcenie i chęć niesienia pomocy. Był to mój 1 poród i na pewno kolejnego potomka również będę chciała rodzić w tym szpitalu. Pozdrawiam serdecznie cały personel.

Anna
27-03-2016 20:25

Ocena dla bloku porodowego - bardzo dobry , na IP sprawnie i szybko, choć pani położna tam bardzo specyficzna. Na bloku porodowym o wszystko pytano, choć planu porodu nie załączono do dokumentacji. Na blok przyjęto mnie z odchodzącymi od kilku godzin wodami i skurczami, które powoli posuwały akcję porodową, dziękuję lekarzowi z IP, że od razu skierował mnie na blok porodowy, a nie na patologię np. Po monitoringu KTG (około godziny), po skorzystaniu z prysznica i piłki, zaproponowano akcję podkręcić oksytocyną, po około 2 godzinach syn był na świecie, skurcze bardzo mocne, ale poród sprawny, położne zaglądają często, interesują się, był lekarz koordynujący ich pracę na bieżąco. Pierwszy skurcz party na klęcząco, później już łóżko porodowe, ale też dobrze się parło. Ponieważ poród był dość krótki, nie wymęczył mnie, miałam siłę pójść pod prysznic i przejść na położnictwo. Na położnictwie dla mnie dołująco, ponieważ trzeba było powtarzać badania i ruszyć z wagą dziecka więc zatrzymali nas dzień dłużej, ale położne wspierające i mi nikt złego słowa nie powiedział, natomiast zdarzało się, że jeden lekarz mówił co innego niż kolejny, podobnie z wiedzą o laktacji u położnych. Generalnie położnictwo oceniam na czwórkę. Jedzenie w miarę dobre, choć monotonne, przydałby się remont, było oblężenie i w mojej sali były 3 pacjentki i 3 dzieci - ciasno... Podobnie z toaletami, niby wyremontowane, ale jest ich mało i są w pewnej odległości od sal (ja miałam trochę szczęścia, bo pokój miałam dość blisko). Wejście do prysznica na przeciwko pokoju odwiedzin to nieporozumienie. Patent z salą odwiedzin to strzał w 10. PORÓD Z MARCA 2016. Dziękuję położnej pani Dorocie za przyjęcie narodzin naszego dziecka i pozdrawiam:)