COPERNICUS Podmiot Leczniczy Sp.z o.o.

Nowe Ogrody 1-6 80-803 Gdańsk Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 09-08-2017
58 764 02 95, 58 764 01 00
www.copernicus.gda.pl
sekretariat@wss.gda.pl

Ordynatorzy: położnictwa- Piotr Zygmuntowicz (od 1978), neonatologii- Beata Gis (od 2015), położne oddziałowe: położnictwa- Ewa Zarach ( od 2011), neonatologii- Marzena Miller (od 2011).

Stopień referencyjności oddziału położniczego i  neonatologicznego - II.

Szpital posiada tytuł: „Szpitala Przyjaznego Dziecku” - rok oceny:  2013

Szpital współpracuje ze szkołą rodzenia, w której zajęcia są płatne. Kontakt do szkoły rodzenia: Ewa Lisius, Dorota Kawiak, tel.: 605 601 855, 602 461 573, e-mail: ewalisius@op.pl, dorotakawiak@gmail.com, www: http://dobrypoczatek.edu.pl

Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem.
Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dokument tożsamości, wypisy z poprzednich pobytów w szpitalu, plan porodu, skierowanie ze wskazaniem od specjalisty w przypadku planowanego cc.
Wyniki badań wymagane przy przyjęciu do szpitala: grupa krwi Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał), morfologia i badanie moczu z ostatnich 6 tygodni, antygen HBs- HBS Ag- badanie w kierunku WZW B- w ciąży, OWA, WR- odczyn Wassermanna- badanie w kierunku kiły, posiew GBS, badanie na nosicielstwo wirusa HIV, przeciwciała anty-HCV
( badanie w kierunku WZW C), badanie układu krzepnięcia, wszystkie wyniki badań usg wykonane w obecnej ciąży, zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów jeśli były przeprowadzane konsultacje, np. od okulisty lub kardiologa, skierowanie ze wskazaniami od specjalisty w przypadku planowanego cc. Plan porodu jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u pacjentek przyjmowanych do porodu:
- u wszystkich pacjentek: zbieranie wywiadu, badanie ogólne ( tj. pomiar ciśnienia, tętna i temperatury, ważenie), badanie wewnętrzne, badanie KTG, badanie USG, zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta.
- w zależności od decyzji personelu: zakładanie wenflonu.
- na prośbę pacjentki: lewatywa, golenie krocza.

W oddziale porodowym są 3 sale jednoosobowe, dostępne dla wszystkich rodzących, bez opłat. Do dyspozycji rodzących są: worek sako, piłka, drabinka, materac; w niektórych salach jednoosobowych dostępne są również: stołek porodowy, lina, wanna.

Plan porodu omawiany jest zawsze z lekarzem w izbie przyjęć i w sali porodowej, z położną w izbie przyjęć i w sali porodowej.  Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest co 120 minut, trwa ok. 30 minut. Badania wewnętrzne wykonywane co 120 minut przez położną, co 180 minut przez lekarza.
Rodząca może jeść i  pić w trakcie porodu płyny niegazowane.
- niefarmakologiczne: masaż, praca z oddechem, kąpiel/prysznic, przezskórna stymulacja elektryczna (TENS), aromaterapia.
- farmakologiczne:  gaz wziewny., znieczulenie zewnątrzoponowe, paracetamol, NO-SPA dożylnie .
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe jest dostępne. Pacjentka może poruszać się ze znieczuleniem.
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu to parcie na plecach i na boku  na łóżku porodowym.
Rodząca jest zawsze informowana o stosowanych podczas porodu środkach, badaniach i zabiegach.

Osoba towarzysząca może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Rodzącej może towarzyszyć więcej niż jedna osoba bliska, także doula.
Osoba bliska może zostać przez dwie godziny po porodzie, w oddziale położniczym (w godzinach odwiedzin).
W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna.

Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie minimum 2 godziny. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się po określonym czasie od narodzin; jak tylko noworodek jest gotowy, czasami od razu po porodzie. W trakcie szycia krocza dziecko w zależności od sytuacji jest lub nie jest zabierane od matki. Osoba towarzysząca może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie.
Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana na brzuchu matki przez lekarza ginekologa- położnika.
Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie drogami natury i po porodzie zabiegowym (vacuum, kleszcze)  odbywa się w kąciku noworodka w pobliżu matki, po 2 godzinach po narodzinach,
Badnie noworodka po cięciu cesarskim  przeprowadzane jest po 5- 10 minutach po narodzinach. Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia zostaje przewieziony na oddział noworodkowy, wraca na pierś mamy,  może być“kangurowany” przez osobę bliską. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia.
Pierwsza kąpiel noworodka odbywa się w drugiej lub kolejnej dobie życia.

W oddziale położniczym jest 11 sal: 1 sala jednoosobowa bez łazienki, 6 sal dwuosobowych bez łazienki, 4 sale trzyosobowe bez łazienki.
Matki przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę, ale mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce.
Pobyt na oddziale położniczym trwa średnio 4 dni .
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności opiekuna. Każda matka jest uczona, jak pielęgnować noworodka. Rodzic zawsze może być obecny w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka, najczęściej jest informowany o stanie zdrowia noworodka podczas obchodu.
Kobiet otrzymuje poradę laktacyjną na życzenie, porad udzielają położne, doradcy laktacyjni, lekarze.
Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym na prośbę opiekuna, ze wskazań medycznych (hipoglikemia, 10% spadku masy ciała, brak pokarmu matki, HIV, galaktozemia u dziecka, choroba metaboliczna dziecka, czynna gruźlica matki, zmiany zakaźne okolicy brodawki sutkowej).
Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się o każdej porze w ciągu dnia, w miejscu przystosowanym do wizyt, poza salami matek.

Brak opłat.

2035 Cesarskie cięcia

Magda
06-08-2017 20:38
Rok narodzin dziecka: 2017

Poród siłami natury, podana oksytocyna z powodu braku postępu porodu kilka godzin po odejściu wód. Podczas II fazy porodu nie pozwolono mi podnieść oparcia łóżka do pozycji półsiedzącej pomimo wyraźnej prośby. Podczas parcia położne dociskały na siłę mojego nogi do łóżka, a ktoś kładł mi się na brzuchu aby "wycisnąć" dziecko. Nacięto krocze nie tylko bez mojej zgody, ale również bez słowa uprzedzenia i informacji. Dziecko urodziło się z niedotlenieniem, przez co od razu zostało zabrane na obserwację - a w dokumentacji ze szpitala zostało wpisane, że bezpośrednio po porodzie nastąpił kontakt skóra do skóry noworodka z matką. Nikt nie chciał udzielić jasnej informacji na temat tego dlaczego nie dostałam dziecka do rąk i w jakim stanie się znajduje. Podczas zakładania szwów ginekolog krzyczała na mnie, gdy odruchowo cofałam się przed używanymi przez nią narzędziami. Lekarz uzasadniła konieczność nacięcia krocza faktem, iż był to mój pierwszy poród. Opieka poporodowa - personel był w porządku, choć sam nie podejmował inicjatywy aby pokazać jak opiekować się dzieckiem albo chociaż zasygnalizować, że można liczyć na ich pomoc. Trzykrotnie zwracałam się o pomoc z przystawieniem dziecka do piersi, za każdym razem otrzymywałam jednorazowe rozwiązanie i polecenie dokarmienia dziecka butelką. Brak informacji na temat przeprowadzanych badań i wyników - trzeba dopytywać. Przy konieczności dłuższego pobytu system odwiedzin może być dołujący przez brak możliwości spotkania ojca z dzieckiem - odwiedzający mogą oglądać dziecko tylko przez szybę. Uważam, że wyjątek dla ojców byłby bardzo korzystny, szczególnie że matka i tak może przenieść potencjalne bakterie z ojca na dziecko. Na oddziale nie ma gabinetu zabiegowego, zdjęcie szwów odbywa się na sali w towarzystwie pozostałych pacjentek. Prysznice są zagrzybiałe, wieczny brak papieru, ręczników łazienkach. Jedzenie zdecydowanie nie pozwala na regenerację po porodzie, więc polecam pomoc z zewnątrz.

Basia
06-07-2017 21:29
Rok narodzin dziecka: 2017

Byłam tu trzykrotnie, w 2010, 2015 i 2017 i w zasadzie jedyne czego można się przyczepić to łazienki. Owszem mogłoby być więcej osób na oddziale, bo czasem jest młyn, ale wszyscy są bardzo pomocni. Lekarze wprost mówią co będą robić i po co, a położne pomagają jak mogą. Ogromnie dziękuję pani położnej, z którą rodziłam ostatnie dziecko, dzięki jej pomocy obyło się bez szwów, choć maluch miał 4500. :)

MsGee
13-03-2017 19:09
Rok narodzin dziecka: 2017

Rodziłam tu w lutym 2017 i polecam ten szpital. Opieka jest na dobrym poziomie, większość położnych i lekarzy jest bardzo pomocna. Wyposażenie sali porodowej też spełnia oczekiwania. W czasie porodu położne proponują korzystanie z prysznica czy skakanie na piłce, tłumaczą co robić i jak oddychać, informują o kolejnych czynnościach.

martyna
30-01-2017 16:35

Opieka podczas porodu wspaniała. Cały personel bardzo pomocny. Pani położna sama zapytała czy mam chęć skorzystać z gazu. Przy postępujących skurczach również sama zapytała czy myślałam o znieczuleniu, zawołała anestezjologów (lecz w końcu nie skorzystałam). Zaproponowano mi prysznic, skakanie na piłce. Opieka po porodzie również bez zarzutu (bez względu na trwającą zmianę). Położne same przychodziły pytać czy radzę sobie z dzieckiem. Jak mały długo płakał to interesowały się i pokazywały jak prawidłowo przystawiać go do piersi. W razie pytań służyły pomocą. Na salę trafiłam dwuosobową, warunki bez tragedii, tak samo jedzenie. Jedynym słabym punktem jest izba przyjęć (której przydałby się remont) oraz brak noszenia przez personel identyfikatorów (czasem nie było wiadomo z kim się rozmawia). Na początku nie brałam tego szpitala pod uwagę lecz teraz w razie kolejnego porodu na pewno tam wrócę. Polecam!

Bea
28-12-2016 22:42

Brak szacunku dla rodzącej i stare metody. Bardzo niemiłe wspomnienia z tak ważnego dnia. Brak nacisku na aktywny poród- rodziłam leżąc, parcie na siłę, brak ochrony krocza, nie uprzedzono mnie nawet o cięciu. Ignorujaca Pani na rejestracji przez kilka minut nie spojrzała na mnie z okienka, 3 godz czekałam przemoknieta w poczekalni z odchodzacymi wodami, położna bardzo ordynarna - mierząc rozwarcie oznajmiła lekarzowi ze "dałam jej się w końcu zgwałcic" i zmierzyla 1.5 palca, wenflon bolał bardziej niz pierwsze skurcze - ale nie zmieniła mi go (po 2 mcach dalej mam po nim slad), w 1 fazie pytala "czemu krzyczę, bo przecież jeszcze się nawet nie zaczęło", jak pytalam o to jakie znieczulenie mi daje spytała czy musze wiedzieć i ze to "nie to czego naczytacie się w internecie". Do tego wszystkiego na mojej sali stary dwuczesciowy rozpadający się podczas parcia wysoki fotel ginekologiczny. Nie było gdzie się wygodnie położyć. Nie wytrzymywał parcia na siedząco. Przynajmniej bardzo dobra opieka poporodowa, ale to nie wynagrodzi porodu :(

Marta
20-12-2016 11:01

Cały Szpital był bardzo przyjazny, rodziłam w 2014 roku. co prawda poród zakończył się cc, po 11 godzinach od rozpoczęcia akcji porodowej. Myślę, że można było skończyć poród wcześniej gdyż dziecko było zbyt duże jednak wiadomo najzdrowszy poród to poród naturalny. Ukłony w stronę położnych oraz opieki laktacyjnej.

Dooogma
16-09-2016 21:55

Rodziłam niedawno (19_08_2016) i szczerze polecam. Super opieka zarowno przy porodzie jak i na oddziale poporodowym. Oczywiscie zawsze są sprawy, które mogłyby byc zorganizowane lepiej (trafiłam na remont i młot pneumatyczny towarzyszył mi kilka godzin przy podskokach na piłce) ale od samego początku najważniejszy był dla mnie fachowy, empatyczny personel _ nie zawiodłam się!

Alicja
29-08-2016 20:46

Rodziłam w tym szpitalu 13 lipca i nie żałuje decyzji. Wahałam się jeszcze między Zaspą ponieważ o Wojewódzkim słyszałam jakieś straszne opinie i wszyscy mi odradzali jednak przeważyła możliwość skorzystania z ZZO. Przy przyjęciu wszyscy byli bardzo mili. Informowali na bieżąco mnie i partnera o wszystkim. Ordynator to bardzo przemiły człowiek. Poród zakończył się CC, decyzja przez lekarzy podjęta błyskawicznie. Na oddziale poporodowym zostałam "przywitana" przez przemiłą położna która przedstawiła się imieniem i nazwiskiem (!). Opieka laktacyjna bardzo dobra. Panie codziennie przychodziły i uczyły przystawiać dziecko do piersi itd. W trzecim dniu pobytu jak poszłam do położnej z problemem to zachodziła do mnie trzy razy w nocy (sama z własnej nieprzymuszonej woli...) sprawdzić czy wszystko ok. Cały pobyt oceniam na plus. Łazienka na przeciwko sali odwiedzin to jakaś porażka. Toaleta na końcu korytarza to też nieporozumienie. Mam nadzieję że komuś się przyda ta opinia.

Roksana
09-07-2016 20:25

Jestem swiezo po wyjsciu z tamtego szpitala i szczeze mowiac nigdy juz tam nie wruce po przyjezdzie do szpitala na izbie przyjec poinformowano mnie ze nie ma miejsc i nie moga mnie przyjac dlatego ze nie ma miejsc wysyłajac mnie do Tczewa , po zrobieniu ktg stwierdzili ze przyjma mnie na patologie ciazy tam opieka dobra panie polozne miłe odpowiadały na kazde moje pytanie na sali porodowej koszmar nie dosc ze była tam niezła graciarnia bo stały szafy i w trakcie porodu panie wchodziły i ciagle grzebały w tych szafkach , panie nie chciały podac znieczulenia o ktore sie prosiłam od samego poczatku twierdzac ze anestaziolog jest przy porodzie na odziale polozniczym toalety i prysznice na przeciwko sali odwiedzin troche krepujace dzieci oglada sie przez szybe jak w zoo sale sa nawet ok polozne tam sa miłe (zalezy jaka zmiana) panie od laktacji nie zbyt pomagały poniewaz kazda z nich ma inna wiedze i od kazdej slyszalam co innego jedzenie calkiem dobre tylko zbyt miniaturowe sniadanie ale nie oczekujmy rarytasow wkoncu to szpital wspomnienia mam nie zbyt przyjemne

Aga
09-06-2016 08:24

Porod przeprowadzony przez doświadczoną położną bardzo sprawnie. Wszystkie standardy tj. kontakt skóra do skory, karmienie po porodzie, obecność ojca spełnione. Podczas porodu czułam sie bezpiecznie i wiedziałam, że wszystko jest pod opieką doświadczonego personelu. Po potodzie położne na odziale bardzo pomocne.