Szpital Wielospecjalistyczny Sp. z o.o.

Kościuszki 1 44-100 Gliwice Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 05-12-2017
32 238 20 91 do 96
www.szwg.pl
sekretariat@szwg.pl

Ordynatorzy: położnictwa – Andrzej Księżarek (od 2015), neonatologii – Grażyna Buczyńska (od 2003), położne oddziałowe: położnictwa – Iwona Ledwoń (od 2016), neonatologii – Barbara Majgier (od 2007).

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego – II.

Szpital posiada tytuł „Szpitala Przyjaznego Dziecku” – rok reoceny: 2013

Szpital prowadzi płatną szkołę rodzenia. Kontakt do szkoły rodzenia: Dorota Szymczyk, tel. 662731387, e-mail: do.szka@wp.pl, www: rodzimywgliwicach.pl.

Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem.
Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dokument tożsamości, wypisy z poprzednich pobytów w szpitalu.
Wyniki badań wymagane przy przyjęciu do szpitala: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał); morfologia i badanie moczu  z ostatnich 6 tygodni; antygen HBs - HBsAg  (badanie w kierunku WZW B - w ciąży); OWA, WR - odczyn Wassermanna - badanie w kierunku kiły; wynik posiewu z przedsionka pochwy i odbytu w kierunku nosicielstwa bakterii Streptococcus agalactiae (paciorkowiec typu B) - wykonanego po 35. tygodniu ciąży; badanie na nosicielstwo wirusa HIV; przeciwciała anty-HCV (badanie w kierunku WZW C); wszystkie wyniki badań USG wykonane w obecnej ciąży; zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów jeśli były przeprowadzane konsultacje (np. od okulisty lub kardiologa), skierowanie ze wskazaniem powodu cięcia cesarskiego.
Plan porodu jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u pacjentek przyjmowanych do porodu:
- u wszystkich pacjentek: zbieranie wywiadu, badanie ogólne (tj. pomiar ciśnienia, tętna i temperatury, wagi), badanie wewnętrzne, zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta,
- w zależności od decyzji personelu: zakładanie wenflonu, badanie KTG, badanie USG,
- na prośbę pacjentki: lewatywa, golenie krocza.

Woddziale porodowym jest trakt porodowy z 5 stanowiskami podzielonymi na boksy.
Do dyspozycji rodzących są dostępne na wszystkich stanowiskach: worki sako, piłki, materace oraz na niektórych stanowiskach: drabinki, stołki porodowe, liny, prysznic, wanna.

Plan porodu omawiany jest zawsze z położną w sali porodowej.
Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest co 120 minut, trwa ok. 30 minut. Częstotliwość wykonywania badań wewnętrznych jest ustalana w trakcie porodu.
Rodząca może pić w trakcie porodu wodę niegazowaną lub herbatę, lecz nie może jeść.
- niefarmakologiczne: masaż, praca z oddechem, ciepły okład, zimny okład, kąpiel/prysznic, przezskórna stymulacja elektryczna (TENS), muzyka;
- farmakologiczne: gaz wziewny, znieczulenie zewnątrzoponowe.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą.
Znieczulenie dolędźwiowe jest dostępne. Pacjentka może poruszać się ze znieczuleniem.
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu to parcie na boku na łóżku porodowym lub w klęku z pomocą osoby towarzyszącej.
W szpitalu jest możliwy poród w wodzie (zakończony urodzeniem dziecka do wody).
Rodząca jest zawsze informowana o stosowanych podczas porodu środkach, badaniach i zabiegach.

Osoba towarzysząca może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Rodzącej może towarzyszyć więcej niż jedna osoba bliska, również doula. Osoba towarzysząca może przebywać na trakcie porodowym, o ile pozostałe rodzące wyrażą zgodę.
Osoba bliska może zostać przez 2 godziny po porodzie, może zostać w oddziale położniczym również na noc.
W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba towarzysząca może być obecna za zgodą ordynatora.

Po porodzie zdrowy noworodek prawie zawsze kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie minimum 2 godziny. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się nie później niż po około 2 godzinach. W trakcie szycia krocza dziecko w zależności od sytuacji jest lub nie jest zabierane od matki. Osoba towarzysząca może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie.
Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana na brzuchu matki przez lekarza neonatologa.
Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się w kąciku noworodka w pobliżu matki wtedy, kiedy chcą tego rodzice dziecka, a noworodka po porodzie zabiegowym (vacuum, kleszcze) i cięciu cesarskim po 5-10 minutach po narodzinach. Osoba towarzysząca może być przy tym obecna.
Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia wraca na pierś mamy na 30 minut, następnie jest “kangurowany” przez osobę towarzyszącą. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia.
Pierwsza kąpiel noworodka ma miejsce na prośbę matki lub opiekuna.

W oddziale położniczym jest 5 sal jednoosobowych z łazienkami, 2 sale dwuosobowe z łazienkami, 5 sal dwuosobowych bez łazienek, 1 sala trzyosobowa bez łazienki.
Zdrowe matki po porodzie fizjologicznym i po cesarskim cięciu przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę. Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce.
Pobyt w oddziale położniczym trwa średnio 2 dni po porodzie drogami natury, 3 dni po porodzie zabiegowym i po cięciu cesarskim.
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności matki lub opiekuna. Jeden lub obydwoje rodziców są uczeni, jak pielęgnować noworodka, są informowani o stanie zdrowia dziecka na każdą prośbę, a także są zawsze obecni w trakcie badania i szczepień dziecka.
Kobieta otrzymuje poradę laktacyjną na życzenie. Porad laktacyjnych udzielają położne, doradcy laktacyjni, lekarze neonatolodzy, położnicy.
Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym ze wskazań medycznych.
Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się o każdej porze w ciągu dnia i nocy w sali, w której matka leży, w miejscu przystosowanym do wizyt, poza salami matek lub na korytarzu.

Indywidualna opieka położnej – 680 zł.
Nocleg osoby towarzyszącej – 25 zł.

Agnieszka
20-05-2018 17:18
Rok narodzin dziecka: 2018

W Gliwicach rodzilam dwa razy i jestem bardzo zadowolona z profesjonalnej opieki jaką mi zapewniono. Muszę szczerze przyznać że podczas drugiego porodu (jak tego roku) było jeszcze lepiej. Fachowa pomoc lekarzy i położnych oraz nowoczesny sprzęt to główne atuty tego szpitala. Dodatkowo w całym szpitalu jest czysto i tak przyjemnie. Posiłki też są dobre. Na trzeci poród też się tam wybieram.

AJS
09-05-2018 19:09
Rok narodzin dziecka: 2018

Jestem w 100% zadowolona. Mialam CC ze względu na położenie płodu. Cały personel który przeprowadził operację był na medal, wszyscy bardzo sympatyczni, zaangażowani. Czułam się bezpiecznie i byłam spokojna o przebieg operacji. Opieka poporodowa również bez zarzutu, każda położna z którą miałam styczność okazała mi pełne wsparcie i pomoc, mogłam liczyć na fachową opiekę nade mną i dzieckiem. Ordynator, który przeprowadził operację, sprawdzał jak się czuję, neonatolodzy i pediatrzy skrupulatnie tłumaczyli jakim badaniom poddają dziecko i w jakim jest stanie. W szpitalu można również dostać profesjonalny masaż(za darmo) i porady jak wykonywać podstawowe czynności po operacji takie jak wstanie z łóżka czy kichanie. Do dyspozycji byla również konsultantka laktacyjna, z pomocy której nie raz skorzystałam. Każdy pracownik podchodził z uśmiechem do pacjenta, co zdarza się rzadko w polskich szpitalch, odnoszę wrażenie że po prostu dobrze im się pracuje. Jeśli kiedyś będę jeszcze rodzić to bez zastanowienia wybiorę ten sam szpital. Jestem absolutnie zachwycona poziomem opieki :) widać po prostu że każdemu zależy na tym, aby się mną i dzieckiem odpowiednio zająć :) wszędzie było czysto u schludnie, nie musiałam się martwić absolutnie o nic, myślę że to ważna rzecz, zwłaszcza gdy tak jak ja rodzi się po raz pierwszy.

KKwasniewska
30-04-2018 16:13
Rok narodzin dziecka: 2018

Jestem zachwycona tym szpitalem. Na każdym etapie porodu czułam się zaopiekowana i dobrze poinformowana. Personel jest życzliwy, z szeroką i aktualną wiedzą, dostępny dla pacjenta. W standardzie szpitala są porady laktacyjne, a nawet specjalny masaż dla kobiet po porodzie. Dziecko od początku jest na sali z mamą, co jest ogromnym plusem. Polecam każdemu doświadczenie porodu w tym szpitalu!

Sylwia Marciniak
24-04-2018 22:58
Rok narodzin dziecka: 2018

Praktycznie od samego początku ciąży wiedzialam, że rodzić będę właśnie w tym szpitalu. Powód był prosty. Lekarz prowadzący moją ciążę dr Leokadia Siergiej pracuje w tym szpitalu, więc wybor był oczywisty. Dziś wiem, że to był bardzo dobry wybór, bo dzięki temu dziś moja córeczka jest na świecie. Nic nie zapowiadało komplikacji. Cała ciąża przebiegała prawidłowo, moje wyniki badań były prawidłowe na każdym etapie. W 36 tygodniu ciąży zaniepokoiły mnie ruchy dziecka, a właściwie znaczne zmalenie ich ilości. Dr Siergiej zawsze powtarzała, żeby w przypadku jakichkolwiek wątpliwości zawsze dzwonić, bo lepiej kilka razy zareagowac niepotrzebnie niż raz nie zareagować. Tak właśnie bylo tym razem. Zadzwoniłam, przyjechałam do szpitala na obserwację. Na izbie przyjęć sprawdzono tętno dziecka, zrobiono mi USG. Wszystkie wyniki były prawidłowe, ale i tak zostałam przyjęta na oddział patologii ciąży, gdzie od razu zrobiono KTG. Odczyt był niepokojący i potwierdzał moje odczucia, że dziecko mało się rusza. Dr Augustyniak natychmiast zaproponowała poród przez cesarskie cięcie i za pół godziny leżałam już na stole operacyjnym. Miedzy innymi dzięki tej decyzji dziś moja córeczka żyje. Urodziła się z bardzo dużą niedokrwistością. Szczęśliwie po porodzie trafila w ręce dr Beaty Sadownik, która dosłownie walczyła o jej życie. Przeprowadziła transfuzję krwi i wiele innych niezbednych czynności do ratowania życia... i udało się, dziś jestem w domu że swoją córeczką. Słowa uznania należą się nie tylko lekarzom, ale całemu personelowi szpitala. Pomimo trudnych chwil i niepewności o zdrowie naszego dziecka mi i mojemu mężowi udało sie przetrwać ten trudny okres dzieki empatii i życzliwości wszystkich, których spotkałam zarówno na patologii ciązy, na porodówce jak i na patologii noworodka. Właśnie na oddziale patologii noworodka leżałam najdłużej i widziałam z jakim sercem dr Sadownik podchodzi do kazdego z chorych dzieciaczków. Zresztą cała załoga robi tam świetną robotę.

Kasia
04-12-2017 15:23
Rok narodzin dziecka: 2017

Serdecznie polecam wszystkim kobietom w ciąży ten szpital. Córkę urodziłam sn w listopadzie 2017 roku, wybór szpitala był podyktowany tym, że lekarz prowadzący ciążę (dr Urszula Pieprzyca - przy okazji świetny ginekolog!) pracuje w tymże szpitalu. Oczywiście koniec końców nie "wstrzeliłam" się z rodzeniem na dyżur Pani dr ale i tak wszystko wspominam baaardzo dobrze. Przyjęcie do szpitala - bardzo sprawne i miłe, Pani która mnie przyjmowała dodawała otuchy od samego początku, wspierała i sprawiła, że poczułam się bezpiecznie. Później na porodówce przywitał mnie Pan położnik - Andrzej Baran. Człowiek pełen empatii, na bieżąco informujący o przebiegu porodu; człowiek, który sprawił, że mimo iż przyjechałam do szpitala z myślą, że na pewno urodzę ze znieczuleniem sprawił, że urodziłam bez zzo :) Dwa pobyty w wannie, ćwiczenia na piłce, aktywność podczas skurczy sprawiły, że poród przebiegł bardzo szybko i sprawnie i na pewno nie bolał "nie do wytrzymania". Po wszystkich z lekkim niedowierzaniem zapytałam: "To już??" Po porodzie 2 godz z dzidzią na sali obserwacyjnej, później już na położnictwie. Reszta pobytu (byłyśmy dokładnie 49 h od porodu) w szpitalu bez żadnych zastrzeżeń. Dla mnie, jako osoby która została po raz pierwszy mamą, bardzo istotne były spotkania z doradcą laktacyjnym, Panią która doradziła i sprawiła, że zaczęłam wierzyć, że uda nam się karmić piersią. Poza tym ogromny plus za wizyty pana fizjoterapeuty, który porusza niezwykle ważne tematy ćwiczeń m. in. mięśni dna macicy czy poprzecznych brzucha w czasie połogu. Generalnie same plusy: położne, ginekolodzy, pediatrzy - wszyscy bardzo mili i pomocni. Dodam jeszcze, że nie miałam wykupionej prywatnej opieki położnej, prywatnej sali itp i uważam, że jest to zbędne. Na koniec: pozdrowienia i podziękowania dla pana Andrzeja Barana :)

Ania
17-10-2017 19:24
Rok narodzin dziecka: 2017

Chciałabym polecić wszystkim przyszłym rodzicom Szpital Wielospecjalistyczny w Gliwicach. Nasz syn urodził się w październiku 2017 roku. Decyzję o porodzie w tym szpitalu podjęliśmy dużo wcześniej. Uczestniczyliśmy z mężem w znakomicie zorganizowanych zajęciach przyszpitalnej szkoły rodzenia. Godne polecenia dla każdego, kto po raz pierwszy ma zostać rodzicem. Wzięliśmy również udział w czerwcowych dniach otwartych. Z jednej strony była to dla nas niepowtarzalna okazja zaznajomienia się ze szpitalem, z drugiej możliwość wysłuchania ciekawych wykładów. Sam pobyt w szpitalu przebiegł dobrze. Bardzo szybko i sprawnie zostałam przyjęta na izbie przyjęć (na podstawie skierowania). Późniejszy, krótki pobyt na oddziale patologii ciąży, również przebiegał bez zastrzeżeń. W trakcie porodu okazało się, że niezbędne będzie wykonanie cesarskiego cięcia. O przyczynach takiej sytuacji i planowanych działaniach byliśmy z mężem informowani na bieżąco, w wyczerpujący sposób. Zarówno zespół na sali porodowej, jak i na sali operacyjnej wykazywał się ogromną cierpliwością, zaangażowaniem i profesjonalizmem. Bardzo ucieszył i uspokoił mnie fakt, że syn pozostawał pod opieką taty w czasie, gdy ja dochodziłam do siebie po zabiegu. Mężowi umożliwiono kangurowanie syna po porodzie. Pobyt na oddziale położnictwa będę zawsze wspominała bardzo dobrze. Byliśmy otoczeni opieką na najwyższym poziomie. Każdy z pracowników, z którym mieliśmy kontakt, wykazywał się empatią, cierpliwością, zaangażowaniem, życzliwością i ogromnym zrozumieniem dla zaaferowanych nową sytuacją rodziców. Warto również wspomnieć, że szpital jest zadbany, wyremontowany, jest w nim czysto, a jedzenie jest dobre. Z całą pewnością zdecydowałabym się na kolejny poród w tym szpitalu.

Joanna
04-10-2017 00:23
Rok narodzin dziecka: 2017

Bardzo dobrze wspominam moje pobyty w gliwickim szpitalu - najpierw dwukrotnie na patologii ciąży, a później w styczniu 2017, gdy urodziłam siłami natury córeczkę. Podejście do pacjenta było profesjonalne, a jednocześnie serdeczne - ze strony wszystkich lekarzy i pań położnych, z którymi miałam do czynienia, a także ze strony innych osób pracujących w szpitalu. Zastosowano się do moich próśb odnośnie przebiegu porodu, nie było problemu gdy nie zgodziłam się na sztuczne dokarmianie córki i gdy spała ona ze mną w łóżku. Niezastąpione okazały się wskazówki pani od laktacji oraz opieka fizjoterapeutyczna. Gdybym jeszcze kiedyś miała okazję, to chętnie znów wybiorę ten szpital.

Pachentka
03-09-2017 23:57

Szpital przyjazny matce i dziecku. Wspaniała profesjonalna opieka. Dzięki całemu personelowi poród wspominam jako najpiękniejsze przeżycie. Córeczkę urodziłam poprzez cesarskie cięcie, był to mój pierwszy poród, wiec w głowie kłębiło się mnóstwo wątpliwości i pytań - personel szpitala cierpliwie wszystko wyjaśniał i odpowiadał na mój milion pytań, dzięki temu byłam spokojniejsza, czułam się bezpieczna . Po porodzie Panie położne dbały o to aby ból był jak najmniejszy, często przychodziły pytać czy podać dodatkowe leki i czy pomoc w opiece nad córeczką. Szpital wyremontowany i bardzo czysty. Posiłki smaczne i urozmaicone. Lepszej opieki nie mogłam sobie wymarzyć. Dziękuje całemu personelowi za życzliwość i uśmiech. Z czystym sumieniem polecam wszystkim kobietom ten szpital!

Ania
01-09-2017 03:51
Rok narodzin dziecka: 2017

W czerwcu 2017 urodziłam tu synka i jestem bardzo zadowolona z opieki. Opieka na porodówce super, bardzo miłe i pomocne położne, bardzo wyrozumiałe nawet pomimo mojej opryskliwosci w trakcie porodu :) można korzystać z piłki, wanny, prysznica do woli, tak jak jest nam najlepiej, mąż obecny cały czas ze mną, bez żadnego problemu. Pani anestezjolog była dostępna i chętna na wykonanie zzo, ale niestety nie osiągnęłam wymaganych 3 cm rozwarcia. Ze względu na brak postępu porodu wykonano mi w końcu CC. Lekarz na porodówce co chwila przychodził i monitorował mój przebieg porodu, zlecał badania. Samo CC przebiegło bezproblemowo, w bardzo miłej atmosferze, bliznę mam piękna,bardzo szybko się goi. Po porodzie opieka położnych rewelacyjna, miłe, dostępne cała dobę, chętnie pomagają we wszystkim. Darmowa konsultacje laktacyjne i z fizjoterapeuta. Odwiedziny możliwe cały czas, w ilościach gości nieograniczonych (byłam na sali jednoosobowej). Bardzo mile wspominam ten pobyt i polecam każdemu!

Agata
31-08-2017 21:42
Rok narodzin dziecka: 2017

W maju rodziłam w szpitalu w Gliwicach swojego synka. Aż ciężko uwierzyć w to, co piszą moje poprzedniczki. Począwszy od pobytu na sali porodowej przez pobyt na Oddziale byłam bardzo zadowolona z opieki nade mną i moim maluszkiem. Przed porodem można umówić się indywidualnie z położną, która będzie przy nas przez cały czas porodu oraz 2h po nim ( jest to opcja płatna). Skorzystałam z tej możliwości. Położna koordynowała cały poród. Ponieważ bardzo zależało mi na znieczuleniu dopilnowała aby było ono założone w odpowiednim momencie. Bez zwłoki pojawiła się pani doktor anestezjolog, która jeszcze kilkukrotnie odwiedzała mnie na sali porodowej celem sprawdzenia jak się czuję, czy nie trzeba dodać leków, nie mówiąc o tym jak angażowała się przy samym końcu porodu. Po porodzie dzieciątko zostało na moment ważenia i badania przez lekarza zabrane z brzucha ( zapytano mnie czy się na to zgadzam),a po chwili synuś był już ze mną. Na Oddziale miałam możliwość oddania małego pod opiekę położnych w godzinach nocnych ( urodziłam późnym popołudniem). Nie korzystałam z tej możliwości w kolejnych dobach, ale wiem że inne pacjentki tak. Personel medyczny traktuje pacjentki indywidualnie. Nie spotkałam się z brakiem życzliwości. Jeśli chodzi o mojego synka i opiekę nad nim także nie mam żadnych zastrzeżeń. Wszyscy byli bardzo zaangażowani. Uzyskałam pomoc wtedy kiedy jej oczekiwałam. Jestem bardzo zadowolona z porodu w tym szpitalu. Jeśli kiedyś będę miała wybrać miejsce do porodu kolejny raz, bez wahania będą to Gliwice.