Szpitalne Centrum Medyczne w Goleniowie Sp. z o.o

Nowogardzka 2 72-100 Goleniów Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 19-12-2014
www.szpitalgoleniow.pl
sekretariat@szpitalgoleniow.pl

Dane dotyczące oddziału położniczego i neonatologicznego otrzymane od szpitala w roku 2014.
Szpital nie prowadzi statystyk na temat nacięć krocza.

Kierownicy oddziałów: położnictwa – Marek Bulsa (od 2010), neonatologii – Paweł Korecki (od 2006), położne oddziałowe: położnictwa – Agnieszka Hawrot (od 2011), neonatologii -  Grażyna Grzesiak (od 2000)

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego -  I.

Szpital nie prowadzi ani nie współpracuje z żadną szkołą rodzenia.

Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem. Wymagane dokumenty przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dowód osobisty, grupa krwi. Plan porodu jest dołączony do dokumentacji. Rodząca podpisuje przy przyjęciu do szpitala ogólną zgodę na proponowane leczenie oraz na ewentualną operację cesarskiego cięcia. Golenia nie wykonuje się,  lewatywa na prośbę pacjentki.

Trakt porodowy z 2 stanowiskami oraz sale jednoosobowe. Do dyspozycji rodzących: worek sako, piłka, wanna, drabinki.

Wenflon zakładany jest w trakcie lub po porodzie, jeśli sytuacja tego wymaga. Plan porodu omawiany jest w sali porodowej z położną lub lekarzem. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka jest prowadzony przez cały okres porodu, na łóżku porodowym. Badania wewnętrzne robione są co 2 godziny przez położną lub lekarza. Rodząca może pić, ale nie może jeść. Może otrzymać kroplówkę nawadniającą. Personel zachęca do aktywności.

- niefarmakologiczne: TENS, immersja wodna;

- farmakologiczne: opioidy, gaz wziewny.

Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe nie jest dostępne.

II okres porodu najczęściej przebiega w pozycjach wertykalnych. Personel informuje z własnej inicjatywy o przebiegu porodu i o stosowanych podczas porodu środkach i zabiegach. Życzenia rodzącej (dotyczące ochrony krocza, parcia w wybranej pozycji etc.) są uwzględniane, gdy sytuacja na to pozwala.

Poród z osobami towarzyszącymi możliwy we wszystkich salach. Rodzącej i jej partnerowi może towarzyszyć doula. Osoba towarzysząca może zostać po porodzie ile chce, również w oddziale położniczym. Podczas cesarskiego cięcia osoba towarzysząca może być obecna i może kangurować dziecka po porodzie. Po cesarskim cięciu matka może przystawić dziecko do piersi od razu po zabiegu, jeśli stan zdrowia matki i dziecka na to pozwala.

Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie minimum 2 godziny. Jednocześnie mierzenie i ważenie dziecka odbywa się po 5-10 minutach od narodzin w kąciku noworodka w pobliżu matki. Pierwsze karmienie odbywa się w sali porodowej. Ojciec dziecka może przeciąć pępowinę. W trakcie szycia krocza dziecko nie jest zabierane od matki. Ocena Apgar dokonywana w sali porodowej przez  lekarza neonatologa. Pierwsza kąpiel wykonywana jest najwcześniej w drugiej dobie życia dziecka.

Można obejrzeć oddział neonatologiczny przed porodem. Oddział pracuje w systemie rooming –in. W oddziale jest 16 łóżek dla matek z dziećmi. 1 w.c. i 1 prysznic przypadają  na 8 łóżek. Matki przebywają z dziećmi przez całą dobę, ale mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Jeśli dziecko z powodów zdrowotnych znajduje się osobno, to matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce. Pobyt w oddziale trwa średnio 2 dni po porodzie drogami natury i 4 dni po porodzie zabiegowym oraz po cesarskim cięciu. Na prośbę kobiety jest możliwy szybszy wypis ze szpitala. Matka uczona jest pielęgnacji dziecka, a wszystkie zabiegi pielęgnacyjne odbywają się w jej obecności. Personel z własnej inicjatywy informuje o stanie zdrowia dziecka. Matka (lub ojciec) mogą być obecni w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka. Matki uczone są jak karmić piersią. Mogą też korzystać z porad doradcy laktacyjnego. Noworodki są dokarmiane sztucznym na prośbę matki.  Możliwość konsultacji z psychologiem.

Odwiedziny o dowolnej porze, w sali w której leży matka lub w świetlicy.

Poród rodzinny – 50 zł

Sala dla matki z dzieckiem o podwyższonym standardzie – 150 zł

- Znieczulenie dolarganem

Nie Znieczulenie gazem wziewnym

magdallenee
28-06-2015 22:02

Cały powyższy opis jest zaprzeczeniem tego co dzieje się w szpitalu. Zgłosiłam się tam z cieknącymi wodami płodowymi, na co Pani położna na chciała mi uwierzyć ( zrobiła to dopiero gdy się przekonała ) trafiłam do szpitala po północy, a dopiero po 9 rano dostałam kroplówkę z oksytocyną, która trwała do 16 i nic konkretnego się nie działo. Gdy mi ją odłączono dostałam jakąś godzinę przerwy po której zaaplikowano mi prepidil i wtedy się zaczęło, cały problem polegał na tym, ze zadna z pań położnych nie traktowała mnie i mojego bólu na poważnie. Kiedy poprosiłam o jakiekolwiek znieczulenie dostałam narkotyczny dolargan, który mnie tylko ogłupił a ból był taki sammało tego za kazdym razem, kiedy robiono mi ktg skurcze były podobno zbyt słabe na akcję porodową. W końcu nie wytrzymałam i sama poszłam do pań położnych zapytać się za ile będzie badanie lekarskie, ponieważ za chwilę im urodzę na zwykłej sali. Jakież to było zdziwienie położnej, gdy okazało się, że główka mojego dziecka wychodzi ! Panie położne w trakcie porodu nie były tak łaskawe i nie skorzystałam ani z wanny, ani z TENS ani z gazu rozweselającego, ani z niczego innego - cały poród na sucho ! Mało tego po porodzie dziecko zostało mi położone na brzuchu na niecałą minutę, a poźniej zabrane nie mogłam go nawet nakarmić a dostałam je z powrotem po jakiś 6-7 godzinach ! Mały miał później problemy z ssaniem piersi, ponieważ wcześniej został nakarmiony bez mojej zgody butelką ! Osoba towarzysząca może po porodzie zostać ile chce ? Tak, jasne - mój mąż został wyproszony do domu po pół godziny, pomimo iż byłam na sali sama ! Ot realistyczne warunki szpitala w Goleniowie - odradzam tam poród tak bardzo jak tylko się da. A jeśli chodzi o wenflon i jego założenie w trakcie porodu lub po, tu również kłamstwo, ja miałam go założonego od razu, czyli bez potrzeby przez jakieś 9 godzin !

Szczęśliwa
29-04-2015 12:02

Jeśli któraś z Pań, mimo braku przewidywanych zagrożeń porodowych, odrzucając Goleniów kieruje się kryterium lokalowym, bo szpital i oddział nie wygląda jak w "Leśnej Górze" to warto, aby przemyślały to jeszcze raz. Bardzo dobra opieka, zarówno Pań położnych dla mamy jak i pielęgniarek dla maluszka po urodzeniu. Panie odpowiadały na każde nurtujące mnie pytanie, opiekowały się dzieckiem, kiedy ja nie byłam w stanie, nawet budziły w nocy, bo pamiętały godzinę karmienia. Jeśli któraś z Pań wybiera się na Zdroje,gdzie wszystko przebiega masowo jak na taśmie produkcyjnej, co powoduje,że umknąć może wiele istotnych szczegółów,które niby oczywiste, ale świeżo upieczonej po raz pierwszy mamie niekoniecznie takie jest (typu spokojna i długa pomoc w przystawianiu do piersi, sprawdzanie prawidłowego odruchu ssania, chwila wytchnienia dla mamy po porodzie, pilnowanie, aby dziecko było nakarmione na czas itp.) to warto się zastanowić czy jest sens. Prostsza jest nawet tak oczywista rzecz jak odwiedziny i pomoc męża, gdy do szpitala nie musi jechać kilkudziesięciu km w jedną stronę.. No bo czy w tym wszystkim chodzi o piękne ściany, dobre jedzenie,?

dodi87_87
09-03-2015 22:24

Mam mieszane odczucia do tego szpitala, mimo że jest to moj rodzinny szpital i miałam nieprzyjemnośc w nim leżeć na podtrzymaniu ciązy nie chciałabym tam rodzić (urodziłam w innym mieście) lekarze, położne super, ale jeśli ktoś ma słabe nerwy nie powinien się wybierać do tego szpitala, porodówka jest w samym centrum oddziału, wszystkie odgłosy które wydobywają się z sal słychać. sale mieszane, kobiety, na podtrzymaniu przebywają na sali z kobietami które mają po 10 h skurczy, łazienka jedna na cały oddział a sale dla matek z dziećmi 4-5 osobowe, opieka, ok ale warunki troche przesadzone..

JK
21-06-2014 12:26

Wspaniała opieka zarówno mamy jak i maluszka po porodzie, ciepłe pełne szacunku i wyrozumiałe pielęgniarki zarówno pediatryczne jak i położne. Komplet badań dzieciątka w raz z USG główki, nereczek, serduszka. Wspaniały neonatolog ludzki i wyrozumiały. Bardzo smaczne jedzenie, pobyt w szpitalu uzależniony od życzenia mamy a nie widzimisię lekarza. Rodziłam przez CC 15-6-14. Jestem bardzo wdzięczna wszystkim lekarzom i pielęgniarką za wspaniałą i profesjonalna opiekę. Polecam wszystkim rodzącym ze SZCZECINA warto przejechać te 30 km dla spokoju, bezpieczeństwa i wygody zarówno samej mamy jak i dzieciatka.

magdalena
10-06-2014 19:39

Pytanie do AGATY: nie podjęłam decyzji jeszcze co do porodu w szpitalu w goleniowie gdyz myslalam o szczecinie ze względu na wcześniejsze opinie o warunkach i podejsciu na porodówce w naszym szpitalu i dlatego mam prośbę gdybyś mogła wiecej napisac na temat samego porodu znieczulenia i opieki nad tobą i dzieckiem po porodzie to będę bardzo wdzięczna ;)

Agata
10-05-2014 21:01
Rok narodzin dziecka: 2010

Pierwsze dziecko rodziłam w Goleniowie w 201o roku. Rewelacyjna opieka zarówno podczas porodu jak i po. Możliwość korzystania ze znieczulenia, wanny, podczas porodu nie trzeba leżeć. ZA 5 tygodni rodzę kolejne dziecko i będzie ro na pewno szpital w Goleniowie ;)

carmen
30-04-2013 19:42
Rok narodzin dziecka: 2012

Szpital- oddział ginekologiczno- położniczy bardzo przyjazny, wspaniały, wykwalifikowany personel, atmosfera jak w domu,możliwość pobytu w pokoju rodzinnym po porodzie (za drobną opłatą), doskonała opieka nad dzieckiem, porady dotyczące karmienia piersią jak i sztucznym mlekiem, nie ma napiętnowania na karmienie piersią, można spokojnie odpocząć po porodzie naturalnym jak i cesarskim cięciu, mi po kilku godzinach porodu naturalnego zrobiono cesarkę ale podczas pierwszej fazy porodu naturalnego miałam do dyspozycji wannę, piłkę, znieczulenie wziewne, włączono mi relaksującą muzykę, także wszystko na medal, możliwość porodu rodzinnego- polecam. Po cesarskim cięciu opieka cudowna, nie kazano mi od razu wstawać tylko po 24 h, więc mogłam odpocząć, pielęgniarki opiekowały się dzieckiem i przynosiły na każde zawołanie, nie dokarmiały na siłę sztucznym mlekiem, szpital naprawdę doskonały polecam na 1000%. Personel na 6- pozdrawiam

nanan1
12-12-2012 16:43
Rok narodzin dziecka: 2012

podobno wczesniej nie było najlepiej, ale pod koniec 2012 roku Szpital w Goleniowie jest na medal, w każdym razie porodówka. Mały, przyjazny oddział, pokój rodzinny, a co najważniejsze przemiły personel, od salowych po pielegniarki, położne i lekarzy. Ja miałam cc wiec nie wiem jak ze zzo do sn, ale opieka po była na medal. Maluszekiem zajeto sie z sercem i troską, ja zostałam dokladnie pouczona w kwestii karmienia. Przez 4 dni byłam w pokoju z mężem i maluszkiem. Ciepło i czysto, dają ubranka i najpotrzebniejsze rzeczy. Bede b dobrze wspominac!