Opis placówki
A A A

Szpital Powiatowy w Golubiu Dobrzyniu

Dr J.G. Koppa 1E 87-400 Golub-Dobrzyń Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 29-09-2014
Tel: 56 683 22 05
www.szpitalgolub.pl
sekretariat@szpitalgolub.pl


Dane dotyczące oddziału położniczego i neonatologicznego otrzymane od szpitala w roku 2014. Szpital nie prowadzi statystyk na temat znieczulenia dolarganem.

Ordynatorzy: położnictwa - Włodzimierz Wesołowski (od 2002), neonatologii – Zuzanna Śliwińska (od 1976), położne oddziałowe: położnictwa – Beata Szyńska (od 2004), neonatologii – Michalina Wiśniewska (od 2000).

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego: I

Szkoła Rodzenia

Szpital prowadzi płatną szkołę rodzenia. Osoba do kontaktu: Beata Szyńska, tel. 698 090 941.

Izba Przyjęć

Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem, także w grupie w ramach zajęć w szkole rodzenia. Wymagane dokumenty: karta ciąży, grupa krwi, dowód osobisty i wyniki badań USG. Plan porodu nie jest załączany do dokumentacji. Rodząca podpisuje ogólną zgodę na leczenie i zgodę pisemną na poszczególne zabiegi przy przyjęciu do szpitala. Zgoda pisemna bezpośrednio przed cesarskim cięciem. Golenie i lewatywa na prośbę pacjentki.

Warunki i wyposażenie

2 sale jednoosobowe, do dyspozycji rodzących worek sako, piłka, materac i drabinki.

Poród

Wenflon zakładany jest w trakcie porodu lub po jeśli wymaga tego sytuacja. Plan porodu omawiany w sali porodowej z położną. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest raz na jakiś czas, na zlecenie lekarza. Badania wewnętrzne wykonywane co 90 minut przez lekarza. Można pić i, zależnie od zaawansowania porodu, jeść. Personel zachęca do aktywności.
Dostępne sposoby łagodzenia bólu:
- niefarmakologiczne: pozycje wertykalne, gimnastyka ooddechowa
- farmakologiczne: leki przeciwbólowe.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe jest niedostępne.
Parcie:
II okres porodu najczęściej przebiega w pozycji leżącej. Rodząca jest informowana o przebiegu porodu stosowanych środkach i zabiegach. Obecność studentów tylko za zgodą rodzącej. Życzenia rodzącej (dotyczące ochrony krocza, parcia w wybranej pozycji etc.) są uwzględniane, w większości sytuacji.

Poród z osobą towarzyszącą

Możliwy jest poród z osobą towarzyszącą lub doulą (rodzącej nie może towarzyszyć więcej niż jedna osoba). Osoba towarzysząca może zostać dwie godziny po porodzie. W trakcie cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna, ani nie może kangurować dziecka po porodzie. Przystawienie dziecka do piersi możliwe po przeniesieniu na salę pooperacyjną.

Kontakt z dzieckiem

Nieprzerwany kontakt matki ze zdrowym dzieckiem po porodzie trwa od 1 - 5 minut. Ojciec dziecka może przeciąć pępowinę. Pierwsze karmienie jeszcze w sali porodowej lub po około 2 godzinach od porodu. Ważenie, mierzenie i ocena Agar odbywa się po 1-5 minutach od porodu w kąciku niemowlęcia znajdującym się w pobliżu matki. Osoba towarzysząca może być obecna. Wstępna kąpiel oliwką odbywa się kilka godzin porodzie. W trakcie cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna, nie może też kangurować dziecka po porodzie. Przystawienie dziecka do piersi po dwóch godzinach od operacji.

Po porodzie

Można obejrzeć oddział neonatologiczny przed porodem. Oddział pracuje w systemie rooming –in. W oddziale jest 16 łóżek. 1 toaleta i 1 prysznic przypada na 8 łóżek. Matki przebywają dziećmi przez całą dobę. Jeśli dziecko z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki, to matka może z nim przebywać bez ograniczeń. Pobyt w oddziale średnio 3 dni po porodzie drogami natury, 5 dni po porodzie zabiegowym i po cesarskim cięciu. Na prośbę kobiety jest możliwy szybszy wypis ze szpitala. Matka uczona jest pielęgnacji dziecka, a wszystkie zabiegi odbywają się w jej obecności. Personel z własnej inicjatywy informuje o stanie zdrowia dziecka. Matka (lub ojciec) mogą być obecni w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka. Noworodki są dokarmiane sztucznym mlekiem gdy matka nie ma pokarmu. Matki uczone są jak karmić piersią. Istnieje możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny od 15-19, u matek po cięciach cesarskich o dowolnej porze, w salach gdzie leżą matki.

Opłaty

Nie ma.

Opinie

Ta placówka nie została jeszcze oceniona.Rodziłaś tu? Oceń ten szpital.

Dane statystyczne

Liczba porodów
 
287 Cesarskie cięcia
 
18.40%
Nacięcia krocza
 
32.00% Znieczulenie dolarganem
 
-
Znieczulenie zwenątrzoponowe
 
Nie Znieczulenie gazem wziewnym
 
Nie

Komentarze

Ta placówka nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj opinię

Szukaj

Wesprzyj nas!