Opis placówki
A A A

Szpital Powiatowy w Golubiu Dobrzyniu

Dr J.G. Koppa 1E 87-400 Golub-Dobrzyń Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 31-07-2017
Tel: 56 683 22 05
www.szpitalgolub.pl
sekretariat@szpitalgolub.pl


Opis opracowany na podstawie danych pozyskanych od szpitala w trybie dostępu do informacji publicznej w roku 2016, statystyki medyczne za rok 2015.

Ordynatorzy: położnictwa – Włodzimierz Wesołowski (od 1995), neonatologii – Zuzanna Kostółj-Śliwińska (od 1975), położne oddziałowe: położnictwa – Beata Szyńska (od 2000), neonatologii – Genowefa Wiśniewska (od 1978).

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego – I.

Szkoła Rodzenia
Szpital prowadzi szkołę rodzenia. Kontakt do szkoły rodzenia: Beata Szyńska, tel.: 698090941, szyba405@wp.pl

Izba Przyjęć
Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem. Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dokument tożsamości, wypisy z poprzednich pobytów w szpitalu.
Wyniki badań wymagane przy przyjęciu do szpitala: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał), antygen HBs - HBS Ag - badanie w kierunku WZW B - w ciąży, OWA, WR - odczyn Wassermanna - badanie w kierunku kiły, posiew GBS, badanie na nosicielstwo wirusa HIV, wszystkie wyniki badań usg wykonane w obecnej ciąży oraz zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów jeśli były przeprowadzane konsultacje np. od okulisty lub kardiologa.
Plan porodu nie jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u pacjentek przyjmowanych do porodu:
- u wszystkich pacjentek: zbieranie wywiadu, badanie ogólne (tj. pomiar tętna i ciśnienia, temperatury, ważenie), badanie wewnętrzne, zakładanie wenflonu, badanie KTG, zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta.
- na prośbę pacjentki: lewatywa, golenie krocza

Warunki i wyposażenie
W oddziale porodowym są 2 sale jednoosobowe, dostępne dla wszystkich, bez opłat.

Poród
Plan porodu omawiany jest zawsze z lekarzem w sali porodowej. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest raz na jakiś czas. Badania wewnętrzne wykonywane są co 120 minut. Rodząca  w trakcie porodu może pić wodę, nie może jeść.
Dostępne sposoby łagodzenia bólu:
- niefarmakologiczne: masaż, praca z oddechem, ciepły okład, zimny okład, kąpiel/prysznic.
- farmakologiczne: gaz wziewny.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe nie jest dostępne.
Parcie:
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu to parcie na plecach na łóżku porodowym, na boku na łóżku porodowym.
Rodząca jest zawsze informowana o stosowanych podczas porodu środkach, badaniach i zabiegach.

Poród z osobą towarzyszącą
Osoba towarzysząca może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Rodzącej nie może towarzyszyć więcej niż jedna osoba bliska. W porodzie może towarzyszyć doula.
Osoba towarzysząca nie może zostać.
W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba bliska nie może być obecna.

Kontakt z dzieckiem
Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie 1-5 minut. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się nie później niż po 2 godzinach. W trakcie szycia krocza dziecko w zależności od sytuacji jest lub nie jest zabierane od matki. Osoba towarzysząca może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie.
Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana na brzuchu matki przez lekarza neonatologa.
Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po każdym rodzaju porodu odbywa się w kąciku noworodka w pobliżu matki, po 5-10 minutach. Osoba bliska może być przy tym obecna.
Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia zostaje przewieziony na oddział noworodkowy. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia.
Pierwsza kąpiel noworodka w pierwszej dobie życia.

Po porodzie
W oddziale porodowym są:  2 dwuosobowe sale z łazienkami, 1 jednoosobowa i 1 trzyosobowa sala z bez łazienki.
Matki po przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę. Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce.
Pobyt na oddziale położniczym trwa średnio 3 dni po porodzie drogami natury, 5 dni po porodzie zabiegowym i po cięciu cesarskim.
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności matki. Każdy opiekun jest uczony, jak pielęgnować noworodka. Rodzice najczęściej są informowani o stanie zdrowia dziecka w czasie obchodu. Jedno z rodziców zawsze jest obecne w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka.
Kobieta otrzymuje poradę laktacyjną na życzenie. Porad laktacyjnych udziela personel oddziału neonatologicznego.
Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym na prośba rodzica lub ze względu na zauważalne trudności w karmieniu (noworodek płacze, jest niespokojny).
Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się do godziny 20:00, w sali, w której leży matka.

Opłaty
Brak opłat

Opinie

Warunki lokalowe:
Opieka w czasie porodu:
Opieka po porodzie:
Polecałabym ten szpital:
Ogółem z 1 ocen:


Rodziłaś tu? Oceń ten szpital.

Dane statystyczne

Liczba porodów
 
257 Cesarskie cięcia
 
25.00%
Nacięcia krocza
 
- Znieczulenie dolarganem
 
-
Znieczulenie zwenątrzoponowe
 
Nie Znieczulenie gazem wziewnym
 
Tak

Komentarze

pacjentka2017
09-10-2017 09:11
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2017

Obsługa na porodówce super,lekarz prowadzący interesował się postępem porodu,położna drugi raz ta sama-super,brak znieczulenia podczas porodu tylko gaz.Intymnie,bo tylko położna przy pobycie na porodówce,lekarz wzywany do porodu na koniec.Krótki poród (10min),dziecko 3kg bez nacięcia krocza(pytają się) .Można cały czas chodzić,do dyspozycji,piłka,pufa,można pić wodę.Do dyspozycji prysznic .W drugiej fazie porodu może ktoś z rodziny wejść na salę porodową,poród rodzinny jeśli ktoś chce.Informacja dotycząca leków i postępu porodu na bieżąco.Dziecko po porodzie przez chwilkę kładą na brzuch.Po porodzie 2 godziny z lodem na brzuchu w sali poporodowej,potem na sali 2osob z łazienką ,dziecko z matka cały czas.Po remoncie oddziału tylko tu rodzić.

Dodaj opinię

Szukaj

Wesprzyj nas!