Szpital Specjalistyczny im. H. Klimontowicza

ul. Węgierska 21 38-300 Gorlice Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 08-10-2014
www.szpital.gorlice.pl
szpital@szpital.gorlice.pl

Dane dotyczące oddziału położniczego i neonatologicznego otrzymane od szpitala w roku 2014.

Ordynatorzy: położnictwa –  Borys Welz (od 2006), neonatologii – Ewa Kaczmarczyk (od 1999 ), położne oddziałowe: położnictwa – Katarzyna Węgrzyńska (od 2008), neonatologii - Jadwiga Sekuła (od 2004).

Stopień oddziału położniczego i neonatologicznego – II.

Szpital prowadzi bezpłatną szkołę rodzenia. Osoba do kontaktu: Beata Rączkowska- Mruk, tel. kom.: 663 559 652, e-mail: beata.rm111@gmail.com.

Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem. Wymagane dokumenty przy przyjęciu do szpitala: karta przebiegu ciąży, dokument potwierdzający grupę krwi, dowód osobisty, dowód ubezpieczenia, badania: morfologia, mocz, GBS. Plan porodu jest załączony do dokumentacji. Kobieta podpisuje przy przyjęciu do szpitala ogólną zgodę na proponowane leczenie oraz na poszczególne zabiegi, m.in. zabieg cięcia cesarskiego. Wyraża ustną zgodę przed czynnościami wykonywanymi podczas porodu oraz pisemną bezpośrednio przed kontrolą jamy macicy lub innymi zabiegami inwazyjnymi podczas porodu. Nie ma golenia, o lewatywie decyduje personel w porozumieniu z pacjentką.

Trakt porodowy z 3 stanowiskami podzielonymi na boksy i sala jednoosobowa. Do dyspozycji rodzących worek sako, piłka, koło porodowe, karimata. Sala jednoosobowa dostępna dla wszystkich rodzących bez opłat.

Wenflon zakładany jest w trakcie porodu lub po, tylko jeśli sytuacja tego wymaga. Plan porodu omawiany jest w Izbie Przyjęć z położną lub w sali porodowej z położną lub lekarzem. Zapis KTG prowadzony jest raz na jakiś czas. Nie ma ustalonej częstotliwości badań wewnętrznych. Można pić i jeść. Personel zachęca do aktywności.

- niefarmakologiczne: TENS, akupresura, masaż, muzykoterapia
- farmakologiczne: znieczulenie zewnątrzoponowe, leki przeciwbólowe i rozkurczowe, opiaty, gaz wziewny
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe nieodpłatne dla wszystkich kobiet. W znieczuleniu pacjentka może się poruszać.
II okres porodu najczęściej przebiega w pozycji wybranej przez pacjentkę.Personel z własnej inicjatywy informuje rodzącą o przebiegu porodu oraz stosowanych środkach i zabiegach. Obecność studentów tylko za zgodą rodzącej. Życzenia rodzącej (dotyczące ochrony krocza, parcia w wybranej pozycji etc.) są uwzględniane w większości sytuacji.

Możliwy poród z osobą towarzyszącą. Rodzącej i jej partnerowi może towarzyszyć doula. Osoba towarzysząca może zostać dwie godz. po porodzie. W trakcie cesarskiego cięcia osoba towarzysząca może być obecna i może kangurować dziecko po porodzie. Przystawienie dziecka do piersi możliwe bezpośrednio po cięciu cesarskim – w przypadku znieczulenia regionalnego.

Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie do 5 min. Pierwsze karmienie odbywa się po kilku minutach od narodzin. Ojciec może przeciąć pępowinę. Ocena Apgar dokonywana jest w kąciku noworodka w pobliżu matki przez lekarza neonatologa. W trakcie szycia krocza dziecko jest zabierane od matki. Mierzenie i ważenie odbywa się w kąciku noworodka w pobliżu matki 5-10 min. po narodzinach. Osoba towarzysząca może być przy tym obecna. Pierwsza kąpiel w II dobie życia.

Można obejrzeć oddział neonatologiczny przed porodem, ale tylko w grupie, w ramach zajęć szkoły rodzenia. Oddział pracuje w systemie rooming-in. Na oddziale są 24 łóżka, z czego 14 dla matek z dziećmi. 1 w.c. przypada na 2 łóżka. 1 prysznic na 2 łóżka. Matki przebywają dziećmi przez całą dobę, ale mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Jeśli dziecko z powodów zdrowotnych znajduje się osobno, to matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce. Pobyt w oddziale trwa średnio 2 dni po porodzie drogami natury, 3 dni po porodzie zabiegowym, 3 po cesarskim cięciu. Na prośbę kobiety jest możliwy szybszy wypis ze szpitala. Matka jest uczona, gdy poprosi pielęgnacji dziecka, a wszystkie zabiegi pielęgnacyjne odbywają się w jej obecności. Personel z własnej inicjatywy informuje o stanie zdrowia dziecka. Matka (lub ojciec) mogą być obecni w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka. Matki uczone są jak karmić piersią. Noworodki są dokarmiane sztucznym mlekiem w przypadku braku pokarmu lub przyjmowania leków przez matkę.Na oddziale nie ma psychologa, ale jest możliwość konsultacji z psychologiem szpitalnym.
Odwiedziny 13-17, w sali, w której leży matka.

Nie ma opłat.

NorSkr
31-05-2016 22:24

To był nasz pierwszy poród. Syn się urodził, rodzice szczęśliwi. Do pełni szczęscia brakowało tylko przypadku - chcieliśmy rodzić wspólnie, ale jedyna sala do porodów rodzinnych była zajęta, więc kilkanaście godzin tuż przy "centrum dowodzenia" położnych i lekarzy nie najlepiej zapadła nam w pamięci. Jedyny plus, że chyba wszyscy lekarze położnicy z oddziału pomagali w porodzie :D Szkoda, że nie ma dwóch sal nieco bardziej intymnych... Drugie "ale" to opieka położnych, które są doskonałymi, naprawdę świetnymi pracownikami służby medycznej, ale szpital przynajmniej kilku z nich powinien zafundować szkolenia z motywowania i zagrzewania do walki, bo odzywki gdzieś pół szeptem o tym, że z "tego nic nie będzie", albo "musi pani przy skurczu oddychać, bo dziecko będzie niedotlenione" w niektórych sytuacjach może porządnie zdeprymować... stąd też pewnie spory odsetek w gorlickim szpitalu cc. Warto byłoby zainwestować w edukację bardziej doświadczonych pracownic porodówki, których słabo ukrywany brak tolerancji dla kobiet o innych niż ich upodobaniach porodowych, jest po prostu czasem nie na miejscu... Jako doświadczony życiem, ale nie rodzicielstwem ojciec polecałbym ten szpital do porodu w 100%, dwie oceny 4/5 to warunki lokalowe i opieka w czasie porodu, pozostałe 5/5. A... i dla przynajmniej jednego samochodu na czas porodu przydałby się darmowy parking przy szpitalu :D

urb
26-06-2015 11:59

Rodziłam tam przez cc ze wskazań medycznych. Do momentu przewiezienia na salę pooperacyjną - wszystko wzorowo. Opieka na noworodkach fatalna. Wiedza o laktacji i prawidłowym przystawieniu dziecka - tragedia. Usłyszałam takie bzdury jak to, że mam zbyt płaskie brodawki (nawet jeśli, to płaska brodawka nie przeszkadza w karmieniu), jedna polecała kapturki, pediatra za nie zjechała (swoją drogą od pediatry usłyszałam, że jak nie chcę karmić, to żeby nie robić cyrków. Nie ma to jak zachęcić młodą matkę do macierzyństwa). Żadna nie wpadła na to, że przy cukrzycy ciążowej mogę mieć opóźniony 2 etap laktacji. Myślę, że niewiedza personelu i powielanie zabobonów z PRL-u przyczyniły się do porażki w karmieniu. Dostałam opieprz za brak chusteczek dla noworodka, za to że dziecko nie przewinięte przed badaniem przez pediatrę, wystawiono na mnie oczy, gdy poprosiłam o możliwość asystowania podczas kąpieli. Przykro mi to mówić, ale następny poród tam tylko w razie konieczności.

kaja
15-10-2014 21:59

oksytocyna, próby wywołania bez efektu. po chamskim badaniu przez lekarza odeszły wody. rodziłam przez cc. kontakt skóra do skóry z matką - cała 1 minuta. dziecko niesione do ważenia przez caly blok porodowy gdzie odbywały się inne porody. opieka na noworodkach - śmiech. 15 godzin po cc, o 5 rano "pielęgniarki" przywiozły mi dziecko i potem się kompletnie nie zainteresowały nami. przychodziły tylko kiedy dziecko długo płakało, z tym że na 9 pań położnych każda miała inną teorię na temat powodów płaczu. z wielką łaską przyjmują dziecko na noc. gdy poprosiłam o pomoc przy pierwszym przewinięciu usłyszałam "musi się pani nauczyć, to nic trudnego, ja mam inną pracę". jedyny plus to przemiłe pielęgniarki na ginekologii.

Ewelina
17-04-2014 21:24

W tym szpitalu rodziłam swojego pierwszego synka osiem lat temu.W zasadzie wspomnienia są pozytywne :) położne które mnie badały były bardzo miłe i delikatne.Nie wiem jak jest w tej chwili ale o zgodę na lewatywę nikt nie pytał zostałam tyko o niej poinformowana.Szczerze mówiąc później byłam za nią wdzięczna.Przy porodzie panie położne były miłe i delikatne masowały bolące krzyże i tłumaczyły kolejne fazy porodu ,zostałam nacięta Lekarz zaglądnął dwukrotnie.Po wszystkim położono mi synka na brzuchu ,po czym zabrano do zbadania i pomiarów.Pani położna zrobiła mi nawet herbatę.Za kilka tygodni znów zostanę mamą.Oczywiście będę rodzić w Gorlicach.Podczas tej ciąży byłam trzykrotnie w szpitalu.Opieka była troskliwa i bardzo fachowa.Za co bardzo dziękuję Lekarzom i panią położnym.Polecam gorlicki oddział ginekologiczno położniczy.

molka
13-02-2014 11:43
Rok narodzin dziecka: 2010

mój poród przebiegał bez komplikacji i bardzo szybko... no więc tak położne bardzo miłe i troskliwe i tylko dzięki nim wspominam poród dobrze (w trakcie porodu lekarz nawet się nie pokazał!!!!). ale golenie krocza jest i lewatywe też robią i wcale o zgode się nie pytają. brak ochrony krocza bo tną jak się podoba a przede wszystkim kobiety co pierwszy raz rodzą. opłata za poród rodzinny jest w postaci cegiełki na szpital (100zł)

Kinka
12-07-2013 09:40

Porodówka na 5 z małym minusem ze względu na 2 panie, którym nalży się już emerytura (za podejście do pacjentki). Na szczęście równoważy to pozostały personel, zarówno na noworodkach jak i położnictwie czy ginekologii.