Szpital Specjalistyczny im. H. Klimontowicza

ul. Węgierska 21 38-300 Gorlice Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 18-05-2017
www.szpital.gorlice.pl
szpital@szpital.gorlice.pl

Ordynatorzy: położnictwa –  Borys Welz (od 2006), neonatologii – Ewa Kaczmarczyk (od 1999 ), położne oddziałowe: położnictwa – Katarzyna Węgrzyńska (od 2008), neonatologii - Jadwiga Sekuła (od 2004).

Stopień oddziału położniczego i neonatologicznego – II.

Szpital prowadzi szkołę rodzenia.  Kontakt do szkoły rodzenia:  Rączkowska-Mruk Beata, tel.:663559652 lub 18/3553320 lub 18/355319, beata.rm1112@gmail.com, www.szpital.gorlice.pl

Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem pod warunkiem, że rodzące wyrażą zgodę na odwiedziny albo należy wykorzystać moment gdy nie ma pacjentek. Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dokument tożsamości, wypisy z poprzednich pobytów w szpitalu, plan porodu, dodatkowe dokumenty w przypadku planowego cięcia cesarskiego - orzeczenie specjalisty, zgodne ze wskazaniami, karty konsultacyjne, orzeczenie specjalisty, grupa krwi i Rh ( krew karta lub wynik) Wyniki badań wymagane przy przyjęciu do szpitala: morfologia i badanie moczu  z ostatnich 6 tygodni, antygen HBs - HBS Ag - badanie w kierunku WZW B - w ciąży, OWA, WR - odczyn Wassermanna - badanie w kierunku kiły, posiew GBS oraz zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów jeśli były przeprowadzane konsultacje np. od okulisty lub kardiologa.
Plan porodu jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u pacjentek przyjmowanych do porodu:
- u wszystkich pacjentek: zbieranie wywiadu, badanie ogólne (tj. pomiar ciśnienia i tętna, temperatury, ważenie), badanie wewnętrzne, zakładanie wenflonu, badanie KTG, zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta, pomiar miednicy kostnej.
- w zależności od decyzji personelu: badanie USG, lewatywa, golenie krocza

W oddziale porodowym są 2 sale jednoosobowe, dostępne dla wszystkich, bez opłat oraz  trakt porodowy z 2 stanowiskami podzielonymi na boksy  Do dyspozycji rodzących są dostępne na trakcie i we wszystkich salach jednoosobowych: worki sako, piłki, stołki porodowe, materace,  prysznic.

Plan porodu omawiany jest zawsze z lekarzem w sali porodowej, z położną w izbie przyjęć, z położną w sali porodowej. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest co 60 minut, trwa ok.25 minut. Szpital podał częstotliwości wykonywania badania wewnętrznego.  Rodząca nie może pić w trakcie porodu, ale  może jeść w trakcie porodu.
- niefarmakologiczne: masaż, ciepły okład, zimny okład, prysznic, przezskórna stymulacja elektryczna (TENS).
- farmakologiczne: gaz wziewny, znieczulenie zewnątrzoponowe.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe jest dostępne. Pacjentka może poruszać się ze znieczuleniem.
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu to parcie na plecach na łóżku porodowym. Rodząca jest zawsze informowana o stosowanych podczas porodu środkach, badaniach i zabiegach.

Osoba towarzysząca może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu, także na trakcie porodowym. Rodzącej może towarzyszyć więcej niż jedna osoba, także doula. Osoba bliska może zostać przez 2 godziny po porodzie, w oddziale położniczym (w godzinach odwiedzin).
W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba towarzysząca może być obecna.

Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie 1-5 minut. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się najszybciej jak to jest możliwe. W trakcie szycia krocza dziecko prawie zawsze jest zabierane od matki. Osoba bliska może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie. Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana w kąciku noworodka w pobliżu matki, przez lekarza neonatologa.
Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się w kąciku noworodka, po 2 godzinach od narodzin, osoba towarzysząca może być przy tym obecna.  Badanie   noworodka po porodzie zabiegowym (vacuum, kleszcze)i po cięciu cesarskim  odbywa się po 10 minutach. Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia zostaje przewieziony na oddział noworodkowy, jest przekazany osobie bliskiej w wózeczku szpitalnym. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia. Pierwsza kąpiel noworodka zawsze odbywa się w pierwszej dobie życia.

W oddziale porodowym jest  5  sal dwuosobowych i 2 trzyosobowe, wszystkie z  łazienką.
Matki przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę, ale mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce.
Pobyt na oddziale porodowym trwa średnio 2 dni po porodzie drogami natury, 3 dni po porodzie zabiegowym, 4 dni po cięciu cesarskim.
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności matki. Każdy opiekun jest uczony, jak pielęgnować noworodka. Rodzice najczęściej są informowani o stanie zdrowia dziecka po każdym badaniu. Jedno z rodziców zawsze jest obecne w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka.
Kobieta otrzymuje poradę laktacyjną na życzenie. Porad laktacyjnych udzielają położne. Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym na prośba matki, ze względu na zauważalne trudności w karmieniu (noworodek płacze, jest niespokojny) lub ze wskazań medycznych.
Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się w dowolnych godzinach dnia i nocy, w sali, w której leży matka lub na korytarzu.

Brak opłat

NorSkr
31-05-2016 22:24

To był nasz pierwszy poród. Syn się urodził, rodzice szczęśliwi. Do pełni szczęscia brakowało tylko przypadku - chcieliśmy rodzić wspólnie, ale jedyna sala do porodów rodzinnych była zajęta, więc kilkanaście godzin tuż przy "centrum dowodzenia" położnych i lekarzy nie najlepiej zapadła nam w pamięci. Jedyny plus, że chyba wszyscy lekarze położnicy z oddziału pomagali w porodzie :D Szkoda, że nie ma dwóch sal nieco bardziej intymnych... Drugie "ale" to opieka położnych, które są doskonałymi, naprawdę świetnymi pracownikami służby medycznej, ale szpital przynajmniej kilku z nich powinien zafundować szkolenia z motywowania i zagrzewania do walki, bo odzywki gdzieś pół szeptem o tym, że z "tego nic nie będzie", albo "musi pani przy skurczu oddychać, bo dziecko będzie niedotlenione" w niektórych sytuacjach może porządnie zdeprymować... stąd też pewnie spory odsetek w gorlickim szpitalu cc. Warto byłoby zainwestować w edukację bardziej doświadczonych pracownic porodówki, których słabo ukrywany brak tolerancji dla kobiet o innych niż ich upodobaniach porodowych, jest po prostu czasem nie na miejscu... Jako doświadczony życiem, ale nie rodzicielstwem ojciec polecałbym ten szpital do porodu w 100%, dwie oceny 4/5 to warunki lokalowe i opieka w czasie porodu, pozostałe 5/5. A... i dla przynajmniej jednego samochodu na czas porodu przydałby się darmowy parking przy szpitalu :D

urb
26-06-2015 11:59

Rodziłam tam przez cc ze wskazań medycznych. Do momentu przewiezienia na salę pooperacyjną - wszystko wzorowo. Opieka na noworodkach fatalna. Wiedza o laktacji i prawidłowym przystawieniu dziecka - tragedia. Usłyszałam takie bzdury jak to, że mam zbyt płaskie brodawki (nawet jeśli, to płaska brodawka nie przeszkadza w karmieniu), jedna polecała kapturki, pediatra za nie zjechała (swoją drogą od pediatry usłyszałam, że jak nie chcę karmić, to żeby nie robić cyrków. Nie ma to jak zachęcić młodą matkę do macierzyństwa). Żadna nie wpadła na to, że przy cukrzycy ciążowej mogę mieć opóźniony 2 etap laktacji. Myślę, że niewiedza personelu i powielanie zabobonów z PRL-u przyczyniły się do porażki w karmieniu. Dostałam opieprz za brak chusteczek dla noworodka, za to że dziecko nie przewinięte przed badaniem przez pediatrę, wystawiono na mnie oczy, gdy poprosiłam o możliwość asystowania podczas kąpieli. Przykro mi to mówić, ale następny poród tam tylko w razie konieczności.

kaja
15-10-2014 21:59

oksytocyna, próby wywołania bez efektu. po chamskim badaniu przez lekarza odeszły wody. rodziłam przez cc. kontakt skóra do skóry z matką - cała 1 minuta. dziecko niesione do ważenia przez caly blok porodowy gdzie odbywały się inne porody. opieka na noworodkach - śmiech. 15 godzin po cc, o 5 rano "pielęgniarki" przywiozły mi dziecko i potem się kompletnie nie zainteresowały nami. przychodziły tylko kiedy dziecko długo płakało, z tym że na 9 pań położnych każda miała inną teorię na temat powodów płaczu. z wielką łaską przyjmują dziecko na noc. gdy poprosiłam o pomoc przy pierwszym przewinięciu usłyszałam "musi się pani nauczyć, to nic trudnego, ja mam inną pracę". jedyny plus to przemiłe pielęgniarki na ginekologii.

Ewelina
17-04-2014 21:24

W tym szpitalu rodziłam swojego pierwszego synka osiem lat temu.W zasadzie wspomnienia są pozytywne :) położne które mnie badały były bardzo miłe i delikatne.Nie wiem jak jest w tej chwili ale o zgodę na lewatywę nikt nie pytał zostałam tyko o niej poinformowana.Szczerze mówiąc później byłam za nią wdzięczna.Przy porodzie panie położne były miłe i delikatne masowały bolące krzyże i tłumaczyły kolejne fazy porodu ,zostałam nacięta Lekarz zaglądnął dwukrotnie.Po wszystkim położono mi synka na brzuchu ,po czym zabrano do zbadania i pomiarów.Pani położna zrobiła mi nawet herbatę.Za kilka tygodni znów zostanę mamą.Oczywiście będę rodzić w Gorlicach.Podczas tej ciąży byłam trzykrotnie w szpitalu.Opieka była troskliwa i bardzo fachowa.Za co bardzo dziękuję Lekarzom i panią położnym.Polecam gorlicki oddział ginekologiczno położniczy.

molka
13-02-2014 11:43
Rok narodzin dziecka: 2010

mój poród przebiegał bez komplikacji i bardzo szybko... no więc tak położne bardzo miłe i troskliwe i tylko dzięki nim wspominam poród dobrze (w trakcie porodu lekarz nawet się nie pokazał!!!!). ale golenie krocza jest i lewatywe też robią i wcale o zgode się nie pytają. brak ochrony krocza bo tną jak się podoba a przede wszystkim kobiety co pierwszy raz rodzą. opłata za poród rodzinny jest w postaci cegiełki na szpital (100zł)

Kinka
12-07-2013 09:40

Porodówka na 5 z małym minusem ze względu na 2 panie, którym nalży się już emerytura (za podejście do pacjentki). Na szczęście równoważy to pozostały personel, zarówno na noworodkach jak i położnictwie czy ginekologii.