Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej. Szpital im. Karola Marcinowskiego

Pl. Karola Marcinkowskiego 8/9 63-800 Gostyń Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 02-08-2017
www.szpitalgostyn.pl
szpital.gostyn@gostyn.pl

Ordynatorzy: położnictwa – lek. med. Ryszard  Migas(od 2007), neonatologii – po lek.med. Maria Wolniewicz (od 2007), położne oddziałowe: położnictwa – Katarzyna Sowińska (od 2009), neonatologii – Mariola Adamczak (od 2010).

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego – I.

Szpital prowadzi  bezpłatną szkołę rodzenia. Kontakt do szkoły rodzenia: mgr Sylwia Szkudelska, tel.: 606930674, e-mail: sylwia319@vp.pl, www.szpitalgostyn.pl

Można obejrzeć oddział porodowy przed porodem.
Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dokument tożsamości, skierowanie do szpitala, wypisy z poprzednich pobytów w szpitalu.
Wyniki badań wymagane przy przyjęciu do szpitala: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał), morfologia i badanie moczu  z ostatnich 6 tygodni, antygen HBs - HBS Ag - badanie w kierunku WZW B - w ciąży, OWA, WR - odczyn Wassermanna - badanie w kierunku kiły posiew GBS; badanie na nosicielstwo wirusa HIV, oraz zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów jeśli były przeprowadzane konsultacje np. od okulisty lub kardiologa. Plan porodu jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u pacjentek przyjmowanych do porodu:
- u wszystkich pacjentek:  zbieranie wywiadu, zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta, FHR- detektor czynności serca płodu

W oddziale porodowym jest  trakt porodowy z 2 stanowiskami podzielonymi na boksy oraz  1 sala jednoosobowa, dostępna dla wszystkich, bez opłat.
Do dyspozycji rodzących są dostępne na trakcie i we wszystkich salach jednoosobowych: worki sako, piłki, materace.

Plan porodu omawiany jest zawsze  z lekarzem w sali porodowej, z położną w sali porodowej. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest raz na jakiś czas, trwa ok. 30 minut. Badania wewnętrzne wykonywane są wraz z KTG.
Rodząca może pić w trakcie porodu wodę, nie może jeść.
- niefarmakologiczne: masaż, praca z oddechem, kąpiel/prysznic.
- farmakologiczne: gaz wziewny, petydyna, miejscowo Lignocaina.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe nie jest dostępne.
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu to parcie na plecach i na boku na łóżku porodowym.
Rodząca jest zawsze informowana o stosowanych podczas porodu środkach, badaniach i zabiegach.

Osoba towarzysząca może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Rodzącej może towarzyszyć więcej niż jedna osoba, także doula. Osoba towarzysząca może przebywać na trakcie porodowym, o ile pozostałe rodzące wyrażą zgodę.
Osoba bliska może zostać przez 2 godziny po porodzie, w oddziale położniczym (w godzinach odwiedzin),nie może zostać w oddziale położniczym na noc.
W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna.

Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie 5-30 minut. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się nie później niż po ok. 2 godzinach. W trakcie szycia krocza dziecko zawsze jest zabierane od matki. Osoba towarzysząca może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie.
Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana na brzuchu matki.
Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się w oddziale noworodkowych, po 11-30 minutach. Badanie  noworodka po porodzie zabiegowym (vacuum, kleszcze) i po cięciu cesarskim  odbywa się po 5-10 minutach.
Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia zostaje przewieziony na oddział. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia.
Pierwsza kąpiel noworodka wykonywana jest w drugiej lub kolejnej dobie życia.

W oddziale położniczym jest 1 jednoosobowa sala z łazienką, 1 dwuosobowa sala z łazienką , 3 dwuosobowe sale z bez łazienek, 1 sala trzyosobowa z łazienką.
Matki przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę, ale mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce.
Pobyt na oddziale położniczym trwa średnio 2 dni po porodzie drogami natury i  po porodzie zabiegowym, 3 dni po cięciu cesarskim.
Nie wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności opiekuna. Każda matka jest uczona, jak pielęgnować noworodka. Rodzic najczęściej jest informowany o stanie zdrowia dziecka w czasie obchodu. Matka zawsze jest obecna w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka.
Kobieta otrzymuje poradę laktacyjną na życzenie. Porad laktacyjnych udzielają położne, doradcy laktacyjni, pielęgniarki oddziału noworodkowego.
Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym na prośbę opiekuna lub ze względu na zauważalne trudności w karmieniu (noworodek płacze, jest niespokojny) oraz ze wskazań medycznych.
Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się w godz. dowolnych, w sali, w której matka leży.

Brak opłat .

- Znieczulenie dolarganem

Nie Znieczulenie gazem wziewnym

sylvia03
20-12-2016 21:55

Poród bez komplikacji, mąż przecinał pępowinę. Panie położne bardzo miłe, opieka po porodzie również. W szpitalu obecny doradca laktacyjny, co było dla mnie zbawienne przy pierwszym dziecku. Bardzo dokładna pani ordynator oddziału noworodkowego. Przy niektórych salach brak łazienki, ale po porodzie naturalnym spacery dobrze mi zrobiły :) Muszę również wspomnieć o świetnej szkole rodzenia prowadzonej przez pracującą tam położną. Ogólnie polecam.

balbiniasta
28-05-2014 09:48

Wspaniala opieka podczas porodu, fachowe rady poloznych i prawie bezbolesne zszywanie krocza. Maz ze mna, czego chciec wiecej? Opieka po porodzie super-panie od noworodkow i z poradni laktacyjnej rewelacja. Pomoc na kazde zawolanie. Mozna liczyc i na dobre slowo i na fachowa pomoc.Lekarze moze troszke pobieznie badaja, obchod i wywiad z trzema pacjentkami trwal minute z zegarkiem w reku, no ale na szczescie wszystko jest ok. Polecam rowniez szkole rodzenia przesympatycznej i genialnej pani poloznej.

Agnes
19-02-2014 15:06

Rodziłam w szpitalu w Gostyniu (woj.wielkopolskie) i jestem zadowolona jeśli tak można powiedzieć o porodzie. Każda z położnych pomocna, podczas porodu tak samo położna była super, oprócz tego towarzyszył mi mój mąż, który mnie wspierał(masował krzyż, zmniejszając w ten sposób ból, podawał wodę). Położna, która odbierała poród pozwoliła mi wybrać odpowiednią dla mnie pozycję na czas skurczy( wybrałam pozycję klęczącą, bo wtedy mniej mnie bolało) dopiero pod koniec porodu, na parcie położyłam się na łóżku. Rodziłam pierwsze dziecko, a trwało to 7h!, normalnie pierwsze dziecko rodzi się o wiele dłużej. Dziękuję Bogu za szczęśliwy poród, mężowi oraz położnej za pomoc i wsparcie. Jedyne zastrzeżenie mam do jednej pani z noworodków, która była wyjątkowo nie miła dla pytań początkującej mamy, reszta personelu -super, prosiłam pielęgniarki i położne aby pokazały mi jak przystawić dziecko do piersi, służyły pomocą bez problemu.Polecam ten szpital przyszłym rodzącym.