Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej. Szpital im. Karola Marcinowskiego

Pl. Karola Marcinkowskiego 8/9 63-800 Gostyń Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 10-11-2014
www.szpitalgostyn.pl
szpital.gostyn@gostyn.pl

Dane dotyczące oddziału położniczego i neonatologicznego otrzymane od szpitala w roku 2014.
Szpital nie prowadzi statystyk na temat nacięć krocza oraz znieczulenia dolarganem.

Ordynatorzy: położnictwa – Ryszard Migas (od 2010), neonatologii – Maria Wolniewicz (od 2008), położna oddziałowa położnictwa – Katarzyna Swoińska (od 2006), neonatologii – Mariola Adamczak (od 2006).

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego - I.

Szpital prowadzi bezpłatną szkołę rodzenia. Osoba do kontaktu: Elżbieta Muszyńska, tel.: 696 147 004.

Można obejrzeć oddział przed porodem, ale tylko w grupie, w ramach szkoły rodzenia. Plan porodu jest dołączony do dokumentacji. Kobieta podpisuje przy przyjęciu do szpitala ogólną zgodę na proponowane leczenie. Wyraża ustną zgodę przed badaniem wewnętrznym, injekcjami oraz nacięciem krocza oraz pisemną bezpośrednio przed cięciem cesarskim, znieczuleniem do cięcia cesarskiego. O goleniu decyduje personel, nie ma lewatywy.

Trakt porodowy z 2 stanowiskami oddzielonymi parawanem i jedna sala jednoosobowa dostępna dla wszystkich rodzących bez opłat. Do dyspozycji rodzących jest worek sako, piłka.

Wenflon zakładany jest każdej kobiecie zaraz po przyjęciu do szpitala. Plan porodu omawiany jest w sali porodowej z lekarzem. Zapis KTG prowadzony jest raz na jakiś czas w zależności od sytuacji klinicznej. Nie ma ustalonej częstotliwości badań wewnętrznych. Można pić, nie można jeść. Personel zachęca do aktywności.

- niefarmakologiczne: spacerowanie, kołysanie biodrami, kucanie

- farmakologiczne: leki przeciwbólowe, opiaty, gaz wziewny

Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe nie jest dostępne.

Możliwy poród z jedną osobą towarzyszącą. W porodzie może uczestniczyć doula, tylko gdy rodząca jest sama. Osoba towarzysząca może zostać po porodzie ile chce, również w oddziale położniczym. W trakcie cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna. Szpital nie deklaruje możliwości kangurowania dziecka przez osobę towarzyszącą. Przystawienie dziecka do piersi możliwe po przewiezieniu pacjentki do oddziału położniczego.

Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie od 1 do 5 minut. Pierwsze karmienie jeszcze w sali porodowej. Ocena Apgar dokonywana jest przez neonatologa w sali porodowej, ale mierzenie i ważenie odbywa się już w innym pomieszczeniu 5-10 minut po porodzie. Osoba towarzysząca może być przy tym obecna. Pierwsza kąpiel wykonywana jest po upływie doby od narodzin.

Można obejrzeć oddział neonatologiczny przed porodem. Oddział pracuje w systemie rooming-in. W oddziale jest 14 łóżek, z czego 12 dla matek z dziećmi. 1 wc i 1 prysznic przypadają na 2,5 łóżka. Matki przebywają dziećmi przez całą dobę, ale mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Jeśli dziecko z powodów zdrowotnych znajduje się osobno, to odwiedziny matki regulowane są przez personel. Pobyt w oddziale trwa średnio 2 dni po porodzie drogami natury, 4 dni po porodzie zabiegowym i cesarskim cięciu. Na prośbę kobiety jest możliwy szybszy wypis ze szpitala. Matka uczona jest pielęgnacji dziecka, jednak wszystkie zabiegi pielęgnacyjne  odbywają się w innym pomieszczeniu. Personel informuje o stanie zdrowia dziecka z własnej inicjatywy. Matka (lub ojciec), jeśli poproszą, mogą być obecni w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka. Matki uczone są jak karmić piersią. Do dyspozycji pacjentek po porodzie - elektryczny laktator. Noworodki są dokarmiane sztucznym mlekiem na prośbę matki. Możliwość konsultacji z psychologiem.

Nie ma opłat.

- Znieczulenie dolarganem

Nie Znieczulenie gazem wziewnym

sylvia03
20-12-2016 21:55

Poród bez komplikacji, mąż przecinał pępowinę. Panie położne bardzo miłe, opieka po porodzie również. W szpitalu obecny doradca laktacyjny, co było dla mnie zbawienne przy pierwszym dziecku. Bardzo dokładna pani ordynator oddziału noworodkowego. Przy niektórych salach brak łazienki, ale po porodzie naturalnym spacery dobrze mi zrobiły :) Muszę również wspomnieć o świetnej szkole rodzenia prowadzonej przez pracującą tam położną. Ogólnie polecam.

balbiniasta
28-05-2014 09:48

Wspaniala opieka podczas porodu, fachowe rady poloznych i prawie bezbolesne zszywanie krocza. Maz ze mna, czego chciec wiecej? Opieka po porodzie super-panie od noworodkow i z poradni laktacyjnej rewelacja. Pomoc na kazde zawolanie. Mozna liczyc i na dobre slowo i na fachowa pomoc.Lekarze moze troszke pobieznie badaja, obchod i wywiad z trzema pacjentkami trwal minute z zegarkiem w reku, no ale na szczescie wszystko jest ok. Polecam rowniez szkole rodzenia przesympatycznej i genialnej pani poloznej.

Agnes
19-02-2014 15:06

Rodziłam w szpitalu w Gostyniu (woj.wielkopolskie) i jestem zadowolona jeśli tak można powiedzieć o porodzie. Każda z położnych pomocna, podczas porodu tak samo położna była super, oprócz tego towarzyszył mi mój mąż, który mnie wspierał(masował krzyż, zmniejszając w ten sposób ból, podawał wodę). Położna, która odbierała poród pozwoliła mi wybrać odpowiednią dla mnie pozycję na czas skurczy( wybrałam pozycję klęczącą, bo wtedy mniej mnie bolało) dopiero pod koniec porodu, na parcie położyłam się na łóżku. Rodziłam pierwsze dziecko, a trwało to 7h!, normalnie pierwsze dziecko rodzi się o wiele dłużej. Dziękuję Bogu za szczęśliwy poród, mężowi oraz położnej za pomoc i wsparcie. Jedyne zastrzeżenie mam do jednej pani z noworodków, która była wyjątkowo nie miła dla pytań początkującej mamy, reszta personelu -super, prosiłam pielęgniarki i położne aby pokazały mi jak przystawić dziecko do piersi, służyły pomocą bez problemu.Polecam ten szpital przyszłym rodzącym.