Opis placówki
A A A

Szpital Ogólny im. dr Witolda Ginela w Grajewie

Konstytucji 3 Maja 34 19-200 Grajewo Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 01-08-2017
86 272 32 71
www.szpital-grajewo.pl
szpital_grajewo@post.pl


Opis opracowany na podstawie danych pozyskanych od szpitala w trybie dostępu do informacji publicznej w roku 2016, statystyki medyczne za rok 2015.

Ordynatorzy: położnictwa – Zdzisław Gołaszewski (od 2016), neonatologii – Urszula Zawrotna (od 2000), położne oddziałowe: położnictwa – Wiesława Sokołowska (od 2004), neonatologii – Wiesława Sokołowska (od 2004).

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego – I.
 

Szkoła Rodzenia
Szpital współpracuje z bezpłatną szkołą rodzenia. Kontakt do szkoły rodzenia: Danuta Rydzewska, tel. 501495292, e-mail :szkolarodzenia.danusia@wp.pl

Izba Przyjęć
Można obejrzeć oddział porodowy przed porodem. Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dokument tożsamości, skierowanie do szpitala, wypisy z poprzednich pobytów w szpitalu, zaświadczenie o uczestnictwie w zajęciach szkoły rodzenia, plan porodu, dodatkowe dokumenty w przypadku planowego cięcia cesarskiego.
Wyniki badań wymagane przy przyjęciu do szpitala: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał), morfologia i badanie moczu z ostatnich 6 tygodni, antygen HBs - HBS Ag - badanie w kierunku WZW B - w ciąży, OWA, WR - odczyn Wassermanna - badanie w kierunku kiły; posiew GBS; badanie na nosicielstwo wirusa HIV, przeciwciała anty-HC (badanie w kierunku WZW C), wszystkie wyniki badań usg wykonane w obecnej ciąży oraz zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów jeśli były przeprowadzane konsultacje np. od okulisty lub kardiologa. Plan porodu jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u pacjentek przyjmowanych do porodu:
- u wszystkich pacjentek: zbieranie wywiadu, badanie ogólne (tj. pomiar ciśnienia, tętna i  temperatury, ważenie), badanie wewnętrzne, badanie KTG
- w zależności od decyzji personelu: zakładanie wenflonu, badanie USG, zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta.

Warunki i wyposażenie
W oddziale porodowym jest trakt porodowy z 3 stanowiskami podzielonymi na boksy.  Szpital nie podał informacji o sprzętach ułatwiających poród.

Poród
Plan porodu omawiany jest zawsze z położną w izbie przyjęć. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest co 30 minut, trwa ok. 15 minut.
Rodząca może pić wodę niegazowaną,  nie może jeść w trakcie porodu.
Dostępne sposoby łagodzenia bólu:
- niefarmakologiczne: masaż, praca z oddechem, kąpiel/prysznic, przezskórna stymulacja elektryczna (TENS);
- farmakologiczne: gaz wziewny, petydyna, znieczulenie zewnątrzoponowe.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą.  Znieczulenie dolędźwiowe jest dostępne. Pacjentka może poruszać się ze znieczuleniem.
Parcie:
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu to parcie na plecach lub na boku na łóżku porodowym. Rodząca jest zawsze informowana o stosowanych podczas porodu środkach, badaniach i zabiegach.

Poród z osobą towarzyszącą
Osoba towarzysząca może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Rodzącej nie może towarzyszyć więcej niż jedna osoba towarzysząca, ale może towarzyszyć doula zarówno rodzącej, jak i jej partnerowi.  Jednocześnie szpital podaje, że osoba towarzysząca nie może przebywać na trakcie porodowym. Osoba bliska nie może zostać w oddziale po porodzie.
W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba towarzysząca może być obecna, za zgodą ordynatora.

Kontakt z dzieckiem
Po porodzie zdrowy noworodek prawie zawsze kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie powyżej 5 – 30 minut. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się nie później niż po około 2 godzinach. W trakcie szycia krocza dziecko w zależności od sytuacji jest lub nie jest zabierane od matki. Osoba towarzysząca może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie.
Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana na brzuchu matki przez położną.
Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka  odbywa się w kąciku noworodka w pobliżu matki, ciągu  5 – 10 minut po narodzinach. Osoba towarzysząca może być przy tym obecna.
Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia jest przekazany osobie towarzyszącej w wózeczku szpitalnym. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia.
Pierwsza kąpiel noworodka odbywa się zawsze w pierwszej dobie życia.
 

Po porodzie
W oddziale położniczym jest 1 sala jednoosobowa bez łazienki, 1 sala dwuosobowa z łazienką, 3 sale trzyosobowe bez łazienki.
Matki po porodzie przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę. Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce.
Pobyt na oddziale położniczym trwa średnio 3 dni.
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności opiekuna. Każda matka jest uczona, jak pielęgnować noworodka. Rodzic zawsze może być obecny w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka, najczęściej jest informowany o stanie zdrowia noworodka w czasie obchodu .
Kobieta otrzymuje poradę laktacyjną na życzenia. Porad laktacyjnych udzielają położne. Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym ze względu na zauważalne trudności w karmieniu (noworodek płacze, jest niespokojny).
Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się dowolnie, o każdej porze w ciągu dnia, w sali, w której matka leży. 

Opłaty
Brak opłat.

Opinie

Warunki lokalowe:
Opieka w czasie porodu:
Opieka po porodzie:
Polecałabym ten szpital:
Ogółem z 1 ocen:


Rodziłaś tu? Oceń ten szpital.

Dane statystyczne

Liczba porodów
 
277 Cesarskie cięcia
 
23.00%
Nacięcia krocza
 
62.00% Znieczulenie dolarganem
 
-
Znieczulenie zwenątrzoponowe
 
Tak Znieczulenie gazem wziewnym
 
Tak

Komentarze

sylwetka123
09-10-2017 09:14
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2010

Byłam młodziutką dziewczyną, ogromny ból, strach. Położna, która powinna być wsparciem, niemiła, opryskliwa, po prostu wredna. Mówiła " leż spokojnie, a nie narzekasz, że boli. Było się jeszcze lalkami bawić, a nie w matkę " . Poród po 7 latach wspominam nadal jako koszmar. Później był problem z karmieniem, nie było żadnej pomocy, wręcz przeciwnie krytyka. Dzień kiedy mogłam wyjść że szpitala był zbawieniem. Mam nadzieję, że przez ten czas coś się zmieniło.

marzanna1313
09-01-2017 23:39
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2012

To rzeźnia nie szpital. Żałuję, że zdecydowałam się tam rodzić. Zaszczrpiono mi dziecko bez mojej zgody. Dokumenty do podpisania podają przy bólach, jak człowiek nie ma sił na czytanie i myślenie o niczym innym jak tylko o bólu. Brudne podpaski wyciągają w rękawiczkach a później tą rękawiczką dotykają klamek.Syf, że rzygać się chce.Nie szanują woli rodzącej. Wpisują w dokumentach,że dostalas leki znieczulające a ich nie otrzymujesz. Dużo by pisać bo rodziłam ponad 36 godzin a w książeczce wpisały, że 24 godziny. Zakłamany personel szpitala. Robią problemy i wyzywają matkę gdy matka nie chce szczepić dziecka. Nie polecam.

Dodaj opinię

Szukaj

Wesprzyj nas!