Opis placówki
A A A

Szpital Ogólny im. dr Witolda Ginela w Grajewie

Konstytucji 3 Maja 34 19-200 Grajewo Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 20-10-2014
86 272 32 71
www.szpital-grajewo.pl
szpital_grajewo@post.pl


Dane dotyczące oddziału położniczego i neonatologicznego otrzymane od szpitala w roku 2014.
Szpital nie prowadzi statystyk na temat znieczulenia dolarganem.


Ordynatorzy: położnictwa i neonatologii – Sławomir Cymek (od 2005), położna oddziałowa położnictwa i neonatologii - Wiesława Sokołowska (od 2003).Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego – I.Szkoła Rodzenia

Szpital nie prowadzi szkoły rodzenia.Izba Przyjęć

Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem. Wymagane dokumenty przy przyjęciu do szpitala: legitymacja ubezpieczeniowa, dowód osobisty, karta przebiegu ciąży. Plan porodu jest załączony do dokumentacji. Kobieta podpisuje przy przyjęciu do szpitala ogólną zgodę na proponowane leczenie. Wyraża ustną zgodę przed iniekcją, nacięciem krocza oraz pisemną bezpośrednio przed operacjami położniczymi i ginekologicznymi, zabiegami położniczymi i drobnymi ginekologicznymi. Nie ma golenia ani lewatywy.Warunki i wyposażenieTrakt porodowy podzielony na 3 boksy. Do dyspozycji rodzących worek sako, piłka, drabinki, wanna, materace, liny, olejki eteryczne, kominki, muzykoterapia, masażery. W sali jednoosobowej przebiega tylko pierwszy okres porodu, II okres porodu (parcie) odbywa się na trakcie porodowym.PoródWenflon zakładany jest w trakcie porodu lub po, tylko jeśli sytuacja tego wymaga. Plan porodu omawiany jest w sali porodowej z położną. Zapis KTG prowadzony jest raz na jakiś czas. Badania wewnętrzne prowadzone są co 2-4 godz. przez położną lub w razie potrzeby przez lekarza. Można pić i jeść. Personel zachęca do aktywności.

Dostępne sposoby łagodzenia bólu:

- niefarmakologiczne: aromaterapia, muzykoterapia, masaż, prysznic, immersja wodna, pozycje wertykalne

- farmakologiczne: gaz wziewny, znieczulenie zewnątrzoponowe

Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe nieodpłatne dla wszystkich kobiet. W znieczuleniu pacjentka może się poruszać.

Parcie:

II okres porodu najczęściej przebiega w takiej pozycji, w jakiej pacjentce jest wygodnie. Personel z własnej inicjatywy informuje rodzącą o przebiegu porodu oraz stosowanych środkach i zabiegach. Życzenia rodzącej (dotyczące ochrony krocza, parcia w wybranej pozycji etc.) są uwzględniane w większości sytuacji.Poród z osobą towarzyszącąMożliwy poród z osobą towarzyszącą. Rodzącej i jej partnerowi może towarzyszyć doula. Osoba towarzysząca może zostać po porodzie ile chce, również w oddziale położniczym. W trakcie cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna ani nie może kangurować dziecka po porodzie. Przystawienie dziecka do piersi możliwe w pierwszych 2 godzinach  po cięciu cesarskim lub w zależności od stanu noworodka.Kontakt z dzieckiemBrak jednoznacznej informacji dotyczącej długości i przebiegu kontaktu matki z dzieckiem po porodzie. Ojciec może przeciąć pępowinę. Ocena Apgar dokonywana na brzuchu matki lub w kąciku noworodka przez położną. W trakcie szycia krocza dziecko jest zabierane od matki. Mierzenie i ważenie odbywa się w kąciku noworodka w pobliżu matki 5-10 minut po narodzinach. Osoba towarzysząca może być przy tym obecna. Pierwsza kąpiel w ciągu pierwszej godziny życia noworodka.Po porodzieMożna obejrzeć oddział neonatologiczny przed porodem. Oddział pracuje w systemie rooming-in. W oddziale jest 13 łóżek, z czego 11 dla matek z dziećmi. 1 w.c. i 1 prysznic przypadają na 6 łóżek. Matki przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę. Jeśli dziecko z powodów zdrowotnych znajduje się osobno, to matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce. Pobyt w oddziale trwa średnio 3 dni po porodzie drogami natury, 3 dni po porodzie zabiegowym i po cesarskim cięciu. Na prośbę kobiety jest możliwy szybszy wypis ze szpitala. Matka uczona jest pielęgnacji dziecka, a wszystkie zabiegi pielęgnacyjne odbywają się w jej obecności. Personel z własnej inicjatywy informuje o stanie zdrowia dziecka. Matka (lub ojciec) mogą, jeśli poproszą, być obecni w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka. Matki uczone są jak karmić piersią. Mogą też korzystać z porad laktacyjnych udzielanych przez personel. Noworodki są dokarmiane sztucznym mlekiem na prośbę matki lub ze wskazań medycznych (jeśli matka ze względów zdrowotnych nie może karmić piersią). Oddział nie zatrudnia psychologa, ale jest możliwość konsultacji z psychologiem szpitalnym.

Odwiedziny o dowolnej porze w sali, w której leży matka lub w miejscu przystosowanym do wizyt.OpłatyPoród rodzinny - 50 zł


Opinie

Warunki lokalowe:
Opieka w czasie porodu:
Opieka po porodzie:
Polecałabym ten szpital:
Ogółem z 1 ocen:


Rodziłaś tu? Oceń ten szpital.

Dane statystyczne

Liczba porodów
 
316 Cesarskie cięcia
 
26.30%
Nacięcia krocza
 
40.50% Znieczulenie dolarganem
 
-
Znieczulenie zwenątrzoponowe
 
Tak Znieczulenie gazem wziewnym
 
Tak

Komentarze

marzanna1313
09-01-2017 23:39
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2012

To rzeźnia nie szpital. Żałuję, że zdecydowałam się tam rodzić. Zaszczrpiono mi dziecko bez mojej zgody. Dokumenty do podpisania podają przy bólach, jak człowiek nie ma sił na czytanie i myślenie o niczym innym jak tylko o bólu. Brudne podpaski wyciągają w rękawiczkach a później tą rękawiczką dotykają klamek.Syf, że rzygać się chce.Nie szanują woli rodzącej. Wpisują w dokumentach,że dostalas leki znieczulające a ich nie otrzymujesz. Dużo by pisać bo rodziłam ponad 36 godzin a w książeczce wpisały, że 24 godziny. Zakłamany personel szpitala. Robią problemy i wyzywają matkę gdy matka nie chce szczepić dziecka. Nie polecam.

Dodaj opinię

Szukaj

Wesprzyj nas!