Powiatowe Centrum Medyczne w Grójcu Sp.z o.o.

Piotra Skargi 10 05-600 Grójec Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 08-12-2014
www.pcmg.pl
sekretariat@pcmg.pl

Dane dotyczące oddziału położniczego i neonatologicznego otrzymane od szpitala w roku 2014.
Szpital nie prowadzi statystyk na temat cesarskich cięć, nacięć krocza oraz znieczulenia dolarganem.

Ordynatorzy: położnictwa – Alina Wróblewska-Suchecka (od 2013),  neonatologii – Izabela Walczak (od 2002 ), położna oddziałowa: Mirosława Sankowska (od 1994), kierowniczka do spraw pielęgniarstwa neonatologii – Anna Piętka (od 1986).

Szpital posiada tytuł „Szpital Przyjazny Dziecku” – rok oceny – 1994, rok reoceny – 2000

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego - I

Szpital prowadzi płatną szkołę rodzenia. Osoba do kontaktu: Wiesława Smogur, tel.: 500 243 486

Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem. Wymagane dokumenty przy przyjęciu do szpitala: dowód osobisty, karta przebiegu ciąży, grupa krwi, HBS. Plan porodu nie jest dołączony do dokumentacji. Kobieta przy przyjęciu do szpitala podpisuje ogólną zgodę na proponowane leczenie oraz wyraża pisemną zgodę bezpośrednio przed cesarskim cięciem. Nie ma golenia, lewatywa na prośbę pacjentki.dziale położniczym. Osoba towarzysząca może być obecna w trakcie cesarskiego cięcia – może obserwować zabieg przez okno.

Trakt porodowy podzielony na 3 boksy. Do dyspozycji rodzących worek sako, piłka, drabinki.

Wenflon zakładany jest tylko jeśli sytuacja tego wymaga (w trakcie porodu lub po). Plan porodu nie jest omawiany. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest przez cały okres porodu, ale rodząca jest zachęcana przez personel do aktywności. Badania wewnętrzne prowadzone są co 2 godziny przez lekarza i położną. Można pić, nie można jeść.
- niefarmakologiczne: brak
- farmakologiczne: opiaty, środki przeciwbólowe
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe dostępne za opłatą. W znieczuleniu pacjentka może się poruszać.
II okres porodu najczęściej przebiega w pozycji leżącej. Personel, z własnej inicjatywy, informuje rodzącą o przebiegu porodu i stosowanych środkach i zabiegach. Obecność studentów tylko za zgodą rodzącej. Życzenia rodzącej (dotyczące ochrony krocza, parcia w wybranej pozycji etc.) są uwzględniane gdy sytuacja na to pozwala.

Możliwy poród z osobą towarzyszącą. Rodzącej i jej partnerowi może towarzyszyć doula. Osoba towarzysząca może zostać po porodzie ile chce, również w oddziale położniczym. W trakcie cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna ani nie może kangurować dziecka po porodzie. Przystawienie dziecka do piersi możliwe jest zaraz po przewiezieniu matki i dziecka z sali operacyjnej – deklaruje oddział położniczy. Oddział neonatologiczny informuje, że przystawienie dziecka do piersi jest możliwe po 30 minutach - 2 godzinach od narodzin.

Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie od 1 do 5 minut według informacji podanych przez oddział położniczy, lub minimum 2 godziny, zgodnie z deklaracją oddziału neonatologicznego. Pierwsze karmienie odbywa się jeszcze w sali porodowej po 30 minutach od narodzin po porodzie fizjologicznym lub nie później niż po 2 godzinach w przypadku cięcia cesarskiego. Ojciec może przeciąć pępowinę. Ocena Apgar jest dokonywana w kąciku noworodka w pobliżu matki przez położną lub lekarza neonatologa. Mierzenie i ważenie odbywa się po 10-30 minutach od narodzin. Osoba towarzysząca może być przy tym obecna. Pierwsza kąpiel 6-8 godzin po porodzie.

Można obejrzeć oddział neonatologiczny przed porodem. Oddział pracuje w systemie rooming –in. W oddziale jest 20 łóżek. 1 w.c. i 1 prysznic przypadają na 3 łóżka. Matki przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę, ale na życzenie matki jest możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Jeśli dziecko z powodów zdrowotnych znajduje się osobno, to matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce. Pobyt w oddziale trwa średnio 3-4 dni po porodzie drogami natury, po porodzie zabiegowym i po cesarskim cięciu. Na prośbę kobiety jest możliwy szybszy wypis ze szpitala. Matka uczona jest pielęgnacji dziecka, a wszystkie zabiegi pielęgnacyjne odbywają się w jej obecności. Personel z własnej inicjatywy informuje o stanie zdrowia dziecka. Matka (lun ojciec) mogą być obecne w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka. Matki uczone są jak karmić piersią. Mogą też korzystać z porad laktacyjnych udzielanych przez personel. Noworodki są dokarmiane sztucznym mlekiem ze wskazań medycznych (brak pokarmu u matki, wcześniactwo, hipoglikemia). W oddziale działa poradnia laktacyjna, kontakt: Odział Neonatologiczny PCM, ul. Ks. Piotra Skargi 10, 05-600 Grójec, tel.: 48 664 92 83, e-mail: szkola.rodzenia@pcmg.pl. Możliwość konsultacji psychiatrycznej i psychologicznej.
Odwiedziny o dowolnej porze, w sali w której leży matka.

Nie ma opłat

- Znieczulenie dolarganem

Nie Znieczulenie gazem wziewnym

Nie

Reniii
30-03-2015 13:02

Rodziłam w marcu 2015. Poród nie wspominam zle poniewaz trwal raptem 2 godziny. Mialam bardzo pomocną polozna przy porodzie. Gorzej bo nie trafilam na dyżur swojego lekarza prowadzacego doktor Suchecka ( odrynator w grojcu) tylko na doktora Modzelewskiego ktory trochę potraktowal mnie przy szyciu jak mięso ;/ . Gorzej wspominam pobyt w szpitalu spędzilam tam 7 dni ze wzgledu na to ze urodzilam wczesniaka w 36 tygodniu ciazy. Dopiero na koniec pobytyu sie dowiedzialam ze dlatego tak dlugo tam bylam . Połozne z odzialu NEONATOLOGII wspominam dobrze- wiekszość byla bardzo pomocna i chetnie dokarmiala dziecko w nocy. Niestety zle wspominam przelozona pielegniarek ANNA PIĘTKA. Strasznie niesympatyczna osoba - straszyla mnie ze dopuki dziecko nie nauczy sie ssac piersi oraz jak nie kupie od niej laktatora to nie wyjde ze szpitala . Dziwie sie ze do tej pory nie bylo skargi na tą osobę bo jak gadalam z innymi pacjętkami to wszystkie mialy takie same obiekcje. Pani doktor Walczak kompetentna i dość sympatyczna mimo braku usmiechu na twarzy. Ze wzgledu na tą Anne Piętkę to nie chciała bym drugi raz rodzić w tym szpitalu.

Tata
09-11-2014 21:26

Bardzo polecam, na prawdę polecam. Poród rodzinny w tym szpitalu był bardzo przyjemny. Najważniejsze było zdrowie matki i dziecka. Nie były potrzebne dodatkowe opłaty. Tutaj bardzo wysoki poziom jest w standardzie. Zalety: Przyjęcie na oddział od razu po odejściu wód. Na nic nie trzeba czekać. Miła i przyjazna opieka od samego wejścia do szpitala. Dwie położne jeden lekarz na dwie kobiety rodzące. Średnio dwa porody dziennie. Nie ma do niczego kolejki, czekania. Nie ma hurtowych porodów nastawionych tylko na zysk a nie na pacjenta. Idzie poród normalnie to rodzimy normalnie. Nie idzie to podajemy leki. Coś jest nie tak to cesarka od razu. Opieka dziecka po porodzie jest na tak wysokim poziomie ze w całej Polsce nie ma takiego. Oddział jest mały i wszędzie jest blisko i pielęgniarki słyszą każde zakwilenie maluszka i natychmiast pomagają. Wracasz do domu po porodzie i nie martwisz się ze mama została sama bez opieki w zatłoczonej sali i bez należytej opieki. Sale po porodzie są tylko 2 osobowe. Wychodzisz do domu co najmniej po 3-4 dobach ale dopiero po wyleczeniu żółtaczki oraz nauce karmienia. Oczywiście nie ma w Polsce szpitala w którym nie było by problemów i powikłań ale najważniejsze jest miła opieka ale też poczucie profesjonalnej opieki. Kobiety rodzą od początku świata i problemy były zawsze ale ważne by człowiek dla człowieka był przyjacielem i potrafił się uśmiechać a nie popędzać i uciszać choć najgorsza jest obojętność której w Grójcu na szczęście nie ma.

Marta
25-09-2014 22:46

W Grojcu urodzilam 19 sierpnia 2014.Odradzam Grojec kobietom,wspominam okropnie. Trafilam na oddzial patologii ciazy w 35tyg.ze skurczami, pod wieczor i w nocy skurcze nasilily sie,dostalam 3 kroplowki z magnezem i nospe. Do pan poloznych nie mam zadnych zarzutow, sa bardzo mile.Rano zostalam zbadana przez pania ordynator w obecnosci mojego lekarza prowadzacego dr. Modzelewskiego, podczas badania urzadzano sobie ze mnie zarty ze histeryzuje, pani ordynator odmowila mi udzielenia wytlumaczenia pojecia medycznego dotyczacego mojej szyjki macicy. Moj lekarz prowadzacy takze tego nie uczynil i nie zainteresowal sie moim losem az do porodu. Zglaszalam ze bol sie nasila,ktg nic nie wykazalo, poniewaz mialam bole krzyzowe.Nikt nie raczyl mnie zbadac.Efektem bylo urodzenie wczesniaka.Czas gdy nic nie robiono mozna bylo poswiecic na przewiezienie mnie jeszcze z brzuszkiem do warszawy bym mogla byc ze swoim synkiem. Nie zrobiono tego, synka zabrano mi po cc do Radomia, odmowiono mi transportu do dziecka mimo iz szpital w Radomiu zgodzil sie mnie przyjac, o informacje o synku musialam prosic przez poltora dnia.Na oddziale polozniczym nie zostalam polozona,wyrzucono mnie na oddzial ginekologiczny.Udalam na oddzial noworodkowy z checia wypozyczenia laktatora, czego mi odmowiono. Efektem jest to ze mam znikoma ilosc pokarmu -wywalczona na 3 dzien w domu. Ogolem-dziewczyny uciekajcie z Grojca jesli wiecie ze mozecie urodzic wczesniaczka

joaninha
17-08-2014 14:32

Jak najbardziej polecam ten szpital. To był mój pierwszy poród i w ogóle pierwszy pobyt w szpitalu. Od wielu kobiet słyszałam, że w szpitalu w Grójcu jest świetnie i opinie były jak najbardziej słuszne. Opieka przed jak i po porodzie rewelacyjna. Przesympatyczni lekarze i położne, które zawsze służą pomocą. Można do nich iść w nocy o północy i zawsze służą radą. Byłam po cc, więc na prawdę potrzebowałam odpowiedniej opieki. Kiedy nie miałam siły podejść do łóżeczka, przystawiano mi małą regularnie do piersi. Kiedy dostała żółtaczki, mogliśmy liczyć na osobny jednoosobowy pokój z naświetlaniem. Opieka neonatologiczna również super. Pani doktor jest bardzo dokładna i informuje o wszystkim, co dzieje się z dzieckiem. Wszelkie zabiegi wykonywane są w obecności mamy, dzięki czemu można kontrolować sytuację. Dziecko jest codziennie kąpane i zadbane. Polecam ten szpital wszystkim przyszłym matkom.

Edyta
26-01-2014 05:14

W Grójcu rodziłam dwa razy; obydwa porody bardzo dobrze wspominam. Położne pomagają podczas porodu i przede wszystkim traktują kobietę "po ludzku". Lekarze kompetentni, interesują się pacjentem i nie czekają do ostatniej chwili na cięcie cesarskie co wielu szpitalach ma miejsce; jeżeli jest ryzyko dla dziecka podejmuja taką decyzję bezwłocznie. Opieka po porodzie jest niesamowita; zarówno położnych które zajmują się matką jak i pielęgniarek zajmujących się dzieckiem. Wystraczyło, że dziecko zapłakało już ktoś przy nas był. Personel ma bardzo dużo cierpliwości i serca w opieca nad matką i dzieckiem. Jedy minus o jakim moge napisać to wygląd sal porodowych ale wszystko inne rekompensuje wizualnie starodawne sale porodowe. Ważne, że jest czysto i pozostałe sale na których przebywa się już z dzieckiem są w dobrym standardzie. Dla mnie najważniejsze były pierwsze dni po urodzeniu dziecka oraz to aby podczas porodu czuć, że jestem odpowiednio traktowana i tak właśnie było. Można się oczywiście przyczepić, że nie ma muzykoterapii czy możliwości wylegiwania w wannie podczas porodu ale dla mnie akurat to nie miało znaczenia. Polecam w 100%.

Agata
06-11-2013 11:05

9 dni po terminie przyjęto mnie do szpitala na patologię ciąży. Pomiar miednicy niestety nie był pocieszający, bo do naturalnego porodu zabrakło mi 1 cm. Jednak podczas obchodu lekarze podjęli decyzję, że będę miała szansę urodzić naturalnie. Podano mi oksytocynę żeby poród wywołać. Po 2,5 godzinie miałam piękne skurcze i 7 cm rozwarcia, ponieważ córeczka nie schodziła, to położna postanowiła przebić pęcherz płodowy i wtedy okazało się, że wody są zielone, w mgnieniu oka na sali pojawiła się Pani Ordynator i po badaniu okazało się, że dziecko nie wejdzie w kanał rodny, bo okręciło się pępowiną, jest ułożone twarzą do góry, a nie do dołu, do tego po wcześniejszym badaniu wymiarów miednicy, która niestety była zbyt wąska podjęto decyzję o natychmiastowym cięciu. Po 7 minutach od badania Pani Ordynator wykonała cesarkę i na świecie pojawiła się zdrowa, piękna Julka. Potem były oczywiście perypetie z brakiem pokarmu, które dzięki wspaniałej opiece "sióstr noworodkowych" minęły po trzech dniach. Wspaniała opieka opłaconej położnej i jeszcze lepsza Pani Ordynator, a "siostry noworodkowe" do rany przyłóż - anioły!

Kaja
12-06-2013 21:56

W 100% mogę polecić ten szpital każdej kobiecie. Opieka podczas porodu rewelacyjna, położna baaardzo pomagała, opieka lekarska również super, widać było zainteresowanie lekarzy i nie byłam zostawiona sama sobie. Podczas porodu wystąpiły komplikacje i lekarze bardzo szybko podjęli decyzję o cięciu cesarskim. Opieka po porodzie wspaniała, pielęgniarki bardzo życzliwe i pomocne i co najważniejsze zawsze uśmiechnięte. Warunki na oddziale noworodkowym dobre, sale przytulne i czyściutkie. Porodówka nie za ciekawa wizualnie ale leżąc z bólem było mi obojętne czy mam zwykłe białe kafelki na ścianie czy "słodziutką i kolorową" sale.

jania
16-11-2012 20:47
Rok narodzin dziecka: 2012

Rodziłam w Grójcu w sierpniu 2012r. Ogólnie jestem bardzo zadowolona! Już na początku ciąży z mężem zdecydowaliśmy,że jeśli ciąża będzie przebiegała bez problemów nie będziemy szukać innego szpitala. Dla mnie dużym komfortem był szpital na miejscu (przerażała mnie sytuacja kiedy poród się zacznie a ja będę gdzieś w korku stała). Różne opinie słyszałam na temat grójeckiej porodówki. Obawy budził fakt,że mój lekarz ginekolog przyjmował w prywatnej przychodni i nie miał nic wspólnego z grójeckim szpitalem... Z tego powodu zapisaliśmy się do Szkoły Rodzenia w szpitalu (tak,żeby oswoić się z miejscem i personelem - swoją drogą zajęcia POLECAM). W szpitalu wylądowałam w przewidzianym terminie. Od wejścia miło nas (z mężem) przyjęto. Lekarze i pielęgniarki starały się rozładować napięcie:) Dobrze się nami zajęli. Lekarze i położne obecni przy porodzie byli bardzo cierpliwi i wyrozumiali. Nie wiem dlaczego w info jest napisane,że nie ma znieczulenia zewnątrzoponowego... Ja w trakcie zdecydowałam się na nie i po wykonaniu niezbędnych badań dostałam-oczywiście odpłatnie. Żadnych innych kosztów nie ponieśliśmy (dla położnych,lekarzy,pielęgniarek). I ja i maleństwo dobrze a nawet bardzo dobrze zniosłyśmy poród:) W trzeciej dobie dostałyśmy wypis. Nie mam żadnych zastrzeżeń do personelu porodówki grójeckiej!!!Wg mnie spisali się na medal!!! Nacięcie krocza miałam ale na własne życzenie-bałam się pęknięcia-mój gin powiedział,że nie ma po nim śladu:) Jedyne zastrzeżenie to fatalne łóżka na salach-niemiłosiernie skrzypiące!!! Jeśli nie macie wygórowanych wymagań,tj pokoje all inclusive i personel na wyłączność to raz jeszcze polecam:)

anna
16-11-2012 20:06
Rok narodzin dziecka: 2012

Witam rodziłam w tym szpitalu w lipcu. Trafiłam na oddział po wyznaczonym terminie porodu, dziecko miało słabe tętno. Lekarze nic sobie z tego nie robili kazali czekać bo niby 2 tygodnie można przechodzić, po wielu proźbach za pomocą kroplówki, została podana mi oksytocyna. Wszystko było robione z wielka łaską a położna Ewa Wojcieszczyk chodziła i powtarza że i "tak z tego nic nie będzie" i "po co ten poród". Przy porodzie przydusili dziecko, ma napięcie mięśniowe i do tej pory jeździmy po neurologach, złamali mu obojczyk. Natomiast opieka na oddziale neonatologicznym bardzo dobra, pielęgniarki bardzo pomocne i miłe.