Szpital Specjalistyczny w Jaśle

Lwowska 22 38-200 Jasło Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 13-11-2017
www.szpital.jaslo.pl
szpital@szpital.jaslo.pl

Ordynatorzy: położnictwa – Wojciech Teleszyński (od 2009), neonatologii – Jan Sarnowski (od 1991)
Położne oddziałowe: położnictwa – Bożena Kamińska; (od 2013), neonatologii – Agata Władyka (1997)

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego – II.

Szpital prowadzi płatną szkołę rodzenia. Kontakt do szkoły rodzenia: Bożena Kamińska, tel. 13 443 75 56, e-mail: szpital@szpital.jaslo.pl, www: www.szpital@szpital.jaslo.pl

Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem.
Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dokument tożsamości, dokument potwierdzający ubezpieczenie, wypisy z poprzednich pobytów w szpitalu, plan porodu, dodatkowe dokumenty w przypadku planowego cięcia cesarskiego (zaświadczenie ze wskazaniem do cięcia cesarskiego).
Wyniki badań wymagane przy przyjęciu do szpitala: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał), morfologia i badanie moczu  z ostatnich 6 tygodni, antygen HBs - HBS Ag - badanie w kierunku WZW B - w ciąży, OWA, WR - odczyn Wassermanna - badanie w kierunku kiły posiew GBS; badanie na nosicielstwo wirusa HIV, przeciwciała anty-HC (badanie w kierunku WZW C), wszystkie wyniki badań usg wykonane w obecnej ciąży oraz zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów jeśli były przeprowadzane konsultacje np. od okulisty lub kardiologa.
Plan porodu jest dołączony do dokumentacji medycznej.

Czynności wykonywane w izbie przyjęć u pacjentek przyjmowanych do porodu:
- u wszystkich pacjentek: zbieranie wywiadu, badanie ogólne (tj. pomiar ciśnienia, tętna i temperatury, ważenie), badanie wewnętrzne, badanie KTG, zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta,
- w zależności od decyzji personelu: zakładanie wenflonu, badanie USG,
- na prośbę pacjentki: lewatywa, golenie krocza.

W oddziale porodowym dostępne są 4 miejsca w salach jednoosobowych. Szpital nie podał informacji na temat sprzętów pomocnych podczas porodu dostępnych w salach do porodu.

Plan porodu omawiany jest zawsze z lekarzem w izbie przyjęć, z lekarzem w sali porodowej, z położną w izbie przyjęć i z położną w sali porodowej.
Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest co 15 minut, trwa ok. 30 minut. Badania wewnętrzne wykonywane jest z ustaloną częstotliwością, ale szpital nie podał jak często to następuje.
Rodząca może pić wodę w trakcie porodu. Rodząca nie może jeść w trakcie porodu.

- niefarmakologiczne: masaż, praca z oddechem, ciepły okład, zimny okład, kąpiel/prysznic, przezskórna stymulacja elektryczna (TENS),
- farmakologiczne: gaz wziewny.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe nie jest dostępne.

Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu to parcie na boku na łóżku porodowym lub parcie w pozycji siedzącej.
Rodząca jest zawsze informowana o stosowanych podczas porodu środkach, badaniach i zabiegach.

Osoba towarzysząca może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Rodzącej nie może towarzyszyć więcej niż jedna osoba towarzysząca. W porodzie nie może towarzyszyć doula (w porodzie mogą towarzyszyć tylko osoby spokrewnione z rodzącą).
Osoba towarzysząca może zostać przez 2 godziny po porodzie, w oddziale położniczym (w godzinach odwiedzin), ale nie może zostać w oddziale położniczym na noc.
W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna.

Po porodzie zdrowy noworodek prawie zawsze kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie od 5 do 30 minut. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się 2 godziny po porodzie. W trakcie szycia krocza dziecko w zależności od sytuacji jest lub nie jest zabierane od matki. Osoba towarzysząca może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie.
Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana na brzuchu matki przez lekarza neonatologa.
Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się w kąciku noworodka w pobliżu matki po 31 min – 2 godzin po porodzie, noworodka po porodzie zabiegowym (vacuum, kleszcze) po 5 – 10 minutach po porodzie. Osoba towarzysząca może być przy tym obecna.
Badanie po cięciu cesarskim odbywa się po 11 – 30 minutach od narodzin.  Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia wraca na pierś mamy na 15 minut, a potem zostaje przewieziony na oddział noworodkowy. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po cięciu cesarskim odbywa się po dłuższym czasie – np. następnego dnia.
Pierwsza kąpiel noworodka wykonywana jest w drugiej lub kolejnej dobie życia.

W oddziale położniczym jest jedna sala jednoosobowa z łazienką, 3 sale dwuosobowe z łazienkami i 3 sale trzyosobowe z łazienkami.
Dzieci i matki przebywają osobno. Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki, matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce.
Pobyt w oddziale położniczym trwa średnio 3 dni po porodzie drogami natury, 5 dni po porodzie zabiegowym i  po cięciu cesarskim.
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności opiekuna. Każda matka jest uczona, jak pielęgnować noworodka. Rodzic najczęściej jest informowany o stanie zdrowia dziecka po każdym zabiegu (np. szczepieniu). Opiekun  jest obecny w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka, jeśli o to poprosi.
Kobieta otrzymuje poradę laktacyjną na życzenie. Porad laktacyjnych udzielają położne.
Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym ze wskazań medycznych (niefizjologiczny ubytek masy ciała).
Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się o dowolnej porze dnia, w miejscu przystosowanym do wizyt.

Brak opłat

- Znieczulenie dolarganem

Nie Znieczulenie gazem wziewnym

Agnieszka
22-02-2018 12:45

Poród rodzinny i oczekiwanie na poród w porządku. Krocze nacięte i kiepsko "naprawione". Brak znieczulenia w jakiejkolwiek formie. Żadnego gazy wziewnego nie posiadają chyba że schowany w szafie. Natomiast opieka po porodzie pozostawia bardzo wiele do życzenia. Nieprawdą jest że personel pomaga przy pierwszej laktacji, że uczy opieki nad dzieckiem. Absolutnie nic takiego. Matki same sobie radzą co najwyżej pomagają inne matki. Pan były ordynator neonatologii dobry fachowiec ale doprowdza matki do depresji poporodowej. Krzyczy, komentuje w sposób arogancki a na pytania odpowiada kpiąco. Osoba która kompletnie nie nadaje się do kontaktu z kobietą po porodzie. Mleko sztuczne donoszone z niewymownym wyrzutem i miną mówiącą "przecież masz pokarm to karm" ale w przypadku poproszenia o pomoc zupełny brak chęci. Nie polecam oddziału poporodowego czyli neonatologii, położnictwo i trakt godny polecenia.

Anjakja
23-12-2017 00:37
Rok narodzin dziecka: 2011

Mój pierwszy poród. Położna która mnie przyjmowała. Miła, konkretna i rzeczowa tylko dzieki niej poród zakończył sie sukcesem. Za to panie doktorki opryskliwe i wrogo nastawione. Położna 2 razy musiała wrecz prosić panią doktor żeby przyszła do mnie. Poród szybki, bo tylko około 3 godziny ale z bardzo długa faza partą. Rodzenie "na siłe" oksytocyna podawana od górnie. O planie porodu z pania doktor nie było mowy. Położna poinformowała lekarkę o tym że "miednica sie nie rozeszła" co zostało całkowicie zignorowane. Dziecko wypchane na siłe, sine. Pępowina odcieta zaraz. Zabrane migiem i pokazane ekspresowo z daleka. Oczywiście według pani doktor wszystko w porzadku tylko nie mogłam sie doprosić przez kilka godzin o jakikolwiek kontakt z dzieckiem. Podczas naświetlań (żółtaczka) dokarmiane przez niektóre położne butelka, podczas gdy ja miałam nawał pokarmu i musiałam ściągać i wylewać. Inne położne potrafiły przywieźć dziecko na karmienie w środku nocy bez problemów. Reszty szkoda opisywać. Mimo kilku cudownych pań położnych, nie polecam. Rodziłam jeszcze 2 razy, ale wybrałam inny szpital gorzej wyposażony ale z lepsza obsługa - byle dalej...

frrnk
13-04-2015 15:45

Ciąża bliźniacza, poród przez cc. Jestem bardzo zadowolona z wyboru szpitala. Fachowa i miła kadra. Wspaniała opieka nad mamą i dziećmi. Serdecznie polecam!

AgnieszkaP
12-07-2014 18:27

rodziłam w tym szpitalu przez cc. Jestem bardzo zadowolona. Pierwsze dziecko urodziłam za granicą, ale wg mnie warunki tutaj i opieka nad ciężarną i dzieckiem były dużo lepsze w kraju.

dusia29
17-05-2013 23:30

Mam za sobą poród rodzinny w tym szpitalu, który niestety zakończył się cc i cieszę się, że rodziłam właśnie tam - bardzo dobra opieka w czasie porodu (lekarz i położne zaglądały dość często, częste badania KTG), dzięki czemu obie z córą wróciłyśmy do domu całe i zdrowe. Pomimo komplikacji cały czas czułam się bezpiecznie. Po operacji wylądowałam na sali z trzema innymi dziewczynami po cc. W razie potrzeby zawsze mogłyśmy liczyć na pomoc w opiece nad dziećmi, a prawie wszystkie panie z "noworodków" były na prawdę super. Cały oddział po remoncie, więc warunki ekstra. Minusy - brak innego znieczulenia poza gazem rozweselającym, szkoda, że jest bardzo ograniczona możliwość odwiedzin (nie ma żadnego pokoju, trzeba stać przy wejściu na oddział), w sali do porodów rodzinnych jest trochę chłodno

Hilda
17-10-2012 09:49
Rok narodzin dziecka: 2010

NIE POLECAM!!!!!! jeśli macie możliwość to jedźcie do innego Szpitala ;-(

pipi
17-10-2012 09:03
Rok narodzin dziecka: 2012

ja sie z wami nie zgodze po pierwsze zeby miec jakiekolwiek znieczulenie to trzeba wiele sie naprosic w nocy jak ktoras z nich wolasz to ma gdzies albo gadaja i zamykaja sie w dyzurce albo nie wiem co tam robia bo dzwonisz a tu nic druga sprawa totalna olewka w koncu za co im placa ??????denerwuje mnie to....albo zeby zabronic karmienia wlasnego dziecka????co to za szpital skad te panny sie wydarly gdzie pokonczyly szkoly????od kiedy to nie dopuszcza sie dziecka do mamy i od kiedy to nie wolno matce karmic wlasnego dziecka jesli chce ....paranoja jasielski szpital ciesze sie ze nie bede rodzila tam !!!!!!! wyciagcie wnioski dziewczyny jedzcie gdzie inndziej bo az wstyd by byc takim zacofanym!!!!!!zyjemy w 2012 roku i nadal trzeba w lape dac by miec znieczulenie paranoja ://///////

młoda mama
16-10-2012 23:18
Rok narodzin dziecka: 2009

córkę rodziłam przed remontem oddziału, ale teraz jest naprawdę fajnie ;) panie położne bardzo miłe przy porodzie, po porodzie również bardzo miła opieka zarówno dla mamy jak i dzidziusia.

młoda mama
16-10-2012 23:12
Rok narodzin dziecka: 2011

urodziłam w tym szpitalu dwoje dzieci i jestem bardzo zadowolona ;) położne przy porodzie bardzo miłe, po porodzie opieka też jest bardzo fajna. Drugie dziecko urodziłam już po remoncie oddziału, nie ma porównania do tego co było ;) jak dla mnie ten szpital jest naprawdę ok.

mamamia
16-10-2012 19:10
Rok narodzin dziecka: 2010

opieka w czasie porodu Pani połozna bardzo sympatyczna gorzej z lekarzem,ale dałam rade:)