Szpital Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów

Markiefki 87 40-211 Katowice Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 18-06-2014
www.bonifratrzy.katowice.pl
szpital@bonifratrzy.katowice.pl

Dane dotyczące oddziału położniczego i neonatologicznego otrzymane od szpitala w roku 2014.
Szpital nie prowadzi statystyk na temat nacięć krocza.

Ordynatorzy: położnictwa - Rafał Stojko (od 2009), neonatologii - Anna Jarosz-Lesz (od 2010), położna oddziałowa położnictwa - Elżbieta Kuczek (od 2011), pielęgniarka oddziałowa neonatologii – Katarzyna Urbańska (od 2011).

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego: II.

Szpital prowadzi płatną szkołę rodzenia. Osoba do kontaktu: Cecylia Jendyk, tel. 519 512 947.

Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem. Wymagane dokumenty przy przyjęciu do szpitala: dowód osobisty, karta ciąży, wynik GBS, oryginalny dokument potwierdzający grupe krwi. Plan porodu jest dołączany do dokumentacji. Kobieta podpisuje przy przyjęciu do szpitala ogólną zgodę na proponowane leczenie oraz na poszczególne zabiegi, a także pisemną zgodę bezpośrednio przed dodatkowymi zabiegami: cięcie cesarskie, nacięcie krocza, przetoczenie krwi. Golenie i lewatywa na prośbę pacjentki.

3 sale jednoosobowe, każda z pełnym węzłem sanitarnym oraz wanną do imersji wodnej (w tym jedna sala do porodu w wodzie). Do dyspozycji rodzących: worek sako, piłka i materace. Sale jednoosobowe dostępne dla wszystkich rodzących bez opłat.

Wenflon zakładany jest w trakcie porodu lub po, tylko jeśli sytuacja tego wymaga. Plan porodu omawiany jest w sali porodowej z położną. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka wykonywany jest rutynowo przy przyjęciu pacjentki przez około 20 minut, następnie - w miarę potrzeb. Badania wewnętrzne prowadzone są przez położną, ich częśtotliwość zależy od indywidualnej sytuacji i postępu porodu. Można pić i jeść. Personel zachęca do aktywności w I okresie porodu.
- niefarmakologiczne: imresja wodna, TENS, masaż, akupresura ciepło-zimno, ruch, muzykoterapia, aromaterapia
- farmakologiczne: znieczulenie zewnątrzoponowe, leki rozkurczowe
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą.
Znieczulenie dolędźwiowe nieodpłatne dla wszystkich kobiet. Wymagana jest wcześniejsza konsultacja z anestezjologiem. W znieczuleniu pacjentka może się poruszać.
II okres porodu najczęściej przebiega w pozycji wertykalnej. Personel z własnej inicjatywy informuje rodzącą o przebiegu porodu, stosowanych środkach i zabiegach. Obecność studentów tylko za zgodą rodzącej. Życzenia rodzącej (dotyczące ochrony krocza, parcia w wybranej pozycji etc.) są uwzględniane, ale gdy sytuacja na to pozwala. Możliwy poród w wodzie - zakończony urodzeniem dziecka w wodzie.

Możliwy poród z osobą towarzyszącą. Rodzącej może towarzyszyć doula. Osoba towarzysząca może zostać po porodzie ile chce, również w oddziale położniczym. W trakcie cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna, ale może kangurować dziecko po porodzie. Przystawienie dziecka do piersi możliwe, gdy dziecko wykazuje gotowość do ssania.

Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie minimum 2 godziny. Pierwsze karmienie odbywa się po 5 minutach od narodzin. Ojciec może przeciąć pępowinę. Ocena Apgar dokonywana jest na brzuchu matki przez lekarza neonatologa. W trakcie szycia krocza dziecko nie jest zabierane od matki. Mierzenie i ważenie odbywa się w oddziale noworodków 2 godziny po narodzinach. Osoba towarzysząca może być przy tym obecna. Pierwsza kąpiel 6-12 godzin od porodu.

Można obejrzeć oddział położniczo-noworodkowy przed porodem. Oddział pracuje w systemie rooming–in. W oddziale są 24 łóżka, wszystkie dla matek z dziećmi. 1 w.c. i 1 prysznic przypadają na 2 łóżka. Matki przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę. Jeśli dziecko z powodów zdrowotnych znajduje się osobno, to matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce. Pobyt w oddziale trwa średnio 2 dni po porodzie drogami, po porodzie zabiegowym i po cesarskim cięciu. Na prośbę kobiety jest możliwy szybszy wypis ze szpitala. Matka uczona jest pielęgnacji dziecka, a wszystkie zabiegi pielęgnacyjne odbywają się w jej obecności. Personel z własnej inicjatywy informuje o stanie zdrowia dziecka. Matka (lub ojciec) mogą być obecni w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka. Matki uczone są jak karmić piersią. Mogą też korzystać z porad laktacyjnych udzielanych przez personel. Noworodki są dokarmiane sztucznym mlekiem w przypadku dużego spadku masy ciała lub braku pokarmu u matki.
Istnieje możliwość konsultacji z psychologiem zatrudnionym w oddziale.

Odwiedziny: 13-18 w dni powszednie, 10-18 w weekendy, ilość osób ograniczona do 2 dla jednego pacjenta, w sali, w której leży matka.

Indywidualna opieka położnej – 1000 PLN

- Znieczulenie dolarganem

Nie

Joanna
20-06-2014 08:28

Polecam ten szpital. Bardzo dobra opieka zarówno podczas porodu jak i po. W każdej chwili i z każdym pytaniem można było zgłosić się do Pań z odziału noworodkowego. Super pomoc przy laktacji. Warunki lokalowe na poziomie europejskim. Serdecznie polecam!

faankaa
09-06-2014 21:58

Bardzo miły i pomocny personel. Wszystko przebiegało szybko i sprawnie. Polecam gorąco.

Lillym
07-06-2014 22:58

1. SZKOŁA RODZENIA - 5 zajęć po 1 godzinie nie wniosły niczego nowego dla osoby przygotowującej się do porodu. Wszystkie tematy potraktowane bardzo skrótowo, wręcz encyklopedycznie, więcej informacji można znaleźć w innych źródłach. Polecam gdy ktoś nie ma czasu i dla partnerów/mężów - krótko i na temat. 2. Porodówka - procedura przyjęcia w miarę szybka i konkretna (USG, KTG, wywiad), w nocy lekarze oczywiście trochę marudni... wyposażenie bardzo dobre, dla pań rodzących w dzień jest za jasno, nie ma rolet tylko mlecznobiałe szyby. Personel - większość położnych bardzo przyjazna i nastawiona na "rodzenie po ludzku". Ostrzegam przed dr. Wilkiem który miewa staroszkolne metody i gdy coś jest nie tak, krzyczy na rodzącą, robi zamieszanie i potrafi rzucić się bez ostrzeżenia na brzuch rodzącej (tragedia!!! ale podobno to zamiast vacum) 3. Oddział położniczo - ginekologiczny - dobra opieka ale część personelu bez pozytywnych emocji po prostu "wykonuje swoje zadania" . Dużo odwiedzających i czasami tłumy w pokojach (brak zasady max 2 osoby odwiedzające w pokoju). Obchód - bardzo dużo lekarzy, położnych i studentów. Jedzenie śniada i kolacje - porażka, obiady przyzwoite. 4. Oddział noworodkowy - działa w myśl zasady "jeśli czegoś nie wiesz nie bój się zapytać!" . Personel bardzo przyjazny. Neonatolodzy bardzo konkretni nawet "chuchają na zimne". Pracują tam w większości młode dziewczyny, które chętnie pomagają z maluszkami. Jedna z położnych w jakiś dziwny sposób próbowała pomóc z laktacją i skończyło się na tym, że lepiej zrobić to samemu... może inne mają więcej cierpliwości. i jest jedna położna (na oddziale g-p) , która ściska sutka i mówi "Ma pani mleko..." Ogólnie szpital oceniam pozytywnie chociaż jak zawsze zdarzają się bardziej lub mniej empatyczne osoby (nie każdy musi się ciągle uśmiechać i być miłym) . Podczas pobytu było sporo nieprzyjemnych sytuacji ale również wiele pozytywnych emocji.

Andzia
19-05-2014 09:16

Polecam każdemu ten szpital, bo opieka jest wzorcowa.

yoankam
05-05-2014 22:11

Rewelacyjna opieka i wsparcie podczas porodu. Zarówno położne jak i lekarze wykazali się dużą dozą profesjonalizmu. Po porodzie doskonała opieka, o każdą rzecz można dopytać, wsparcie i życzliwość na każdym kroku. Polecam również ze względu na wysoki standard. Jeśli jeszcze kiedyś zdecyduję się urodzić to na 100% wybiorę ten właśnie szpital.

agatawita
31-03-2014 09:30

Bardzo miło wspominamy z mężem ten Szpital i cała akcję porodową ,w szczególności Pani Kasia super położna,czyściutko,jedzenie dobre,sale z łazienkami.Miałąm poród szybki,bez komplikacji ,siłąmi natury po 2 godzinkach urodziłąm moją pierwszą córeczkę,która przez całe 2 doby była przy mnie i to dodatkowy plus ;) Naprawdę wart polecenia Szpital na terenie śląska ;)

Zuzanna
25-03-2014 23:15

Mój poród był hardkorowy nie tylko dla mnie, ale i pewnie dla personelu. Poród z użyciem próżnociągu z powodu spadku tętna dziecka (mimo, że sam poród trwał dość krótko).Generalnie nie mam personelowi nic do zarzucenia, choć niektóre osoby mówiły mi później, że nie powinno się stosować manewru Kristellera (jest też o tym na stronie fundacji Rodzić po ludzku), który został u mnie zastosowany (chyba z powodzeniem), oraz, że jeśli dziecko było obwiązane pępowiną - powinnam była rodzić na stojąco, a nie na leżąco. Ja osobiście byłam bardzo zadowolona z opieki dwóch bardzo miłych położnych - pań Kaś. Także reszta personelu robiła wrażenie bardzo miłych, kompetentnych i troszczących się o pacjenta osób. Szczególnie dobrze zapamiętałam panią neonatolog uczestniczącą w moim porodzie i panią ginekolog, która bardzo dokładnie i ładnie mnie zszyła. Duży minus za opiekę laktacyjną. Niby zapraszają na neonatologię żeby pokazać jak przystawiać dziecko, ale musiałam i tak się dopraszać o jakies wskazówki sama za każdym razem bo miałam duże problemy ze spiącym małym, a zainteresowania ze strony poloznych nie bylo przez cale 3 doby. Położne dawały za to przestarzałe wytyczne dotyczące żywienia kobiet karmiących. Np o niejedzeniu żóltego sera… Prawdopodobnie mój syn został też wypuszczony ze zbyt dużym poziomem bilirubiny (choć jedna z lekarek chciała go zostawić na obserwacji dluzej), bo tydzień po porodzie miał jeszcze 15 jednostek we krwi, ale uporał się z tym sam. Jeszcze jedna uwaga jest taka, że na usg główki (po próżnociągu) nie zauważono echododatnich smug nacyzń krwionośnych, które powinny tam być już wówczas. Zauważono je dopiero na rutynowym usg po miesiącu. To jest dość dziwne. Nie mniej myślę, że to dobry szpital, bardzo dobre warunki na porodówce i na oddziale, swietne polozne na porodówce i kompetentni lekarze. Rodziłabym tam ponownie. Pełny opis mojego porodu tutaj: http://zuzanna-bloguje.blogspot.com/2014/02/kilka-tysiecy-sow-o-rodzeniu.html

adamka92
20-03-2014 14:56

Serdecznie polecam ten szpital, opieka świetna! Położna p.Agata była moim aniołem:) zresztą większość położnych tam pracujących jest wspaniała :) warunki lokalowe bardzo dobre :) najważniejszy plus za łazienki w każdej sali :) Polecam!

ania
27-02-2014 19:57

Poród w tym szpitalu to była najlepsza chwila,owszem mam lekarkę z tego szpitala i trafiłam na panią Kasię Żak-wspaniała położna.Moja pani doktor mówiła że trochę ciężko mi parcie idzie ale pani Kasia wspierała jak mogła.Tętno dziecku zaczęło spadać,szybko podjęto decyzję o zastosowaniu próżnociągu i już było po wszystkim.Pani doktor zszyła mnie fantastycznie poprawiając bliznę z przed 12 lat która mi dokuczała.Teraz nie mam żadnych dolegliwości.Szwy rozpuszczalne nie to co moja koleżanka rodząca w Bytomiu-szczerze ten szpital odradzam.U Bonifratrów dostałam znieczulenie-bajka.Warunki lokalowe rewelacja.Sale 3 osobowe w każdej łazienka.Porodówka jak na zachodzie w najlepszych szpitalach.Mały był trochę wyziębiony po porodzie więc zabrano go dogrzać-oczywiście wraz z tatą który mógł być z nami prawie cały czas(troszkę w niedzielę marudzili że za dużo ludzi)Jeśli chodzi o opiekę noworodkową to mama która nie radzi sobie z noworodkiem może mieć poczucie zbyt małej opieki,niestety jest to wina mam podrzucających dzieci na noworodki aby się wyspać.Panie nie mają potem jak podejść do dzieci na sali.Mleko do dokarmiania jeśli nie wychodzi piersią bez problemu.Dużo studentek i na porodówce i na oddziale co skutkuje większym zainteresowaniem i lepszą opieką.Praktykantki miłe i chętne do pomocy.Serdecznie polecam i bardzo dziękuję za opiekę.

ineska
04-02-2014 00:10

Wyjatkowy szpital, lekarze i polozne. To moj drugi swiadomy porod w tym szpitalu. Trafilam na spokojny okres w szpitalu, po natloku pacjentek w grudniu i do polowy stycznia- z opowiadan personelu. Kiedy rodzilam wszystkie trzy sale porodowe byly wolne. Porod szybki i bez komplikacji, ale ciagle monitorowany przez ktg i badania poloznych. Lekarka dr Piechuta-Kosmider odbierajaca i pomagajaca przy porodzie wspaniala, delikatna i mila. Maluszek od razu przystawiony do piersi przez polozne. Dwie godziny na sali obserwacyjnej i przejscie do pokoju. W dwuosobowym pokoju bylam sama z dzieckiem a w ostatnim dniu doszla inna pacjentka. Opieka lekarzy i poloznych bez zastrzezen. Mili, usmiechnieci a co najwazniejsze pelen profesjonalizm i oddanie pracy. Jestem bardzo zadowolona i wdzieczna tym Wszystkim ze szpitala, ktorzy pomogli nam przezyc tu jedne z najpiekniejszych chwil naszego zycia. Dziekuje:-)