Szpital Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów

Markiefki 87 40-211 Katowice Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 12-04-2017
www.bonifratrzy.pl/szpital-katowice
szpital@bonifratrzy.katowice.pl

Ordynatorzy: położnictwa – Rafał Stojko (od 2009) neonatologii – Anna Jarosz-Lesz (od 2010); położne oddziałowe: położnictwa – Elżbieta Kuczek (od 2011), neonatologii – Katarzyna Urbańska (od 2011)

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego – II

Szpital współpracuje z płatną szkołę rodzenia. Kontakt do szkoły rodzenia: Cecylia Jendyk, tel.: 730 751 029, e-mail: szpital@bonifratrzy.katowice.pl, www.cudnarodzin.eu.

Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem. Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dokument tożsamości, plan porodu oraz skierowanie i dokumentacja medyczna dotyczące wskazań do cięcia cesarskiego. Niezbędne wyniki badań: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał), OWA, WR - odczyn Wassermanna - badanie w kierunku kiły, posiew GBS, badanie na nosicielstwo wirusa HIV, zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów jeśli były przeprowadzane konsultacje np. od okulisty lub kardiologa. Plan porodu jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u wszystkich pacjentek przyjmowanych do porodu: zbieranie wywiadu, badanie ogólne (tj. pomiar ciśnienia, tętna, temperatury, ważenie), badanie wewnętrzne, badanie KTG, badanie USG, zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta. Zakładanie wenflonu zależy od decyzji personelu.

Na oddziale porodowym są 3 sale jednoosobowe, dostępne dla wszystkich, bez opłat. Do dyspozycji rodzących są worki sako, piłki, stołki porodowe, materace, prysznic oraz wanna.

Plan porodu omawiany jest zawsze z położną w sali porodowej. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest raz na jakiś czas, trwa ok. 30 minut. Badania wewnętrzne wykonywane są regularnie. Rodząca może pić wodę i może jeść w trakcie porodu.
- niefarmakologiczne: masaż, praca z oddechem, ciepły lub zimny okład, kąpiel lub prysznic;
- farmakologiczne: znieczulenie zewnątrzoponowe.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe jest dostępne. Pacjentka może poruszać się ze znieczuleniem.
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu to parcie na boku na łóżku porodowym i parcie  w pozycji siedzącej. W szpitalu jest możliwy poród w wodzie (zakończony urodzeniem dziecka do wody).

Osoba towarzysząca może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Rodzącej nie może towarzyszyć więcej niż jedna bliska osoba. W porodzie może towarzyszyć doula. Osoba towarzysząca może zostać przez 2 godziny po porodzie i w oddziale położniczym (w godzinach odwiedzin). W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba bliska nie może być obecna.

Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie zawsze minimum 2 godziny. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się nie później niż po 2 godzinach. W trakcie szycia krocza dziecko nigdy nie jest zabierane od matki. Osoba towarzysząca może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie. Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana na brzuchu matki przez lekarza neonatologa. Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie drogami natury i zabiegowym (vacuum, kleszcze) odbywa się w oddziale noworodkowym, najwcześniej po 2 godzinach po narodzinach, osoba towarzysząca może być przy tym obecna. Badanie po cięciu cesarskim odbywa się po 11-30 minutach po narodzinach. Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia wraca na pierś mamy na 5-10 minut, potem jest “kangurowany” przez osobę bliską lub jest jej przekazany w wózeczku szpitalnym. Pierwsze karmienie piersią zdrowego dziecka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia. Pierwsza kąpiel noworodka zawsze w pierwszej dobie życia.

Na oddziale położniczym jest 12 dwuosobowych sal z łazienkami. Zdrowe matki po porodzie fizjologicznym jak i po cesarskim cięciu przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę, ale mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki może ona być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce.
Pobyt na oddziale położniczym trwa średnio 2 dni.
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności opiekuna. Każda matka jest uczona, jak pielęgnować noworodka. Opiekun jest informowany o stanie zdrowia dziecka na każdą prośbę. Matka zawsze jest obecna w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka.
Kobieta otrzymuje poradę laktacyjną na życzenie. Porad laktacyjnych udzielają położne. Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym na prośbę matki lub ze wskazań medycznych takich jak duży spadek masy ciała, odwodnienie. Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się w godz. 13:00-18:00, w sali, w której leży matka, na korytarzu lub w bufecie.

Możliwość indywidualnej opieki położnej – opłata w wysokości 1000 zł. Brak innych opłat.

Nie

Aga
29-04-2017 20:55
Rok narodzin dziecka: 2017

Szpital Bonifratrów to przede wszystkim świetny i przyjazny personel. Od momentu przyjęcia mnie przez lekarza gdy rozpoczęła się moja akcja porodowa (dr Graniczka - profesjonalny i delikatny - czekał z badaniami aż minie skurcz i zagadywał odwracając uwagę od moich stresujących myśli jak to będzie), poprzez opiekę w trakcie porodu przez położną (NAJLEPSZA Kasia Pękala - ciepła, opanowana i profesjonalna) dzięki której jako pierworódka urodziłam w 3h i szybko wróciłam do formy, bo dbała o ochronę mojego krocza przed nacięciem, aż po opiekę noworodkową (panie odwiedzające nas co 2h w salach i sprawdzające czy z maluszkami wszystko OK oraz personel Oddziału Noworodkowego cierpliwie odpowiadający na wszystkie pytania młodych mam. Poza tym bardzo dobre warunki w salach - czysto, sale 3 osobowe, łazienki w każdej sali, codzienne wizyty pań dbających o czystość + dobre posiłki. Z pewnością zdecyduję się na ten szpital w przypadku kolejnego porodu.

Faustka
14-04-2017 14:33
Rok narodzin dziecka: 2017

Straszono mnie, że Szpital ten przyjmuje bardzo wiele kobiet w ciąży - odbywa się tam "masówka". Faktycznie, porodów jest bardzo wiele, ale zespół jest maksymalnie profesjonalny i bardzo dobrze przygotowany. Największe podziękowania składam Pani położnej Grażynie Budzyńskiej - miałam wielkie szczęście trafiając pod Pani opiekę. Wiem, że kolejny poród również zwiążę z tym szpitalem. Dziękuję!

Magdalena
09-04-2017 23:22
Rok narodzin dziecka: 2017

Witam! Rodzilam w Szpitaly Zakonu Bonifratrow na poczatku kwietnia i jestem pid wrazeniem tego miejsca pod kazdym wzgledem, dlatego tez juz na wstepie pragne polecic ten szpital wszystkuch przyszlym mamusiom. Warunku i wyposazenie sal na b. Wysokim poziomie- lazienka, przewijak, umywalka w sali. Smaczne i odmienne jedzenie. Mily personel zarowno na oddziale ginekologiczni-polozniczym, noworodkow oraz porodowce. Co prawda moj porod zakonczylsie cesarka, lecz dziekyje za pomoc poloznej z porodowki Pani EWIE. Panie z oddzialu nowirodkow regularnie chodzily dopytywac, jak idzie np karmienie. Wziely mi dzidziusia na 3 noce, bo nie umialam sie ruszac. Pozostala zaloga szpitala te sympatyczna... W szpitalu mialam do czynienia z wielona ludzmi z obslugi.. I tylko 2 osoby byly niemile, mysle to malo.

Karo
03-04-2017 20:44
Rok narodzin dziecka: 2017

Polecam ten szpital - opieka na porodówce jest naprawdę na bardzo wysokim poziomie, warunki do rodzenia także bardzo dobre. Przestronna sala do rodzenia, z osobną łazienką, wszystko czyste i widać, że niedawno wyremontowane. Położne na porodówce są przemiłe, czułam, że jestem pod opieką profesjonalistów:). Natomiast dużo gorzej wygląda sprawa na oddziele noworodkowym - pani neonatolog (niestety nie pamiętam imienia, taka młoda pani:)) super, bardzo cierpliwa i miła, ale położne, na które trafiłam na oddziale dla noworodków... T R A G E D I A... Same od siebie nic nie podpowiedzą i nie wyjaśnią, raczej prezentują podejście "jak to pani nie wie", trzeba bardzo dopytywać to może coś z wyższością odpowiedzą i pokażą... Po porodzie moje dziecko przepłakało całą noc i mimo najszczerszych chęci nie byłam w stanie go uspokoić, nie wiedziałam, co mam robić. Myślicie, że na oddziale noworodków ktoś mi pomógł? Akurat. Usłyszałam, że "mam sobie nie myśleć" wypowiedziane bardzo ironicznym tonem, potem pani położna łaskawie pokazała mi jak przystawić małą do piersi, uspokoiło to dziecko na chwilę, więc położna kazała mi wracać na salę. Jak wróciłam mała znowu zaczęła płakać i znowu nie dała się uspokoić. Ponowna wizyta na oddziale noworodków - "niektóre dzieci tak mają"... No ale cóż. I jeszcze jeden minus szpitala to jedzenie:) Moja babcia psu lepiej gotowała:) Także bez posiłków dowożonych z domu to bym padła :) Na śniadanie biały chleb z masłem i wątpliwą wędliną, podobnie na kolację, na obiad raz pierogi z jakimś bliżej nieokreślonym nadzieniem, raz ziemniaki (nie wiedziałam, że można tak zepsuć ziemniaki), no ogólnie - jedzenie masakra:). Podsumowując - porodówka super, oddział noworodkowy - z moich doświadczeń na minus, warunki lokalowe OK (trzyosobowe sale z własną łazienką).

Emilia
27-03-2017 14:50
Rok narodzin dziecka: 2017

Serdecznie polecam Szpital Bonifratrów. Sale porodowe bardzo dobrze wyposażone, co umożliwia korzystanie w wielu udogodnień w trakcie porodu. Opieka Położnych w trakcie porodu również na wysokim poziomie. Tutaj szczególne podziękowania dla Pań: Marty Niglus-Zymela, Cecylii Jendyk i Pani Magdy. Panie bardzo nam pomogły, by Adaś bezpiecznie i w tempie ekspresowych przyszedł na świat. Jeśli jest to tylko możliwe serdecznie polecam indywidualną opiekę Położnej. Pomoc Pani Marty w trakcie porodu oraz liczne wskazówki jeszcze przed, okazały się bardzo cenne, dzięki czemu poród wspominam bardzo dobrze.

Justyna
01-03-2017 14:24

Rodziłam w tym szpitalu i serdecznie polecam!!! Dziękuję Pani dr hab. n. med. AGNIESZCE DROSDZOL-COP za prowadzenie ciąży i cierpliwe odpowiadanie na wszelkie pytania i wątpliwości :) Warto zainwestować w indywidualną opiekę położnej i wybrać MARTĘ NIGLUS-ZYMELĘ. Osoba bardzo ciepła i serdeczna, stara się aby poród przebiegał tak, jak wymarzyła sobie pacjentka. Już przed porodem stara się dowiedzieć jakie są oczekiwania i wymagania przyszłej mamy. Od momentu odejścia wód porodowych - stały kontakt telefoniczny, praktyczne uwagi i wsparcie :) SZCZERZE POLECAM!!! Opieka poporodowa: mogłoby być troszkę lepiej, szczególnie po cc personel mógłby się zainteresować i pomóc przystawić dziecko do piersi. Ogólnie miejsce bardzo przyjazne i jeśli będę rodzić kolejne dziecko to na pewno tu :)

Dominika
28-02-2017 20:52
Rok narodzin dziecka: 2017

Dobre warunki lokalowe, opieka położnych, których imion niestety nie pamiętam i przemiła pani doktor od noworodków - pani Anna Lesz, która cierpliwie wszystko wyjaśnia :)

Milena
22-02-2017 14:26
Rok narodzin dziecka: 2017

Z całego serca polecam ten szpital. Trzy tygodnie temu urodziłam tam córeczkę. Poród przebiegł bardzo sprawnie, a dzięki opiece położnej Marty Niglus-Zymely czułam się bardzo bezpiecznie. Szpital jest świetnie wyposażony, a personel niesamowicie pomocny. Inne placówki powinny brać z niego przykład.

Olga
30-01-2017 13:26

Polecam szpital zakonu bonifratrow z całego serca!! Dwojka moich pociech przyszła tam na świat. Świetna opieka. Personel bardzo wyrozumialy, otrzymalam wiele cennych rad. Wielkie dzięki dla mojej cudownej położnej Marty Zymela-Niglus. To anioł:) poród przebiegł ekspresowo bez żadnych komplikacji. Bardzo pozytywna, ciepła osoba. Kobieta która będzie miała szczęście z nią rodzic może być pewna,że będzie objęta świetna,fachowa opieka.

Asia
17-01-2017 08:54

przyjazna atmosfera, w pierwszej fazie porodu położne nie narzucały się, wolałam być sama z mężem, gdy tylko miałam upragnione 5cm rozwarcia przyszedł anestezjolog podać znieczulenie, położne są pełne współczucia, ale na finale motywowały jak na ringu bokserskim, dzięki czemu urodziłam szybko i sprawnie, przy dzwiękach radia rmf :) a poród jak się okazało z komplikacjami, bo pierwsza wyszła rączka,. oczywiście jak to poród, bolało koszmarnie i dłużyło się, ale dziękuję za dobrą opiekę!