Szpital Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów

Markiefki 87 40-211 Katowice Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 29-10-2014
www.bonifratrzy.katowice.pl
szpital@bonifratrzy.katowice.pl

Dane dotyczące oddziału położniczego i neonatologicznego otrzymane od szpitala w roku 2014.
Szpital nie prowadzi statystyk na temat nacięć krocza.

Ordynatorzy: położnictwa - Rafał Stojko (od 2009), neonatologii - Anna Jarosz-Lesz (od 2010), położna oddziałowa położnictwa - Elżbieta Kuczek (od 2011), pielęgniarka oddziałowa neonatologii – Katarzyna Urbańska (od 2011).

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego: II.

Szpital prowadzi płatną szkołę rodzenia. Osoba do kontaktu: Cecylia Jendyk, tel. 519 512 947.

Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem. Wymagane dokumenty przy przyjęciu do szpitala: dowód osobisty, karta ciąży, wynik GBS, oryginalny dokument potwierdzający grupe krwi. Plan porodu jest dołączany do dokumentacji. Kobieta podpisuje przy przyjęciu do szpitala ogólną zgodę na proponowane leczenie oraz na poszczególne zabiegi, a także pisemną zgodę bezpośrednio przed dodatkowymi zabiegami: cięcie cesarskie, nacięcie krocza, przetoczenie krwi. Golenie i lewatywa na prośbę pacjentki.

3 sale jednoosobowe, każda z pełnym węzłem sanitarnym oraz wanną do imersji wodnej (w tym jedna sala do porodu w wodzie). Do dyspozycji rodzących: worek sako, piłka i materace. Sale jednoosobowe dostępne dla wszystkich rodzących bez opłat.

Wenflon zakładany jest w trakcie porodu lub po, tylko jeśli sytuacja tego wymaga. Plan porodu omawiany jest w sali porodowej z położną. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka wykonywany jest rutynowo przy przyjęciu pacjentki przez około 20 minut, następnie - w miarę potrzeb. Badania wewnętrzne prowadzone są przez położną, ich częśtotliwość zależy od indywidualnej sytuacji i postępu porodu. Można pić i jeść. Personel zachęca do aktywności w I okresie porodu.
- niefarmakologiczne: imresja wodna, TENS, masaż, akupresura ciepło-zimno, ruch, muzykoterapia, aromaterapia
- farmakologiczne: znieczulenie zewnątrzoponowe, leki rozkurczowe
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą.
Znieczulenie dolędźwiowe nieodpłatne dla wszystkich kobiet. Wymagana jest wcześniejsza konsultacja z anestezjologiem. W znieczuleniu pacjentka może się poruszać.
II okres porodu najczęściej przebiega w pozycji wertykalnej. Personel z własnej inicjatywy informuje rodzącą o przebiegu porodu, stosowanych środkach i zabiegach. Obecność studentów tylko za zgodą rodzącej. Życzenia rodzącej (dotyczące ochrony krocza, parcia w wybranej pozycji etc.) są uwzględniane, ale gdy sytuacja na to pozwala. Możliwy poród w wodzie - zakończony urodzeniem dziecka w wodzie.

Możliwy poród z osobą towarzyszącą. Rodzącej może towarzyszyć doula. Osoba towarzysząca może zostać po porodzie ile chce, również w oddziale położniczym. W trakcie cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna, ale może kangurować dziecko po porodzie. Przystawienie dziecka do piersi możliwe, gdy dziecko wykazuje gotowość do ssania.

Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie minimum 2 godziny. Pierwsze karmienie odbywa się po 5 minutach od narodzin. Ojciec może przeciąć pępowinę. Ocena Apgar dokonywana jest na brzuchu matki przez lekarza neonatologa. W trakcie szycia krocza dziecko nie jest zabierane od matki. Mierzenie i ważenie odbywa się w oddziale noworodków 2 godziny po narodzinach. Osoba towarzysząca może być przy tym obecna. Pierwsza kąpiel 6-12 godzin od porodu.

Można obejrzeć oddział położniczo-noworodkowy przed porodem. Oddział pracuje w systemie rooming–in. W oddziale są 24 łóżka, wszystkie dla matek z dziećmi. 1 w.c. i 1 prysznic przypadają na 2 łóżka. Matki przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę. Jeśli dziecko z powodów zdrowotnych znajduje się osobno, to matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce. Pobyt w oddziale trwa średnio 2 dni po porodzie drogami, po porodzie zabiegowym i po cesarskim cięciu. Na prośbę kobiety jest możliwy szybszy wypis ze szpitala. Matka uczona jest pielęgnacji dziecka, a wszystkie zabiegi pielęgnacyjne odbywają się w jej obecności. Personel z własnej inicjatywy informuje o stanie zdrowia dziecka. Matka (lub ojciec) mogą być obecni w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka. Matki uczone są jak karmić piersią. Mogą też korzystać z porad laktacyjnych udzielanych przez personel. Noworodki są dokarmiane sztucznym mlekiem w przypadku dużego spadku masy ciała lub braku pokarmu u matki.
Istnieje możliwość konsultacji z psychologiem zatrudnionym w oddziale.

Odwiedziny: 13-18 w dni powszednie, 10-18 w weekendy, ilość osób ograniczona do 2 dla jednego pacjenta, w sali, w której leży matka.

Indywidualna opieka położnej – 1000 PLN

- Znieczulenie dolarganem

Nie

Ada
23-12-2015 20:34

Szpital mogę z czystym sumieniem polecić każdemu. Trafiłam tam w połowie września będąc tydzień po terminie. Akurat tego dnia było bardzo dużo porodów stąd też na izbie przyjęć swoje wysiedzialam;) ale w miedzy czasie miałam ktg i badanie lekarskie także nie było źle, przyjechałam kolo 10 a po 14 dostałam łóżko. Na którym nie polezalam zbyt długo bo zaczął się poród wiec poszłam na porodowke. Opieka zarówno na oddziale jak i na porodówce super. Panie położne bardzo miłe, atmosfera bardzo przyjemna. Rodziłam z położna Marta, kobieta anioł! Mam nadzieję że uda mi się z nią urodzić kolejne dzieci;) bardzo miło wspominam mój poród, trwał krótko ale czułam się bardzo bezpiecznie i komfortowo. Opieka po porodzie juz na oddziale bez zastrzeżeń, zdarzały się panie położne czy pielęgniarki z humoram,, ale na szczęście to pojedyncze przypadki;)

kinga
23-12-2015 11:07

Super opieka na bloku porodowym, spędziłam tam noc, bo odeszły mi wody, ale nie było akcji porodowej. Poród pod opieką pani Cecylii Jendyk - wspaniała kobieta, dawała dużo cennych wskazówek oraz ochroniła krocze (nie jest ani pęknięte, ani nacięte). Troszkę denerwujące praktykantki, które w 1 fazie porodu co chwilę przychodzą się zapytać jak się czujesz ( dziękuję, dobrze, mam skurcze, umieram z bólu). Wspaniała możliwość - po porodzie 2 godziny w osobnym pokoju z mężem i dzidziusiem. Kolejne dni spędziłam w 3 osobowym, ciasnym pokoju (pokój 2 osobowy z dostawką), to było męczące. Widziałam, że były wolne pokoje, albo w niektórych pokojach była tylko jedna osoba. Po prostu źle trafiłam... Pielęgniarki i lekarki zajmujące się dziećmi raczej miłe i sympatyczne, oczywiście jest kilka średnich.

ewela
09-11-2015 11:33

Rodziłam we wrześniu (2015). Nie był to mój pierwszy poród, ale pierwszy w tym szpitalu. Już przy rejestracji spotkaliśy się z uśmiechem i ciepłem. Wyglądałam jakbym jeszcze do porodu miała trochę czasu, ale potraktowano mnie poważnie i z troską. Kiedy okazało się, ze akcja faktycznie już się zaczęła, natychmiast się mną zajęto, przy czym wszystko z niesamowitym ciepłem i uśmiechem. Mimo, ze jestem wieloródką, bałam się, marudziłam, żaliłam się, gderałam, panikowałam...a spotkałam się z ogromną cierpliwością i zrozumieniem - jakgdybym rodziła po raz pierwszy. Byłą z nami położna, Pani Cecylia, która jest mistrzynią zagadywania i utrzymywania stoickiego spokoju i budowania wzajemnego zaufania. Pani doktor, jeśli dobrze zrozumiałąm, szef bloku porodowego, jest baaaardzo ciepła i rzetelna:) Generalnie rodziłam w atmosferze pełnej pokoju, zaufania, radości i akceptacji - wśród Aniołów:) Po porodzie na oddziale panuje spokój i troska, choć tu zależy od dnia, a wiec od zmiany: trafić można na miłą kadrę, lub bardzo miłą:) Jedyne co, faktycznie nie zauważyłam znaczącego wsparcia kobiet pierwszy raz zmagających się z karmieniem piersią. Oczywiście jest, ale jakby dopiero gdy powstają pytania, a tym młodym dziewczynom potrzeba jednak czegoś więcej. Ogólnie personel jest strasznie miły, począwszy od pań salowych, a jedzenie naprawde dobre. Kolacje i śniadania może nie bardzo wyrafinowane, ale poza jednym pączkiem i ciasteczkami nie potrzebowałąm niczego z domu;) Do tego obiady podawane są w końskich dawkach: kiedy prosiłam o mniej, ledwo mi "pozwolono";P Co do warunków lokalowych komentarza nie trzeba: wszystko na bardzo wysokim poziomie:) POLECAM!!!!!

Magdalena
05-11-2015 22:28

Opieka przed porodem bardzo dobra. Panie położne mocno zabiegane, ale bardzo życzliwe i pomocne.Bardzo dobrze opiekowały się pacjentkami. Takich kobiet ze świecą szukać. Spędziłam miesiąc w szpitalu, więc swoje widziałam. Generalnie opieka lekarska bardzo dobra, ale jak wszędzie znajdzie się mniej konkretny lekarz. Codzienna kontrola i zlecane badania, więc pacjentka nie pozostaje sama sobie, ale trzeba się dopytywać. Ordynator konkretny, rzeczowy i on wszystko wyjaśni. Podobnie jak zastępca. Młodzi lekarze również bardzo dokładni i ostroźnie podchodzą do jakiejkolwiek nieprawidłowości, choćby minimalnej. Na izbie panuje duży ruch i ze względu na dużą liczbę porodów, a następnie wypisy, nowe pacjentki muszą czekać dość długo na salę, ale tego się nie przeskoczy. Położne na sali porodowej bardzo pomocne, wesołe, super rozluźniają atmosferę. Po porodzie przez cc otrzymuje się dziecko na chwilkę, a po szyciu od razu ma się je w kontakcie skóra do skóry na sali, co nie jest praktykowane w wielu szpitalach. Opieka nad mamą po porodzie wciąż na wysokim poziomie, a nad noworodkami w moim odczuciu znacznie gorzej. Niby położne przycbodzą, co 2h, ale każda mówi coś innego i przy problemach z laktacją kobieta musi radzić sobie sama. W moim odczuciu mamy pierworodnych są pozostawione same sobie. Warunki lokalowe to jak w hotelu *****. Jedzenie super, bardzo fajna rzecz to przewijaki i umywalki dla dzieciaczków. Minus za przepełnione sale. 2 osobowe stają się 3 i jest ciasno. W ogólnym rozrachunku polecam.

Natka
05-11-2015 10:02

Trafiłam do szpitala na kilka dni przed porodem. Ujęła mnie natychmiastowa reakcja lekarza na izbie przyjec . Po godzinie byłam po KTG, dokłądnym USG i badaniu ginekologicznym. Pielęgniarki, studentki i cały personel na odzdziale niezwykle miły- naprawde pomimo stresu zwiazanego z pobytem w szpitalu było mi łatwiej (nawet pnie roznoszace posiłki były usmiechniete i po prostu miłe. Niestety trafiłam do sali gdzie był niesprawny prysznic co było minusem, minusem jest takze to ze w niektórych salach jest za dużo łóżek ( np. sala zrobiona na dwie osoby ale jest dostawka ni w oko ni w pięść prawie na przejsciu, bez lampki -ważne jak sie w nocy chce nakarmic dziecko nie budzac reszty pacjentek). Poza tym warunki lokalowe naprawde dobre, czysto, po remoncie, w salach umywalki, przewijaki i umywalko-wanienki. Sam poród był ze znieczuleniem- bezproblemowow. Rodziłam w nocy, miałam konsultacje anestezjologiczną, cały zespół sie zjawił w 15 minut i w miłej luźnej atmosferze podano mi ZZO. Połozna stanowcza, trzymajaca reke na pulsie ale nie narzucajaca sie przez pierwsza czesc porodu (przejeła stery jak zaczeło sie parcie bo miałam problemy z ogarnieciem sie) . starała sie chronić krocze ale i tak pekło- poród z rączką . Nie polecam jedynie dr. Etmańskiego, badanie przeprowadza bolesnie, był niegrzeczny i gburowaty , żeby nie powiedzieć że bezczelny. Ewidentnie niezadowolony ze musiał w nocy sie pofatygować do rodzącej na szycie (przy czym szył mnie tak jakby cerował skarpetke). Po porodzie opieka nadal dobra choć jak ktos ma problemy z karmieniem to cięzko uzyzkać pomoc... niby personel chce pomóc ale nie maja na to czasu i w efekcie kaza pani mówi co innego a dziecko głodne i tak trzeba butla nakarmić. Jest mozliwośc przewiezienia na noc maluszka na noworodki zeby nabrac sił ( w ciagu dnia przychodzi pani i zbiera info ktore maluchy zabrac wieczorem - wracaja do mam koło 10 rano).

HajdiBiernacka
29-10-2015 20:30

Podczas porodu opiekę nade mną sprawowała Pani Marta Niglus-Zymela. Dzięki temu, że położna była dla mnie wielkim wsparciem i zadbała o mój stuprocentowy komfort podczas porodu (np. zaproponowała mi wybór ulubionej stacji radiowej dla rozluźnienia) naprawdę dobrze wspominam przyjście na świat mojego syna. Również pod względem opieki medycznej personel szpitala spełnił moje oczekiwania. Na każdym etapie byłam precyzyjnie informowana o tym, co mam już za sobą i co czeka mnie następnie. Warunki salowe doskonałe + pełna swoboda funkcjonowania podczas całego pobytu.

PaulinaS
09-10-2015 13:53

Z całego serca polecam ten szpital, opieka jest wspaniała, panie położne podchodzą do swojej pracy z zaangażowaniem i wyrozumiałością. O warunkach lokalowych raczej nie ma co wspominać gdyż szpital jest po remoncie i zdjęcia na stronie internetowej szpitala oddają w 100 % rzeczywistość. Jedyny minus za jedzenie ale wydaje się że nie ma szpitala w Polsce który daje swoim pacjentom dobre jedzenie.

Ilona Karkoszka
06-10-2015 23:01

Spotkanie się z moją córeczką to jedna z najwspanialszych chwil mojego życia :) Dzięki położnej Marcie (kobieta Anioł....) wszystko przebiegło wspaniale - zaopiekowała się mną jak kobieta kobietą. Niczym nie musiałam się martwić, ona o wszystko dbała. Pojawiała się zawsze, gdy byłą potrzebna, ale jednocześnie nie była nachalna. Pytała, słuchała, proponowała różne pozycje, wspierała, motywowała. Była profesjonalna a jednocześnie miła i przyjazna. Wiedziała co trzeba robić i robiła to doskonale. Każdemu życzę takiego porodu w tak radosnej i sprzyjającej atmosferze. Warunki w szpitalu przeszły moje najśmielsze oczekiwania, a obiady mogłabym jeść tam codziennie. Jedyne czego nam zabrakło to kangurowania Marysi z tatą (ja musiałam przejść mały zabieg po porodzie) - nikt im tego nie zaproponował, a tata się nie upomniał. Oddział poporodowy również bez zarzutów. Spędziłyśmy na nim tylko 2 dni i właściwie nie potrzebowałyśmy żadnej pomocy, bo dawałyśmy sobie radę same. Niektóre zachowania pielęgniarek jakie zaobserwowałam były nie na miejscu, ale w każdej dziedzinie znajdą się osoby, które pracują "za karę". Polecam ten szpital wszystkim. Ja również tam wrócę :)

Wiola
31-08-2015 10:41

Jeśli jeszcze się zastanawiacie drogie Panie gdzie rodzić, to ja ze swojej strony śmiało mogę polecać ten szpital. Doskonała opieka, dobre warunki lokalowe i przede wszystkim mnóstwo ludzkiej serdeczności ze strony położnych, pielegniarek i lekarzy. Pełen profesjonalizm. Polecam serdecznie !!!!

S.Czech
14-08-2015 16:50

Rodzilam w tym szpitalu po raz drugi. Pierwszy poród byl naturalny, drugi przez cesarskie cięcie ze względu na słabe przepływy 9dni po terminie. Gdybym miała rodzic po raz trzeci również wybrałbym ten szpital. Profesjonalna opieka zarówno okolo porodowa, położnicza jak i noworodkowa. Personel z ogromnym sercem i indywidualnym podejściem do kazdego pacjenta. Na każdym kroku czuć było troskę i wsparcie. Pracują tam ludzie którzy kochają swoją pracę i to co robią. Wszystko na najwyższym poziomie. Jestem bardzo zadowolona! Szczególne podziękowania dla poloznej Marty za ogrom przekazanej wiedzy, poświęcony czas, wsparcie i troskę! <3 Również serdecznie dziękuje dr Wilkowi za profesjonalne, indywidualne, odpowiedzialne i ludzkie(!) podejście do pacjenta. Z czystym sercem polecam ten szpital, a przede wszystkim jego profesjonalny personel!