Szpital Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów

Markiefki 87 40-211 Katowice Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 18-06-2014
www.bonifratrzy.katowice.pl
szpital@bonifratrzy.katowice.pl

Dane dotyczące oddziału położniczego i neonatologicznego otrzymane od szpitala w roku 2014.
Szpital nie prowadzi statystyk na temat nacięć krocza.

Ordynatorzy: położnictwa - Rafał Stojko (od 2009), neonatologii - Anna Jarosz-Lesz (od 2010), położna oddziałowa położnictwa - Elżbieta Kuczek (od 2011), pielęgniarka oddziałowa neonatologii – Katarzyna Urbańska (od 2011).

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego: II.

Szpital prowadzi płatną szkołę rodzenia. Osoba do kontaktu: Cecylia Jendyk, tel. 519 512 947.

Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem. Wymagane dokumenty przy przyjęciu do szpitala: dowód osobisty, karta ciąży, wynik GBS, oryginalny dokument potwierdzający grupe krwi. Plan porodu jest dołączany do dokumentacji. Kobieta podpisuje przy przyjęciu do szpitala ogólną zgodę na proponowane leczenie oraz na poszczególne zabiegi, a także pisemną zgodę bezpośrednio przed dodatkowymi zabiegami: cięcie cesarskie, nacięcie krocza, przetoczenie krwi. Golenie i lewatywa na prośbę pacjentki.

3 sale jednoosobowe, każda z pełnym węzłem sanitarnym oraz wanną do imersji wodnej (w tym jedna sala do porodu w wodzie). Do dyspozycji rodzących: worek sako, piłka i materace. Sale jednoosobowe dostępne dla wszystkich rodzących bez opłat.

Wenflon zakładany jest w trakcie porodu lub po, tylko jeśli sytuacja tego wymaga. Plan porodu omawiany jest w sali porodowej z położną. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka wykonywany jest rutynowo przy przyjęciu pacjentki przez około 20 minut, następnie - w miarę potrzeb. Badania wewnętrzne prowadzone są przez położną, ich częśtotliwość zależy od indywidualnej sytuacji i postępu porodu. Można pić i jeść. Personel zachęca do aktywności w I okresie porodu.
- niefarmakologiczne: imresja wodna, TENS, masaż, akupresura ciepło-zimno, ruch, muzykoterapia, aromaterapia
- farmakologiczne: znieczulenie zewnątrzoponowe, leki rozkurczowe
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą.
Znieczulenie dolędźwiowe nieodpłatne dla wszystkich kobiet. Wymagana jest wcześniejsza konsultacja z anestezjologiem. W znieczuleniu pacjentka może się poruszać.
II okres porodu najczęściej przebiega w pozycji wertykalnej. Personel z własnej inicjatywy informuje rodzącą o przebiegu porodu, stosowanych środkach i zabiegach. Obecność studentów tylko za zgodą rodzącej. Życzenia rodzącej (dotyczące ochrony krocza, parcia w wybranej pozycji etc.) są uwzględniane, ale gdy sytuacja na to pozwala. Możliwy poród w wodzie - zakończony urodzeniem dziecka w wodzie.

Możliwy poród z osobą towarzyszącą. Rodzącej może towarzyszyć doula. Osoba towarzysząca może zostać po porodzie ile chce, również w oddziale położniczym. W trakcie cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna, ale może kangurować dziecko po porodzie. Przystawienie dziecka do piersi możliwe, gdy dziecko wykazuje gotowość do ssania.

Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie minimum 2 godziny. Pierwsze karmienie odbywa się po 5 minutach od narodzin. Ojciec może przeciąć pępowinę. Ocena Apgar dokonywana jest na brzuchu matki przez lekarza neonatologa. W trakcie szycia krocza dziecko nie jest zabierane od matki. Mierzenie i ważenie odbywa się w oddziale noworodków 2 godziny po narodzinach. Osoba towarzysząca może być przy tym obecna. Pierwsza kąpiel 6-12 godzin od porodu.

Można obejrzeć oddział położniczo-noworodkowy przed porodem. Oddział pracuje w systemie rooming–in. W oddziale są 24 łóżka, wszystkie dla matek z dziećmi. 1 w.c. i 1 prysznic przypadają na 2 łóżka. Matki przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę. Jeśli dziecko z powodów zdrowotnych znajduje się osobno, to matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce. Pobyt w oddziale trwa średnio 2 dni po porodzie drogami, po porodzie zabiegowym i po cesarskim cięciu. Na prośbę kobiety jest możliwy szybszy wypis ze szpitala. Matka uczona jest pielęgnacji dziecka, a wszystkie zabiegi pielęgnacyjne odbywają się w jej obecności. Personel z własnej inicjatywy informuje o stanie zdrowia dziecka. Matka (lub ojciec) mogą być obecni w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka. Matki uczone są jak karmić piersią. Mogą też korzystać z porad laktacyjnych udzielanych przez personel. Noworodki są dokarmiane sztucznym mlekiem w przypadku dużego spadku masy ciała lub braku pokarmu u matki.
Istnieje możliwość konsultacji z psychologiem zatrudnionym w oddziale.

Odwiedziny: 13-18 w dni powszednie, 10-18 w weekendy, ilość osób ograniczona do 2 dla jednego pacjenta, w sali, w której leży matka.

Indywidualna opieka położnej – 1000 PLN

- Znieczulenie dolarganem

Nie

Mario
13-07-2014 16:51

Witam , myślę , że to mówi wszystko na temat : http://www.tvp.pl/katowice/aktualnosci/spoleczne/pozew-zbiorowy-pacjentow/16008829 pozdrawiam i nie polecam tego oddziału połozniczego

k&s&g
07-07-2014 15:02

Rodziłam w czerw.2014r.Jestem zachwycona wszystkim: porodem,podejściem personelu,zaangażowaniem,profesjonalizmem,opieką na położnictwie oraz na noworodkach!Mój porób był po prostu hollywoodzki!Nie zdawałam sobie sprawy,ze mozna trafic na zespół,który z takim zaangażowaniem i poświęceniem zrobi wszystko,co miałam w planie porodu i jak tylko mogli chronili mnie i dzidziusia z najwiekszym profesjonalizmem. Podsumowując nie jestem nacięta(na co się pisemnie nie zgodziłam),nie pękłam!to zasługa p.KasiP. :) W nocy zaczeły mi sie sączyc wody i ruszyliśmy do Kato,zasadniczo moj poród zaczął się o 17 po podaniu Oxy-ponieważ bardzo chciałam naturalnie rodzić,nie zgodziłam sie od razu na podanie Oxy,tylko chcialiśmy naturalnie wywolac skurcze-mialam juz 4cm rozw.bez akcji skurczowej.Od 5 rano do 16 piłka,prysznic,przysiady,masaże i ciągłe instrukcje poł.p.Marioli jak i co mam robić.Uszanowano moje decyzje,nie aplikowano nic bez zgody i ciągle informowano jak długo jeszcze mozemy sie wstrzymac a kiedy juz nie!O 16 miałam 6cm rozw.(słabe skurcze),o 17 podano mi Oxy i sie rozkrecilo w20 min.na 100%(ból nie do opisania)dlatego o 18 podali mi pierwsza dawke ZZO,o 19 drugą...nie wiedziałam,że cokolwiek może tak boleć!...przy 10centach o 20 zaczelo sie!no i urodziłam tylko dzięki nim,cały zespół dawał mi cenne instrukcje jak to zrobić,żeby urodzić,miałam kryzys...ale ich wsparcie psychiczne,i kazdy tekst,ktory do dzisiaj dźwięczy mi w uszach,pomógł bardzo!...No i stało się. Jesteśmy szczęśliwymi rodzicami. Dziękujemy całemu zespołowi...za ogromny szacunek do pacjentów,za uwzględnienie moich próśb i planu porodu,za nieocenione wskazówki jak rodzić,za cierpliwość i "bycie ludźmi" a w zasadzie Aniołami,za profesjonalizm! Poziom europejski,warunki na oddziale bez najmniejszych zastrzeżeń,podejście na noworodkach doskonałe.O nic nie trzeba prosić,nic dopytywać-o wszystkim jasno i z ogromną czułością jest się na bieżąco informowanym. Dziękuję jeszcze raz!Polecam świadomym rodzicom:)

Ann
26-06-2014 20:38

Polecam. Poród miałam wywoływany zakończony cc. Opieka podczas porodu bardzo dobra. Szybka decyzja o cc z powodu wahania tętna płodu. Dzięki tej decyzji moja córeczka jest dzisiaj zdrowa. Po porodzie opieka dobra. Śniadania i kolacje dobre, obiady wstrętne i zimne. Pokoje ładne, czyste. Jednak w łazience brakowało mydła i papieru toaletowego a panie sprzątaczki twierdziły że nie mają na magazynie. Oddział noworodkowy bardzo ładny. Nie wszystkie pielęgniarki i położne uprzejme ale większość zawsze służyła dobrą radą. Ogólnie nie narzekałam. Polecam ten szpital.

hyc
26-06-2014 15:04

Mistrz! Profesjonalizm, motywujące podejście, poświęcenie i ciepłe słowa wszystkich, którzy robią tam robotę, sprawiły, że moje i Edka pierwsze chwile razem, stały się największą przygodą życia mego. Polecam tak całkiem z <3.

Joanna
20-06-2014 08:28

Polecam ten szpital. Bardzo dobra opieka zarówno podczas porodu jak i po. W każdej chwili i z każdym pytaniem można było zgłosić się do Pań z odziału noworodkowego. Super pomoc przy laktacji. Warunki lokalowe na poziomie europejskim. Serdecznie polecam!

faankaa
09-06-2014 21:58

Bardzo miły i pomocny personel. Wszystko przebiegało szybko i sprawnie. Polecam gorąco.

Lillym
07-06-2014 22:58

1. SZKOŁA RODZENIA - 5 zajęć po 1 godzinie nie wniosły niczego nowego dla osoby przygotowującej się do porodu. Wszystkie tematy potraktowane bardzo skrótowo, wręcz encyklopedycznie, więcej informacji można znaleźć w innych źródłach. Polecam gdy ktoś nie ma czasu i dla partnerów/mężów - krótko i na temat. 2. Porodówka - procedura przyjęcia w miarę szybka i konkretna (USG, KTG, wywiad), w nocy lekarze oczywiście trochę marudni... wyposażenie bardzo dobre, dla pań rodzących w dzień jest za jasno, nie ma rolet tylko mlecznobiałe szyby. Personel - większość położnych bardzo przyjazna i nastawiona na "rodzenie po ludzku". Ostrzegam przed dr. Wilkiem który miewa staroszkolne metody i gdy coś jest nie tak, krzyczy na rodzącą, robi zamieszanie i potrafi rzucić się bez ostrzeżenia na brzuch rodzącej (tragedia!!! ale podobno to zamiast vacum) 3. Oddział położniczo - ginekologiczny - dobra opieka ale część personelu bez pozytywnych emocji po prostu "wykonuje swoje zadania" . Dużo odwiedzających i czasami tłumy w pokojach (brak zasady max 2 osoby odwiedzające w pokoju). Obchód - bardzo dużo lekarzy, położnych i studentów. Jedzenie śniada i kolacje - porażka, obiady przyzwoite. 4. Oddział noworodkowy - działa w myśl zasady "jeśli czegoś nie wiesz nie bój się zapytać!" . Personel bardzo przyjazny. Neonatolodzy bardzo konkretni nawet "chuchają na zimne". Pracują tam w większości młode dziewczyny, które chętnie pomagają z maluszkami. Jedna z położnych w jakiś dziwny sposób próbowała pomóc z laktacją i skończyło się na tym, że lepiej zrobić to samemu... może inne mają więcej cierpliwości. i jest jedna położna (na oddziale g-p) , która ściska sutka i mówi "Ma pani mleko..." Ogólnie szpital oceniam pozytywnie chociaż jak zawsze zdarzają się bardziej lub mniej empatyczne osoby (nie każdy musi się ciągle uśmiechać i być miłym) . Podczas pobytu było sporo nieprzyjemnych sytuacji ale również wiele pozytywnych emocji.

Andzia
19-05-2014 09:16

Polecam każdemu ten szpital, bo opieka jest wzorcowa.

yoankam
05-05-2014 22:11

Rewelacyjna opieka i wsparcie podczas porodu. Zarówno położne jak i lekarze wykazali się dużą dozą profesjonalizmu. Po porodzie doskonała opieka, o każdą rzecz można dopytać, wsparcie i życzliwość na każdym kroku. Polecam również ze względu na wysoki standard. Jeśli jeszcze kiedyś zdecyduję się urodzić to na 100% wybiorę ten właśnie szpital.

agatawita
31-03-2014 09:30

Bardzo miło wspominamy z mężem ten Szpital i cała akcję porodową ,w szczególności Pani Kasia super położna,czyściutko,jedzenie dobre,sale z łazienkami.Miałąm poród szybki,bez komplikacji ,siłąmi natury po 2 godzinkach urodziłąm moją pierwszą córeczkę,która przez całe 2 doby była przy mnie i to dodatkowy plus ;) Naprawdę wart polecenia Szpital na terenie śląska ;)