Szpital Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów

Markiefki 87 40-211 Katowice Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 29-10-2014
www.bonifratrzy.katowice.pl
szpital@bonifratrzy.katowice.pl

Dane dotyczące oddziału położniczego i neonatologicznego otrzymane od szpitala w roku 2014.
Szpital nie prowadzi statystyk na temat nacięć krocza.

Ordynatorzy: położnictwa - Rafał Stojko (od 2009), neonatologii - Anna Jarosz-Lesz (od 2010), położna oddziałowa położnictwa - Elżbieta Kuczek (od 2011), pielęgniarka oddziałowa neonatologii – Katarzyna Urbańska (od 2011).

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego: II.

Szpital prowadzi płatną szkołę rodzenia. Osoba do kontaktu: Cecylia Jendyk, tel. 519 512 947.

Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem. Wymagane dokumenty przy przyjęciu do szpitala: dowód osobisty, karta ciąży, wynik GBS, oryginalny dokument potwierdzający grupe krwi. Plan porodu jest dołączany do dokumentacji. Kobieta podpisuje przy przyjęciu do szpitala ogólną zgodę na proponowane leczenie oraz na poszczególne zabiegi, a także pisemną zgodę bezpośrednio przed dodatkowymi zabiegami: cięcie cesarskie, nacięcie krocza, przetoczenie krwi. Golenie i lewatywa na prośbę pacjentki.

3 sale jednoosobowe, każda z pełnym węzłem sanitarnym oraz wanną do imersji wodnej (w tym jedna sala do porodu w wodzie). Do dyspozycji rodzących: worek sako, piłka i materace. Sale jednoosobowe dostępne dla wszystkich rodzących bez opłat.

Wenflon zakładany jest w trakcie porodu lub po, tylko jeśli sytuacja tego wymaga. Plan porodu omawiany jest w sali porodowej z położną. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka wykonywany jest rutynowo przy przyjęciu pacjentki przez około 20 minut, następnie - w miarę potrzeb. Badania wewnętrzne prowadzone są przez położną, ich częśtotliwość zależy od indywidualnej sytuacji i postępu porodu. Można pić i jeść. Personel zachęca do aktywności w I okresie porodu.
- niefarmakologiczne: imresja wodna, TENS, masaż, akupresura ciepło-zimno, ruch, muzykoterapia, aromaterapia
- farmakologiczne: znieczulenie zewnątrzoponowe, leki rozkurczowe
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą.
Znieczulenie dolędźwiowe nieodpłatne dla wszystkich kobiet. Wymagana jest wcześniejsza konsultacja z anestezjologiem. W znieczuleniu pacjentka może się poruszać.
II okres porodu najczęściej przebiega w pozycji wertykalnej. Personel z własnej inicjatywy informuje rodzącą o przebiegu porodu, stosowanych środkach i zabiegach. Obecność studentów tylko za zgodą rodzącej. Życzenia rodzącej (dotyczące ochrony krocza, parcia w wybranej pozycji etc.) są uwzględniane, ale gdy sytuacja na to pozwala. Możliwy poród w wodzie - zakończony urodzeniem dziecka w wodzie.

Możliwy poród z osobą towarzyszącą. Rodzącej może towarzyszyć doula. Osoba towarzysząca może zostać po porodzie ile chce, również w oddziale położniczym. W trakcie cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna, ale może kangurować dziecko po porodzie. Przystawienie dziecka do piersi możliwe, gdy dziecko wykazuje gotowość do ssania.

Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie minimum 2 godziny. Pierwsze karmienie odbywa się po 5 minutach od narodzin. Ojciec może przeciąć pępowinę. Ocena Apgar dokonywana jest na brzuchu matki przez lekarza neonatologa. W trakcie szycia krocza dziecko nie jest zabierane od matki. Mierzenie i ważenie odbywa się w oddziale noworodków 2 godziny po narodzinach. Osoba towarzysząca może być przy tym obecna. Pierwsza kąpiel 6-12 godzin od porodu.

Można obejrzeć oddział położniczo-noworodkowy przed porodem. Oddział pracuje w systemie rooming–in. W oddziale są 24 łóżka, wszystkie dla matek z dziećmi. 1 w.c. i 1 prysznic przypadają na 2 łóżka. Matki przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę. Jeśli dziecko z powodów zdrowotnych znajduje się osobno, to matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce. Pobyt w oddziale trwa średnio 2 dni po porodzie drogami, po porodzie zabiegowym i po cesarskim cięciu. Na prośbę kobiety jest możliwy szybszy wypis ze szpitala. Matka uczona jest pielęgnacji dziecka, a wszystkie zabiegi pielęgnacyjne odbywają się w jej obecności. Personel z własnej inicjatywy informuje o stanie zdrowia dziecka. Matka (lub ojciec) mogą być obecni w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka. Matki uczone są jak karmić piersią. Mogą też korzystać z porad laktacyjnych udzielanych przez personel. Noworodki są dokarmiane sztucznym mlekiem w przypadku dużego spadku masy ciała lub braku pokarmu u matki.
Istnieje możliwość konsultacji z psychologiem zatrudnionym w oddziale.

Odwiedziny: 13-18 w dni powszednie, 10-18 w weekendy, ilość osób ograniczona do 2 dla jednego pacjenta, w sali, w której leży matka.

Indywidualna opieka położnej – 1000 PLN

- Znieczulenie dolarganem

Nie

Kato
25-02-2015 17:04

Rewelacyjna opieka przed i po porodzie- polecam z całego serca.

DominikaW1009
22-02-2015 19:00

Bardzo polecam szpital. Rozwiązanie miałam przez cesarskie cięcie. Zanim zostałam przyjęta na oddział zrobiono mi wszystkie niezbędne badania. Później częsta kontrola dzidziusia przez KTG. Samej cesarki bałam sie jak nigdy niczego. Lekarze pomogli mi się zrelaksować i byli przy tym bardzo opiekuńczy. Położne sympatyczne chętne do pomocy podobnie jak na oddziale noworodkowym. Leżałam w szpitalu 4 dni i ani jednego dnia niczego mi nie brakowało. Bardzo polecam szpital.

WaFka
30-01-2015 15:02

Szpital polecam serdecznie! To był mój pierwszy poród i ciepło wspominam pobyt w tym szpitalu.

Anna J.
21-11-2014 16:54

Ogólnie jestem zadowolona z porodu w tym szpitalu. Dla kobiet rodzących siłami natury - gorąco polecam, ponieważ w moim przypadku położne na bloku porodowym okazały się ogromnym wsparciem i myślę, że szczerze mi kibicowały w tym ciężkim boju :-) Podobnie jak lekarze - rzeczowi i z poczuciem humoru :-) Rodziłam ze znieczuleniem zewnątrzoponowym, które podał mi bardzo miły i profesjonalny anestezjolog. Byłam także zadowolona z sali noworodków, pomagano mi przystawić Maluszka do piersi oraz odpowiedziano na każde moje pytanie. Ogromny minus natomiast wystawiam opiece na oddziale położniczym. Niektóre położne z łaską udzieliły mi odpowiedzi na panie jakie leki otrzymuję i dlaczego. Po przyjęciu do szpitala o 7. czekałam do 12. (!!) na czczo na wykonanie badań, a położne w tym czasie piły kawkę. Warunki były dobre, choć w mojej sali źle działał prysznic i po skorzystaniu woda lała się na korytarz. Oczywiście usłyszałam parę niemiłych słów od salowej, że nie potrafię brać prysznica. Ogólnie polecam dla tych Pań, które chcą rodzić siłami natury. Gdybym miała jednak planową cesarkę - wybrałabym inny szpital np. w Mikołowie.

Magdalena92
27-10-2014 06:49

Nigdy i nikomu nie poleciła bym tego szpitala rodziłam naturalnie przez 15 godzin gdy zaczęło zanikać tętno dziecka dopiero zrobili mi CC. Żadnej opieki ze strony położnej jedynie tylko zaspane studentki. Dziecko natychmiast przewieziono do Górnośląskiego Centrum Dziecka z podejrzeniami wielu wad, w trakcie pobytu okazało się że dziecko ma tylko obustronne zapalene płuc i niewydolność oddechową. Za te wszystkie cierpienia moje i mojego dziecka obwiniam tylko i wyłącznie personel szpitala Bonifratów

Ela
07-10-2014 01:37

Polecam ten szpital! Warto było jechać 50 km i to nie tylko dla zzo z Bielska-Białej. Żadna z moich obaw nie została zbagatelizowana, przed każdą procedurą ( w tym nacięciem krocza) pytano mnie o zgodę. Opiekę oceniam również bardzo dobrze. Powodzenia dla rodzących!

Lena
29-09-2014 21:45
Rok narodzin dziecka: 2012

Moja opinia bedzie neutralna. Wybrałam ten szpital tylko dlatego ze był blisko miejsca zamieszkania. Regularne skurcza zaczęły sie o 3.00. Pojechaliśmy z mężem do szpitala, gdzie całą sb przeleżałam pod oksytocyną bo lekarz stwierdził ze skurcze nie występują (dodam że KTG wykazało wręcz przeciwnie). Po całym dniu męczarni lekarz stwierdził do małżonka, żeby jechał do domu bo nic z tego nie będzie. Mąż pojechał, a ja pozostałam wściekła i wycieńczona. Na szczęście wieczorem dyżur rozpoczęła położna która uparła się bym skakała na piłce i to właśnie dzieki niej rozpoczęła sie akcja porodowa. Męża ponownie wezwano do szpitala

Zadowolona mama ;)
13-08-2014 16:41

Zdecydowanie polecam ;) Położne przy porodzie - super! Pani Marto, Pani Cecylio - dziękujemy! :) Oddział noworodków - super! Panie Dr Neonatolog bardzo zaangażowane i pomocne, a położne odwiedzały nas nawet w nocy! Oddział położniczy - bardzo ok! Opieka bardzo dobra, warunki lokalowe również, dlatego z czystym sumieniem zachęcam do rodzenia właśnie tam! ;)

anonim
10-08-2014 15:07

Szczerze myślałam że jest lepiej w tym szpitalu zawiodłam się pierwsze nie miłe położne dogadujace głupio w trakcie rodzenia.... drugie zero zanteresowania co do pomocy przy karmieniu piersia do tego powiedziano mi ze nie ma czegoś takiego jak znieczulenie ... a poprostu nie było anastozjologa a co do odziału noworodkuów to nie mam zastrzeżeń w salach duszno i w umikacji śmierdząco.

Beata
27-07-2014 18:21

Urodziłam w tym szpitalu, w czerwcu moją drugą córkę. Zarówno poród, jaki i opiekę szpitalną wspominam bdb. Dziękuję Pani doktor Ilonie Piechucie-Kośmider, dzięki której uniknęłam cc oraz położnej, Pani Cecylii Jendyk, za wspaniałą opiekę podczas porodu - bez nacięcia krocza i bez jakichkolwiek obrażeń mimo szalonego tempa na finiszu. Pragnę też podziękować położnej, Pani której imienia nie znam, a która została po pracy, przekazała cenne rady i dodała otuchy kiedy pojawił się problem z karmieniem piersią. Wyposażenie szpitala, posiłki i opieka jest ok.; warto polecić tę placówkę. Faktem jest, że pacjentek jest b. dużo - to w końcu oczywisty skutek jego popularności. Położne z Działu Noworodków pomagają, wystarczy zapytać. A propos, też mam płaskie brodawki, używałam nakładek przy karmieniu obu córek w trakcie nawału pokarmu a po tygodniu spokojnie mogłam z nich zrezygnować (dzięki radzie położnej ze szpitala w Mikołowie, gdzie rodziłam pierwszą córkę). Dziękuję Personelowi i polecam przyszłym Mamom.