Szpital Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów

Markiefki 87 40-211 Katowice Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 12-04-2017
www.bonifratrzy.pl/szpital-katowice
szpital@bonifratrzy.katowice.pl

Ordynatorzy: położnictwa – Rafał Stojko (od 2009) neonatologii – Anna Jarosz-Lesz (od 2010); położne oddziałowe: położnictwa – Elżbieta Kuczek (od 2011), neonatologii – Katarzyna Urbańska (od 2011)

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego – II

Szpital współpracuje z płatną szkołę rodzenia. Kontakt do szkoły rodzenia: Cecylia Jendyk, tel.: 730 751 029, e-mail: szpital@bonifratrzy.katowice.pl, www.cudnarodzin.eu.

Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem. Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dokument tożsamości, plan porodu oraz skierowanie i dokumentacja medyczna dotyczące wskazań do cięcia cesarskiego. Niezbędne wyniki badań: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał), OWA, WR - odczyn Wassermanna - badanie w kierunku kiły, posiew GBS, badanie na nosicielstwo wirusa HIV, zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów jeśli były przeprowadzane konsultacje np. od okulisty lub kardiologa. Plan porodu jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u wszystkich pacjentek przyjmowanych do porodu: zbieranie wywiadu, badanie ogólne (tj. pomiar ciśnienia, tętna, temperatury, ważenie), badanie wewnętrzne, badanie KTG, badanie USG, zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta. Zakładanie wenflonu zależy od decyzji personelu.

Na oddziale porodowym są 3 sale jednoosobowe, dostępne dla wszystkich, bez opłat. Do dyspozycji rodzących są worki sako, piłki, stołki porodowe, materace, prysznic oraz wanna.

Plan porodu omawiany jest zawsze z położną w sali porodowej. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest raz na jakiś czas, trwa ok. 30 minut. Badania wewnętrzne wykonywane są regularnie. Rodząca może pić wodę i może jeść w trakcie porodu.
- niefarmakologiczne: masaż, praca z oddechem, ciepły lub zimny okład, kąpiel lub prysznic;
- farmakologiczne: znieczulenie zewnątrzoponowe.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe jest dostępne. Pacjentka może poruszać się ze znieczuleniem.
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu to parcie na boku na łóżku porodowym i parcie  w pozycji siedzącej. W szpitalu jest możliwy poród w wodzie (zakończony urodzeniem dziecka do wody).

Osoba towarzysząca może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Rodzącej nie może towarzyszyć więcej niż jedna bliska osoba. W porodzie może towarzyszyć doula. Osoba towarzysząca może zostać przez 2 godziny po porodzie i w oddziale położniczym (w godzinach odwiedzin). W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba bliska nie może być obecna.

Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie zawsze minimum 2 godziny. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się nie później niż po 2 godzinach. W trakcie szycia krocza dziecko nigdy nie jest zabierane od matki. Osoba towarzysząca może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie. Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana na brzuchu matki przez lekarza neonatologa. Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie drogami natury i zabiegowym (vacuum, kleszcze) odbywa się w oddziale noworodkowym, najwcześniej po 2 godzinach po narodzinach, osoba towarzysząca może być przy tym obecna. Badanie po cięciu cesarskim odbywa się po 11-30 minutach po narodzinach. Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia wraca na pierś mamy na 5-10 minut, potem jest “kangurowany” przez osobę bliską lub jest jej przekazany w wózeczku szpitalnym. Pierwsze karmienie piersią zdrowego dziecka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia. Pierwsza kąpiel noworodka zawsze w pierwszej dobie życia.

Na oddziale położniczym jest 12 dwuosobowych sal z łazienkami. Zdrowe matki po porodzie fizjologicznym jak i po cesarskim cięciu przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę, ale mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki może ona być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce.
Pobyt na oddziale położniczym trwa średnio 2 dni.
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności opiekuna. Każda matka jest uczona, jak pielęgnować noworodka. Opiekun jest informowany o stanie zdrowia dziecka na każdą prośbę. Matka zawsze jest obecna w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka.
Kobieta otrzymuje poradę laktacyjną na życzenie. Porad laktacyjnych udzielają położne. Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym na prośbę matki lub ze wskazań medycznych takich jak duży spadek masy ciała, odwodnienie. Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się w godz. 13:00-18:00, w sali, w której leży matka, na korytarzu lub w bufecie.

Możliwość indywidualnej opieki położnej – opłata w wysokości 1000 zł. Brak innych opłat.

Nie

apeira
26-09-2017 12:44
Rok narodzin dziecka: 2017

Rodziłam w lipcu. Ogólnie szpital godny polecenia i gdybym miała jeszcze raz wybierać to wybrałabym ten sam. Ale niestety jest się do czego przyczepić: - tłok - sale przystosowane na max. 2-3 łóżka i w każdej sali dokładane są łóżka. Sporo pacjentek i dużo porodów przez co czas oczekiwania może się wydłużyć. Zostałam przyjęta w 7 dobie po terminie a rodziłam dopiero 8 dni później. Logistycznie tak to organizują, że przekładają mniej pilne przypadki na później, i później, i później. Oczywiście wszystko jest pod czujną kontrolą i regularnymi badaniami ale momentami jest naprawdę trudno to wytrzymać. Będąc już na takiej końcówce jest okropnie ciężko znieść to czekanie, - jedzenie - pozostawia wiele do życzenia, nie obejdzie się bez dodatkowych dostaw z domu - opieka poporodowa - ogólnie personel jest bardzo miły i grzeczny. Oczywiście zawsze może się trafić jakaś trudniejsza Pani ale myślę, że to jest do zniesienia. Niestety niewielka jest pomoc przy karmieniu po porodzie chyba, że ktoś ma siłę przebicia i energię do upominania się o swoje, - opieka przedporodowa - szpital w ogólnie nie jest zainteresowany planem porodu, nikt mnie nie zapytał o nic, gdybym sama nie zaczęła się dopominać o swoje to potraktowano by mnie bez pytania o cokolwiek, - szczepienia - jest nacisk na szczepienia, każą podpisywać odmowy, jeśli ktoś się nie zgadza, ogólnie szczepią z założenia, bo nikt nie był zainteresowany tym, że nie chcę szczepić z powodu możliwej infekcji ale wypuszczają ze szpitala bez problemu, nie są zadowoleni z decyzji o nieszczepieniu, są naciski i próby przekonania ale ogólnie nie robią "wielkiego" problemu, - KTG przed porodem - od ok.38 powinno być regularnie monitorowane KTG, czego niestety w tym szpitalu nie oferują nawet jeśli ma się skierowanie od lekarza ginekologa. Ja robiłam to regularnie 2x w tygodniu w innym szpitalu, gdzie takie badanie robili bez problemu.

Gabi
03-08-2017 20:04
Rok narodzin dziecka: 2017

Córkę urodziłam 2 tygodnie temu. Opieka położnej (indywidualna opieka położnicza) przed porodem i w trakcie porodu naprawdę wspaniała. Polecam p. Grażynkę B.! Warunki na sali super, bardzo dużo możliwości, spokojna atmosfera, pomoc z przystawieniem do piersi zaraz po porodzie. Trafiliśmy na naprawdę dobrych lekarzy. Z opieką poporodową średnio, pomoc laktacyjna praktycznie żadna, także z karmieniem było ciężko - na szczęście nadrobiłyśmy z córą wszystko w domu. Wypis po dwóch dobach - nie trzymają na siłę i niepotrzebnie, dla mnie to duży atut. Ogólnie - polecam.

iwona
02-08-2017 19:48

Świetni lekarze i położne, empatyczni, pomocni, odpowiednie osoby na odpowiednim miejscu. Opieka super. Nie ma problemu z dokarmianiem mm jeśli jest potrzeba, nie ma terroru laktacyjnego po porodzie a zarazem z drugiej strony mamy jeśli tylko potrzebują i poproszą uzyskają fachową pomoc w temacie karmienia. Personel odpowiada na każde pytanie i rozwiewa wszelkie wątpliwości. Rodziłam tam 2 razy z wyboru i polecam. Dodatkowo warunki lokalowe bardzo dobre, toalety w pokojach (kiedy leżałam w innym szpitalu toaleta na korytarzu na cały oddział jedna :/ ). Jedzonko także trzyma poziom jak na szpitalne :) Generalnie wszystko na plus :)

Magda93
20-07-2017 12:25
Rok narodzin dziecka: 2017

Z całego serca polecam ten szpital. Fachowa opieka od samego początku (przyjęcia na izbie) aż po wypis ze szpitala. Mój pobyt był dłuższy niż zazwyczaj to bywa, gdyż synuś nie pchał się za bardzo na ten świat i zglosilismy się na wywołanie. Leżałam więc najpierw czekając na podanie pierwszej oksytocyny, a potem drugiej. Przez te dni czułam się tam dobrze, położne zagadywaly, pocieszaly, dopingowaly przy każdej wizycie na kontrolnym ktg czy sprawdzaniu tętna dzidziusia. Także w kwestii porodu doświadczyłam 'obydwu' jego wersji, gdyż finalnie próba porodu naturalnego skończyła się po wielu godzinach cięciem. Zarówno wszystko co dotyczy porodu naturalnego jak i cesarskiego cięcia oceniam wybitnie wysoko! Sala, warunki, personel - naprawdę niezwykle sympatyczni ludzie i otoczenie sprawiły, że człowiek wiedział, że robią wszystko dla dobra mojego i dziecka, a to przecież najważniejsze! Po porodzie również wszystko w jak najlepszym porządku - zawsze moglam liczyć na pomoc w kwestiach laktacyjnych, a gdy miałam jakiekolwiek pytanie dotyczące maluszka - położne chętnie odpowiadały i doradzaly! Wybiorę ten szpital przy każdym swoim kolejnym porodzie i nie v wyobrażam sobie wcale bym mogła rodzic gdzieś indziej :) A tym paniom, które rozważają Prywatną opiekę położnej - również zdecydowanie polecam, choć to niemały koszt. My jednak dzięki tej opiece byliśmy pewni, że jest ktoś, kto się nami zajmie nawet gdyby się waliło i paliło. I tutaj wybraliśmy anioła po prostu - położną Martę Niglus-Zymelę :) cudowna i ciepła osoba, rozumiała wszystkie moje myśli, prośby, uwagi, razem z mężem czuliśmy się komfortowo w jej obecności, jak z niezwykle bliską osobą! Do tego Marta jest bardzo kompetentna, dzięki czemu w porę zdecydowała o cc ze względu na dobro dziecka, w przeciwnym razie skończyłoby się proznociagiem i nie wiadomo jakie konsekwencje miałoby to dla synka... Przekochana osoba:) Polecam szpital i Martę z głębi serca! :)

Basia
06-07-2017 21:30
Rok narodzin dziecka: 2017

Gorąco polecam ten szpital. Opieka podczas porodu była profesjonalna, kompleksowa i życzliwa. Szczególnie polecam polożną Martę Niglus-Zymela, której zawdzieczam szybki i sprawny poród. Podczas akcji porodowej pomagała, wspierała, a także dawała cenne wskazówki dot. łagodzenia bólu. Dzięki profesjonalnej opiece p. Marty poród przebiegał sprawnie oraz co najwazniejsze w miłej atmosferze Po porodzie panie pielęgniarki od noworodków spisały się na medal. Cudowne kobiety, z pasją wykonujące swój zawód. Cierpliwie pomogły rozwiązać każdy problem oraz chętnie dzieliły się swoją wiedzą na temat pielęgnacji, karmienua itd. Jestem bardzo zadowolona z opieki w tym szpitalu. Cieszę się, że dokonałam takiego wyboru.

Anulka1984
30-06-2017 16:12
Rok narodzin dziecka: 2017

Rodzilam 7 czerwca i polecam ten szpital, na porodowke trafilam z biegu z 9 cm rozwarciem , polozne byly rewelacyjne poinstuowaly jak przec dzieki temu uniknelam nacinania krocza i dzieki nim po godzinie juz synek byl na swiecie, opieka super rowniez na oddziale po porodzie z calego serca dziekuje poloznym

Aga
29-04-2017 20:55
Rok narodzin dziecka: 2017

Szpital Bonifratrów to przede wszystkim świetny i przyjazny personel. Od momentu przyjęcia mnie przez lekarza gdy rozpoczęła się moja akcja porodowa (dr Graniczka - profesjonalny i delikatny - czekał z badaniami aż minie skurcz i zagadywał odwracając uwagę od moich stresujących myśli jak to będzie), poprzez opiekę w trakcie porodu przez położną (NAJLEPSZA Kasia Pękala - ciepła, opanowana i profesjonalna) dzięki której jako pierworódka urodziłam w 3h i szybko wróciłam do formy, bo dbała o ochronę mojego krocza przed nacięciem, aż po opiekę noworodkową (panie odwiedzające nas co 2h w salach i sprawdzające czy z maluszkami wszystko OK oraz personel Oddziału Noworodkowego cierpliwie odpowiadający na wszystkie pytania młodych mam. Poza tym bardzo dobre warunki w salach - czysto, sale 3 osobowe, łazienki w każdej sali, codzienne wizyty pań dbających o czystość + dobre posiłki. Z pewnością zdecyduję się na ten szpital w przypadku kolejnego porodu.

Faustka
14-04-2017 14:33
Rok narodzin dziecka: 2017

Straszono mnie, że Szpital ten przyjmuje bardzo wiele kobiet w ciąży - odbywa się tam "masówka". Faktycznie, porodów jest bardzo wiele, ale zespół jest maksymalnie profesjonalny i bardzo dobrze przygotowany. Największe podziękowania składam Pani położnej Grażynie Budzyńskiej - miałam wielkie szczęście trafiając pod Pani opiekę. Wiem, że kolejny poród również zwiążę z tym szpitalem. Dziękuję!

Magdalena
09-04-2017 23:22
Rok narodzin dziecka: 2017

Witam! Rodzilam w Szpitaly Zakonu Bonifratrow na poczatku kwietnia i jestem pid wrazeniem tego miejsca pod kazdym wzgledem, dlatego tez juz na wstepie pragne polecic ten szpital wszystkuch przyszlym mamusiom. Warunku i wyposazenie sal na b. Wysokim poziomie- lazienka, przewijak, umywalka w sali. Smaczne i odmienne jedzenie. Mily personel zarowno na oddziale ginekologiczni-polozniczym, noworodkow oraz porodowce. Co prawda moj porod zakonczylsie cesarka, lecz dziekyje za pomoc poloznej z porodowki Pani EWIE. Panie z oddzialu nowirodkow regularnie chodzily dopytywac, jak idzie np karmienie. Wziely mi dzidziusia na 3 noce, bo nie umialam sie ruszac. Pozostala zaloga szpitala te sympatyczna... W szpitalu mialam do czynienia z wielona ludzmi z obslugi.. I tylko 2 osoby byly niemile, mysle to malo.

Karo
03-04-2017 20:44
Rok narodzin dziecka: 2017

Polecam ten szpital - opieka na porodówce jest naprawdę na bardzo wysokim poziomie, warunki do rodzenia także bardzo dobre. Przestronna sala do rodzenia, z osobną łazienką, wszystko czyste i widać, że niedawno wyremontowane. Położne na porodówce są przemiłe, czułam, że jestem pod opieką profesjonalistów:). Natomiast dużo gorzej wygląda sprawa na oddziele noworodkowym - pani neonatolog (niestety nie pamiętam imienia, taka młoda pani:)) super, bardzo cierpliwa i miła, ale położne, na które trafiłam na oddziale dla noworodków... T R A G E D I A... Same od siebie nic nie podpowiedzą i nie wyjaśnią, raczej prezentują podejście "jak to pani nie wie", trzeba bardzo dopytywać to może coś z wyższością odpowiedzą i pokażą... Po porodzie moje dziecko przepłakało całą noc i mimo najszczerszych chęci nie byłam w stanie go uspokoić, nie wiedziałam, co mam robić. Myślicie, że na oddziale noworodków ktoś mi pomógł? Akurat. Usłyszałam, że "mam sobie nie myśleć" wypowiedziane bardzo ironicznym tonem, potem pani położna łaskawie pokazała mi jak przystawić małą do piersi, uspokoiło to dziecko na chwilę, więc położna kazała mi wracać na salę. Jak wróciłam mała znowu zaczęła płakać i znowu nie dała się uspokoić. Ponowna wizyta na oddziale noworodków - "niektóre dzieci tak mają"... No ale cóż. I jeszcze jeden minus szpitala to jedzenie:) Moja babcia psu lepiej gotowała:) Także bez posiłków dowożonych z domu to bym padła :) Na śniadanie biały chleb z masłem i wątpliwą wędliną, podobnie na kolację, na obiad raz pierogi z jakimś bliżej nieokreślonym nadzieniem, raz ziemniaki (nie wiedziałam, że można tak zepsuć ziemniaki), no ogólnie - jedzenie masakra:). Podsumowując - porodówka super, oddział noworodkowy - z moich doświadczeń na minus, warunki lokalowe OK (trzyosobowe sale z własną łazienką).