Centrum Medyczne Ujastek Sp. z o. o. Szpital Położniczo-Ginekologiczny Ujastek

Ujastek 3 31-752 Kraków Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 18-10-2017
www.ujastek.pl
szpital@ujastek.pl

Ordynatorzy: położnictwa – Leszek Juszczyk (od 2001), neonatologii – Beata Rzepecka - Węglarz (od 2011), położne oddziałowe: położnictwa – Mariola Tulej (od 2008), neonatologii – : Elżbieta Krzywda (od 2011).

Stopień referencyjności oddziału położniczego – II.
Stopień referencyjności oddziału neonatologicznego – III.

Szpital prowadzi płatną szkołę rodzenia. Osoba kontaktowa: Katarzyna Białek, tel. 600420674, e-mail : szkola@ujastek.pl, www: szkola.ujastek.pl

Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem.
Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dowód osobisty, akt małżeństwa (w przypadku innych nazwisk).
Wyniki badań wymagane przy przyjęciu do szpitala: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał), badanie moczu  z ostatnich 6 tygodni, antygen HBs - HBS Ag - badanie w kierunku WZW B - w ciąży, OWA, WR - odczyn Wassermanna - badanie w kierunku kiły posiew GBS; badanie na nosicielstwo wirusa HIV, przeciwciała anty-HC (badanie w kierunku WZW C) oraz zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów jeśli były przeprowadzane konsultacje np. od okulisty lub kardiologa.
Plan porodu jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u pacjentek przyjmowanych do porodu:
- u wszystkich pacjentek: zbieranie wywiadu,  badanie ogólne (tj. pomiar ciśnienia, tętna i temperatury, ważenie), badanie wewnętrzne, badanie USG, zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta, omówienie planu porodu w przypadku posiadania go przez pacjentkę, omówienie przebiegu porodu - kolejne fazy, czynności adekwatne do etapu porodu, potencjalne zastosowanie procedur inwazyjnych w przypadku odstępstw od przebiegu fizjologicznego porodu - konieczność zastosowania VE, wykonania cięcia cesarskiego w przypadku objawów zagrożenia życia/zdrowia rodzącego się dziecka, konieczność wykonania nacięcia krocza w przypadku zagrożenia niekontrolowanym pęknięciem o rozległości niemożliwej do przewidzenia, konieczność zastosowania kroplówki z OT w przypadku nieskoordynowanej, nieregularnej lub słabnącej np. z powodu zastosowania ZOP cz. skurczowej grożącej infekcją wewnątrzmaciczną lub zamartwicą dziecka, omówienie dostępnych na oddziale metod łagodzenia bólu porodowego i możliwych konsekwencji ich zastosowania.
Szpital deklaruje, że zakładanie wenflonu, badanie KTG, lewatywa i golenie krocza nie są wykonywane.

W oddziale porodowym jest 6 sal jednoosobowych, dostępne dla wszystkich, bez opłat, w miarę dostępności. Do dyspozycji rodzących są dostępne we wszystkich salach jednoosobowych: worki sako, piłki, stołki porodowe, materace,  prysznic, wanna.

Plan porodu omawiany jest zawsze z lekarzem w izbie przyjęć, z lekarzem w sali porodowej, z położną w izbie przyjęć. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest co około 120 minut, trwa ok. 30 minut. Badania wewnętrzne wykonywane są mniej więcej co 120 minut.
Rodząca może pić w trakcie porodu przejrzyste płyny.  Rodząca nie może jeść w trakcie porodu.
- niefarmakologiczne: masaż, praca z oddechem, ciepły okład, kąpiel/prysznic, przezskórna stymulacja elektryczna (TENS),
- farmakologiczne:  gaz wziewny, znieczulenie zewnątrzoponowe.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą.
Znieczulenie dolędźwiowe jest dostępne na życzenie pacjentki. Pacjentka nie może poruszać się ze znieczuleniem.
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu to parcie na plecach na łóżku porodowym,  w kucki z pomocą osoby towarzyszącej.
W szpitalu jest możliwy poród w wodzie (zakończony urodzeniem dziecka do wody).
Rodząca jest zawsze informowana o stosowanych podczas porodu środkach, badaniach i zabiegach.

Osoba towarzysząca może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Rodzącej nie może towarzyszyć więcej niż jedna osoba towarzysząca. W porodzie może towarzyszyć doula, ale tylko wtedy, gdy rodząca jest sama.
Osoba towarzysząca może zostać przez 2 godziny po porodzie, w oddziale położniczym (w godzinach odwiedzin), a także może zostać w oddziale położniczym również na noc.
W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna.

Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie powyżej 30 minut do 2 godzin. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się nie później niż po około 2 godzinach. W trakcie szycia krocza dziecko w zależności od sytuacji jest lub nie jest zabierane od matki. Osoba towarzysząca może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie.
Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana w kąciku noworodka w pobliżu matki przez lekarza neonatologa.
Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się w kąciku noworodka w pobliżu matki po najwcześniej po 2 godzinach po narodzinach, osoba towarzysząca może być przy tym obecna.
Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie zabiegowym (vacuum, kleszcze) i  po cięciu cesarskim odbywa się po 5-10 minutach od narodzin.
Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia wraca na pierś mamy na 5 minut. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia.
Pierwsza kąpiel noworodka odbywa się na prośbę opiekuna.

W oddziale położniczym są 2 jednoosobowe sale z łazienkami, 24 dwuosobowe sale  łazienkami, jedna trzyosobowa sala z łazienką.
Zdrowe matki zarówno po porodzie fizjologicznym, jak i cesarskim cięciu przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę, ale mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce.
Pobyt na oddziale położniczym trwa średnio 2 po porodzie drogami natury i po porodzie zabiegowym, 3 dni po cięciu cesarskim.
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne, badania lekarskie i szczepienia dziecka są wykonywane w obecności opiekuna. Rodzice są uczeni, jak pielęgnować noworodka. Są też informowani o stanie zdrowia dziecka na każdą prośbę.
Kobieta otrzymuje poradę laktacyjną w pierwszych 2 godzinach po porodzie. Porad laktacyjnych udzielają położne, doradcy laktacyjni, a także neonatolog.
Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym na prośba matki oraz ze wskazań medycznych (każdorazowo ustalane przez lekarza neonatologa).
Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się dowolnie, o każdej porze w ciągu dnia i nocy w sali, w której leży matka lub w miejscu przystosowanym do wizyt, poza salami matek.

Szpital nie podał informacji o opłatach.

- Znieczulenie dolarganem

Anna
18-08-2018 12:21
Rok narodzin dziecka: 2018

Fabryka dzieci to prawda. Opieke uwazam za dobrą mimo, ze pierwszego dnia personel okazal sie chamski. Zalezy na jaki zespol sie trafi i kto w danym dniu ma dyzur.... porod przez cc wszystko elegancko. Po 6h wstalam z pomoca polożnej do mycia. O kangurowaniu zapominamy jak dla mnie moze go nie byc. Po wypisie super wyprawka dla maluszka.

agnieszka
13-08-2018 11:30
Rok narodzin dziecka: 2018

Poród w szpitalu Ujastek wspominam dobrze. Miałam opłaconą położną i o niej chciałabym napisać - jako podziękowanie. Bardzo polecam Panią Jolantę Janus! Jestem jej wdzięczna za pomoc przy porodzie. Rodziłam 24 maja 2018. Poród był szybki, więc nie załapałam się na znieczulenie. Urodziłam naturalnie 4-kilogramowego chłopca (tak, bez znieczulenia). Brzmi strasznie, ale wcale tak nie było! Pani Jolanta jest osobą konkretną, opanowaną i sympatyczną. Dała mi poczucie bezpieczeństwa, które jest niezwykle ważne podczas porodu. Całkowicie jej zaufałam i wykonywałam jej polecenia. Usłyszałam od niej wiele słów wsparcia. Dzięki niej poród nie jest dla mnie traumą :) Wspominam go naprawdę bardzo dobrze. Cieszę się i dziękuję! Jeśli chodzi o sam szpital to nie było źle. Mam tylko jeden minus, o którym muszę wspomnieć. Nie otrzymałam pomocy laktacyjnej. Prosiłam o konsultację z doradcą laktacyjnym i trzy raz rozmawiałam z różnymi paniami w tej sprawie. Co dostałam? Kapturki do karmienia. Prawdopodobnie przez te kapturki, które dostałam zaraz po porodzie moje dziecko nie nauczyło się prawidłowo ssać i miałam ogromne trudności z karmieniem przez pierwszy miesiąc :(

Kinia
09-08-2018 15:52
Rok narodzin dziecka: 2018

Rodzilam w Ujastku na poczatku kwietnia. Ogolnie jestem bardzo zadowolona z opieki podczas porodu, polozna byla bardzo pomocna, dopingowala mnie i dzieki niej na pewno poszlo mi sprawniej. Dostalam zzo bez zadnego problemu.Jedyne co mi sie nie spodobalo to to, ze lekarka naciskala mi na brzuch.. Jesli chodzi o opieke po porodzie to tez jestem zadowolona, sale bardzo ladne tylko w dwuosobowej bardzo malo miejsca...Nie dalo sie uustawić dwoch wozeczkow z dziećmi kolo lozek w tym samym czasie.

Kasia
07-08-2018 16:57
Rok narodzin dziecka: 2018

Zdecydowałam się na rodzenie w tym szpitalu kierowana dobrymi opiniami i tym że szpital jest ukierunkowany tylko na to. Trafiłam na naprawdę dobra polozna i jestem jej wdzięczna za to że mnie przeprowadziła przez ciężki poród. Od trafienia do szpitala z bólami do narodzin dziecka minęły 22h, podano mi oxytocyne i zzo, nacięcie krocza. Faza parcia trwała tylko 15' dzięki współpracy z polozna.Kontakt skóra do skóry trwał może 2-3 minuty, zabrano mi dziecko na badania i oddano owiniete w kocyk, po zszyciu zostawiono sama na fotelu z partnerem, który musiał szukać pomocy, bo nie miałam siły trzymać dziecka. Nikt nie zaproponował żebym zaczęła karmic zanim przewieziono mnie do pokoju. Leżałam na sali dwuosobowej, czystość ok, jedzenie ok. Największe zastrzeżenia mam do tego, że kazano mi dokarmic dziecko, ponieważ "jest głodne" żadnego potwierdzenia od lekarza. Ogolnie żadnego zachęcania do karmienia naturalnego, wsparcie jeśli się poprosi, ale położne naciskają na dokarmianie mieszanka. Informacja o wypisie dopiero w dniu wypisu. Pediatra zła jeśli się zadaje pytania. Jest to fabryka i wszystko idzie taśmowo. Ogólnie nie polecam i nie wybiorę tego szpitala na drugi poród.

Mania00
08-07-2018 13:00
Rok narodzin dziecka: 2018

Do szpitala trafiłam na 5 dni przed planowanym terminem cc. Opieka na Patologii Ciąży super, jedzenie pyszne. Bardzo miło wspominam te kilka dni. Koszmar zaczął się dopiero w piątek. Cesarka miała odbyć się o godzinie 8... Jak się okazało- tylko w teorii. Na sali przygotowawczej leżałam koło 3 h. Atmosfera grobowa i głupie komentarze Pani pielęgniarki co do mojego wieku nie nastrajały zbyt pozytywnie. Ostatecznie moja cesarka była ostatnia- około 15:30. Zabieg przeszedł w miarę sprawnie, chodź nie obyło się bez komplikacji. Na sali pooperacyjnej spędziłam prawie dobę, bo brakowało dla nas miejsca. Po południu jednak miejsce się znalazło na Patologii Ciąży i mogłam być już razem z córeczką, która wyszła z inkubatora. Panie na oddziale noworodkowym chyba nie do końca ogarniają sytuację, raz usłyszałam, że na noc dzidziusia zabiorą na obserwację, kilka godzin później inna Pani z pretensją stwierdziła, że dziecko zostaje ze mną (druga noc po cesarce- było ciężko). Podczas całego pobytu zmienianą sale miałam chyba z 4 razy. Panie pielęgniarki różne- trafiłam na rewelacyjne osoby ale również na osoby z którymi nigdy więcej nie chciałabym mieć nic do czynienia. Muszę wspomnieć również o tym, że informacje na temat dziecka bardzo ciężko zdobyć, pediatra nieuchwytny. Mimo, że córka niesamowicie ulewała nikt nawet nie wspomniał o możliwości zmiany mleka modyfikowanego na inne. Okazało się, że tego nie toleruje- bardzo spadła z wagi. Drugi raz na pewno nie zdecydowałabym się na pobyt w tym szpitalu.

Karolina
28-06-2018 14:54
Rok narodzin dziecka: 2018

W maju tego roku miałam przeprowadzoną w szpitalu na Ujastku planowaną cesarkę. Na izbę przyjęć trzeba było się zgłosić o godzinie 7, przyjęcie o 10, cesarka o 15. Strach ma wielkie oczy, a siedzenie tyle czasu w kolejce nie pomaga. Szpital jest ogólnie przepełniony więc po zabiegu nie było miejsca w pokojach,dlatego zamiast 2 godzin na sali pooperacyjnej musiałam zostać dobę (przyniesiono mi dziecko). Tata nie mógł kangurować ze względu na brak wolnego pomieszczenia. To tyle z minusów. Ogólnie cały personel był miły i pomocny. Jak czegoś nie wiecie to trzeba zapytać położną/ginekologa/pediatrę/.. (wszyscy są dostępni).Jak macie jakiś problem z "obsługą" dziecka to trzeba iść do położnych i poprosić o pomoc a na pewno nikt Wam nie odmówi. Doradca laktacyjny przychodził w nocy i sam proponował pomoc. Ze względu na moje dolegliwości, dziecko miało wykonywane dodatkowe badania.W szpitalu jest czysto, pokoje ok. Nie żałuję swojego wyboru i jeśli ktoś oczekuje profesjonalnej opieki dla siebie i dziecka to mogę z czystym sercem polecić ten szpital.

Poród Ujastek
26-05-2018 11:05
Rok narodzin dziecka: 2017

Bardzo długo zastanawiałam się gdzie rodzić. W końcu gdy dostałam bóle porodowe pojechałam w mężem na Ujastek przekonana opiniami innych kobiet i pań które prowadziły spotkania przed porodem w szpitalu Ujastek. Planowany poród naturalny, niestety między czasie okazało się że niestety będzie CC. W czasie wykonywania CC mogę pochwalić cały zespól medyczny, niestety potem w sali po CC panie bardzo nie miłe. Gdy już lezałam sama w sali nie zostałam informowana o stanie dziecka ani o moim, nie wiedziałam zbytnio co się stało dlaczego nie czuje nóg ile to będzie trwało itd. Sama się zorientowałam ze mam cewnik. Nie informowano mnie krok po kroku na czym polega CC i co mnie jeszcze czeka. Przypominam że nie miałam pojęcia o CC i nigdy z moja gin nie rozmawiałam na ten temat. Gdy Pani pielęgniarka przywiozła mi dziecko powiedziała proszę o to Pani syn i poszła. Gdy ją wezwałam w celu pomocy aby podała mi dziecko do piersi oburzyła się i spytała " a kto mi będzie w domu pomagał?" Gdy już byłam z synkiem na sali z inną współlokatorka, panie pielęgniarki przychodziły bardzo bardzo rzadko mogłybyśmy tam poubierać i by się nie zorientowały. Przy wypisie ogólny chaos, pani wysypujący wypis bardzo nie mila. Jedna pani młoda pielęgniarka bardzo miła chyba jedyna. Także same oceńcie czy będziecie rodzić na Ujastku czy też nie bo jak widać cukierkowo tam nie ma :)

gorzka_mocca
11-04-2018 09:55
Rok narodzin dziecka: 2017

Część II. Polecam wszystkim opiekę ordynatora – człowiek o ogromnym doświadczeniu i wiedzy, można mu naprawdę zaufać, jeżeli tylko ma się zrozumienie dla jego powściągliwej natury, w końcu prowadził w życiu ciąże tysięcy kobiet. Oddziały patologii noworodka na najwyższym poziomie. Podziwiam wszystkich, którzy pracowali przy naszych dzieciątkach i to emocjonalnie byli w stanie wytrzymać, bo to tam jest najtrudniejsze. Rzeczywiście o poradę laktacyjną może być „zwykłym pacjentkom” trudno, bo panie uwijają się przy pomocy pacjentkom z patologii ciąży i patologii noworodka. Na pewno nie jest jednak tak, że doradczynie są i zbijają bąki, po prostu jest ich za mało i muszą układać priorytety – pomagają przede wszystkim z laktacją mamom, które nie mają dzieci przy sobie (!) oraz na oddziałach patologii noworodka, gdzie wcześniaki uczy się wiele dni, jak ssać i chwytać pierś. I na koniec wspomnę, że pielęgniarki na oddziale patologii ciąży (nie wiem, jak na położniczym, bo mam bez dzieci starają się tam nie umieszczać) wspaniałe, spotkałam się jedynie z traktowaniem neutralnym po bardzo życzliwe, z przewagą tych pozytywnych, a to z nimi ma się najczęściej do czynienia.

gorzka_mocca
11-04-2018 09:55
Rok narodzin dziecka: 2017

Część I. Ujastek jest szpitalem o swojej specyfice, dla części kobiet będzie to zaletą, dla innych wadą. Warto sobie zadać pytania, czego się chce i pod tym względem wybrać szpital i lekarza. Ujastek jest jednym z dwóch szpitali w Krakowie z III stopniem referencyjności, jest to szpital sprofilowany – typowo ginekologiczno-położniczy, co oznacza, że pacjentek jest mnóstwo i bliżej mu do „fabryki”, niż „domu narodzin”. Ja byłam zainteresowana miejscem, gdzie przede wszystkim liczy się fachowość i szybkość reakcji, nie oczekiwałam szczególnej troski i nadmiernego zainteresowania. Najpierw trafiłam tam na samym początku ciąży, gdy musiałam mieć wykonaną laparoskopię, a potem, gdy wylądowałam w 31tygodniu ciąży z sączącymi się wodami płodowymi. Poród cc odbył się 5 dni później. Córka jako wcześniak była potem na patologii noworodka. Przeżyłam dramatyczne chwile, jednak cały czas miałam poczucie, że jesteśmy zaopiekowane. To prawda – o wszystko trzeba się dopytywać lekarzy. Ja jednak nie traktowałam tego, jako przejawu ignorancji, a po prostu gospodarowania zasobami czasowymi personelu (i psychicznymi na pewno też). Gdy było coś naprawdę ważnego do powiedzenia o stanie moim czy córki i potrzebie podjęcia konkretnych działań, byłam informowana. Gdy wszystko przebiegało „po myśli lekarza”, nikt nic nie mówił. Może to być trudne, bo każdy ma poczucie własnej wyjątkowości oraz wyjątkowości swojego dziecka i chciałaby, żeby personel szpitala dawał to odczuć. Dla mnie też to było trudne - nie byłam panią X, ale 31tygodniem, moje dziecko na patologii rzadko było nazywane imieniem, to był „ten dzidziuś”, często nawet mylono jej płeć. Niemniej, ja to ROZUMIEM. Jestem bardzo wdzięczna lekarzom z Ujastka za to, co zrobili dla mnie i mojej córeczki.

Liloik
30-01-2018 12:13
Rok narodzin dziecka: 2017

Nie polecam, od przyjęcia nie informowano co będzie działo się dalej chyba, że człowiek się zapytał. Rutynowe nacinanie krocza i oxy, pierwsza faza porodu w łóżku mimo wielu próśb o piłkę lub zmianę pozycji, człowiek zostaje pozostawiony sam sobie i słucha nie miłych komentarzy. Gdy czuje się parcie zbiegają się lekarze i pielęgniarki, jest szaleństwo. Każdy inaczej mówi co i jak robić. Faza parcia trwała 30 min, wszystko było ok a lekarka powiedziała, że jak sie nie pośpieszę to zabiję dziecko, a oni nie będą mi robili cesarki bo powinnam umieć urodzić własne dziecko. Kontakt skóra do skóry trwał może 2-3 min i dziecko ubrali, mnie szybko zszyli i przewieźli do sali po porodowej. Wszystko strasznie maszynowe, obchody to kpina, uzyskanie jakiejś informacji jak pielęgnować dziecko to też dramat, była tylko jedna pielęgniarka która pomogła. Wszystkie dzieci są dokarmiane mm, zerowa pomoc w karmieniu, mówili, że zagłodzę dziecko piersią, ma 5 miesięcy i waga jest na 90 centylu na samej piersi.