Opis placówki
A A A

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej. Szpital na Siemiradzkiego im. R. Czerwiakowskiego

Siemiradzkiego 1 31-137 Kraków Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 18-05-2017
12 634 22 22
www.siemiradzki.pl
sekretariat@siemiradzki.pl


Opis opracowany na podstawie danych pozyskanych od szpitala w trybie dostępu do informacji publicznej w roku 2016, statystyki medyczne za rok 2015.

Ordynatorzy: położnictwa – Antoni Marcinek (od 2003), neonatologii – Gabriela Ziomek,  Krystyna Choroniewska (od 2016), położne oddziałowe: położnictwa – Małgorzata Policht,  Janina Pląder (od 2015), neonatologii – Danuta Kordas (od 2003).

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego – II

Szkoła Rodzenia
Szpital prowadzi płatną szkołę rodzenia. Kontakt do szkoły rodzenia: Magdalena Potoczek, tel.: 12 423 36 66, szkola.rodzenia@siemiradzki.pl, www.rodzic.pl

Izba Przyjęć
Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem. Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dokument tożsamości, dokument, skierowanie do szpitala, plan porodu, dodatkowe dokumenty w przypadku planowego cięcia cesarskiego - zaświadczenie lekarskie ( wskazanie ) do cięcia lekarskiego.  Wyniki badań wymagane przy przyjęciu do szpitala: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał), morfologia i badanie moczu  z ostatnich 6 tygodni, antygen HBs - HBS Ag - badanie w kierunku WZW B - w ciąży, OWA, WR - odczyn Wassermanna - badanie w kierunku kiły, posiew GBS, badanie na nosicielstwo wirusa HIV, przeciwciała anty-HC (badanie w kierunku WZW C), badanie układu krzepnięcia, wszystkie wyniki badań usg wykonane w obecnej ciąży oraz zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów jeśli były przeprowadzane konsultacje np. od okulisty lub kardiologa.
Plan porodu jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u pacjentek przyjmowanych do porodu:
- u wszystkich pacjentek: zbieranie wywiadu, badanie ogólne (tj. pomiar ciśnienia, tętna i , temperatury, ważenie), badanie wewnętrzne, badanie USG, zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta, mierzenie miednicy kostnej.
- w zależności od decyzji personelu: zakładanie wenflonu, badanie KTG, lewatywa, golenie krocza.

Warunki i wyposażenie
W oddziale porodowym jest trakt porodowy z 3 stanowiskami podzielony na boksy oraz  3 sale jednoosobowe, dostępne dla wszystkich, za opłatą. Do dyspozycji rodzących są dostępne na trakcie porodowym: worki sako, piłki,  stołki porodowe, materace,  prysznic. W salach jednoosobowych: worki sako, drabinki, piłki,  stołki porodowe, materace,  prysznic/wanna.

Poród
Plan porodu omawiany jest zawsze z położną w sali porodowej.  Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest przez cały okres porodu ponieważ pacjentka leży na łóżku porodowym. Badania wewnętrzne wykonywane są co 2 godziny.
Rodząca może pić w trakcie porodu wodę, herbatę oraz może jeść.
Dostępne sposoby łagodzenia bólu:
- niefarmakologiczne: masaż, praca z oddechem, ciepły okład, zimny okład, kąpiel/prysznic, piłka, muzykoterapia, aromaterapia.
- farmakologiczne: gaz wziewny, petydyna, znieczulenie zewnątrzoponowe, inne.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe jest dostępne. Pacjentka może poruszać się ze znieczuleniem.
Parcie:
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu to parcie na plecach na łóżku porodowym, na boku na łóżku porodowym.
W szpitalu jest możliwy poród w wodzie (zakończony urodzeniem dziecka do wody).
Rodząca jest zawsze informowana o stosowanych podczas porodu środkach, badaniach i zabiegach.

Poród z osobą towarzyszącą
Osoba towarzysząca może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Rodzącej nie może towarzyszyć więcej niż jedna osoba bliska, ale kobiecie i jej partnerowi może towarzyszyć doula. Osoba towarzysząca może przebywać na trakcie porodowym, o ile pozostałe rodzące wyrażą zgodę. Osoba bliska może zostać przez 2 godziny po porodzie, w oddziale położniczym (w godzinach odwiedzin) lub może zostać w oddziale położniczym również na noc.
W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna. 

Kontakt z dzieckiem
Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie przez 2 godziny. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się po 20-30 minutach. W trakcie szycia krocza dziecko nigdy nie jest zabierane od matki. Osoba bliska może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie. Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana na brzuchu matki przez lekarza neonatologa. Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się w kąciku noworodka, po 2 godzinach od narodzin,  osoba towarzysząca może być przy tym obecna.  Badanie noworodka po porodzie zabiegowym (vacuum, kleszcze) odbywa się  po 2 godzinach, a po cięciu cesarskim kiedy zechcą rodzice. Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia wraca na pierś mamy do 10 minut, następnie zostaje przewieziony na oddział noworodkowy, i może być “kangurowany” przez osobę bliską. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia.
Pierwsza kąpiel noworodka zawsze w pierwszej dobie życia.

Po porodzie
W oddziale poporodowym są: 1  jednoosobowa sala z łazienką, 5 dwuosobowych sal z łazienkami, 1 dwuosobowa sala bez łazienek, 1 trzyosobowa sala z łazienkami, 1 sala więcej niż trzyosobowa z łazienką i 3 sale więcej niż trzyosobowe bez łazienek.
Matki przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę. Matki po cesarskim cięciu mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce.
Pobyt na oddziale porodowym trwa średnio 3 dni po porodzie drogami natury, 5 dni po porodzie zabiegowym, 4 dni po cięciu cesarskim.
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności matki. Każdy opiekun jest uczony, jak pielęgnować noworodka. Rodzice najczęściej są informowani o stanie zdrowia dziecka w czasie obchodu. Jedno z rodziców zawsze jest obecne w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka.
Kobieta otrzymuje poradę laktacyjną na prośbę. Porad laktacyjnych udzielają położne i doradcy laktacyjni.  Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym na prośbę matki, ze wskazań medycznych  lub też z przyczyny znacznego ubytku wagi noworodka, poniżej 10 % wagi urodzeniowej - wskazanie lekarza, a także gdy matka ma uszkodzone brodawki. Stan zdrowia matki uniemożliwiający karmienie, zaburzenia procesu laktacji. Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają w sali, w której leży matka, sugerowane godziny odwiedzin 12.30 - 19.30.

Opłaty
Opłata za indywidualna opieka położnej w wysokości 900 zł
Opłata za sala porodowa o podwyższonym standardzie w wysokości 150 zł
Opłata za sala poporodowa o podwyższonym standardzie w wysokości 350 zł. doba, po 3 dobie 175 zł doba.

Opinie

Warunki lokalowe:
Opieka w czasie porodu:
Opieka po porodzie:
Polecałabym ten szpital:
Ogółem z 113 ocen:


Rodziłaś tu? Oceń ten szpital.

Dane statystyczne

Liczba porodów
 
1817 Cesarskie cięcia
 
30.00%
Nacięcia krocza
 
46.00% Znieczulenie dolarganem
 
-
Znieczulenie zwenątrzoponowe
 
Tak Znieczulenie gazem wziewnym
 
Tak

Komentarze

Rodzaca2018
06-11-2018 18:02
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2018

Rodziłam w tym szpitalu w lipcu tego roku. Ogólnie to mam mieszane uczucia, pobyt podsumowałabym w kilku punktach. Plusy: Personel, zwłaszcza personel przy porodzie, młoda położna która 'ze mną rodziła' była bardzo pomocna i uprzejma. Pyszne jedzenie. Dostępność doradcy laktacyjnego - pani Maria Kaczmarczyk była bardzo pomocna. Możliwość kontroli po porodzie w krótkim terminie na Kremerowskiej. Minusy: Znieczulenie - dostałam tylko jedną dawkę znieczulenia, która przestała działać już na kilka godzin przed końcem porodu, przez co był on dla mnie i tak ogromnie bolesny. Nie wiem jaka jest praktyka ale słyszałam ze w innych szpitalach te dawki są ponawiane dzięki czemu znieczulenie działa do końca porodu. Infrastruktura - rodziłam na bloku porodowym jak z poprzedniej epoki, podpięta pod ktg i kroplówkę w ogóle nie miałam możliwości poruszania się. Sale poporodowe 5 osobowe - bardzo ciasne i duszne, kiedy do każdej pacjentki przyszedł mąż to ciężko się było nawet poruszać. Obecność praktykantów - z jednej strony praktykantki były pomocne a z 2. kilka dodatkowych osób oglądało mój poród.. nikt nie zapytał mnie o zgodę na obecność praktykantek.

mama
05-11-2018 10:44
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2018

Rodziłam w tym szpitalu ok. miesiąc temu. Znałam go z opowiadań koleżanek oraz z dni otwartych. W porównaniu z tym, co jest pokazywane na dniach otwartych dobrze jest się przygotować psychicznie, że jeśli jest duża ilość rodzących poród nie odbędzie się na sali jednoosobowej, gdzie do dyspozycji są wszystkie sprzęty i wygodna kanapa. Ja miałam "przyjemność" rodzić na bloku porodowym, gdzie poza widocznym na ścianie i suficie zaciekach, doświadczyłam także braku intymności (personel przechodzi cały czas), na poród w wygodnej dla siebie pozycji także nie mogłam liczyć (sala jest mała więc na chwilę dostałam piłkę, chodzić nie było gdzie), maż który był ze mną przy porodzie nie miał gdzie się podziać. Ponoć planowany jest tam remont, ale póki co wygląda to jak epokę temu. Sale poporodowe były już remontowane, nie widziałam tych jedno-, dwu, trzy - osobowych. Miałam "przyjemność" być umieszczona na sali, gdzie było 5 łóżek, choć sala ewidentnie przystosowana była do max. 4. Bez łazienki. Spędziłam tam dłuższą chwilę, było naprawdę ciasno i niewygodnie. Można sobie wyobrazić odwiedziny w takim pokoju, gdzie do 5 dziewczyn przychodzą odwiedzający (do dyspozycji mieli 2 krzesła). Stan łazienki na korytarzu ok, planującym poród radzę zapakować do torby miękki papier toaletowy a najlepiej wilgotny. Z mojego doświadczenia to, do czego można się przyczepić to warunki. W opisie szpitala nieaktualny cennik - za poród z położną zapłaciłam 1500zł. Szpital broni się kardą (bardzo miłe i kompetentne pielęgniarki i wyspecjalizowana karda na oddziale noworodków) oraz smacznym jedzeniem.

Ola
06-09-2018 12:02
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2018

Medyczna fachowa opieka podczas bardzo długiego porodu, dostępność ZZO, fizyczne a przede wszystkim psychiczne i wsparcie po porodzie, zwłaszcza Pań położnych z oddziału noworodkowego (tam naprawdę pracują Anioły!). Sala do porodu jednoosobowa kameralna z niezbędnym wyposażeniem. Mimo, że sala poporodowa 5-osobowa (w upale i łazienka na korytarzu) to ma to swój ogromny plus, Mamy zawsze służą sobie pomocą i wsparciem, bo kto lepiej zrozumie świeżo upieczoną Matkę jak świeżo upieczony Matka?), ciepły ksiądz, z którego wsparcia również można skorzystać. Kolejny poród? - Kierunek Szpital na Siemiradzkiego!

dorotaO
17-08-2018 21:18
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2018

Urodziłam córkę w tym szpitalu w Maju tego rok był to mój pierwszy poród. Trafiłam tam skierowana z przychodni przez złe wyniki KTG. Poród był wywoływany i trwał 13 godzin. Zaraz po przyjęciu mnie na oddział trafiłam na 4 osobowa sale przedporodowa która wyglądem nie zachęcała do rodzenia w tej placówce poza tym lekarze i położne bardzo mili i kompetentni. Podanie znieczulenia super sprawne i sympatyczne. Rodziliśmy na "trakcie porodowym" gdzie czułam czułam sie bardzo komfortowo. Nie obyło sie bez nacięcia krocza i jak wspominały poprzedniczki szycie nie należało do przyjemnych gdyż znieczulanie powoli ze mnie schodziło i niestaty samo szycie trwało bardzo dlugo (szyla mnie ucząca sie polozna) nie moglam nacieszyć sie kangurowaniem córki. Polecam wykupić sobie osobna sale albo poprosić o pokój z łazienka po porodzie trafiłam na sale 5-osobowa gdzie w 30 stopniowych upałach szlo umrzeć. Najmilej wspominam oddział noworodkowy gdzie trafila moja córka w związku z wysoką żółtaczką - z całego serca mogę potwierdzić ze na tym oddziale pracują bardzo profesjonalne, cierpliwe i mile Panie dzięki nim moja laktacja rozkręciła sie pełna para nawet wtedy kiedy córka leżała na naświetlaniu przez 6 dni !!! Ogólnie szpital wspominam bardzo dobrze - polecam !

Joanna J
08-08-2018 06:59
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2018

Rodzilam w tym szpitalu w lipcu 2018 po raz drugi i tak samo jak po pierwszym - polecam ten szpital każdej rodzącej. Rodzilam na sali indywidualnej do porodu rodzinnego - ogromny komfort i pełna wygoda, poczucie intymności. W trakcie porodu mąż był bez ograniczeń obecny i dostawał też posiłki w trakcie. Dostępność znieczulenia od ręki, od decyzji ze chce do podpiecia trwało to może z 20 minut. Znieczulal mnie dr Lange, z rąk którego każdej rodzącej życzę znieczulenia. Wspaniała opieka położnej - Pani Olimpii, bez której poród odbył się bez nacięcia i pekniecia. Po porodzie wyladowalam na sali 5-osobowej z łazienką na korytarzu i to jedyny mankament, bo jednak przy upalach i tylu odwiedzających w pokoju robiło się ogromnie duszno. Jedzenie jak posiłki w domu u babci - dużo, smacznie i roznorodnie.

Alicja
07-08-2018 17:45
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2018

Urodziłam tam córkę 18.07 i mimo iż nie był to szpital mojego pierwszego wyboru jestem bardzo zadowolona, że tam trafiłam! Dostałam znieczulenie bez problemu, położna starała się chronić krocze, ale i tak musieli mnie nacinać. Bardzo dobra opieka w czasie porodu jak i po. Sale porodowe jednoosobowe to super opcja (i wcale za nią nie płaciłam). Jedyny minus to przepełnione sale poporodowe i gdybym miała rodzić raz jeszcze, to wolałabym dopłacić za dwuosobową salę z łazienką. Personel naprawdę na 5!

Iga
20-07-2018 19:59
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2018

I tak i nie. Sam porod bardzo ok, sale porodowe jak nie zaplacisz to warunki nienajlepsze. Polozna ktora odbierala porod bardzo pomocna i mila. Chciałam rodzic ze znieczuleniem, dostalam i polecam. Horror zaczął sie po porodzie, naciecie krocza bylam w stanie przeżyć ale PANI która mnie szyla a nie byla to ta sama ktora prowadzila poród tylko mlodsza wymadzajaca sie z odcieniem siwego na glowie zrobila to bez znieczulnia bo stwierdziła ze dostalam juz jedno i wystraczy a wiec czulam wszystko porod przy tym co zrobila mi ta pani to nic! Po wszystkim miala pretesje ze krzyczalam byla nie mila i opryskliwa. Rzeźnia tak bym to nazwala. Po wszystkim trafiłam na 5 osobowa sale bez lazienki wiec znowu nie zaplacisz musisz sie meczyc. Pani od laktacji straszna nie umiala pomoc nie chciala nie wiem jedyne co umiala to zarzucać ze nie umiem nakarmić dziecka i jest glodne. Wiecej pomogły pacjentki z sali niz personel bylo killa osob bardzo pozytywnych ale niestety nie nadrobia za 80% reszty byle jakiej. Zastanowila bym sie następnym razem trzy razy czy chce tam rodzic raz jeszcze. Wspomnienia mieszane ale wiecej na NiE.

Paula
27-06-2018 08:35
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2018

Przyjechałam z dużym rozwarciem, mimo braku doświadczenia Pani wprowadzającej dane do systemu panie połozne zrobiły wszystko, żeby zbadać mnie i przyjąć jak najszybciej (chciałam ZZO). Poprosiłam o salę do porodu rodzinnego, dostaliśmy tę z wanną. Znieczulenie założone szybko i bezboleśnie (bardzo miły Pan Doktor). Niestety w trakcie znieczulenia nie chodziłam (miałam podpiete KTG), akcja porodowa spowolniła, po jakimś czasie dostałam oksytocynę ale znieczulenie przestawało już działać (więc TROSZKĘ bolało;)). Jednocześnie na porodówce odbywały się jeszcze dwa porody wiec panie położne były bardzo zajęte (dobrze że był ze mną mąż, nie wykupiliśmy dodatkowej opieki położnej czy lekarza). II fazę porodu przeprowadziła z nami pani Paula, było nacięcie, ale całe zamieszanie trwało juz tylko 35 minut, pani położna była sympatyczna, rzeczowa, opowiadała o wszystkim co będzie robić. Pomogła nam także przystawić synka do piersi. Trafiłam na pięcioosobową salę poporodową z łazienką na korytarzu. Plusy: doświadczenia innych Pań rodzących (jako pierworódka miałam dużo pytań), dobra atmosfera, zawsze można z kimś zostawić dziecko i pójść do toalety. Minusy: nocne chrapanie, płacz piątki dzieci, problemy z wywietrzeniem sali. Po porodzie synek był cały czas ze mną, nic nie odbywało się bez mojej zgody. Duże nastawienie szpitala na KP, dobra pomoc laktacyjna, choć trzeba było się o nią prosić (dużo rodzących, mało doradców). Szpital udostępnia podkłady poporodowe, my używaliśmy także szpitalnego rożka (łatwo wymienić na czysty). Jedzenie pyszne i obfite. Podsumowując: jestem zadowolona z wyboru tego szpitala, przy drugim dziecku dokonam tego samego wyboru. Dziękujemy:)

Meg93an
27-05-2018 15:40
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2018

Rodzilam w szpitalu na Siemieradzkiego w polowie maja 2018. Opieka w czasie porodu na najwyzszym poziomie. Podano mi dwie dawki znieczulenia, dzieki czemu wspominam porod narawde dobrze. Polozna zrobila za mnie cala robote ;) dodatkowo byla na kazde moje zawolanie. Opieka po porodzie tez dobra. Bylo kilka poloznych nie milych ale czesto sie zmienialy. Super pomoc laktacyjna. Szpital bardzo nastawiony na kp. Dodatkowo szpital zapewnia sporo rzeczy od podkladow poporodowych, kosmetyki do kapania maluszka, becik, nawet dostalysmy herbatke laktacyjna. Jedzenie naprawde dobre, dostosowane do kp. Minus to porodowka, ktora wymaga remontu. Dobrze jest sie starac o pokoj do porodu rodzinnego.

N&B
16-05-2018 10:42
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2018

Trzy dni temuwcześniej rodzilam w tym szpitalu. Porod bardzo ciezki, trwajacy 15h. "Zahaczylam" o dwie zmiany podczas porodu, gdyby nie lekarze i polozne, to nie sadze zebym dala rade to przetrwac. Wspaniali, ciepli, zyczliwi i usmiechnieci kazdy z osobna!! Pomagali jak mogli zeby syn przyszedl na swiat, jak rowniez dawali wielkie wsparcie psychiczne. Na oddziale polozniczym wszyscy rownie mili i wspierajacy. Przykro ze nie pamietam imion poloznych ktore ze mna rodzily, zwlaszcza mloda Pani polozna w blond wlosach i okularach(nawst nie jestem pewna czy miala okulary;)) Polecam z calego serca, chociaz teraz mysl o kolejnym porodzie wzbudza we mnie kompletne przerazenie, to jesli mialabym wybierac, z pewnoscia oddalabym sie w rece kadry Siemiradzkiego!

Dodaj opinię

Szukaj

Wesprzyj nas!