Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych

Kronikarza Galla 25 30-053 Kraków Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 25-06-2014
www.zozmswiakrakow.pl

Dane dotyczące oddziału położniczego i neonatologicznego pochodzą z ankiet wysłanych do szpitali przez Fundację Rodzić po Ludzku w roku 2012. Szpital nie prowadzi statystyk na temat znieczulenia dolarganem.

OD 1 LIPCA 2014 ROKU ODDZIAŁY GINEKOLOGICZNO-POŁOŻNICZY ORAZ NEONALOGICZNY ZOSTAJĄ ZAMKNIĘTE I NIE BĘDĄ PRZYJMOWAĆ PACJENTÓW (informacja uzyskana telefonicznie 25.06.2014 od ordynatora oddziału ginekologiczno-położniczego)

Ordynatorzy: położnictwa – Paweł Romanek (od 2005), neonatologii – Renata Saganowska (od 2005); położna oddziałowa położnictwa i neonatologii – Grażyna Lenart-Magiera (od 1989).

Stopień oddziału położniczego i neonatologicznego: I.

Szpital prowadzi szkołę rodzenia płatną w formie darowizny. Osoba do kontaktu: Grażyna Lenart-Magiera, tel. 12 662 31 58, e-mail: grazyna.lenart@op.pl

Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem. Wymagane dokumenty przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, grupa krwi, HBS, OWA, morfologia, USG, wymaz w kierunku GBS; zalecane: HIV, HCV. Plan porodu jest załączony do dokumentacji. Kobieta podpisuje przy przyjęciu do szpitala ogólną zgodę na proponowane leczenie oraz wyraża pisemną zgodę bezpośrednio przed cesarskim cięciem. Nie ma golenia, lewatywa na prośbę pacjentki.

2 sale jednoosobowe. Do dyspozycji rodzących worek sako, piłka i drabinki. Sale jednoosobowe dostępne dla wszystkich rodzących bez opłat. Opłaty jedynie za poród rodzinny.

Wenflon zakładany jest w trakcie porodu lub po nim, tylko jeśli sytuacja tego wymaga. Plan porodu omawiany jest w sali porodowej z położną. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest co 4 godziny przez 40 minut. Badania wewnętrzne prowadzone są co 2 godziny przez położną lub lekarza. Można pić, nie można jeść. W razie potrzeby podawana jest kroplówka nawadniająca. Personel zachęca do aktywności.
– niefarmakologiczne: TENS, psychoprofilaktyka, muzykoterapia, immersja wodna, ćwiczenia relaksacyjne, masaż okolicy krzyżowo-lędźwiowej,
– farmakologiczne: znieczulenie okołooponowe (ZOP)
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe nieodpłatne dla wszystkich kobiet. W znieczuleniu pacjentka może się poruszać.
II okres porodu najczęściej przebiega w dowolnej pozycji sprzyjającej fizjologicznemu przebiegowi porodu. Personel z własnej inicjatywy informuje rodzącą o przebiegu porodu, stosowanych środkach i zabiegach. Życzenia rodzącej (dotyczące ochrony krocza, parcia w wybranej pozycji etc.) są uwzględniane w większości sytuacji.
Możliwy poród w wodzie – zakończony urodzeniem dziecka w wodzie.

Możliwy poród z osobą towarzyszącą. Rodzącej i jej partnerowi może towarzyszyć doula. Osoba towarzysząca może zostać po porodzie, ile chce, również w oddziale położniczym. W trakcie cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna, ale może kangurować dziecko po porodzie. Przystawienie dziecka do piersi możliwe po 1–2 godzinach.

Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie minimum 2 godziny. Pierwsze karmienie odbywa się do 5 minut po porodzie. Ojciec może przeciąć pępowinę. Ocena Apgar dokonywana na brzuchu matki przez lekarza neonatologa. W trakcie szycia krocza dziecko nie jest zabierane od matki. Mierzenie i ważenie odbywa się w kąciku noworodka w pobliżu matki po 2 godzinach od narodzin. Osoba towarzysząca może być przy tym obecna. Pierwsza kąpiel najwcześniej po 24 godzinach lub na życzenie matki.

Można obejrzeć oddział neonatologiczny przed porodem. Oddział pracuje w systemie rooming-in. Na oddziale jest 20 łóżek, z czego 10 dla matek z dziećmi. 1 w.c. przypada na 3 łożka. 1 prysznic na 3 łóżka. Matki przebywają z dziećmi przez całą dobę, ale mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Jeśli dziecko z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki, to matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce. Pobyt w oddziale trwa średnio 2 dni po porodzie drogami natury, 3 dni po porodzie zabiegowym i po cesarskim cięciu. Na prośbę kobiety jest możliwy szybszy wypis ze szpitala.
Matka jest uczona pielęgnacji dziecka, a wszystkie zabiegi pielęgnacyjne odbywają się w jej obecności. Personel z własnej inicjatywy informuje o stanie zdrowia dziecka. Matka lub ojciec mogą, jeśli poproszą, być obecni w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka. Matki uczone są, jak karmić piersią. Mogą też korzystać z porad certyfikowanego doradcy laktacyjnego. Noworodki są dokarmiane sztucznym mlekiem, w przypadku złego stanu zdrowia matki.
Na oddziale nie ma psychologa, ale jest możliwość konsultacji z psychologiem ogólnoszpitalnym.
Odwiedziny: o dowolnej porze, w sali, w której leży matka.

Poród rodzinny – 140 zł.

Nie

joly99
22-01-2015 10:27

Witam! Rodziłam w tym szpitalu w marcu 2014 roku. Miałam obawy co do tego szpitala ale tylko ze wzgledu na odległoś jaka mnie dzieli od miejca zamieszkania bo jest to ok 80km. Ale to był mój najlepszy wybór. Opieka nad rodzącą wzorowa a widziałam wiele ponieważ rodziłam już 3 dzieci w innych szpitalach. Kiedy poprosłam o ZZO bez problemów je otrzymałam. Położne na każde zawołanie, co chwile sprawdzane tętno płodu. Po porodzie również wzorowa opieka nad noworodkiem. Bardzo żałuję że porodówka została zamknięta bo naprawdę ciężko w małopolsce znaleźć kobiecie w ciąży szpital gdzie można naprawdę rodzić po ludzku

ivlis
09-06-2014 21:31

Rodziłam w tym szpitalu w marcu 2014 r. Położna oraz Pan doktor obecny przy porodzie (ordynator) wspaniali. Badali mnie delikatnie. W pełni respektowano moje prawa i plan porodu. O wszystkim mnie informowano na bieżąco i pomagano. Dzięki tym osobom, mimo bólu, poród stał się dla mnie dobrym wspomnieniem . Żałuję, że zamykają ten oddział, bo chciałabym urodzić tam kolejne dziecko. Szkoda, że opinie pacjentek nie są uwzględniane i oddział jest zamieniany na geriatrię :/

marcelinaw
02-04-2014 09:12
Rok narodzin dziecka: 2012

Rodziłam w szpitalu na Galla w 2012 r. i polecam go wszystkim kobietom, które chcą być traktowane godnie, nie czując się przy tym jak na linii produkcyjnej. Mój lekarz prowadzący ciąże tam pracuje, poród wypadł na czas jego dyżuru, więc niczego więcej nie potrzebowałam! Niestety są plany zamknięcia placówki jeszcze w tym roku. Nie rozumiem tego, dopiero oddział został wyremontowany. Pediatria w Krakowie ma mało miejsc, nie raz ich brakuje, a tu jeszcze likwidują oddziały tak potrzebne na rzecz geriatrii... Przykre!

Karolinka
18-02-2014 14:01

Szpital może nie najpiękniejszy, ale za to jaka opieka!!! Urodziłam synka w tym szpitalu i od pierwszej chwili do końca pobytu byłam bardzo zadowolona. Położna cudowna, lekarz pomocny i miły. Uwzględniono moje prośby, rodziłam tak jak było mi wygodnie. Po porodzie przez kilka dni każda pielęgniarka i położna była miła, pomocna i uśmiechnięta. Cudowny oddział życzliwych ludzi z sympatycznym Panem ordynatorem na czele. Jedyny minus to, że mimo mojej prośby po porodzie zabrano dzidziusia na badanie i kąpiel 15 min po porodzie. Kolejne dzieci na pewno w tym samym szpitalu. Polecam bardzo.

ks
28-01-2014 21:24

Dzięki odpowiedniej opiece poród w tym szpitalu nie był dla mnie dramatycznym przeżyciem. Bez problemu otrzymałam znieczulenie zewnątrzoponowe- warto o nie poprosić zanim będzie się na granicy wytrzymałości bólu (u mnie zaaplikowano po ok. 1h od prośby). Myślę, że szpital jest ukierunkowany na poród naturalny. Choć dawano mi 10% szans na poród naturalny, który zaczął się przed 6 rano (o 8:30 bylam przyjęta na oddział, o 15 zaaplikowano znieczulenie,które działało przez 3 godziny, od 14 nie było postępu porodu ), cięcie zrobiono mi dopiero po 21. Jeśli chodzi o opiekę po porodzie, byłam nią zachwycona. Polożne bardzo pomocne przy opiece nad noworodkiem. Reagowały na płacz synka zarówno w dzień i w nocy. Myślę,że dzięki ich właściwemu podejściu uniknęłam depresji poporodowej. Bardzo polecam ten szpital.

blabloble
25-01-2014 11:48

Wspaniały odział i opieka, higiena 100% rewelacja, polecam za profesjonalizm i oddanie !!!

AuraAurora
16-01-2014 21:56

Zdecydowanie polecam ten szpital! Kameralny oddział i profesjonalna życzliwa załoga.

netiu
27-11-2013 21:11

Wybrałam ten szpital, ponieważ pracuje tam mój lekarz prowadzący ciążę a ponadto odpowiada mi jego lokalizacja. Wybór okazał się strzałem w "10". Cały personel oddziału to ludzie niezwykle zaangażowani w swoją pracę, nie spotkałam tam osoby niemiłej lub oschłej a spędziłam tam prawie tydzień. Lekarze troszczą się o rodzące oraz ich dzieci, jeśli w trakcie porodu naturalnego pojawiają się jakiekolwiek czynniki zagrażające zdrowiu dziecka lub matki to nie zwlekają z podjęciem decyzji o cesarskim cięciu, co pozwala zapobiec tragedii niedotlenienia maleństwa (tak było też w moim przypadku). Oprócz tego, że są fachowcami w swojej dziedzinie są także ludźmi - widziałam lekarza, który sam układał pacjentce skarżącej się na opuchliznę koc aby unieść obolałe nogi. Panie położne są niezwykle troskliwe, zachęcają do karmienia piersią i służą radą w przypadku problemów z laktacją. Bez względu na to, na kogo dyżur "się trafi" w trakcie porodu, można być pewnym, że otrzyma się najlepszą opiekę. Oddział jest nieduży, co umożliwia poczucie wręcz rodzinnej atmosfery. Polecam z całego serca!

Małgorzata
07-11-2013 09:35
Rok narodzin dziecka: 2011

Urodziłam w tym szpitalu moją córkę w 2011 r. i jestem bardzo zadowolona z opieki. Wtedy warunki "lokalowe" nie były może rewelacyjne, ale też nie straszne. Poród odbiegał nieco od opisu umieszczonego na tej stronie. Zaraz po porodzie położono mi dziecko na brzuchu, mogłam ją nakarmić, ale potem na jakieś 10 - 15 minut została zabrana (może teraz po wprowadzeniu nowych standardów to się zmieniło). Pan ordynator niezbyt był chętny do podania znieczulenia i tak mnie zagadał że było za późno. Ale generalnie odczułam że wszyscy obecni przy porodzie - tak położne jak i lekarze - są tam dla mnie. Nikt do niczego mnie nie zmuszał - chciałam rodzić na leżąco to leżałam. Generalnie bardzo, bardzo, bardzo polecam ten szpital.

Karolina
06-11-2013 12:59
Rok narodzin dziecka: 2012

rodziłam w tym szpitalu w zeszłym roku. Wtedy warunki lokalowe były koszmarne i jedno co mnie strasznie denerwowało to mnóstwo odwiedzających (a sale małe, łazienka na korytarzu) było to niezwykle krępujące. Mimo wszystko kolejne dziecko też tam urodzę, bo opieka rewelacyjna.