Opis placówki
A A A

Szpital Specjalistyczny im. S. Żeromskiego

Os. na Skarpie 66 31-913 Kraków Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 01-08-2017
12 62 29 249
www.zeromski-szpital.pl
kancelaria@zeromski-szpital.pl


Opis opracowany na podstawie danych pozyskanych od szpitala w trybie dostępu do informacji publicznej w roku 2016, statystyki medyczne za rok 2015.

Ordynatorzy: położnictwa – Andrzej Gach (od 2006), neonatologii – Anna Pyrich (od 2000), położne oddziałowe: położnictwa – Maria Kaleta (od 1985), neonatologii – Józefa Jasek (2009).

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego – II.

Szpital posiada tytuł: „Szpitala Przyjaznego Dziecku” - rok reoceny: 2014 (przyznany w 2003)


Szkoła Rodzenia
Szpital prowadzi i współpracuje z bezpłatną szkołą rodzenia. Kontakt do szkoły rodzenia: Anna Pułczyńska, tel. 126229592, e-mail: ginpol@zeromski-szpital.pl, www.zeromski-szpital.pl

Izba Przyjęćć
Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem. Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dokument tożsamości, wypisy z poprzednich pobytów w szpitalu, dodatkowe dokumenty w przypadku planowego cięcia cesarskiego (skierowanie ze wskazaniem do planowanego cięcia). Wyniki badań wymagane przy przyjęciu do szpitala: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał), morfologia i badanie moczu  z ostatnich 6 tygodni, antygen HBs - HBS Ag - badanie w kierunku WZW B - w ciąży, OWA, WR - odczyn Wassermanna - badanie w kierunku kiły posiew GBS; badanie na nosicielstwo wirusa HIV, przeciwciała anty-HC (badanie w kierunku WZW C), badanie układu krzepnięcia, wszystkie wyniki badań usg wykonane w obecnej ciąży oraz zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów jeśli były przeprowadzane konsultacje np. od okulisty lub kardiologa, dodatkowe badania w przypadku planowego cięcia cesarskiego. Plan porodu jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u pacjentek przyjmowanych do porodu:
- u wszystkich pacjentek: zbieranie wywiadu, badanie ogólne (tj. pomiar ciśnienia, tętna i temperatury, ważenie), badanie wewnętrzne, badanie USG, zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta, inne (badanie położnicze, pomiar miednicy i obwodu brzucha);
- w zależności od decyzji personelu: badanie KTG,
- w ogóle nie wykonywane: zakładanie wenflonu, lewatywa, golenie krocza.

Warunki i wyposażenie
W oddziale porodowym są 4 sale jednoosobowe, dostępna dla wszystkich, bez opłat. Do dyspozycji rodzących są dostępne we wszystkich salach jednoosobowych: worki sako, piłki, drabinki. W niektórych salach dostępne są: stołki porodowe, materace, liny, prysznic, wanna.

Poród
Plan porodu omawiany jest zawsze z położną w sali porodowej. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest co 180 minut, trwa ok. 40 minut. Nie podano informacji jak często przeprowadzane są badania wewnętrzne. Rodząca może zarówno jeść, jak i pić w trakcie porodu przezroczyste płyny.
Dostępne sposoby łagodzenia bólu:
- niefarmakologiczne: masaż, praca z oddechem, ciepły okład, zimny okład, kąpiel/prysznic.
- farmakologiczne: gaz wziewny, inne (paracetamol we wlewie dożylnym).
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe jest dostępne. Pacjentka może poruszać się ze znieczuleniem.
Parcie:
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu to na boku na łóżku porodowym i w kucki z pomocą osoby towarzyszącej. W szpitalu jest możliwy poród w wodzie (zakończony urodzeniem dziecka do wody). Rodząca jest zawsze informowana o stosowanych podczas porodu środkach, badaniach i zabiegach.

Poród z osobą towarzyszącą
Osoba towarzysząca może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Rodzącej może towarzyszyć więcej niż jedna osoba bliska. W porodzie może także towarzyszyć doula (zarówno rodzącej, jak i osobie towarzyszącej). Osoba bliska może zostać przez 2 godziny po porodzie, w oddziale położniczym (w godzinach odwiedzin).
W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna cały czas, ale może być przez określony czas na sali operacyjnej za zgodą ordynatora.

Kontakt z dzieckiem
Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie przez minimum 2 godziny. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się 2 ciągu dwóch godzin od narodzin. W trakcie szycia krocza dziecko jest na brzuchu matki. Osoba towarzysząca może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie. Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana na brzuchu matki przez lekarza neonatologa. Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie odbywa się w oddziale noworodkowym najwcześniej po 2 godzinach, osoba towarzysząca może być przy tym obecna.
Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia wraca na pierś mamy na 10 minut, a następnie zostaje przewieziony na oddział noworodkowy i tam jest “kangurowany” przez osobę towarzyszącą. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia.
Pierwsza kąpiel noworodka jest na prośbę matki/ opiekuna.

Po porodzie
W oddziale położniczym jest 10 jednoosobowych sal z łazienkami, 7 dwuosobowych sal z łazienka i 5 trzyosobowych sal z łazienkami. Zdrowe matki po porodzie przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę. Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce. Pobyt na oddziale położniczym trwa średnio 2 dni po porodzie drogami natury, 3 dni po porodzie zabiegowym, 3 dni po cięciu cesarskim.
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne  oraz badania lekarskie i szczepienia dziecka są wykonywane w obecności opiekuna. Każda matka jest uczona, jak pielęgnować noworodka.Rodzic najczęściej jest informowany o stanie zdrowia dziecka po każdym badaniu/ zabiegu.
Kobieta otrzymuje poradę laktacyjną na życzenie. Porad laktacyjnych udzielają doradczynie i konsultantki laktacyjne, położne. Nie podano godzin, w których personel proponuje pomoc w zakresie porady laktacyjnej. Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym na prośbę matki/opiekuna, ze wskazań medycznych (ubytek masy ciała powyżej 10%).
Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się o każdej porze w ciągu dnia, w sali, w której matka leży.

Opłaty
Brak opłat.

Opinie

Warunki lokalowe:
Opieka w czasie porodu:
Opieka po porodzie:
Polecałabym ten szpital:
Ogółem z 182 ocen:


Rodziłaś tu? Oceń ten szpital.

Dane statystyczne

Liczba porodów
 
2412 Cesarskie cięcia
 
44.00%
Nacięcia krocza
 
54.00% Znieczulenie dolarganem
 
-
Znieczulenie zwenątrzoponowe
 
Tak Znieczulenie gazem wziewnym
 
Tak

Komentarze

Lidiaw
01-01-2019 22:09
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2016

Generalnie polecam szpital, przede wszystkim ze względu na położne, które tworzą bardzo spokojną, ciepłą atmosferę podczas porodu. Lekarze to inna bajka ale o tym zaraz. Polecam napisać i załączyć do dokumentacji plan porodu inaczej nic nie jest pewne. "Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie przez minimum 2 godziny' - w moim przypadku nieprawda, od razu po przecięciu pępowiny dziecko mi zabrano do badania, połowe szycia leżałam sama, a zespół wisiał nad dzieckiem. Dziś mam o to ogromny żal. "W trakcie szycia krocza dziecko jest na brzuchu matki" - nieprawda "Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana na brzuchu matki przez lekarza neonatologa" - nieprawda Generalnie po ogromnym wsparciu położnej przy samym porodzie zachowanie lekarza i neonatologów wprawiło mnie w osłupienie (jakby zmęczenie porodem nie było wystarczające) Nikt nie był niemiły, po prostu nie szanowano naszych praw, nie pytano nas o decyzje. Po porodzie na oddziale ten sam dysonans- super miłe położne, ciepłe i pomocne, a zaraz potem nieuprzejme neonatolożki jakby z pretensją, że muszą być w pracy..

Pacjentka
12-11-2018 14:12
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2018

Podobna historia jak u kogoś wcześniej w komentarzach: poród naturalny - zakończony zapaleniem płuc u dziecka - jak u kilku innych kobiet rodzących w zbliżopnym okresie. Na uwagę zasługuje fantastyczna opieka podczas porodu. Panie położne w tym szpitalu są osobami z prawdziwego zdarzenia i można było liczyć na ich wsparcie - podobnie lekarze oddziału patologii ciąży oraz oddz. poporodowego, taki personel to prawdziwy skarb. Trudne chwile były natomiast potęgowane przez momentami skandaliczne zachowanie lekarza pediatry prowadzącej leczenie dziecka - odnoszącej się opryskliwie i podnoszącej głos przy próbie zadania nawet prostego pytania o zdrowie dziecka. Wielki szacunek za profesjonalne doprowadzenie leczenia do końca - tutaj absolunie nie można mieć uwag co do kompetencji personelu. Mogę polecić ten szpital, gdyby nie niespodziewana sytuacja z infekcją to przypuszczam, że wszystko odbyłoby się idealnie.

Kacha
14-10-2018 22:46
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2018

Szczerze polecam ten szpital. Poród zaczął się naturalnie, wcześnie rano pojechałam do szpitala, bez problemu przyjęli mimo iż to była początkowa faza porodu. Popołudniu trafiłam na porodowke. Przez cały ten czas się mną opiekowali, wspierali i dodawali sił. Panie Polozne naprawdę super, mile, kompetentne i uśmiechnięte. Niestety poród zakończył się cesarka, sama decyzja bardzo szybko podjęta. Całe szczęście bo moja malutka była już strasznie wymeczona. Opieka po naprawdę super. Dziewczyny na stażu też bardzo fajne i pomocne. Na porodowce omawiali ze mną mój plan porodu. Jedna z położnych była mniej uprzejma ale ta Pani chyba miała taki styl bycia. Ogólnie jestem bardzo zadowolona i z pewnością znów tam będę rodzic mam nadzieję. Pozdrawiam

Marta
06-09-2018 12:52
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2018

Rodziłam w Ż.w lipcu tego roku. Najpierw leżałam na Patologii Ciąży. Oddział był tuż przed remontem więc warunki były gorsze niż złe (grzyb, jedna łazienka na 24 łóżka itd) ale remont trwa tam w tym momencie więc będzie super. Co do opieki na Patologii to położne są super i bardzo pomocne. Jedna lekarka jest bardzo nieprzyjemna i powiedziała że niepotrzebnie leżę na patologii i ona mnie wypisze następnego dnia, jednak nie zdążyła bo w nocy zaczął się poród. Sam poród wspominam bardzo dobrze. Wody odeszły mi na oddziale, zostałam przewieziona na Bocianówkę, tam dyżur pełniła położna Aneta. Pozwoliła mi skorzystać z prysznica, następnie podpięła mnie pod KTG. Co prawda położna wychodziła z pokoju sprawdzić czy nic się nie dzieje i zawiadomić lekarza, ale nikt nie sądził że poród rozwinie się tak szybko. Lekarz został odwołany do spania (rozwarcie 6 cm) a 15 min później dzidziuś był na świecie. Rodziłam sama z położną. Dzięki temu uniknęłam nacinania krocza, bo położna wymasowała wyjście tak że dziecko wyślizgnęło się bez urazów i bez problemu. Po porodzie 2h kanugurowaliśmy malucha.Dziecku spadała saturacja, okazało się że ma wrodzone zapalenie płuc, trafiło na Patologię Noworodków, gdzie pracują najcudowniejsze położne na świecie, są dobre, kochane i w pełni oddane dzieciaczkom. Dzidziuś szybko wyzdrowiał i po tygodniu wyszliśmy do domu. Lekarki na Oddziale Noworodków są bardzo kompetentne ale bardzo ale to bardzo zapracowane (3 na cały oddział, dniami i nocami) i powinno ich być więcej. Z powodu 500+ Oddział był przepełniony, bardzo dużo pacjentek, remont - tu nie sprawdził się Ordynator planujący tyle samo cesarek niezależnie czy był czas remontu czy nie i straszący pacjentki (mnie i inne na sali) że odeśle nas do domu bez dzieci... Opieka laktacyjna na Oddziale super. Mimo że przez pierwsze 2 dni nie mogłam dziecka wziąć na ręce ani karmić, za pomocą położnych i laktatora udało się rozkręcić laktację i dziecko jeszcze w szpitalu przekroczyło wagę urodzeniową.

Agnieszka Strycharz
12-08-2018 19:59
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2017

Z całego serca polecam! Rodziłam siłami natury przy fantastycznej pani położnej - Justyna Wrotna! Bardzo duża swoboda podczas porodu (dobór pozycji, możliwość korzystania z prysznica, piłek, drabinek). Tuż po porodzie kontakt skóra do skóry, dzidziuś leżał na mojej klatce piersiowej przez 2 godziny. Pani położna pomagała mu już wtedy podjąć pierwsze próby ssania piersi. 99% personelu medycznego już na sali poporodowej - to po prostu Anioły Położnictwa! Z racji tego , że to moje pierwsze dziecko, przez tydzień pobytu w szpitalu zadawałam multum (z perspektywy czasu :) "banalnych"pytań. Zawsze dostałam ciepłą i życzliwą odpowiedź. Cały personel naprawdę stawia na pomoc przy rozkręceniu laktacji. Bardzo często położne przechodząc udzielają spontanicznych wskazówek jak można by ciut lepiej przyłożyć maluszka do piersi, podtrzymują na duchu podczas pierwszych dni kiedy wydaje się, że w piersiach nie ma pokarmu. Mimo tłumu pacjentek na porodówce, i mimo granicznych wyników nie zostaliśmy wypisani po 2 dniach od porodu za co z całego serca jestem wdzięczna, bo dzięki temu można było na spokojnie w szpitalu zbić żółtaczkę, która maluszkowi wyskoczyła dopiero w 3 dobie. Takiej życzliwości i dobrego serca jak na porodówce w Szpitalu Żeromskiego nie spotkałam jeszcze nigdzie indziej! Dla świeżo upieczonej mamy - 7 dniowy pobyt na tamtejszej porodówce to jak darmowy kurs opieki nad noworodkiem. Jeśli będzie mi dane znów rodzić to Szpital Żeromskiego jest dla mnie oczywistym wyborem! :)))

frileux
12-07-2018 19:16
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2018

Rodziłam po raz drugi w tym szpitalu i po raz drugi bardzo polecam! Co prawda akurat znowu trafiłam na duże obłożenie, więc było dosyć ciasno i sporo zamieszania na oddziale, dało się wyczuć "przepełnienie". Jednak te niedogodności wynagradza super praca pań położnych i pielęgniarek, i mama i dziecko mogą liczyć na opiekę i zainteresowanie. Ja czułam się bezpiecznie. Warunki są bardzo dobre jak na polskie szpitale, chociaż bywa właśnie ciasno.

Esca
16-04-2018 00:51
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2017

CD W trakcie ciąży uczęszczałam do szkoły rodzenia w tym szpitalu i zachęcona piękną wizją naturalnego rodzinnego porodu bez znieczulenia, pragnęłam żeby to się właśnie tak odbywało. Mój poród trwał niemalże 20 godzin. Większość czasu w nocy na patologii ciąży więc mój mąż nie mógł mi towarzyszyć. Wszyscy spali, położne się ulotniły, a ja się zwijałam pod tym ohydnym prysznicem, czułam się bardzo osamotniona. Skurcze miałam już od kilkunastu godzin, a dopiero 2 cm, ból niesamowity. Wiedziałam już że nie dam rady, zgłaszałam położnej że jak mnie przeniosą na porodówkę będę chciała jednak znieczulenie (bo wiem że do tego muszą się przygotować anestezjolog itd). Na porodówkę trafiłam o 6 rano, wpadła lekarka stwierdziła że ona nie widzi dobrze tego porodu i wyszła. Kilkukrotnie prosiłam o znieczulenie, papiery do podpisania podsunęli mi dopiero po 2 godzinach przy 8cm rozwarcia (to był pic na wodę) czuję się bardzo oszukana i zawiedziona, że moje prawo i moja wola nie były pod tym wzgędem respektowane. Spędziłam 3 godziny wisząc bokiem na łóżku, podpięta pod ktg bez możliwości poruszania się, w tym około 40 min przy pełnym rozwarciu, pod koniec jeszcze z oksytocyną, położna tylko co jakiś czas zaglądała. O 9 rano w końcu objawiła się lekarka która po zbadaniu zarządziła natychmiastowe cc. Podczas cc lekarki się zachowywały trochę jak u cioci na imieninach, ja przeżywałam koszmar, a one rozmawiały o serialach. Mimo to muszę przyznać że szycie wykonały zawodowo. Warunki na oddziale po porodzie już o wiele lepsze, ale ciasno i duszno, jedna łazienka do dzielenia na 2 pokoje. Opiekia położnicza ok. Niestety wiem że niektóre dziewczyny po porodzie trafiają na patologię bo oddział jest przepełniony. Ogólnie po porodzie bardzo długo psychicznie do siebie dochodziłam mam traumę, cieszę się jedynie że moje dziecko jest zdrowe i przerwali poród cc bo inaczej dziecko mogłoby być kaleką (było źle ułożone). Ja w każdym razie nie zamierzam już tam nigdy wracać.

Esca
16-04-2018 00:50
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2017

Szpital jest ok jesli idziesz rodzić sn na żywca bez znieczulenia... . Ja najpierw spędziłam prawie tydzień na patologii ciąży. Warunki lokalowe koszmar, łazienka-straszne ubóstwo, jedzenie oprócz tych produktów sero- i mięso-podobnych nie najgorsze. Jak mi padła żarówka w pokoju nad łóżkiem i pytałam położnych czy mogą to gdzieś zgłosić bo już nie było pań sprzątających usłyszałam że one nie są od tego i że najlepiej żebym sobie sama kupiła żarówkę (żenada). Tego typu sytuacji było pare. Oprócz tych małych wyjątków ogólnie położne miłe i pomocne, tak samo panie sprzątające. Lekarze.. codziennie. na obchodzie inny lekarz i każdy mi mówił coś innego. Było mi bardzo przykro jak jeden z lekarzy przy świadkach w sposób bardzo upokarzający zwrócił się do jednej z pacjentek doprowadzając ją do płaczu...

Krzysia
02-04-2018 11:59
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2017

Rodzilam w 2017 roku był to vbac. Na stronie inter. Piszą że dają znieczulenie przy przyjęciu okazało się że nie zostanie mi takowe podane żebym czula rozchodzące się Blizne po cc gdyby się coś działo Bzdura!! Nie miała bym prawa tego wyczuć ! Personel niemiły czułam się tam wrogiem na patologii Zero wspolczucia badali bez wyczucia masakra ! Na porodówce młoda położna powtarzała tylko że cytuję "będzie boleć bardziej" i non stop kładła mnie pod ktg a wtedy ból był nie do zniesienia:( wyblagalam cc bo zero wsparcia choć miałam męża i doule że sobą to nie dałam rady przez utrudnienia że strony personelu bo gdybym dostała znieczulenie bym urodziła sn a tak to była druga cc już minęło 7mies nadal nie mogę się z tym pogodzić. Cc to też trauma znieczulenie nie zadziałało jak trzeba zaczęli mnie ciąż na zywca potem podali coś żebym odpłynęła usnelam nie pamiętam jak wyglądał synek odrazu po porodzie :( jestem zawiedziona tym szpitalem zła na to co się tam wydarzyło :( nie polecam z całego serca nie idźcie tam rodzić !

Kaska
19-03-2018 10:25
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2018

To był mój drugi poród w tym szpitalu, ponownie cc. Opieka personelu podczas samego cięcia bez zarzutu, po porodzie rewelacyjne wsparcie położnych, zarówno jeśli chodzi o pomoc mamie, jak i opiekę nad noworodkiem. Zaraz po cc tata mógł kangurować malucha. Dzidziuś jest cały czas z mamą, nawet przed pionizacją, co było dla mnie bardzo ważne. Warunki lokalowe na położnictwie ok, zwłaszcza na 1 piętrze gdzie jest łazienka w każdej sali. Niestety oddział jest przepełniony, sporo mam z dzidziusiami po porodzie ląduje na patologii ciąży oraz na ginekologii. Na pato warunki słabe, zwłaszcza sanitarne (łazienka i prysznic wołają o pomstę do nieba...), ale na personel nie można narzekać - spędziłam w sumie w szpitalu 10 dni (patologia i położnictwo) i złego słowa nie mogę powiedzieć na personel, który przez ten czas się przewinął. Jeśli chodzi o wsparcie laktacyjne to go nie potrzebowałam, ale sąsiadki z sali nieraz dostawały sprzeczne informacje od położnych - warto byłoby to ujednolicić, żeby nie mieszać w głowie młodej zagubionej mamie. Jedzenie słabe, ale da się przeżyć. Podsumowując - zdecydowanie polecam ten szpital :)

Dodaj opinię

Szukaj

Wesprzyj nas!