Szpital Specjalistyczny im. L. Rydygiera w Krakowie Sp. z o.o.

Os. Złotej Jesieni 1 31-826 Kraków Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 01-08-2017
www.szpitalrydygier.pl
rydygier@rydygierkrakow.pl

Ordynatorzy: położnictwa – Marcin Opławski (od 2013), neonatologii – Ewa Oleksy (od 2002), położne oddziałowe: położnictwa – Joanna Grzyb (od 2015), neonatologii – Beata Nowak (2000).

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego  – II.

Szpital prowadzi płatną szkołę rodzenia. Kontakt do szkoły rodzenia: Magdalena Wyżykowska-Kochanek – położna, tel. 606730625, e-mail: rydygier@rydygierkrakow.pl, www.rydygierkrakow.pl/szkola_rodzenia/szkola_rodzenia.html

Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem w ramach zajęć szkoły rodzenia oraz ramach dni otwartych w grupie. Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: dokument tożsamości, dodatkowe dokumenty w przypadku planowego cięcia cesarskiego (konsultacje potwierdzającą ewentualne pozapołożnicze wskazania do rozwiązania ciąży drogą cięcia cesarskiego. W wypadku cięcia planowego należy zgłosić się wcześniej do Sekretariatu Oddziału ze skierowaniem celem ustalenia terminu przyjęcia do Szpitala). Wyniki badań wymagane przy przyjęciu do szpitala: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał), morfologia i badanie moczu  z ostatnich 6 tygodni, antygen HBs - HBS Ag - badanie w kierunku WZW B - w ciąży, OWA, WR - odczyn Wassermanna - badanie w kierunku kiły posiew GBS; badanie na nosicielstwo wirusa HIV, przeciwciała anty-HC (badanie w kierunku WZW C), badanie układu krzepnięcia, wszystkie wyniki badań usg wykonane w obecnej ciąży oraz zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów jeśli były przeprowadzane konsultacje np. od okulisty lub kardiologa, dodatkowe badania w przypadku planowego cięcia cesarskiego. Plan porodu jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u pacjentek przyjmowanych do porodu:
- u wszystkich pacjentek: zbieranie wywiadu, badanie ogólne (tj. pomiar ciśnienia, tętna i temperatury, ważenie), badanie wewnętrzne, badanie KTG, badanie USG, zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta, inne czynności (rozmowa wyjaśniająca);
- w zależności od decyzji personelu: zakładanie wenflonu;
- na prośbę pacjentki: lewatywa, golenie krocza.

W oddziale porodowym są 4 sale jednoosobowe, dostępna dla wszystkich, bez opłat. Do dyspozycji rodzących są dostępne we wszystkich salach jednoosobowych: worki sako, piłki, drabinki, stołki porodowe, materace, liny; w niektórych salach dostępny jest prysznic, w niektórych jest wanna.

Plan porodu omawiany jest zawsze zarówno z lekarzem, jak i położną w izbie przyjęć i w sali porodowej. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest co 480 minut, trwa ok. 30 minut. Badania wewnętrzne wykonywane są co 120 minut przez położną i co 180 minut przez lekarza. Rodząca może pić w trakcie porodu klarowne płyny, najlepiej wodę. Rodząca może również jeść w trakcie porodu.
- niefarmakologiczne: masaż, praca z oddechem, ciepły okład, zimny okład, kąpiel/prysznic, inne (bloki wodne);
- farmakologiczne: gaz wziewny, znieczulenie zewnątrzoponowe.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe jest dostępne. Pacjentka może poruszać się ze znieczuleniem.
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu to parcie na plecach lub na boku na łóżku porodowym.
Rodząca jest zawsze informowana o stosowanych podczas porodu środkach, badaniach i zabiegach.

Osoba towarzysząca może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Rodzącej nie może towarzyszyć więcej niż jedna osoba bliska. W porodzie może towarzyszyć doula, ale gdy rodząca jest sama. Osoba towarzysząca nie może przebywać na trakcie porodowym. Osoba bliska może zostać przez 2 godziny po porodzie, w oddziale położniczym (w godzinach  odwiedzin). W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba towarzysząca może być obecna po uiszczeniu opłaty (150 zł).

Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie od 30 minut do 2 godzin. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się po określonym czasie od narodzin (jeśli okoliczności medyczne nie stanowią przeszkody pierwsza próba karmienia następuje po odpępnieniu noworodka). W trakcie szycia krocza dziecko prawie nigdy zabierane od matki. Osoba towarzysząca może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie. Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana na brzuchu matki przez lekarza neonatologa. Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie drogami natury oraz po porodzie zabiegowym (Vacuum, kleszcze) odbywa się w Oddziale Noworodkowym najwcześniej po 2 godzinach od narodzin a po cięciu cesarskim najwcześniej po 5 minutach do 10 minut po porodzie. Osoba towarzysząca może być przy tym obecna.
Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia wraca na chwilę na pierś matki, zostaje przewieziony na oddział noworodkowy i jest “kangurowany” przez osobę towarzyszącą. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia.
O czasie pierwszej kąpieli decyduje matka/opiekun, jest na prośbę matki/opiekuna.

W oddziale położniczym jest 9 jednoosobowych sal z łazienkami  i 5 dwuosobowych sal z bez łazienek. Zdrowe matki po porodzie przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę, ale mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce.
Pobyt w oddziale położniczym trwa średnio 2 dni po porodzie drogami natury oraz po porodzie zabiegowym (vacuum, kleszcze), a 3 dni po cięciu cesarskim. Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności matki/opiekuna.
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne  oraz badania lekarskie i szczepienia dziecka są wykonywane w obecności opiekuna. Każda matka jest uczona, jak pielęgnować noworodka.Rodzic najczęściej jest informowany o stanie zdrowia dziecka po każdym badaniu/ zabiegu i na każdą prośbę.
Kobieta otrzymuje poradę laktacyjną na życzenie. Porad laktacyjnych udzielają położne i doradczynie laktacyjne. Nie podano godzin, w których personel proponuje pomoc w zakresie porady laktacyjnej. Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym na prośba matki/opiekuna oraz ze wskazań medycznych (gdy pokarm matki nie zabezpiecza potrzeb noworodka).
Kobieta ma możliwość konsultacji z zatrudnionym w oddziale psychologiem.
Odwiedziny odbywają się na sali porodowej całą dobę, a w Oddziale Położniczym w godz. 14:00-18:00; w sali, w której matka leży, w miejscu przystosowanym do wizyt, poza salami matek, na korytarzu.

Opłata za nocleg osoby towarzyszącej w wysokości 60 zł.

- Znieczulenie dolarganem

Justyna B
20-05-2019 12:10
Rok narodzin dziecka: 2019

Rodziłam w tym szpitalu juz 2 raz. Pierwszy poród w 2016; Pobyt w szpitalu wspominam dobrze. Warunki super w poruwnaiu do tego co bylo 3 lata temu... Sale 2 osobowe lub 1 osobowe z łazienką. Bardzo dobra opieka. Panie od laktacji zawsze chętne do pomocy wystarczy tylko poprosić. Panie od noworodków przemiłe. Ogolnie bardzo dobry personel. Świetni lekarze. Jedzenie jak to jedzenie szpitalne ale jadalne ;) Jeśli przyjdzie mi znów rodzić to tylko w tym szpitalu.

Kasia
04-05-2019 08:14
Rok narodzin dziecka: 2019

Poród w tym szpitalu to po prostu traumatyczne przeżycie. Oddział odremontowany - warunki pozornie dobre (bo jest kilka miesięcy po remoncie, ale prysznice już nie nadają się do użytku, sprzęt w salach porodowych brudny i stoi głównie „od tak”, bo pytając o użycie, to w pani przypadku nie można). Brak gazu rozweselającego, znieczulenie ok, ale rozwarcie powyżej 4-5cm. Plan porodowy nie respektowany - nikt go nawet nie chce zobaczyć. Przebicie wód płodowych, masaż szyjki macicy - bez Twojej zgody. Końskie dawki oksytocyny przez kilkanaście godzin w celu wywołania porodu. Prawdopodobnie dzięki temu - problemy u dziecka po porodzie. W trakcie diagnozy (ciąża fizjologicznie idealna). Brak opieki po porodzie- po ostatecznym CC nie miał kto pomóc mi się spionizować i umyć. Brak opieki doradców laktacyjnych - laktator niedostępny. Na prośbę o pomoc - szczypanie po piersiach i uwagi czy niczego mnie na szkole rodzenia nie nauczyli. Jeśli nie jesteś pacjentem, najlepiej ordynatora, z prywatnego gabinetu lub któregoś bardziej „znaczącego” lekarza nie masz tam czego szukać. Niby państwowy szpital, ale folwark lekarzy przyjmujących prywatnie i gwarantujących „lepszą opiekę”. Omijać szerokim łukiem położną Barbarę Ciurę i lekarkę Annę Wierzbińską-Spaczyńską. Chyba, że nie zależy Ci na dziecka i własnym zdrowiu zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Traumatyczny poród i traumatyczny pobyt. Szpital wygląda po remoncie, jak w standardach europejskich, ale personel i opieka nadal rodem z PRL-u.

Agnieszka
02-05-2019 11:58
Rok narodzin dziecka: 2019

Rodziłam w tym szpitalu swoje pierwsze dziecko w lutym i bardzo polecam. Zaczeło się niefortunnie - pojechałam do szpitala tylko z sączacymi sie wodami i mam pdejrzenia że gdyby nie mało delikatne badanie na izbie przyjęć to wody nie odeszłyby na fotelu i wróciłabym do domu. Ale potem było juz tylko lepiej. Wyposażenie szpitala jest bardzo nowoczesne, sala porodowa w której byłam miala wannę, drabinki, piłki, szarfę, wszystko co można sobie wymarzyć. Niestety przenośne KTG było chwilowo zajęte a ja musiałam być podpięta, więc najpierw na nie czekałam a potem już nie miałam ochoty skakać na piłce:) opieka podczas porodu rewelacyjna! Przy mnie były Pani Ania, Jagoda a na koniec Pani Marysia. Przypuszczam, że nie szło zbyt łatwo dlatego wezwano bardziej doświadczoną położną ale wszystkie Panie polecam! Bardzo długo pracowały aby uniknąc nacięcia krocza. Nie zaproponowano mi znieczulenia ale kiedy tylko o nie zapytałam zaraz pojawił się lekarz z zastrzykiem. Bardzo się bałam a dzięki takiej opiece poród nie pozostawił traumy. Dla rzetelnej oceny wymienię też minusy - niestety dla mnie nie było wystarczającego wsparcia w temacie laktacji. Przy problemach odrazu dostaje się butlę z mm. Drugi mały minusik za straszne jedzenie. Ale ogolnie bardzo polecam!

Mama_Ala
17-04-2019 19:42
Rok narodzin dziecka: 2019

Dołączam się do pozytywnych opinii na temat tego szpitala. Świetne warunki, nowy sprzęt, pięknie odremontowany oddział. Opieka w czasie porodu na plus, rady położnej w trakcie bardzo cenne, co spowodowało bardzo szybką akcję ( od przyjazdu do szpitala do urodzenia minęły 2 h). Opieka poporodowa bez zastrzeżeń, młody i sympatyczny personel. Porównując do szpitala na Kopernika gdzie rodziłam 3 lata temu, to niebo a ziemia.

lucjunia
15-04-2019 11:36
Rok narodzin dziecka: 2019

Rodziłam w tym szpitalu dwa tygodnie temu i polecam z całego serca ten oddział. Jestem w 100% zadowolona ze wszystkiego. Warunki jeśli chodzi o sale to jak w hotelu, wszystko nowe, odremontowane, piękne. Opieka w trakcie i po porodzie bardzo dobra zarówno położne jak i lekarze wspaniali, pomagają, tłumacza cierpliwie. Nie znalazłam żadnych minusów, chyba tylko ten ze na wypis swój czekałam do godziny 17.00, gdzie dziecko miało wypis już po 13.00, ale to tak naprawdę jest bez znaczenia. Pierwsze dziecko rodziłam na Siemiradzkiego, gdzie również nie było złe, ale porównując teraz te dwa szpitale to zdecydowanie polecam Rydygiera. Zainteresowanie pacjentek jest bardzo duże, gdyż podczas mojego pobytu tam nie mieli już miejsca na oddziale, tyle było chętnych do porodu:)

Katarzyna B
29-01-2019 20:18
Rok narodzin dziecka: 2019

Wszystkim mamom, które zastanawiają się gdzie rodzić, serdecznie polecam szpital Rydygiera w Krakowie. Nowy, wyremontowany oddział, czyste i zadbane sale, nowoczesna sala porodowa. Do tego fachowa opieka wspaniałych lekarzy, wsparcie sympatycznych położnych. Jeśli chodzi o sam poród to odbywał się w bardzo przyjaznej atmosferze- troskliwe położne, obecność męża, muzyka, świetnie wyposażona sala i co najważniejsze- krótki czas oczekiwania na znieczulenie :) Polecamy poród z Panią położną Kamilą Warszawą- kochana, sympatyczna, ale także stanowcza kiedy trzeba :) Po porodzie zostaliśmy z synem w szpitalu kilka dni. Lekarze bardzo dbali o mnie, a także o syna na oddziale noworodków. Wszystkie badania były dokładnie wykonywane i konsultowane z lekarzami. Serdecznie polecam :)

Magda
08-12-2018 08:33
Rok narodzin dziecka: 2018

Ogólnie oceniam pozytywnie szpital i położnictwo. Po remoncie, nowe czyste sale, nowoczesny sprzęt. Rodzilam przy położnej p.Jagodzie. Cudowna kobieta wykonująca z wielką pasją swoją pracę. Jestem wdzięczna losowi że to właśnie na nią trafiłam. Dziękuję jeszcze raz pani Jagodo. Przy porodzie jednak najważniejszą rolę odgrywa właśnie położna. Lekarz kompetentny, siwy w okularach, nie pamiętam nazwiska. Opiekę poporodową również oceniam pozytywnie. Wydaje mnie się że trochę brakuje personelu. Ja osobiście jestem zadowolona ze szpitala i personelu.

Aleksandra D
02-12-2018 11:10
Rok narodzin dziecka: 2018

Po remoncie na oddziale panują naprawdę świetne warunki. Wszystko nowe, czyste i pachnące. Posiłki jak w każdym innym szpitalu. Personel podobnie - zależy od zmiany/dyżuru. Niektórzy lekarze niezbyt przyjemni. Dużo młodej kadry, która wg mnie była dużo bardziej "dostępna" i otwarta. Noworodki dobrze zaopiekowane aczkolwiek odejmuje punkty za brak starań o szybkie przystawienie dziecka do piersi po porodzie drogą cesarskiego cięcia. Dziecko było karmione mieszanką bez uzgodnienia tego wcześniej z rodzicami. Jeśli komuś zależy na czymś więcej niż "standard" polecam pilnować i dopominać się o swoje.

MamaAntka
28-11-2018 09:09
Rok narodzin dziecka: 2018

Witam, już jest po remoncie - warunki obecnie najlepsze w Krakowie. Sale porodowe z kołem ROMA, wanną, drabinkami itp. Możliwość swojej położnej przez szpital. Opieka dobra. Noworodki trochę długo trzymają. Mam bardzo dobre wrażenia. Ja polecam.

Sylwia_K
31-10-2018 13:39
Rok narodzin dziecka: 2018

Rodziłam w tym szpitalu pierwsze dziecko. Chyba miałam szczęście bo kilka dni później już było takie obłożenie, że nie przyjmowali nowych porodów. Poród przeżyłam bez znieczulenia dzięki super zaangażowaniu młodych położnych pracujących w tym szpitalu. I z tego powodu polecam ten szpital. Co do opieki po porodzie to już jak ktoś niżej pisał, zależy na kogo się trafi. Było kilka naprawdę fajnych położnych które pomogły z karmieniem piersią czy opieką nad synem. Warunki lokalowe kiepskie, mimo, że nie oczekiwałam nie wiadomo czego. Jedna łazienka na kilka sal to zdecydowanie za mało, ale to ma się poprawić jak już przeniosą się na inne piętro. Podczas badań dziecka trzeba o wszystko pytać i pilnować bo później się okazuje, że trzeba było coś zrobić o czym zapomnieli nas poinformować ;P