Opis placówki
A A A

Szpital Wojewódzki im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Łomży

Piłsudskiego 11 18-400 Łomża Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 20-10-2014
86 473 39 00
www.szpital-lomza.pl
sekretariat@szpital-lomza.pl


Dane dotyczące oddziału położniczego i neonatologicznego otrzymane od szpitala w roku 2014.
Szpital nie prowadzi statystyk na temat nacięć krocza oraz znieczulenia dolarganem.

Ordynatorzy: położnictwa Leszek Poppe (od 1998), neonatologii - Bożena Florczyk (od 2008), położne oddziałowe: położnictwa - Urszula Roszkowska (od 2006), neonatologii - Małgorzata Kościelecka (od 1999).

Szpital posiada tytuł „Szpital Przyjazny Dziecku” – rok oceny 2000, rok reoceny 2009.

Stopień referencyjności oddziału położniczego - II, neonatologicznego - III

Szkoła Rodzenia

Szpital współpracuje z bezpłatną szkołą rodzenia. Osoba do kontaktu: Jagoda Eryng, tel.: 509 712 565, e-mail: adaseryng@wp.pl.

Izba Przyjęć

Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem. Wymagane dokumenty przy przyjęciu do szpitala: dowód osobisty, legitymacja ubezpieczeniowa, karta przebiegu ciąży, oryginał badania grupy krwi i czynnika Rh, przy ujemnym czynniku Rh u matki wynik badania na obecność przeciwciał, wyniki wykonywanego w ciąży badania USG, ostatnie badania: morfologia, mocz, karty informacyjne leczenia szpitalnego w przebiegu ciąży i dokumentacja leczenia chorób przewlekłych. Plan porodu jest załączony do dokumentacji. Kobieta podpisuje ogólną zgodę na proponowane leczenie w Izbie Przyjęć i wyraża ustną zgodę na poszczególne zabiegi (nacięcie krocza, założenie cewnika Foleya, iniekcje). Zgoda pisemna wyrażana jest bezpośrednio przed zabiegami (znieczulenie gazem wziewnym, cięcie cesarskie). Lewatywa na prośbę pacjentki, o goleniu decyduje personel.

Warunki i wyposażenie

Trakt porodowy podzielony na 4 boksy i sale jednoosobowe dostępne są nieodpłatnie, dla wszystkich rodzących. Do dyspozycji rodzących: worek sako, piłka, materace, drabinki. W salach jednoosobowych dodatkowo wanna. 

Poród

Wenflon zakładany jest w trakcie lub po porodzie, jeśli sytuacja tego wymaga. Plan porodu omawiany jest w sali porodowej z położną. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest raz na jakiś czas. Badania wewnętrzne prowadzone są co 2 godziny przez położną. Można pić, nie można jeść. Personel zachęca do aktywności.
Dostępne sposoby łagodzenia bólu:
- niefarmakologiczne: immersja wodna, masaż, pozycje wertykalne.
- farmakologiczne: gaz wziewny, znieczulenie miejscowe.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe nie jest dostępne.
Parcie:
II okres porodu najczęściej przebiega w pozycji klasycznej, bocznej, półsiedzącej. Personel informuje z własnej inicjatywy o przebiegu porodu i stosowanych środkach i zabiegach. Udział studentów w porodzie tylko za zgodą rodzącej. Życzenia rodzącej (dotyczące ochrony krocza, parcia w wybranej pozycji etc.) są uwzględniane w większości sytuacji.

Poród z osobą towarzyszącą

W szpitalu jest możliwy poród z jedną osobą towarzyszącą. Równocześnie szpital deklaruje, że rodzącej i jej partnerowi może towarzyszyć doula. Osoba towarzysząca może zostać, ile chce. W trakcie cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna, ale może po porodzie kangurować dziecko. Przystawienie dziecka do piersi po 30 minutach od operacji.

Kontakt z dzieckiem

Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie minimum 2 godziny. W tym czasie odbywa się też pierwsze karmienie. Ojciec może przeciąć pępowinę. Ocena Apgar dokonywana jest na brzuchu matki przez położną i lekarza neonatologa. Mierzenie i ważenie odbywa się w kąciku noworodka w pobliżu matki 2 godziny po porodzie. W tym czasie może być obecna osoba towarzysząca. Pierwsza kąpiel po 12 godzinach.

Po porodzie

Oddział noworodków, w części Patologii Noworodka i Intensywnej Terapii jest po generalnym remoncie. Można obejrzeć oddział neonatologiczny przed porodem. Oddział pracuje w systemie rooming –in. W oddziale jest 35 łóżek dla matek z dziećmi. 1 w.c. i 1 prysznic przypadają na 5 łóżek. Matki przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę. Jeśli dziecko z powodów zdrowotnych znajduje się osobno, to matka może być z nim bez ograniczeń. Pobyt w oddziale trwa średnio 2 dni po porodzie drogami natury, 3 dni po porodzie zabiegowym i po cesarskim cięciu. Na prośbę kobiety jest możliwy szybszy wypis ze szpitala. Matka uczona jest pielęgnacji dziecka, a wszystkie zabiegi pielęgnacyjne odbywają się w jej obecności. Personel informuje o stanie zdrowia dziecka z własnej inicjatywy. Matka (lub ojciec) mogą być obecni w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka. Matki uczone są jak karmić piersią. Noworodki są dokarmiane sztucznym mlekiem ze wskazań medycznych (wcześniactwo, hipoglikemia), bardzo rzadko na prośbę matki. Szpital prowadzi poradnię laktacyjną, tel.: 86 473 34 47 planowe przyjęcia: pn.–pt. 12 – 14, w sytuacjach nagłych porad udziela dyżurny neonatolog. Możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny – pon. – pt. 14 – 18, sob. – niedz. 11 - 18. Odwiedziny w sali, w której leży matka.

Opłaty

Nie ma opłat.

 

Opinie

Warunki lokalowe:
Opieka w czasie porodu:
Opieka po porodzie:
Polecałabym ten szpital:
Ogółem z 10 ocen:


Rodziłaś tu? Oceń ten szpital.

Dane statystyczne

Liczba porodów
 
996 Cesarskie cięcia
 
40.00%
Nacięcia krocza
 
- Znieczulenie dolarganem
 
-
Znieczulenie zwenątrzoponowe
 
Nie Znieczulenie gazem wziewnym
 
Tak

Komentarze

domi890
22-03-2017 11:45
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2017

Szpital godny polecenia, obsługa miła bardzo pomocna zarówno na oddziale patologii ciąży jak i na porodówce oraz oddziale poporodowym. Dbają o maluszka, interesują się po porodzie, reagują na zbyt długi płacz dziecka. Myślę,że opinia krążąca o tych oddziałach już jest dawno nie aktualna.

MalgosiaWK
18-12-2016 00:36
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2015

Po pierwsze jest to naprawdę oddział przyjazny mamie i dziecku :) Można wybrać pozycję porodu, długi kontakt skóra do skóry, można przynieść własne ubranka dla dziecka i swój plan porodu, kompetentny i sympatyczny personel. Nie dokarmia się dziecka mlekiem sztucznym i nie zabiera od mamy - to bardzo ważne! Polecam. (Cała nasza trójka przyszła na świat właśnie tutaj mimo to, że blisko mamy klinki prywatne... jednak tam dziecko jest często sztucznie dokarmiane i jak coś się dzieje to i tak trzeba wzywać pogotowie...)

monika86
10-12-2012 10:34
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2012

Opieka przed porodem jak również po bardzo dobra. Ja rodziłam przez cc. Synek leżał na patologii prawie 2 tygodnie, gdzie miał bardzo fachową opiekę. Pielęgniarki zwłaszcza te starsze super kobiety, znające się na swojej robocie. Widać, że większość kocha dzieci. Jest jak wszędzie kilka młodych, które chyba trafiły na oddział za karę. Ale to mały odsetek. Dziecko kąpane, przebierane przez pielęgniarki. Na każde karmienie przychodziły do sali, zaglądały w nocy, także jestem zadowolona.

prymulka
22-11-2012 21:15
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2010

Opieka w czasie porodu i po porodzie nie jest zła

Mini
14-10-2012 21:04
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2011

Rodziłam tam w lutym 2011 r. I opiekę w czasie porodu oceniam bardzo dobrze. Położna była cały cza przy mnie, Wcześniej leżałam miesiąc na patologii i kilka tyg. na sali przedporodowej. Położne bardzo uprzejme i pomocne. Gorzej trochę z opieką po porodzie, tzn. niezbyt uprzejme Panie zajmujące się noworodkami. Opieka nad mamą super. Synek po porodzie SN od razu przystawiony do piersi, poród rodzinny i tata mógł w nim aktywnie uczestniczyć. Z racji tego iż synek był wcześniakiem zabrano go na noc na patologię noworodka w celu obserwacji. Leżałam na sali 2 osobowej minus za oddaloną łazienkę z prysznicem. Warunki do pielęgnacji noworodka dobre. Miękki przewijak, możliwość włączenia ciepłego nawiewu. Dla noworodka można mieć swoje ubranka bądź korzystać ze szpitalnych. Gdy przybraknie pampersów bez problemu zostaną użyczone.

Monia
11-10-2012 13:43
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2010

Witam Chciałam dodać moja opinię na temat szpitala w Łomży... Trafiłam tam przypadkiem bo miałam rodzic gdzie indziej ale do rzeczy. Leżałam tam ponad miesiąc czasu po porodzie ponieważ synek urodził się wcześniakiem, Panie na porodówce niezbyt przyjemne - jeżeli któraś z Pań może to przeczyta to niech to sobie weźmie do serca. Po porodzie leżeliśmy na patologi noworodka i Panie pielęgniarki które zajmowały się matkami super kobiety, dziękuję im za to że były takie fajne i zawsze można było prosić o pomoc a pielęgniarki od dzieci jeszcze fajniejsze - dzięki nim pobyt tam nie wydawał się tak straszny i bardzo ale to bardzo im dziękuję za to że zajmowały się moim synkiem. Może moja wypowiedź przyda się którejś z przyszłych mam. Pozdrawiam serdecznie :)

Dodaj opinię

Szukaj

Wesprzyj nas!