Szpital Wojewódzki im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Łomży

Piłsudskiego 11 18-400 Łomża Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 01-08-2017
www.szpital-lomza.pl
sekretariat@szpital-lomza.pl

Ordynatorzy: położnictwa – Tomasz Sokół (od 2015), neonatologii – Dariusz Ślesicki (od 2015), położne oddziałowe: położnictwa – Urszula Roszkowska (od 2006), neonatologii – Małgorzata Kościelecka (od 1999).

Stopień referencyjności oddziału położniczego – II. Stopień referencyjności oddziału neonatologicznego – III.

Szpital posiada tytuł: „Szpitala Przyjaznego Dziecku” - rok oceny: 2000, rok reoceny: 2009.

Szpital prowadzi i współpracuje ze szkołą rodzenia. Kontakt do szkoły rodzenia: Dariusz Ślesicki, tel. 86 4733661, 864733900-centrala szpitala, e-mail: szkola@szpital-lomza.pl, www: szpital-lomza.pl

Można obejrzeć oddział porodowy przed porodem.
Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dokument tożsamości, wypisy z poprzednich pobytów w szpitalu, plan porodu.
Wyniki badań wymagane przy przyjęciu do szpitala: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał), badanie moczu z ostatnich 6 tygodni; posiew GBS; zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów jeśli były przeprowadzane konsultacje np. od okulisty lub kardiologa. Plan porodu jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u pacjentek przyjmowanych do porodu:
- u wszystkich pacjentek: zbieranie wywiadu, badanie ogólne (tj. pomiar tętna, ciśnienia i temperatury, ważenie),  zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta;
- w zależności od decyzji personelu: badanie wewnętrzne,  badanie KTG, badanie USG;
-inne czynności: u wszystkich pacjentek w chwili przyjęcia osłuchiwane jest tętno płodu.

W oddziale porodowym są 4 sale jednoosobowe, dostępne dla wszystkich, bez opłat.  Szpital nie podał informacji o sprzętach ułatwiających poród.

Plan porodu omawiany jest zawsze z położną w sali porodowej. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest co 120 minut, trwa ok. 30 minut.
Rodząca może pić w trakcie porodu wodę niegazowaną,  nie może jeść.
- niefarmakologiczne: masaż, praca z oddechem, ciepły okład, zimny okład, przezskórna stymulacja elektryczna (TENS);
- farmakologiczne: gaz wziewny.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą.  Znieczulenie dolędźwiowe nie jest dostępne.
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu to parcie na plecach oraz w kucki na łóżku porodowym.
Rodząca jest zawsze informowana o stosowanych podczas porodu środkach, badaniach i zabiegach.
Osoba towarzysząca może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Rodzącej nie może towarzyszyć więcej niż jedna osoba towarzysząca. W porodzie może towarzyszyć doula. Osoba towarzysząca może zostać przez 2 godziny po porodzie, w oddziale położniczym (w godzinach odwiedzin).
W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna.

Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie minimum 2 godziny. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się nie później niż po około 2 godzinach. W trakcie szycia krocza dziecko prawie nigdy nie jest zabierane od matki. Osoba towarzysząca może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie.
Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana na brzuchu matki przez lekarza neonatologa.
Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie  odbywa się w innym pomieszczeniu po najwcześniej 2 godzinach po narodzinach. Osoba towarzysząca może być przy tym obecna.
Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia wraca na pierś mamy na 10-15 minut, następnie zostaje przewieziony na oddział noworodkowy lub może być  “kangurowany” przez osobę towarzyszą. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia.
Pierwsza kąpiel noworodka odbywa się na prośbę matki/opiekuna dziecka.

W oddziale położniczym są 3 sale jednoosobowe z łazienką, 12 sal dwuosobowych z łazienką.
Matki przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę.  Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce.
Pobyt na oddziale położniczym trwa średnio 2 dni po porodzie drogami natury i  po porodzie zabiegowym, 3 dni po cięciu cesarskim.
Nie wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności opiekuna. Każda matka jest uczona, jak pielęgnować noworodka. Rodzic zawsze może być obecny w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka, najczęściej jest informowany o stanie zdrowia dziecka po każdym badaniu, zabiegu .
Kobieta otrzymuje poradę laktacyjną na życzenie. Porad laktacyjnych udzielają położne.
Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym ze względu na zauważalne trudności w karmieniu (noworodek płacze, jest niespokojny) oraz ze wskazań medycznych.
Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się w określonych godzinach; 14-18 dni powszednie, 11-18 dni świąteczne, w sali, w której matka leży.

Nie ma opłat.

- Znieczulenie dolarganem

Nie Znieczulenie gazem wziewnym

domi890
22-03-2017 11:45
Rok narodzin dziecka: 2017

Szpital godny polecenia, obsługa miła bardzo pomocna zarówno na oddziale patologii ciąży jak i na porodówce oraz oddziale poporodowym. Dbają o maluszka, interesują się po porodzie, reagują na zbyt długi płacz dziecka. Myślę,że opinia krążąca o tych oddziałach już jest dawno nie aktualna.

MalgosiaWK
18-12-2016 00:36

Po pierwsze jest to naprawdę oddział przyjazny mamie i dziecku :) Można wybrać pozycję porodu, długi kontakt skóra do skóry, można przynieść własne ubranka dla dziecka i swój plan porodu, kompetentny i sympatyczny personel. Nie dokarmia się dziecka mlekiem sztucznym i nie zabiera od mamy - to bardzo ważne! Polecam. (Cała nasza trójka przyszła na świat właśnie tutaj mimo to, że blisko mamy klinki prywatne... jednak tam dziecko jest często sztucznie dokarmiane i jak coś się dzieje to i tak trzeba wzywać pogotowie...)

monika86
10-12-2012 10:34
Rok narodzin dziecka: 2012

Opieka przed porodem jak również po bardzo dobra. Ja rodziłam przez cc. Synek leżał na patologii prawie 2 tygodnie, gdzie miał bardzo fachową opiekę. Pielęgniarki zwłaszcza te starsze super kobiety, znające się na swojej robocie. Widać, że większość kocha dzieci. Jest jak wszędzie kilka młodych, które chyba trafiły na oddział za karę. Ale to mały odsetek. Dziecko kąpane, przebierane przez pielęgniarki. Na każde karmienie przychodziły do sali, zaglądały w nocy, także jestem zadowolona.

prymulka
22-11-2012 21:15
Rok narodzin dziecka: 2010

Opieka w czasie porodu i po porodzie nie jest zła

Mini
14-10-2012 21:04
Rok narodzin dziecka: 2011

Rodziłam tam w lutym 2011 r. I opiekę w czasie porodu oceniam bardzo dobrze. Położna była cały cza przy mnie, Wcześniej leżałam miesiąc na patologii i kilka tyg. na sali przedporodowej. Położne bardzo uprzejme i pomocne. Gorzej trochę z opieką po porodzie, tzn. niezbyt uprzejme Panie zajmujące się noworodkami. Opieka nad mamą super. Synek po porodzie SN od razu przystawiony do piersi, poród rodzinny i tata mógł w nim aktywnie uczestniczyć. Z racji tego iż synek był wcześniakiem zabrano go na noc na patologię noworodka w celu obserwacji. Leżałam na sali 2 osobowej minus za oddaloną łazienkę z prysznicem. Warunki do pielęgnacji noworodka dobre. Miękki przewijak, możliwość włączenia ciepłego nawiewu. Dla noworodka można mieć swoje ubranka bądź korzystać ze szpitalnych. Gdy przybraknie pampersów bez problemu zostaną użyczone.

Monia
11-10-2012 13:43
Rok narodzin dziecka: 2010

Witam Chciałam dodać moja opinię na temat szpitala w Łomży... Trafiłam tam przypadkiem bo miałam rodzic gdzie indziej ale do rzeczy. Leżałam tam ponad miesiąc czasu po porodzie ponieważ synek urodził się wcześniakiem, Panie na porodówce niezbyt przyjemne - jeżeli któraś z Pań może to przeczyta to niech to sobie weźmie do serca. Po porodzie leżeliśmy na patologi noworodka i Panie pielęgniarki które zajmowały się matkami super kobiety, dziękuję im za to że były takie fajne i zawsze można było prosić o pomoc a pielęgniarki od dzieci jeszcze fajniejsze - dzięki nim pobyt tam nie wydawał się tak straszny i bardzo ale to bardzo im dziękuję za to że zajmowały się moim synkiem. Może moja wypowiedź przyda się którejś z przyszłych mam. Pozdrawiam serdecznie :)