Opis placówki
A A A

Milickie Centrum Medyczne Sp. z o.o.

Grzybowa 1 56-300 Milicz Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 10-06-2014
79 730 77 13
www.mcm.milicz.pl
ldsg@mcm-milicz.pl


Dane dotyczące oddziału położniczego i neonatologicznego otrzymane od szpitala w roku 2014

Ordynatorzy: położnictwa – Mirosław Tomaszewski (od 2008), neonatologii – Tadeusz Garbiec (od 1997), położne oddziałowe: położnictwa – Bogumiła Adasik (od 1998), neonatologii – Beata Markocka (od 2002).

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego – I.

Szkoła Rodzenia

Szpital prowadzi bezpłatną szkołę rodzenia. Osoba do kontaktu: Beata Markocka, tel. 71 384 67 53.

Izba Przyjęć

Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem tylko w ramach zajęć szkoły rodzenia. Wymagane dokumenty przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, grupa krwi, GBS, plan porodu, karty wypisowe leczenia szpitalnego, dowód osobisty. Plan porodu jest dołączony do dokumentacji. Kobieta podpisuje przy przyjęciu do szpitala ogólną zgodę na proponowane leczenie oraz na poszczególne zabiegi: cięcie cesarskie, nacięcie krocza, poród zabiegowy. Wyraża ustną zgodę bezpośrednio przed goleniem krocza i lewatywą oraz pisemną bezpośrednio przed cesarskim cięciem, porodem zabiegowym, indukcją i stymulacją porodu.
Nie ma golenia, lewatywa na prośbę pacjentki.

Warunki i wyposażenie

Trakt porodowy z 3 stanowiskami podzielonymi na boksy i sala jednoosobowa. Do dyspozycji rodzących: worek sako, piłka, materac, immersja wodna. Sala jednoosobowa dostępna dla wszystkich rodzących bez opłat.

Poród

Wenflon zakładany jest w trakcie porodu lub po nim, tylko jeśli sytuacja tego wymaga.
Plan porodu omawiany jest w izbie przyjęć z położną lub lekarzem. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest co 2 godziny przez 30 minut. Nie ma ustalonej częstotliwości badań wewnętrznych. Można pić i jeść. Personel zachęca do aktywności.
Dostępne sposoby łagodzenia bólu:
– niefarmakologiczne: masaż, immersja wodna, ćwiczenia oddechowe;
– farmakologiczne: gaz wziewny, opiaty.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe nie jest dostępne.
Parcie:
II okres porodu najczęściej przebiega w dowolnej pozycji, wybranej przez rodzącą. Personel z własnej inicjatywy informuje rodzącą o przebiegu porodu oraz stosowanych środkach i zabiegach, a także gdy wymaga tego sytuacja oraz gdy rodząca pyta. Życzenia rodzącej (dotyczące ochrony krocza, parcia w wybranej pozycji etc.) są uwzględniane, gdy sytuacja na to pozwala.

Poród z osobą towarzyszącą

Możliwy poród z osobą towarzyszącą. Rodzącej i jej partnerowi może towarzyszyć doula. Osoba towarzysząca może zostać po porodzie, ile chce, również w oddziale położniczym. W trakcie cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna ani nie może kangurować dziecka po porodzie. Przystawienie dziecka do piersi możliwe 30 minut po cięciu cesarskim.

Kontakt z dzieckiem

Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie minimum 2 godziny. Pierwsze karmienie odbywa się po 4 minutach po narodzinach. Ojciec może przeciąć pępowinę. Ocena Apgar dokonywana jest na brzuchu matki przez położną lub lekarza neonatologa. W trakcie szycia krocza dziecko nie jest zabierane od matki. Mierzenie i ważenie odbywa się w kąciuku noworodka w pobliżu matki po 2 godzinach po narodzinach lub wtedy, kiedy chcą tego rodzice. Osoba towarzysząca może być przy tym obecna. Pierwsza kąpiel odbywa się w drugiej dobie życia.

Po porodzie

Można obejrzeć oddział neonatologiczny przed porodem. Oddział pracuje w systemie rooming-in. Na oddziale jest 14 łóżek, z czego 14 dla matek z dziećmi. 1 w.c. przypada na 4 łóżka. 1 prysznic na 3 łóżka. Matki przebywają z dziećmi przez całą dobę, ale mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Jeśli dziecko z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki, to matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce. Pobyt w oddziale trwa średnio 3 dni po porodzie drogami natury, 3 dni po porodzie zabiegowym, 4 dni po cesarskim cięciu. Na prośbę kobiety jest możliwy szybszy wypis ze szpitala. Matka uczona jest pielęgnacji dziecka, a wszystkie zabiegi pielęgnacyjne odbywają się w jej obecności. Personel z własnej inicjatywy informuje o stanie zdrowia dziecka. Matka lub ojciec mogą być obecni w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka.
Matki uczone są, jak karmić piersią. Mogą też korzystać z porad laktacyjnych udzielanych przez personel. Noworodki są dokarmiane sztucznym mlekiem, kiedy mają niską wagę urodzeniową.
Możliwość konsultacji z psychologiem. Odwiedziny: godz. 13–19, w sali, w której leży matka.

Opłaty

Nie ma opłat.
 

Opinie

Warunki lokalowe:
Opieka w czasie porodu:
Opieka po porodzie:
Polecałabym ten szpital:
Ogółem z 6 ocen:


Rodziłaś tu? Oceń ten szpital.

Dane statystyczne

Liczba porodów
 
406 Cesarskie cięcia
 
40.00%
Nacięcia krocza
 
30.00% Znieczulenie dolarganem
 
2.00%
Znieczulenie zwenątrzoponowe
 
Nie Znieczulenie gazem wziewnym
 
Tak

Komentarze

sija95
20-11-2015 10:12
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2015

Rodzic wszedzie tylko nie w tym szpitalu. Opieka porodowa okropna, brak jakiej kolwiek pomocy, zadnej rady, podsmiechiwanie sie personelu,glupie zarty nie na miejscu. Po porodzie brak zainteresowania, brak jakich kolwiek informacji, rad, pomocy jak opiekowac sie dzieckiem, jak karmic, panie polozne pracuja tam chyba za kare, wiekszosc jest bardzo nie mila. Trzeba sobie radzic tam samemu,dla matki, ktora zostala nia po raz pierwszy i nie ma zadnego doswiadczenia jest to niedopuszczalne!!!! W takiej sytuacji depresja jest na pierwszym miejscu!!!

Ewa
24-09-2014 07:45
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2014

Ja osobiście nie jestem zadowolona z tej placówki dlatego rodziłam w innym szpitalu.Gdy pojechałam tam ze skurczami lekarz powiedział, że on nie wie czy to poród i skąd ja to wiem, że to już? Ja jako dziewczyna niedoświadczona, ponieważ to było moje pierwsze dziecko, nie wiedziałam jak rozróżnić skurcze przepowiadające od przedporodowych. Położne są ok. Powiem tylko tyle: szkoda słów.

marta860226
15-10-2013 22:45
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2013

Jestem bardzo zadowolona z porodu w tym szpitalu. Zarówno mną jak i moją córką opiekowano sie wspaniale

bianka
02-01-2013 22:07
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2011

Jestem zadowolona z porodu w tym szpitalu. Oceniam go bardzo dobrze. Nie miałam żadnych komplikacji, opieka nad rodzącą i nad dzieckiem dobra.

Dodaj opinię

Szukaj

Wesprzyj nas!