Milickie Centrum Medyczne Sp. z o.o.

Grzybowa 1 56-300 Milicz Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 29-08-2017
79 730 77 13; 71 384 67 54
www.mcm.milicz.pl
ldsg@mcm-milicz.pl

Ordynatorzy: położnictwa – Mirosław Tomaszewski (od 2008), neonatologii – Tadeusz Garbiec (od 2001), położne oddziałowe: położnictwa – Bogumiła Adasik (od 2002), neonatologii – Bogumiła Adasik (od 2002).

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego – I.

Szpital prowadzi bezpłatną szkołę rodzenia. Kontakt do szkoły rodzenia: Bogumiła Adasik, tel. 797397843; e-mail :b.adasik@mcm-milicz.pl; www.mcm-milicz.pl

Można obejrzeć oddział porodowy przed porodem.
Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dokument tożsamości, skierowanie do szpitala, wypisy z poprzednich pobytów w szpitalu, plan porodu, dodatkowe dokumenty w przypadku planowego cięcia cesarskiego - wyniki niezbędne zależnie od stanu pacjentki.
Wyniki badań wymagane przy przyjęciu do szpitala: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał), morfologia i badanie moczu z ostatnich 6 tygodni, antygen HBs - HBS Ag - badanie w kierunku WZW B - w ciąży, OWA, WR - odczyn Wassermanna - badanie w kierunku kiły; posiew GBS; badanie na nosicielstwo wirusa HIV, przeciwciała anty-HC (badanie w kierunku WZW C), badanie układu krzepnięcia, wszystkie wyniki badań usg wykonane w obecnej ciąży oraz zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów jeśli były przeprowadzane konsultacje np. od okulisty lub kardiologa, dodatkowe badania w przypadku planowego cięcia cesarskiego - zależnie od pacjentki.
Plan porodu jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u pacjentek przyjmowanych do porodu:
- u wszystkich pacjentek: zbieranie wywiadu, badanie ogólne (tj. pomiar ciśnienia, tętna, temperatury, ważenie), badanie wewnętrzne, badanie KTG, badanie USG, zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta;
- w zależności od decyzji personelu:  zakładanie wenflonu;
- na prośbę pacjentki: lewatywa, golenie krocza.

W oddziale porodowym jest trakt porodowy z 2 stanowiskami podzielonymi na boksy i 1 sala jednoosobowa, dostępna dla wszystkich, bez opłat.

Plan porodu omawiany jest zawsze z lekarzem i z położną w izbie przyjęć. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest co 120 minut, trwa ok. 30 minut. Badania wewnętrzne wykonywane są co 30 minut przez położną, co 60 minut przez lekarza. Rodząca może pić wodę i może jeść w trakcie porodu.
- niefarmakologiczne: masaż, praca z oddechem, ciepły okład, zimny okład, kąpiel/prysznic;
- farmakologiczne: analgezja wziewna.
Znieczulenie dolędźwiowe nie jest dostępne.
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu to parcie na plecach lub na boku na łóżku porodowym.

Osoba towarzysząca może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Rodzącej nie może towarzyszyć więcej niż jedna osoba bliska. W porodzie może towarzyszyć doula. Osoba towarzysząca może przebywać na trakcie porodowym, o ile pozostałe rodzące wyrażą zgodę.
Osoba towarzysząca może zostać przez 2 godziny po porodzie i w oddziale położniczym (w godzinach odwiedzin).
W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna.

Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie prawie zawsze, powyżej 5-30 minut. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się po określonym czasie od narodzin, po 30-40 minutach. W trakcie szycia krocza dziecko w zależności od sytuacji jest lub nie jest zabierane od matki. Osoba towarzysząca może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie.
Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana na brzuchu matki, przez lekarza neonatologa.
Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się w kąciku noworodka w pobliżu matki po 31 minutach – 3 godzinach. Osoba towarzysząca może być przy tym obecna. Badanie noworodka po porodzie zabiegowym (vacuum, kleszcze) odbywa się po 31 minutach-2 godzinach, po cięciu cesarskim po 11-30 minutach.
Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia zostaje przewieziony na oddział noworodkowy. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia. Szpital nie oferuje możliwości kangurowania noworodka przez bliską osobę.
Pierwsza kąpiel noworodka w drugiej lub kolejnej dobie życia.

W oddziale położniczym jest 1 jednoosobowa sala z łazienką, 4 sale dwuosobowe bez łazienki, 1 sala więcej niż trzyosobowa z łazienką i 3 sale więcej niż trzyosobowe bez łazienki.
Matki po porodzie fizjologicznym przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę. Matki po cesarskim cięciu w ciągu dnia przebywają ze zdrowymi dziećmi, które na noc są zabierane. Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki, wówczas odwiedziny matki regulowane są przez personel.
Pobyt na oddziale położniczym trwa średnio 3 dni po porodzie drogami natury, 4 dni po porodzie zabiegowym, 4 dni po cięciu cesarskim.
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności opiekuna. Każda matka jest uczona, jak pielęgnować noworodka. Matka/opiekun najczęściej jest informowana/y o stanie zdrowia dziecka w czasie obchodu. Rodzic zawsze jest obecny w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka.
Kobieta otrzymuje poradę laktacyjną na życzenie. Porad laktacyjnych udzielają położne. Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym ze wskazań medycznych.
Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się w godz. 13:00-18:00, w sali, w której matka leży.

Brak opłat.

- Znieczulenie dolarganem

Nie Znieczulenie gazem wziewnym

sija95
20-11-2015 10:12

Rodzic wszedzie tylko nie w tym szpitalu. Opieka porodowa okropna, brak jakiej kolwiek pomocy, zadnej rady, podsmiechiwanie sie personelu,glupie zarty nie na miejscu. Po porodzie brak zainteresowania, brak jakich kolwiek informacji, rad, pomocy jak opiekowac sie dzieckiem, jak karmic, panie polozne pracuja tam chyba za kare, wiekszosc jest bardzo nie mila. Trzeba sobie radzic tam samemu,dla matki, ktora zostala nia po raz pierwszy i nie ma zadnego doswiadczenia jest to niedopuszczalne!!!! W takiej sytuacji depresja jest na pierwszym miejscu!!!

Ewa
24-09-2014 07:45

Ja osobiście nie jestem zadowolona z tej placówki dlatego rodziłam w innym szpitalu.Gdy pojechałam tam ze skurczami lekarz powiedział, że on nie wie czy to poród i skąd ja to wiem, że to już? Ja jako dziewczyna niedoświadczona, ponieważ to było moje pierwsze dziecko, nie wiedziałam jak rozróżnić skurcze przepowiadające od przedporodowych. Położne są ok. Powiem tylko tyle: szkoda słów.

marta860226
15-10-2013 22:45

Jestem bardzo zadowolona z porodu w tym szpitalu. Zarówno mną jak i moją córką opiekowano sie wspaniale

bianka
02-01-2013 22:07
Rok narodzin dziecka: 2011

Jestem zadowolona z porodu w tym szpitalu. Oceniam go bardzo dobrze. Nie miałam żadnych komplikacji, opieka nad rodzącą i nad dzieckiem dobra.