NZOZ „Malarkiewicz i Spółka” s.c.

Jagiellońska 78 10-229 Olsztyn Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 17-01-2013
www.szpital-olsztyn.pl
nzoz@szpital-olsztyn.pl

Dane dotyczące oddziału położniczego i neonatologicznego pochodzą z ankiet wysłanych do szpitali przez Fundację Rodzić po Ludzku w roku 2012. Szpital nie prowadzi statystyk na temat nacięć krocza.

Ordynatorzy: położnictwa – Jan Malarkiewicz (od 1999), neonatologii – Maria Kuśmierska (od 2011), położna oddziałowa położnictwa i neonatologii – Agnieszka Terska (od 2012).

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego: I

Szpital prowadzi płatną szkołę rodzenia. Osoba do kontaktu: Agnieszka Terska, tel. 502 288 883,
e-mail: nzoz@szpital-olsztyn.pl

Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem. Wymagane dokumenty przy przyjęciu do szpitala: dowód osobisty, karta ciąży, wyniki badań, grupa krwi, HBS, WR, morfologia, cukier, mocz – badanie ogólne, GBS, HIV, HVC, ToxoJgM, USG. Plan porodu nie jest załączany do dokumentacji. Kobieta wyraża zgodę pisemną bezpośrednio przed zabiegami (nacięcie krocza, cięcie cesarskie, znieczulenie do porodu/cięcia). Golenie i lewatywa na prośbę pacjentki.

Jednoosobowe sale, do dyspozycji rodzących: worek sako, piłka, materace.

Wenflon zakładany jest po przyjęciu do szpitala. Plan porodu omawiany jest z położną w sali porodowej. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest co 2-3 godziny. Badania wewnętrzne prowadzone co 2 godziny przez położną. Można pić, nie można jeść. Personel zachęca do aktywności.
- niefarmakologiczne: TENS, prysznic, masaż, muzykoterapia
- farmakologiczne: gaz wziewny
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe jest dostępne nieodpłatnie ze wskazań medycznych, odpłatnie – na życzenie pacjentki. W znieczuleniu rodząca może się poruszać.
II okres porodu najczęściej przebiega w pozycji „swobodnej”. Rodząca jest informowana przez personel o stosowanych podczas porodu środkach i zabiegach oraz o przebiegu porodu. Życzenia rodzącej (dotyczące ochrony krocza, parcia w wybranej pozycji etc.) są uwzględniane w większości sytuacji.
Możliwy poród w wodzie – zakończony urodzeniem dziecka do wody.

Możliwy poród z osobą towarzyszącą. Rodzącej może też towarzyszyć doula. Osoba towarzysząca może zostać, ile chce. W trakcie cesarskiego cięcia osoba towarzysząca może być obecna (konieczny strój), a po porodzie kangurować dziecko. Przystawienie dziecka do piersi możliwe jeszcze w sali operacyjnej.

Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi. Nieprzerwany kontakt matki z dzieckiem po porodzie trwa powyżej 30 minut. Ojciec dziecka może przeciąć pępowinę. Pierwsze karmienie odbywa się jeszcze w sali porodowej. Wstępna ocena Apgar dokonywana jest przez lekarza neonatologa w sali porodowej. Mierzenie i ważenie dziecka odbywa się w kąciku noworodka w pobliżu matki po 30 minutach - 2 godzinach od porodu lub wtedy, gdy chcą rodzice dziecka. Osoba towarzysząca może być przy tym obecna oraz zostać tak długo, ile chce, może zostać także na noc. Pierwsza kąpiel po pierwszej dobie.

Można obejrzeć oddział neonatologiczny przed porodem. Oddział pracuje w systemie rooming-in, jest 13 łóżek dla matek z dziećmi. 1 wc i 1 prysznic przypada na 1 łóżko. Matki przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę, ale mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Jeśli dziecko z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki, to matka może z nim przebywać bez ograniczeń. Pobyt w oddziale trwa średnio 2 dni po porodzie drogami natury, 4 dni po porodzie zabiegowym i cesarskim cięciu. Na prośbę kobiety możliwy jest szybszy wypis ze szpitala. Matka uczona jest pielęgnacji dziecka, a wszystkie zabiegi pielęgnacyjne odbywają się w jej obecności. Personel z własnej inicjatywy informuje o stanie zdrowia dziecka. Matka (lub ojciec) mogą być obecni w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka. Noworodki są dokarmiane sztucznym mlekiem ze wskazań medycznych. Matki uczone są jak karmić piersią, mogą skorzystać też z porad doradcy laktacyjnego, a także psychologa. Przy oddziale działa Poradnia Laktacyjna, tel: (89) 535 73 03, godz. 9-14.
Odwiedziny o dowolnej porze, w sali, w której leży matka lub specjalnym miejscu, przystosowanym do wizyt.

Znieczulenie dolędźwiowe – 400 zł.

- Znieczulenie dolarganem

paprykha
20-03-2014 22:31

Można rodzić po ludzku. W tym szpitalu tak !!! Był to mój drugi poród i całkowicie inny od pierwszego (rodziłam wtedy w innym szpitalu, poród był traumą). Personel uszanował mój plan porodu, wszystko odbyło się zgodnie z moimi "wymaganiami" (czyli jak najmniej interwencji medycznych). Położne cudowne, dzięki jednej z nich nie zostałam nacięta, a 3 dni po porodzie nie czułam, że rodziłam. I NARESZCIE szpital, w którym nie wymuszają pozycji półleżącej !!! A to bardzo bardzo ważne !! Opieka po porodzie profesjonalna i miła, nie wspominając już o warunkach jak w hotelu. Nie ma lepszego szpitala w Olsztynie :) Na koniec dodam, że Szpital Miejski i olsztyńscy lekarze są w zmowie i kreują fałszywy wizerunek Malarkiewicza rozsiewając nieprawdziwe plotki o szpitalu i kierując swoje pacjentki do Miejskiego. Nie wierzcie w te brednie !! W szpitalu jest wszystko co potrzeba, specjalistyczny sprzęt. Można przejść się w ciąży, żeby rozwiać wszelkie wątpliwości, oprowadzają po oddziale. Gorąco wszystkim polecam szpital :)

Rybka
08-03-2014 21:39

Urodziłam mojego Jasia w tym Szpitalu 2tyg.temu.Jestem z trojmiasta i włożyłem wiele wysiłku by trafić do tej kliniki.(200km).Sserdecznie polecam to miejsce wymarzone do porodu i powitania swojego maleństwa.Polozne Gosia i Agnieszka cudowne miłe i cierpliwe.Cały perso nel bardzo troskliwy.Respektuja wszystkie oczekiwania rodzącej.sale i warunki sanitarne na szóstkę.

pozytywna
04-03-2014 14:30

a jednak można rodzić po ludzku!można rodzić w świetnym zespole, na który ja trafiłam w trakcie porodu. Rodziłam ze wspaniałą położną, każdy krok porodu był konsultowany i omawiany ze mna, w miare rozwoju sytuacji tworzyłyśmy z położną plan porodu, moje życzenia i sugestie były respektowane, traktowano mnie z szacunkiem, tłumaczono krok po kroku co się dzieje co za chwilę się wydarzy i jak powinnam postępować aby poród dla mnie i maleństwa nie był drogą przez mękę. Nie wspomne już o wysokim komforcie związanym z warunkami jakie panują w opisywanej placówce. Nie byłam pozostawiona sama sobie, dopytywano się o moje potrzeby i wyobrażenia o porodzie, mobilizowano mnie i wspierano. Znieczulenie obecnie nie jest już podawane odpłatnie, Po porodze jeśli wszystko jest w porządku od razu kładą maluszka na brzuszku mamy, potem na krótko zabierają aby zbadać i zmierzyć, a następnie malec wraz z mamą przebywa pełne 2 godziny na sali porodowej, co oznacza ze od pierwszych chwil jest się z maleństwem. Oczywiście osoba towarzysząca takze może w tym czasie przebywać z mamą i dzieckiem. Na marginesie warto zauważyć, że osoba towarzysząca jest traktowana jak niemalże równorzędny uczestnik porodu, o ile oczywiscie sama chce w nim w miarę aktywnie uczestniczyć. Jak rodzić to tylko tam i z takimi ludźmi. szczerze polecam.

elinka
07-02-2014 22:31

Gorąco polecam ten szpital, opieka wspaniała. Gdyby nie doradca laktacyjny to pewnie bym nie karmiła naturalnie. Każdy krok w czasie porodu był konsultowany ze mną. Jak będę miał kolejny raz rodzić to tylko tam.

bies_czadniczka
01-02-2014 11:21
Rok narodzin dziecka: 2011

Rewelacyjny personel, świetna opieka, fachowa pomoc, super warunki szpitalne. Rodziłam tu moją już 2 i pół letnią córeczkę i szczerze polecam!

Adriana
16-01-2014 10:56
Rok narodzin dziecka: 2012

Super szpital. Położne niezwykle pomocne i uprzejme. Podejście do pacjenta rewelacyjne, na żadnym etapie porodu nie byłam pozostawiona sama sobie, opieka nad dzieckiem po porodzie świetna, na pomoc mogłam liczyć o każdej porze dnia i nocy, przy czym nikt się z niczym nie narzucał.

Martyna
09-12-2013 18:36

Świetny szpital. Rodziłam przez 11 godzin, dzięki położnej wspominam ten czas bardzo dobrze. Pierwsze pytanie położnej: "jakie są pani oczekiwania względem porodu". Bez żadnych problemów otrzymałam znieczulenie - już przy 4cm rozwarcia był wzywany anestezjolog. Plan porodu w pełni respektowany, zgodnie z moją wolą nie byłam nacinana. Po porodzie - pełne 2 godziny na sali porodowej z dzieckiem na brzuchu. W trakcie całego pobytu w szpitalu dbano o mnie i dziecko, dzięki doradczyniom laktacyjnym mam pokarm. Maleńka i ja miałyśmy wspaniałą i przemiłą opiekę. Oby takich miejsc było jak najwięcej w całej Polsce. Poród w tym szpitalu jest prawdziwie po ludzku!

Kinga
19-11-2013 21:23

Polecam ten szpital. Warunki bardzo dobre,opieka fantastyczna :) położne cudowne(pozdrawiam P. Gosię i P.Agnieszkę). Przy kolejnym dziecku też tam chcę rodzić.

sandy190
14-11-2013 21:36

Polecam gorąco.Super warunki,dobra opieka i podejście do pacjenta zrozumienie i pomoc przy porodzie,znieczulenie do porodu.Naprawdę profesjonalnie a zarazem "domowo".

Justyna S.
08-11-2013 18:57
Rok narodzin dziecka: 2012

Wspaniała placówka, pokoje 1 osobowe z własnym wc, wygodne łóżka smaczne jedzenie, ubranka dla dziecka, podpaski wszystko na miejscu. Ale co najważniejsza wspaniała opieka położne - anioły. Mam porównanie bo pierwsze dziecko rodziłam w miejskim i wypisali mnie ze szwem który ropiał, i z dzieckiem które nie potrafiło ssać a ja nie miałam pokarmu. Na wypisie zapisali ssie prawidłowo. Historia z pokarmem powtórzyła się przy 2 dziecku ale u Malarkiewicza doradca laktacyjny wspierał mnie dniem i nocą, położne przytulały, uspokajały, uczyły tłumaczyły, pomagały przy karmieniu dziecka rurką bo mleczka nie było, ze wskazówkami i laktatorem wypisali mnie do domu ale szwy sprawdzano kilka dni po wypisie, rana się pięknie zagoiła. Nie mam zastrzeżeń. Wiem że wiele mam boi się że jak coś z dzieckiem będzie nie tak to.... wiele szpitali ma tylko oddział położniczy bez pediatrycznego, więc nawet jeśli coś to bezpiecznie odtransportuja noworodka, zresztą na oddziale zawsze jest neonatolog . Ja wspominam miło ta placówkę, i polecam gorąco, a to że część lekarzy nie poleca to czysta zazdrość i działanie na rzecz swojej placowki. Komfort ogromny i intymność w pokoju po porodzie bardzo ważna jak wszystko boli. a rodzina może wejść o każdej porze dnia i nocy. Oceniam na 6 ;-)