Szpital Rejonowy im. dr Józefa Rostka w Raciborzu

Gamowska 3 47-400 Racibórz Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 18-04-2017
www.szpital-raciborz.org
sekretariat@szpital-raciborz.org

Ordynatorzy: położnictwa - Dariusz Kujawski (od 2011), neonatologii - Grażyna Urban (od 2008); położne oddziałowe: położnictwa - Anna Kretek (od 2014), neonatologii - Maria Grzondziel (od 2003).

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego - I

Szkoła rodzenia
Szpital prowadzi bezpłatną szkołę rodzenia. Kontakt do szkoły rodzenia: Anna Kretek, tel.: 32 755 53 16, email: akretek@szpital-raciborz.org.

Izba przyjęć
Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem. Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dokument tożsamości, dokument potwierdzający ubezpieczenie, skierowanie do szpitala, wypisy z poprzednich pobytów w szpitalu oraz plan porodu. Wymagane wyniki badań: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał), antygen HBs - badanie w kierunku WZW B w ciąży, WR - odczyn Wassermanna - badanie w kierunku kiły, posiew GBS, badanie na nosicielstwo wirusa HIV, przeciwciała anty HCV - badanie w kierunku WZW C, wszystkie wyniki badań USG wykonane w obecnej ciąży, zaświadczenia od lekarzy specjalistów jeśli były przeprowadzane konsultacje np. okulisty czy kardiologa. Plan porodu jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w Izbie Przyjęć u pacjentek przyjmowanych do porodu:
- u wszystkich kobiet: zbieranie wywiadu, badanie ogólne (tj. pomiar ciśnienia, tętna, temperatury, ważenie), badanie wewnętrzne, badanie KTG, zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta, ocena miednicy kostnej;
- w zależności od decyzji personelu: zakładanie wenflonu, badanie USG;
- na prośbę pacjentki: lewatywa, golenie krocza.

Wyposażenie
W oddziale porodowym są 4 sale jednoosobowe, dostępne dla wszystkich bez opłat. Brak informacji dotyczącej dostępności sprzętów pomocnych w czasie porodu takich jak worki sako czy piłki.

Plan porodu omawiany jest zawsze z położną w sali porodowej. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka jest prowadzony co 360 minut, trwa około 20 minut. Brak informacji dotyczącej częstotliwości wykonywania badania wewnętrznego. Rodząca może jeść i pić wodę w trakcie porodu.
- niefarmakologiczne: masaż, praca z oddechem, ciepły i zimny okład, kąpiel lub prysznic;
- farmakologiczne: gaz wziewny, znieczulenie zewnątrzoponowe.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą.  Znieczulenie dolędźwiowe dostępne na życzenie pacjentki. Kobieta może poruszać się ze znieczuleniem.
Najczęściej stosowane pozycje w II okresie porodu to parcie na plecach lub na boku na łóżku porodowym.
Rodząca zawsze jest informowana o stosowanych podczas porodu środkach, badaniach i zabiegach.

Jedna osoba towarzysząca może przebywać z rodzącą przez cały czas trwania porodu. W porodzie może towarzyszyć doula, ale tylko wtedy, gdy rodząca jest sama. Osoba bliska może zostać przez 2 godziny po porodzie oraz w oddziale położniczym (w godzinach odwiedzin). Osoba towarzysząca nie może przebywać na bloku operacyjnym w trakcie planowego cesarskiego cięcia.

Po porodzie drogami natury zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie przez co najmniej 2 godziny. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się podczas kontaktu skóra do skóry. W trakcie szycia krocza dziecko najczęściej przebywa na brzuchu matki. Osoba towarzysząca może przeciąć pępowinę jeśli wyrazi takie życzenie. Ocena noworodka w skali Apgar jest dokonywana na brzuchu matki przez lekarza neonatologa. Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie drogami natury lub po porodzie zabiegowym (vacuum, kleszcze porodowe) odbywa się w kąciku noworodka w pobliżu matki, najwcześniej 2 godziny po porodzie. Osoba towarzysząca może być przy tym obecna.
Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cięcia cesarskiego wraca na pierś mamy na około 2 minuty, po czym zostaje przewieziony na oddział noworodkowy. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia. Ważenie i mierzenie noworodka po cięciu cesarskim odbywa się w kąciku na sali operacyjnej w czasie do 30 minut po porodzie. Pierwsza kąpiel noworodka odbywa się w drugiej lub kolejnej dobie życia.

W oddziale położniczym jest 6 dwuosobowych sal bez łazienek. Zdrowe matki przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę. Matki po cięciu cesarskim mają dodatkowo możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki, odwiedziny matki są regulowane przez personel. Pobyt na oddziale położniczym trwa średnio 2 dni po porodzie drogami natury oraz zabiegowym (vacuum, kleszcze położnicze), 4 dni po cięciu cesarskim. Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności opiekuna. Każda matka jest uczona jak pielęgnować noworodka. Opiekun jest informowany o stanie zdrowia dziecka po każdym badaniu czy zabiegu. Matka zawsze jest obecna w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka.
Porad laktacyjnych udzielają położne na życzenie pacjentki. Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym ze względu na zauważalne trudności w karmieniu (noworodek płacze, jest niespokojny). Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się w godzinach od 14 do 18 w sali w której leży matka oraz w miejscu przystosowanym do wizyt.

Brak opłat.

Alicja
03-08-2019 17:40
Rok narodzin dziecka: 2019

Opieka w czasie porodu dobra. Miałam na szczęście młoda fajna Położna. Ogólnie atmosfera urodzić jak najszybciej... Na oddziale nie ma łazienek w pokojach, a standard łazienek to jakaś masakra. Ogólnie polecam ale bez szału...

Marta
03-08-2019 15:54
Rok narodzin dziecka: 2019

Mam zastrzeżenia co do opieki po porodzie. Drogie położne, odrobina empatii- pacjentki są zmęczone i potrzebują odpoczynku, uszanujcie to! Inna sprawa, że to co w innych szpitalach (np. w Jastrzębiu) jest już standardem tutaj traktowane jest przez lekarzy jak jakaś niesamowita fanaberia. Przy pierwszym porodzie miałam pozytywne wrażenie, a podejście personelu wydawało mi się nowoczesne w porównaniu do innych szpitali, niestety teraz jest odwrotnie, zmiany zaszły raczej na gorsze.

Ciężarówka89
03-08-2018 14:22
Rok narodzin dziecka: 2018

Co prawda jeszcze nie rodziłam ale nie polecam. Leżałam na patologii ciąży. 27 tydzień skurcze, skracanie szyjki, skierowanie do szpitala, lekarz który mnie przyjmował zapewnił że dostanę sterydy.. . W szpitalu podali magnez i nospe. Kazali leżeć. Ordynator uznał że ciąża jest zbyt wczesna by podać sterydy na rozwój płuc, wypisał do domu, bez jakichkolwiek leków. Jedynie zaznaczył iż jak znowu dostanę skurczy mam jechać do innego szpitala o wyższym stopniu referencyjnosci bo tutaj mi nie pomogą.. Dodam że to moja druga ciąża po wcześniaku z 33hbd po cięciu cesarskim.. Opieka beznadziejna, ordynator zaznaczył że gdyby odejdą mi wody, bądź zacznie się akcja mam sama sobie jechać do Jastrzębia albo Katowic. Gratulacje dla szefa oddziału..

Pacjentka
14-07-2018 22:01
Rok narodzin dziecka: 2018

Rutynowe nacinanie krocza. Na prośbę o ochronę krocza i informacje o przygotowaniu do produ bez nacięcia odpowiedz „ dziecko jest najważniejsze i musi się urodzić łatwo i szybko” odpowiedź byłaby na miejscu 30 lat temu dzisiaj raczej żenująca. Położna wykonała zabieg poza skurczem - był to najbardziej bolesny moment porodu. Sala porodowa przejściowa. Na oddziale dwie łazienki na korytarzu, brudne.

Ewelina
05-06-2018 22:35
Rok narodzin dziecka: 2018

Mój syn przyszedł na świat w tym szpitalu przez cięcie cesarskie, planowane. Ogólnie z opieki w szpitalu jestem zadowolona. Zarówno na porodowce jak i już po porodzie czułam że jestem w dobrych rękach. Po cięciu dziecko dano mi przytulić na około minute, może dwie. Potem przynieśli go na salę pooperacyjna do około pół godziny na pierwsze karmienie. Panie z noworodków bardzo pomocne w przystawieniu dziecka do piersi. Na duży plus też opieka po cięciu na sali pooperacyjnej. Przebywa tam się około doby, podłączona pod kardiomonitory i pod czujnym okiem położnych. Po dobie następuje pionizacja i jest się już na normalnej sali z dzieckiem. W nocy, lub w razie potrzeby można dziecko oddać pod opiekę pań z oddziału noworodków. Na sali pooperacyjnej nie ma żadnych odwiedzin, co teraz uznaje na plus. Potem na normalnej sali istne pielgrzymki rodzin bywają bardzo meczace i krępujące. Ja miałam to "szczęście" że do mojej sąsiadki z sali przychodziły takie pielgrzymki na kilku godzinne pogaduchy. I tu właśnie chciałam przejść do największego minuta tego oddziału. Nie jest on zamykany przez co może tam wejść każdy. Ludzie błakali się tam szukając innych oddziałów. Przecież to stwarza możliwość roznoszenia różnych szpitalnych bakterii. Uważam że taki oddział gdzie przebywają noworodki powinien być bezwzględnie zamykany a odwiedziny na sali powinny być tylko dla ojca dziecka a dla innych powinno być stworzone mu temu miejsce.

Aga
12-04-2018 14:55
Rok narodzin dziecka: 2017

Patrząc na to jakie dziś mamy postępy, wiedzę, sądzę, że Porodówka w Raciborzu nie jest porodówką nowoczesną. Sale nowe, ale mam szczęście że rodziłam na sali dużej, jednak jest to jedyna tak duża sala, na innych panuje ścisk. Nie wyobrażam sobie tam mojego porodu, nie wiem gdzie bym mogła tam sie poruszać w czasie poszczególnych faz porodu. Panie położne ogólnie bardzo pomocne, ale przyszły raczej tylko jak już trzeba było rodzić, podać lek, sprawdzić skurcz, czego już później nie chciałam ale jak twierdziły muszą. Plus za to że mobilizowały mnie do pozycji wertykalnej, jednak była to tylko jedna pozycja, a parłam już na leżąco - gdzie w dzisiejszych czasach wiadomo już że ta pozycja jest nienaturalna. Jestem zawiedziona bo mimo wszystko to mój pierwszy poród i mogłyby podpowiadać co mogłabym robić, żeby sobie pomóc. Jakieś leki dostałam na ból, ale nawet nie do końca wiem jakie. Plus za ochronę krocza za co jestem wdzięczna, ale może przy pozycji wertykalnej nie byłoby konieczne. Najgorsze zaniechanie to takie, że dziecko nie było ze mną w kontakcie skóra do skóry przez 2 godziny. Od razu kazano mi wstać z łóżka po porodzie, iść pod prysznic, mało nie zemdlałam, bo Pani już chciała chyba po nas posprzątać. Kolejna rzecz to taka, że dziecko musiało być na lampach bo miało żółtaczkę i oczywiście zamiast urządzenie dać mi do pokoju, to było u położnych, gdzie nie mogłam być ciągle przy dziecku a dawano mi je tylko do karmienia. Personel przy noworodkach - różny, niektóre Panie wredne zazwyczaj te z większym już stażem, bo młodsze o wiele milsze. Prysznice chyba z 2 na cały oddział i te "krępujące" pokazywanie krocza przy wszystkich - mogliby pomyśleć już o czymś bardziej dyskretnym. A i słynna wanna do porodów, która przez bardzo długi czas była po prostu popsuta.

Fleur94
17-01-2018 20:00
Rok narodzin dziecka: 2018

Miałam "przyjemność" leżeć w tym szpitalu i serdecznie go odradzam. To jest poprostu kpina i jedna wielka pokazówka. Przyszłam ze skierowaniem do cc i wskazaniem na piśmie od neurologa. Przyjmujący mnie lekarz zakwestionował i kazał mi rodzić naturalnie. Miał przyjść jeszcze ich szpitalny neurolog na konsultację,miałam mieć usg. Nic mi nie zostało zrobione. Dostałam krwawienia i również nie pofatygował się do mnie żaden lekarz. Jedna wielka farsa. Wyszłam na żądanie.

olowicz
20-07-2017 13:31

Polecam ten szpital. Polozne oraz pielęgniarki bardzo sympatyczne i zawsze pomoga. Fachowi lekarze oraz opieka na najwyższym poziomie.

dworak
16-05-2017 19:13
Rok narodzin dziecka: 2017

Plusy: miły personel, dobre warunki. Minusy: chaos, bałagan prawdopodobnie spowodowany zbyt dużą ilością pacjentek. Moim zdaniem jeśli chodzi o drugą lub trzecią ciążę, to ok. Natomiast czy poleciłabym rodzić w Raciborzu po raz pierwszy? Szczerze mówiąc, nie wiem.

Szczęśliwa mama
12-03-2017 18:52
Rok narodzin dziecka: 2017

Bardzo polecam ten szpital. Lekarze i położne bardzo mili, pomocni i uprzejmi. Pielęgniarki noworodków również. Rodziłam 3 lata temu i miesiąc temu. Na oddziale jest parę nowych pielęgniarek młodych dziewcząt. Wszystkie bardzo pomocne. Nie było problemu z dokarmieniem. Personel uśmiechnięty. Warunki lokalowe świetne. Max dwa łóżka w dużej sali. Czysto, cicho ( chyba że się panie salowe z wiatrami tłuka...). Szczerze polecam.