A A A

Szkoła rodzenia

Wiele kobiet w ciąży zadaje sobie to pytanie: Czy warto chodzić do szkoły rodzenia?

Jeśli uważasz, że do porodu i macierzyństwa dobrze jest się przygotować, jeśli czytanie wpisów na forach internetowych nie porządkuje twojej wiedzy, a tylko wprowadza zamęt w Twojej głowie, jeśli chciałabyś spotkać kobiety w podobnej sytuacji życiowej – to odpowiedź brzmi TAK!

Jeśli w Twojej okolicy jest parę szkół rodzenia, to warto abyś zebrała o nich informacje i na tej podstawie podjęła decyzję. Szkoły różnią się między sobą w sposobie ujęcia tematów, ich treści, a także liczbą zajęć, liczbą osób w grupie, godzinami spotkań.

 

Jak wybrać?

W dużych miastach masz większy wybór - działa tam zwykle kilka szkół, przyszpitalnych i prywatnych. Trudniej jest w mniejszych miejscowościach. Ale i w nich, obok przyszpitalnej szkoły, powstaje coraz więcej szkół prywatnych. Szkoły przeważnie są płatne – niestety, Narodowy Fundusz Zdrowia ich nie refunduje. W niektórych miastach szkoły rodzenia finansowane są przez samorząd – dowiedz się, jakie warunki należy spełnić, aby skorzystać z takiego programu.

Zanim wybierzesz szkołę, zastanów się, jakie są Twoje wobec niej oczekiwania. Poproś też o opinie znajome pary, które skończyły taki kurs. Obejrzyj strony internetowe, porozmawiaj z osobami prowadzącymi – jak duże są grupy, gdzie odbywają się zajęcia, jaki jest ich program?

Zwróć szczególnie uwagę na miejsce w którym odbywają się zajęcia. Powinna to być osobna, przestronna sala, wyposażona w sprzęt ułatwiający zajęcia i wygodne siedzenia.

Jeżeli planujesz poród w domu lub zależy Ci na porodzie z minimalną liczbą ingerencji medycznych, dowiedz się, jakie poglądy na ten temat mają prowadzący. Jeżeli chciałabyś zawrzeć bliższe znajomości z osobami z grupy, wybierz szkołę, w której grupy są małe.

 

Co w programie?

W programie każdej szkoły są tzw. „żelazne punkty”, czyli wykłady dotyczące przebiegu ciąży, porodu i połogu; zajęcia omawiające naturalne karmienie, ćwiczenia praktyczne dotyczące opieki nad noworodkiem, jego kąpieli i pielęgnacji. Wykładowcy starają się nauczyć kobiety odpowiednich zachowań, sposobów oddychania i parcia. Jeśli szkoła rodzenia współpracuje ze szpitalem, to w planie zajęć przewidziane jest zwiedzanie oddziału położniczego. Oprócz tych „żelaznych punktów” wiele szkół oferuje dodatkowo ćwiczenia fizyczne przygotowujące do porodu lub specjalne ćwiczenia dla ciężarnych oparte na jodze.

 

Spotkania po porodzie

Dodatkowo część szkół oferuje także spotkania po porodzie, grupy wsparcia dla matek karmiących, naukę masażu niemowlęcego oraz gimnastykę w połogu. Młode mamy cenią sobie te spotkania, w szczególności kiedy mogą porozmawiać z osobami, które poznały w czasie kursu w szkole rodzenia. Takie spotkania to możliwość wymiany informacji, pochwalenia się swoim dzieckiem, zasięgnięcia porady od bardziej doświadczonych mam lub osoby prowadzącej. 

 

Razem czy w pojedynkę?

Najczęściej do szkoły rodzenia przychodzą pary. Ale być może ty chciałabyś na zajęcia przychodzić z mamą lub przyjaciółką – dowiedz się, jak prowadzący zapatrują się na towarzystwo osób innych niż ojciec dziecka. 

W niektórych szkołach, najczęściej przyszpitalnych, w czasie zajęć masz okazję poznać osoby pracujące na oddziale – niektóre z nich być może będą asystować przy Twoim porodzie, a nawet jeśli nie, to na pewno opowiedzą o zwyczajach panujących na oddziale - to ułatwi Ci pobyt tam.

 

Kiedy zacząć?

Zajęcia w szkole rodzenia najlepiej zacząć pod koniec 2. i w 3. trymestrze ciąży. Zawczasu dowiedz się, kiedy prowadzone są zapisy do grupy, która najbardziej ci odpowiada.

Korzyści

Dobrze wybrana szkoła – taka, w której zajęcia prowadzone są profesjonalnie i z zaangażowaniem - przyniesie ci wiele korzyści. Oprócz dobrego przygotowania do porodu, dzięki któremu zmniejszy się twój stres i lepiej będziesz radziła sobie ze skurczami i bólem, nauczysz się także, jak radzić sobie z maluchem w pierwszych dniach i tygodniach macierzyństwa. Twój spokój i poczucie rodzicielskich kompetencji będą wtedy nie do przecenienia!

Dowiedz się, co warto spakować do torby do szpitala!

 

Przedruk, kopiowanie, skaracanie i wykorzystywanie tekstów (w całości lub ich fragmentów) wymaga pismenej zgody Fundacji.

 

Szukaj

Wesprzyj nas!