A A A

Masaż antykolkowy

Metody łagodzenia dolegliwości brzusznych

 

Wielu młodych rodziców uskarża się na problemy związane z układem pokarmowym u swoich nowonarodzonych dzieci. Część z nich musi się zmierzyć z tzw. kolką, która jest nie tylko bolesnym przeżyciem dla dziecka, ale często staje się także przyczyną stresu i frustracji dla niedoświadczonych jeszcze matek i ojców.

 

Skąd się biorą bóle brzuszka?

 

Dolegliwości brzuszne u małego dziecka mogą mieć wiele przyczyn, m.in.: gazy czy połykanie powietrza podczas jedzenia, łapczywe ssanie, zbyt szybki wypływ mleka z piersi, nieumiejętne przystawianie dziecka do piersi czy nieodpowiednia dieta mamy. Jeżeli mama karmi sztucznym pokarmem, warto zwrócić uwagę, czy mleko zastępcze oraz butelka zostały odpowiednio dobrane.

Wielu specjalistów zwraca jednak uwagę na fakt, iż pojawienie się kolki ma bardzo silny związek ze sferą emocji.  Dziecko może mieć  zbyt  dużo  bodźców w otoczeniu i  w ten sposób sygnalizuje potrzebę spokoju i rutyny. Nie bez znaczenia jest także nerwowa atmosfera w domu, zestresowana mama, głośne, nieprzyjemne rozmowy – to wszystko wzbudza niepokój i napięcie u dziecka. Młodzi rodzice rzadko zdają sobie z tego sprawę i nie łączą dolegliwości czysto fizycznych ze sferą psychiczną.

Znalezienie przyczyny kolki nie zawsze jednak jest możliwe. W takiej sytuacji nauka różnych sposobów łagodzenia tej dolegliwości i przynoszenia ulgi dziecku będzie dla rodziców nieocenioną pomocą, zwłaszcza, że większość tych metod jest prosta i przynosi wymierne efekty. Co więcej, posiadanie tych umiejętności daje rodzicom możliwość samodzielnego radzenia sobie z problemami dziecka, co wzmacnia ich poczucie rodzicielskich kompetencji.

 

Metody łagodzenia kolki:

 

 • Ogrzewanie brzucha i pleców dziecka w okolicy krzyżowej.

 

Do ogrzania brzucha lub pleców dziecka można użyć małego, bawełnianego woreczka napełnionego nasionami gorczycy, pestkami wiśni lub ziarenkami grochu. Woreczek lekko podgrzewamy w piekarniku lub kuchence mikrofalowej, a następnie kładziemy na brzuchu lub plecach dziecka. Dziecko powinno mieć na sobie pojedynczą warstwę ubrania. Można lekko przesuwać nasionka dłonią, dzięki czemu dziecko będzie delikatnie masowane. Zamiast woreczka z nasionami można użyć małego termoforu dla niemowląt lub żelu w woreczku foliowym (do kupienia w aptece). Do tego celu świetnie nadaje się także plastikowa butelka wypełniona ciepłą wodą.

W przypadku gdy dziecku nie odpadła pępowina i nie można go jeszcze masować, świetnie sprawdza się suszarka do włosów. Należy uważać, aby strumień powietrza nie był zbyt gorący i nie poparzył delikatnej skóry malucha. Kierujemy go w stronę brzucha i nóg, uważając, aby nie dmuchać na buzię dziecka.

 

 • Masaż antykolkowy.

   

Najstarszym sposobem radzenia sobie z kolką  jest masaż. Znały go nasze babki i prababki i zanim sięgnęły po inne sposoby, ciepłymi dłońmi masowały brzuszek lub plecy swoich dzieci.

 

Młodzi rodzice mogą nauczyć się masażu antykolkowego już w szkole rodzenia. Dzięki temu będą stosować go profilaktycznie od 2. – 3. tygodnia życia dziecka (gdy odpadnie pępowina). Wielu rodziców masuje swoje maluchy od tego momentu mimo braku jakichkolwiek niepokojących objawów, ale dzięki temu ich dzieci regularnie się wypróżniają, nie mają żadnych dolegliwości, są spokojne i zadowolone.

 

Jak często należy wykonywać masaż?

Aby masaż przyniósł oczekiwany efekt  powinien być wykonywany od 3 do 5 razy dziennie przez 4 -7 dni. U niektórych dzieci rezultaty pojawią się niemal natychmiast, inne wymagają dłuższego czasu i większej systematyczności.

Masaż może okazać się mało skuteczny jeśli przyczyną bólu jest silna nietolerancja pokarmowa albo podrażnienie przewodu pokarmowego. W tej sytuacji należy doradzić rodzicom wizytę u lekarza pediatry.

 

Jak wykonywać masaż?

Wykonywanie masażu antykolkowego nie należy do trudnych czynności dlatego rodzice mogą się go nauczyć podczas wizyty położnej środowiskowej czy w szkole rodzenia. Do masowania warto zachęcić ojców – ich duże, ciepłe dłonie znakomicie nadają się do masowania, a oni mogą mieć satysfakcję z tego, że potrafią pomóc swemu dziecku.

 

Masaż antykolkowy składa się z 6 ruchów, które powinny być wykonywane w określonej kolejności:

 • Koło wodne

Całą dłonią głaszczemy brzuszek dziecka zaczynając od splotu słonecznego i kierując dłoń w dół. Wykonujemy ruch naprzemiennie, raz jedną, raz drugą dłonią. Jeśli dłoń rodzica jest zbyt duża powinien on głaskać brzuszek jedynie zewnętrzną krawędzią dłoni tak, aby nie „zahaczać’ o klatkę piersiową. Ruch wykonujemy 6 razy (każda ręka 3 ruchy).

 

 

 • Nóżki do brzuszka

Dociskamy delikatnie nóżki do brzuszka dziecka na 6 - 8 sekund. Ten ruch nie może być robiony na siłę – tylko tyle, ile potrafi dziecko. Jeśli nie udaje się zrobić tego ruchu, gdyż dziecko ma zbyt napięte nogi, należy położyć ciepłe dłonie na jego brzuchu, lekko naciskając przez 6-8 sekund.

 

 • Rozluźnianie

Ten ruch ma na celu rozluźnienie nóg malucha. Chwytamy nóżki dziecka za łydki, tworząc ze swoich dłoni „rynienkę” i kilka razy bardzo delikatnie potrząsamy.

 

 • Księżyc i słońce  

Wyobraźmy sobie, że brzuszek dziecka to tarcza zegara. „Księżyc” jest ruchem dłoni od 12.00-6.00 (czyli pół koła), „słońce” to pełne koło, od 6.00 do 6.00. Każda ręka wykonuje „swój ruch” np. lewa jest „księżycem”, prawa „słońcem”; ruchy wykonujemy naprzemiennie.  Najpierw jedną dłonią robimy pół koła  i nie odrywając jej od brzucha, drugą ręką robimy pełne koło. Powtarzamy ten ruch 6 razy zgodnie z kierunkiem  ruchu  wskazówek zegara.

 

 

 • Nóżki do brzuszka

Instrukcja jak wyżej.

 

 • Rozluźnianie

Instrukcja jak wyżej.

Całość powtarzamy 3 - 4 razy. Żeby masaż zadziałał, opisany cykl należy powtórzyć od 3 do 5 razy dziennie.

 

Przygotowanie do masażu

Aby masaż był skuteczny i sprawiał przyjemność zarówno dziecku jak i rodzicowi, należy przestrzegać kilku prostych zasad:

 

 • W pomieszczeniu w którym będzie masowane dziecko powinno być ciepło.

 • Dziecko nie może być śpiące ani głodne.

 • Zaczynamy masować co najmniej 20 - 30 minut po jedzeniu. Jeśli dziecko ma tendencje do ulewania należy odczekać około 40 - 50 minut.

 • Maluch powinien leżeć wygodnie. Na początku masaż najłatwiej jest wykonywać na przewijaku, gdyż dziecko zna to miejsce i czuje się na nim bezpiecznie.

 • Dłonie rodzica powinny być nieco cieplejsze niż brzuszek dziecka. Trzeba także pamiętać o zdjęciu biżuterii.

 • Należy rozebrać dziecko od pasa w dół, także z pieluszki.  

 • Dobrym rozwiązaniem jest robienie masażu podczas przewijania malucha. Dzięki temu unikniemy dodatkowego zdejmowania ubranka i pieluszki.

 • Do masażu należy używać oliwki dla niemowląt, takiej, która na pewno nie uczula dziecka. Rodzice prawdopodobnie dokonali już wyboru kosmetyków - jeśli nie, można zasugerować im kupno specjalnej oliwki przeznaczonej do masażu niemowlęcia.

 • Brzuszek dziecka można zacząć masować począwszy od 2. -3. tygodnia życia. Warunkiem jest zagojone miejsce po pępowinie.

 • Ruchy osoby masującej powinny być pewne i spokojne. Każdy ruch powinien być lekko naciskający, wtedy masaż przyniesie zamierzony rezultat. Siłę tego nacisku określi zachowanie dziecka – już po kilku sesjach maluch pokaże rodzicowi jak lubi być masowany.

 • Warto podczas masowania mówić do dziecka.

 

Pamiętajmy, że nie należy wykonywać masażu podczas ataku kolki lub gdy dziecko płacze - to może jeszcze bardziej je rozdrażnić. Wtedy można jedynie ogrzać brzuszek ciepłymi dłońmi lub przytulić dziecko i je nosić.

 

<"_blank">Pobierz PDF z instruktażem masażu antykolkowego!

 

Dowiedz sie więcej o karmieniu piersią!

 

Autor artykułu: Małgorzata Czarniecka

 

Przedruk, kopiowanie, skaracanie i wykorzystywanie tekstów (w całości lub ich fragmentów) wymaga pismenej zgody Fundacji

 

 

 

 

Szukaj

Wesprzyj nas!