A A A

Zrozumieć mężczyznę w ciąży - potrzeby i konflikty.

Fakt, że partnerka jest w ciąży nie pozostaje bez wpływu na przyszłego ojca. Niezależnie od tego, czy ciąża była planowana, czy jest niespodziewana, mężczyzna mierzyć się może z wieloma emocjami. W oczekiwaniu na dziecko ojcowie odczuwać mogą podekscytowanie, lęk, zadziwienie, troskę, miłość, zaskoczenie, niepewność, i to tylko kilka z nich. Podczas ciąży i porodu a później ojcostwa mężczyzna potrzebuje znaleźć sposoby na ich wyrażenie i zintegrowanie.

Fakt oczekiwania na dziecko oznacza odpowiedzialność, na którą nie zawsze jest się gotowym, niezależnie od wieku. Narodziny dziecka to wydarzenie, które zmienia dotychczasowe życie, a zmiana może powodować lęk – nawet jeśli to oczekiwana zmiana.

Mężczyzna potrzebuje znaleźć sobie miejsce w nowej sytuacji. Naturalnym odczuciem może być odczucie porzucenia. Uwaga ciężarnej kobiety skupiona jest na niej samej, na dziecku rosnącym wewnątrz niej. Wymaga dla siebie opieki i oczekuje wsparcia. Mężczyzna mógł nie zdawać sobie sprawy z tego, jak bardzo polegał do tej pory na jej uwadze i trosce, której teraz zabrakło. Może zadawać sobie pytanie: „a ja???”. Warto głośno wyrażać w rozmowie wzajemnie swoje potrzeby, oczekiwania i troski. 

Obecnie od mężczyzn oczekuje się większego zaangażowania w proces ciąży, narodzin i wychowania. Badania pokazują, że matki lepiej znoszą ciążę, jeśli przyszły ojciec jest aktywnie w ten proces zaangażowany. Mężczyzna wspiera aktywnie partnerkę wspólnie z nią wybierając szkołę rodzenia i biorąc w niej udział, towarzysząc podczas wizyt kontrolnych. Pomoc przy wybieraniu położnej, lekarza, douli, miejsca do porodu to kolejne możliwości zaangażowania się w ten proces. Działa to też na korzyść przyszłego taty, pomaga mu już na etapie ciąży budować więź z dzieckiem. Dodatkowo może tworzyć własne – swoje i dziecka – rytuały, jak na przykład kładzenie rąk na brzuch, mówienie czy śpiewanie do dziecka w brzuchu. Będzie bardzo mile zaskoczony, kiedy nowo narodzone dziecko rozpozna jego głos spośród innych.

Ciekawe może być również rozpoznanie u siebie syndromu kuwady, czyli wspólnego bycia w ciąży. Są ojcowie, którzy obserwują swój wzrost wagi, mdłości, zgagę, trudności ze spaniem, bóle kręgosłupa, wahania nastroju, zmiany w apetycie na seks.

Stawanie się ojcem może być zmieniającym procesem. Ważne jest znalezienie innego punktu odniesienia, niż punkt widzenia ciężarnej partnerki. To podróż od bycia mężczyzną do bycia ojcem. Istotne jest spotykanie mężczyzn na podobnym etapie życia. Taka męska inicjacja. Rozmowa z innymi ojcami o własnym doświadczeniu pogłębia własne przeżywanie tego procesu, a także na swój sposób pozwala ocenić, co oznacza bycie ojcem. Niezwykle istotny jest głos wspólnoty ojców zaangażowanych w rodzicielstwo od samego początku.

 

Zachęcamy do przeczytania artykułu o tym, w jaki sposób partner może wspierać kobietę po porodzie!

 

Przedruk, kopiowanie, skaracanie i wykorzystywanie tekstów (w całości lub ich fragmentów) wymaga pismenej zgody Fundacji

 

Szukaj

Wesprzyj nas!