A A A

Pozycje do karmienia piersią

Jako doświadczona karmiąca mama będziesz mieć swój własny repertuar ulubionych pozycji do karmienia dziecka i doświadczenie w przystawianiu dziecka w konfiguracjach, których nie zamieszczono dotychczas w żadnym poradniku.
Żeby osiągnąć ten etap, możesz zacząć od wypróbowania pozycji, które już nazwano i opisano. W każdej z nich punktem wspólnym jest wasza wygoda. Dobra pozycja do karmienia piersią to taka, która umożliwia dobre podparcie dla Twojego ciała i pozwala Ci rozluźnić mięśnie. Aby zadbać o komfort obu stron, ustabilizuj także pozycję dziecka, pomagając sobie małymi poduszkami, zwiniętym kocem czy poduszką - rogalem. Ustawienie dziecka na odpowiedniej wysokości pomoże Ci rozluźnić ramiona i uchronić się przed bólami pleców czy kłopotami z przystawieniem dziecka do piersi.


POZYCJA KLASYCZNA
Na większości zdjęć przedstawiających akt karmienia piersią widujemy mamę przystawiającą dziecko w pozycji klasycznej. To pozycja, w której z łatwością przystawia się dziecko niemal w każdym miejscu i sytuacji (dla początkujących lepsza może się okazać pozycja krzyżowa).
Mama siedzi wygodnie, z podpartymi plecami. Przeciwległą ręką podtrzymuje pierś tzw. chwytem „U” – dłoń pod piersią, z jednej strony kciuk, z drugiej pozostałe palce. Dziecko spoczywa na ramieniu mamy – brzuch do brzucha, całym ciałem zwrócone w jej stronę.POZYCJA KRZYŻOWA
Bardzo pomocna w pierwszym okresie karmienia piersią. Umożliwia dokładniejsze niż w pozycji klasycznej przystawienie dziecka do piersi.
Mama chwyta pierś ręką po tej samej stronie. Drugą ręką trzyma dziecko, z dłonią pod jego główką (nie trzyma dziecka za potylicę, a układa rękę nieco wyżej, na wysokości jego uszu).
Po przystawieniu dziecka do piersi ręka, która najpierw trzymała pierś, przyda się do objęcia dziecka.
POZYCJA SPOD PACHY
Mama siedzi wygodnie, z podpartymi plecami, zostawiając także nieco miejsca na nóżki dziecka. Przeciwległą ręką podtrzymuje pierś. Dziecko leży na wysokości piersi podparte poduszkami i podtrzymane ręką mamy – dłoń pod główką dziecka, jak w pozycji krzyżowej.
Pozycja przydatna m.in. dla mam po cesarskim cięciu ze względu na pominięcie obszaru blizny.

POZYCJA LEŻĄCA
Lubiana zwłaszcza w nocy i podczas długich sesji karmień – umożliwia odpoczynek obu stronom.
Mama i dziecko leżą na boku przytuleni do siebie brzuch do brzucha. Buzia dziecka jest na wysokości piersi.
W tej pozycji przyda się mała poduszka lub zwinięty kocyk do podparcia plecków dziecka.
POZYCJA ODCHYLONA (LAID-BACK POSITION)
Ułóż się wygodnie, odchyl do tyłu i zadbaj o dobre podparcie głowy, pleców i ramion. Połóż dziecko na sobie - całym ciałem zwrócone do Ciebie, jakbyście byli do siebie przyczepieni. Pozwól dziecku spocząć na policzku blisko Twojej brodawki. Gdy zechce się przyssać do piersi, możesz mu pomóc – w taki sposób, jaki wyda Ci się potrzebny.
W tej pozycji pierwsze skrzypce grają instynkt i intuicja – to one prowadzą Was oboje przez cały akt karmienia, napędzają odpowiednie przystawienie do piersi, wykorzystując grawitację oraz Wasze naturalne umiejętności i odruchy. To pozycja przydatna w wielu okolicznościach – pomaga się zregenerować, zniwelować problemy z przystawianiem do piersi, karmić komfortowo po cesarskim cięciu. Ma też wiele wersji, więc z łatwością można ją dostosować do indywidualnych preferencji konkretnej pary mama - dziecko.  
W różnych okresach karmienia mogą Wam się przydać różne pozycje. Testowanie i próbowanie, działanie metodą prób i błędów pomogą ci odkryć ulubione wersje.


Autor artykułu: Julita Hypki, doula. www.facebook/com/DoulaJulita
Ilustracje: Magdalena Kołek, Matka Po Godzinach www.matkapogodzinach.blogspot.com

 

Więcej o pozycjach przydatnych do karmienia piersią:
http://kellymom.com/ages/newborn/bf-basics/latch-resources/
http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=6&Itemid=13
http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=article&id=75:when-latching&catid=5:information&Itemid=17
http://www.biologicalnurturing.com/pages/faq.html#top
https://breastfeedingusa.org/content/article/some-ins-and-outs-laid-back-breastfeeding
http://www.llli.org/faq/positioning.html  

Przedruk, kopiowanie, skaracanie i wykorzystywanie tekstów (w całości lub ich fragmentów) wymaga pismenej zgody Fundacji

Szukaj

Wesprzyj nas!