A A A

Samopoczucie po cesarskim cięciu

Pamiętaj, że cesarskie cięcie to poważna operacja brzuszna, naruszająca równowagę w twoim organizmie i powrót do formy może zabrać ci trochę czasu.

Leki przeciwbólowe są podawane tak, abyś po blisko 8 godzinach od operacji mogła wstać z łóżka (dawki od bardzo silnych do coraz słabszych, na końcu dawki są dostosowywane do potrzeb pacjentki). Możesz mieć uczucie „ciągnięcia” w dole brzucha, odczuwać lęk przed kichnięciem, kaszlnięciem i wypróżnieniem (masz wrażenie, że brzuch ci się „rozpadnie”).

Turdności może ci także sprawiać karmienie dziecka piersią, ponieważ trudno jest znaleźć wygodną pozycję i może dokuczać ci ból pooperacyjny. Jeśli dziecko nie przebywa z tobą w sali pooperacyjnej, możesz mieć uczucie pustki i dezorientacji. 

Jeśli, z powodów organizacyjnych w danej placówce lub zdrowotnych, nie masz szansy na pierwszy wczesny kontakt z dzieckiem, poproś o umożliwienie kontaktu „skóra do skóry” ojcu dziecka.

Jeśli zależy ci na karmieniu piersią, wyraźnie zaznacz, że chcesz jak najwcześniej rozpocząć karmienie (położne często nie przywożą noworodka do karmienia, ponieważ chcą, żeby kobieta odpoczęła po operacji).

Proś o leki przeciwbólowe, jeśli nie dajesz sobie rady z bólem.

Gdy kichasz, kaszlesz lub mówisz, podciągaj nogi do siebie (ugnij w kolanach) i przytrzymuj się za brzuch. Poproś położną o pomoc przy karmieniu i pielęgnacji dziecka, gdy czujesz się jeszcze słaba po operacji.

Eliza Leoniuk, położna, pracuje w Szpitalu św. Zofii w Warszawie, działa w Stowarzyszeniu "Dobrze Urodzeni", towarzyszy rodzicom oczekującym dziecka, przygotowując ich do porodu w szkole rodzenia.

Dowiedz się więcej: połóg po cesarskim cięciu 


Przedruk, kopiowanie, skaracanie i wykorzystywanie tekstów (w całości lub ich fragmentów) wymaga pismenej zgody Fundacji

 

Szukaj

Wesprzyj nas!