A A A

Dieta w ciąży

Dieta dla dwojga

Dieta dla dwojga, ale nie za dwoje! Prawidłowe odżywianie w ciąży jest podstawą Twojego dobrego samopoczucia i zdrowia, i co najważniejsze, jest gwarancją prawidłowego rozwoju Twojego dziecka.  Dlatego też warto zastanowić się nad swoją dietą i wprowadzić mądre zmiany w swoim sposobie odżywania. Rozpocznij od zadania sobie paru pytań: Czy znam zasady zdrowej diety? Czy świadomie komponuję swoje posiłki? Czy wiem, czego i w jakich ilościach potrzebuje mój organizm?


Zasada  5 U

Zasady prawidłowego odżywiania łatwo wprowadzić stosując się do zasady 5 U:

  • Urozmaicenie – Dieta powinna być różnorodna  - zarówno na przestrzeni tygodnia, dnia, jak i w ramach każdego posiłku. Urozmaicając  posiłki w tygodniu, zadbaj, aby nie powtarzać tych samych potraw każdego dnia. Planując dania obiadowe pamiętaj, aby 2 razy w tygodniu w menu pojawiła się ryba, 1-2 razy danie z mięsem, a 2 razy warto skorzystać z nasion roślin strączkowych. W ciągu dnia należy spożywać produkty z różnych grup: przynajmniej 3 razy warzywa, 3 razy produkty zbożowe, 1-2 razy owoce, przynajmniej 1 raz nabiał i 1 razy produkty będące źródłami białka: ryby, mięso, jaja lub nasiona roślin strączkowych. W ramach 1 posiłku staraj się łączyć produkty z różnych grup – najprościej jest pamiętać, aby każdemu daniu towarzyszyło jakieś warzywo.

  • Uregulowanie – ważne jest, abyś starała się jeść posiłki mniej więcej o tej samej porze dnia i pilnowała ich liczby. W ciąży ważne jest żeby jeść mało ale często. Dzień powinien rozpoczynać się od śniadania, zjadanego wkrótce po przebudzeniu się oraz kolejnych 3-4 posiłków co 3,5-4 godziny. Ostatni posiłek powinien być zjadany na 3 godziny przed snem.

  • Umiarkowanie – zasada ta dotyczy przede wszystkim osób mających nadwagę lub otyłość, ale nawet jeśli nie masz problemów z utrzymaniem prawidłowej wagi, ogranicz ilość spożywanej soli, ,a także zwracaj uwagę na wielkość porcji, a zwłaszcza produktów białkowych. 100 g kawałek mięsa czy ryby dostarcza odpowiedniej dawki białka (20 g). Spożywanie większej ilości na raz nie gwarantuje wykorzystania tego cennego składnika, za to niestrawione resztki będą długo zalegały w przewodzie pokarmowym prowadząc do rozpoczęcia procesów gnilnych. Umiarkowanie stosuj również tłuszcze. Warzywa (poza ziemniakami) są jedyną grupą produktów, których w Twojej diecie nigdy nie jest za dużo – wręcz przeciwnie, im więcej tym lepiej!

  • Unikanie - wbrew powszechnej opinii, nie wszystko, co jest zawarte w żywności, jest zdrowe i zalecane. Istnieją substancje, które nie powinny w ogóle być spożywane np. cukier prosty (glukoza, sacharoza) oraz izomery trans kwasów tłuszczowych – z tego powodu unikaj słodzonych napojów gazowanych i tzw. fast foodu. Całkowicie wyeliminuj alkohol ze swojej diety – badania pokazały, że nie istnieje bezpieczna dawka alkoholu, którą możesz spożyć bez ryzyka dla zdrowia Twojego dziecka.

  • Uzupełnianie płynów – wypijanie odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia jest dopełnieniem zasad prawidłowego odżywiania się. Jest ona niezbędna do przebiegu procesów życiowych, pozbywania się końcowych produktów przemiany materii czy regulacji ciepłoty ciała. Powinnaś wypijać przynajmniej 1,5 l wody każdego dnia, warto zwrócić uwagę na typ wody – czy jest to woda źródlana czy mineralna. Dla dorosłych odpowiednia jest woda mineralna niskosodowa. Dodatkowe ilości płynów potrzebne są do uzupełnienia strat np. przy wysiłku fizycznym, gorączce czy podczas upałów. Kawy, herbaty oraz innych napojów nie możemy wliczyć do tego zalecanego 1,5 l wody, warto zacząć je traktować jak dodatki smakowe czy urozmaicenie diety, natomiast wodę jako podstawowe źródło płynu.

 

Przepisy na pyszne, zdrowe i pożywne potrawy dla kobiety w ciąży (i nie tylko):

Dodająca energii „owsianka” na śniadanie

Witaminowa surówka zimowa

Sałatka z buraków

Słoneczna zupa dyniowa

Wenecka zupa jarzynowa z fasolą

Zupa z czerwonej soczewicy

Owoce pod kruszonką

Kotlety z tofu w migdałach

Kompoty

Fladra pieczona z koperkiem

Zapiekanka jaglana z dżemem figowym

Zupa dyniowo-serowo-jaglana z tymiankiem

Kotlety z fasolki adzuki z kolendrą

Naleśniki jaglane z warzywami i serem camembert

Omlet dyniowy z nasturcjami

Omlet z cukinii z kolendrą

 

Dowiedz się, co wolno w ciąży - kosmetyczka? opalanie? solarium?

 

 

Przedruk, kopiowanie, skaracanie i wykorzystywanie tekstów (w całości lub ich fragmentów) wymaga pismenej zgody Fundacji.

 

 

Szukaj

Wesprzyj nas!