Strzelińskie Centrum Medyczne Sp. z o.o.

Wrocławska 46 57-100 Strzelin Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 29-08-2017
71 32 64 845; 71 326 48 42
www.szpitalstrzelin.pl
sekretariat@szpitalstrzelin.pl

Ordynatorzy: położnictwa – Arkadiusz Ruchlewicz (od 2014), neonatologii – Eleonora Kluba (od 1980)
Położne oddziałowe: położnictwa – Urszula Hercuń (od 2015) neonatologii – Maria Birut (od 1991)

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego – I

Szpital nie prowadzi ani nie współpracuje ze szkołą rodzenia.

Można obejrzeć oddział porodowy przed porodem.
Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dokument tożsamości, dokument potwierdzający ubezpieczenie, skierowanie do szpitala, wypisy z poprzednich pobytów w szpitalu, plan porodu, dodatkowe dokumenty w przypadku planowego cięcia cesarskiego - zaświadczenie od lekarza specjalisty kierującego do zabiegu cięcia cesarskiego
Wyniki badań wymagane przy przyjęciu do szpitala: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał), morfologia i badanie moczu  z ostatnich 6 tygodni, antygen HBs - HBS Ag - badanie w kierunku WZW B - w ciąży, OWA, WR - odczyn Wassermanna - badanie w kierunku kiły posiew GBS; badanie na nosicielstwo wirusa HIV, przeciwciała anty-HCV (badanie w kierunku WZW C) oraz zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów jeśli były przeprowadzane konsultacje np. od okulisty lub kardiologa
Plan porodu jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane u pacjentek przyjmowanych do porodu:
- u wszystkich pacjentek: zbieranie wywiadu, badanie ogólne (tj. pomiar ciśnienia, tętna i temperatury, ważenie), badanie wewnętrzne, badanie KTG, badanie USG, zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta
- w zależności od decyzji personelu: zakładanie wenflonu, lewatywa, golenie krocza.

W oddziale porodowym są 2 sale jednoosobowe, dostępne dla wszystkich rodzących bez opłat. Do dyspozycji rodzących są dostępne we wszystkich salach: worki sako, piłki, materace, a w niektórych prysznic i wanna.

Plan porodu omawiany jest często omawiany  z lekarzem i z położną w sali porodowej. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest co 60 minut, trwa ok. 20 minut. Badania wewnętrzne wykonywane są co 120 minut przez położną i lekarza. Rodząca nie może pić i jeść w trakcie porodu.
- niefarmakologiczne: praca z oddechem, kąpiel/prysznic
- farmakologiczne: gaz wziewny
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe nie jest dostępne.
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu to parcie na boku na łóżku porodowym lub w klęku z pomocą osoby towarzyszącej. W szpitalu jest możliwy poród w wodzie (zakończony urodzeniem dziecka do wody). Rodząca jest zawsze informowana o stosowanych podczas porodu środkach, badaniach i zabiegach.

Osoba towarzysząca może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Rodzącej nie może towarzyszyć więcej niż jedna bliska osoba. W porodzie nie może towarzyszyć doula – jedynie jedna osoba spokrewniona z rodzącą. Osoba towarzysząca może przebywać na trakcie porodowym, o ile pozostałe rodzące wyrażą zgodę. Osoba bliska może zostać przez 2 godziny po porodzie i w oddziale położniczym (w godzinach odwiedzin).
W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna.

Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie prawie zawsze od 1 do 5 minut. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się po kilku minutach. W trakcie szycia krocza dziecko w zależności od sytuacji jest lub nie jest zabierane od matki. Osoba towarzysząca może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie. Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana na brzuchu matki przez lekarza neonantologa.
Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się w kąciku noworodka w pobliżu matki najwcześniej po 2 godzinach po narodzinach,  po porodzie zabiegowym (vacuum, kleszcze) i po cięciu cesarskim po 11-30 minutach. Osoba towarzysząca może być przy tym obecna.
Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia zostaje przewieziony na oddział noworodkowy, jest “kangurowany” przez osobę towarzyszącą i jest przekazany osobie towarzyszącej w wózeczku szpitalnym. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia.
Pierwsza kąpiel noworodka odbywa się na prośbę, w wybranym przez matkę/opiekuna czasie.

W oddziale położniczym są 2 jednoosobowe sale bez łazienek i 3 dwuosobowe sale bez łazienek.
Zdrowe matki po przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę, matki po cesarskim cięciu mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce.
Pobyt w oddziale położniczym trwa średnio 2 dni po porodzie drogami natury, 3 dni po porodzie zabiegowym i po cięciu cesarskim.
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności opiekuna. Każdy rodzic jest uczony, jak pielęgnować noworodka. Matka najczęściej jest informowana o stanie zdrowia dziecka w czasie obchodu. Opiekun zawsze jest obecny w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka.
Kobieta otrzymuje poradę laktacyjną na życzenie. Porad laktacyjnych udzielają położne, lekarz neonatolog lub pielęgniarka oddziału neonatologicznego.
Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym na prośbę matki/opiekuna, ze względu na zauważalne trudności w karmieniu (noworodek płacze, jest niespokojny)  lub ze wskazań medycznych.
Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się w godz. 10:00-20:00, w sali, w której matka leży.

Brak opłat

- Znieczulenie dolarganem

Nie Znieczulenie gazem wziewnym

Basia
03-06-2019 20:09
Rok narodzin dziecka: 2019

Serdecznie polecam szpital w Strzelinie dla kobiet w ciąży. Personel jest bardzo opiekuńczy, spokojnie tłumaczy i wyjaśnia wątpliwości dotyczące zarówno maleństwa jaki i mamy w połogu. Dzieci nie są dokarmiane na siłę, plan porodu jest respektowany, odbywa się kontakt skóra do skóry po porodzie, rodzice mogą być przy wszystkich badaniach i szczepieniach. Niech nikogo nie zraża wystrój, bo zarówno sprzęt medyczny, jaki i wyposażenie są na wysokim poziomie. Położne i lekarze są uśmiechnięci i profesjonalni. Polecam ten szpital.

Ania
04-05-2019 19:02
Rok narodzin dziecka: 2019

Rodziłam w tym szpitalu i jestem bardzo zadowolona z zapewnionej opieki. Możliwość rodzenia w różnych pozycjach z wykorzystaniem piłki, worka sako, prysznica lub wanny. Położne są bardzo miłe i opiekuńcze. Zapewniają opiekę na bardzo wysokim poziomie. Potrafią doradzić i zawsze można na nie liczyć. Na całym oddziale panuje rodzinna atmosfera. Z czystym sumieniem polecam ten szpital. Gdybym miała rodzić drugi raz to tylko w Strzelinie.

Patrycja
21-04-2019 23:20
Rok narodzin dziecka: 2019

Urodziłam w tym szpitalu tydzień temu i jestem bardzo zadowolona z personelu oraz opieki po porodowej. Wszyscy są bardzo pomocni. Doradzą, wysluchaja. Jeśli miałabym polecic ten szpital to na 100% .Może oddzial nie wygląda nowocześnie ale spelnia wszystkie warunki. Sala porodowa duza na ktorej sa dostępne rozne rzeczy ktore pomagaja przy porodzie i wanna w której sama miałam przyjemność rodzić. Z ręka na sercu polecam????

Beata
25-03-2019 12:43
Rok narodzin dziecka: 2019

Niesamowita opieka. To mój drugi poród w tym szpitalu. Pierwszy był 10 lat temu, było dobrze, ale teraz czułam się prawie jak w "Szpitalu w Leśnej Górze". Personel uczynny, miły, wyrozumiały, fachowy i bardzo pomocny. Mały oddział, kameralnie i prawie jak w domu. Niestety sam szpital słabo dofinansowany, ale jeżeli ktoś ceni sobie komfort opieki, a nie luksusy lokalowe, to bardzo serdecznie polecam ten oddział dla pań, które chcą rodzić pod okiem bardzo dobrych fachowców.

Ewa
26-05-2018 12:55
Rok narodzin dziecka: 2018

Szczerze polecam ten szpital! Jestem pod ogromnym wrażeniem ciepła i profesjonalizmu pracujących tam osób (może poza panią anestezjolog, która strasznie gwiazdorzyła :)) Po strasznych kilku godzinach na patologii ciąży we wrocławskim Brochowie, gdzie nikt mnie o niczym nie informował i traktowano mnie jak kolejnego pacjenta na szpitalnej taśmie, pobyt w tym szpitalu był ukojeniem nerwów :) Rodziłam przez cesarkę. Syna przytuliłam jeszcze na sali operacyjnej, po przewiezieniu na salę pooperacyjną dostałam go na brzuch, tam też położna pomogła przystawić mi go do piersi. Rodziłam o 12, około 21 położna pomogła mi wstać i się troszkę umyć. Panie pielęgniarki od dzieciaczków bardzo pomagały, pierwszej nocy to one przewijały małego, ale był cały czas ze mną i mogłam go karmić. Drugiego dnia miałam za mało mleka i zaproponowano dokarmianie go mieszanką - nie ma się co bać że laktacja padnie - następnego dnia miałam już dużo pokarmu i butelka poszła w niepamięć :) Pediatra co rano bada dzieci przy mamie, większość badań dziecka też była wykonywana przy mnie. W szpitalu byłam łącznie 3 dni. Może warunki lokalowe nie są super nowoczesne, ale jest naprawdę czysto. Łazienka na korytarzu mobilizuje do ruchu, zwłaszcza po cesarce :) Mój pokój był 3-osobowy, miałam jedną panią do towarzystwa. W sali jest przewijak, umywalki i telewizor. Jedyny zgrzyt jaki się pojawił w czasie mojego pobytu w szpitalu to 8 osób + 3 małych dzieci odwiedzających naraz panią z mojej sali, ale to nie wina szpitala :D Więc szczerze polecam :)

Ania
10-02-2018 12:13
Rok narodzin dziecka: 2018

Urodziłam 2 dzieci w tym szpitalu i szczerze polecam. W pierwszej ciąży odwiedziłam kilka porodówek we Wro i tę,od razu wiedziałam że chcę tu rodzić.Atmosfera rodzinna, spokój, cisza, wolne miejsca.Po raz pierwszy zostałam przyjęta tydzień przed terminem, bez problemu,z życzliwością(miałam skierowanie ale bez konkretnych wskazań,nie było akcji porodowej). Spędziłam 2 tyg i byłam bardzo zadowolona z opieki i podjętych decyzji, okazało się wskazanie do cc.Drugie dziecko postanowiłam również tu urodzić.Zostałam przyjęta 2 dni po terminie, bez problemu, ze skierowaniem bez wskazań. Od ręki zostałam zbadana a następny dzień po badaniach decyzja została podjęta o cc, lekarz wyczerpująco omówił ze mną kwestie i odp na wszystkie pyt. Na sali operacyjnej pielęgniarki troszczyły się o moje samopoczucie,anastezjolog upewniał się w 100% czy już działa znieczulenie, byłam na bieżąco informowana, synka mogłam po chwili dotknąć.Atmosfera była rodzinna, otrzymałam wsparcie i poczucie bezp. Po 1h mogłam już karmić piersią, otrzymałam pomoc przy tym podczas całego pobytu, leki przeciwb. na zawołanie, Połozne wrecz z wyprzedzeniem pytały czy już podać. Otrzymałam wspaniałą pomoc przy uruchamianiu i po. Byłam informowana o stanie dziecka,Pani ordynator neonatologii to rzeczowa, sympatyczna kobieta która wyczerpująco omawiała wszystkie kwestie.Z-ca Ordynatora super lekarz, fachowy, cierpliwy z poczuciem humoru, Ginekolodzy troskliwi, sympatyczni, Położne „ z sercem na dłoni”. Anastezjolog fachowy, przesympatyczny i zabawny. Warunki lokalowe ok,nie ma łóżek z regulacją, ale mi to nie przeszkadzało, jak również brak łazienki w pokoju, była motywacja do ruchu po cc i przejścia się poza pokój.Jedzenie jak to w szpitalu, ale bywały dania na prawdę smaczne. Szczerze polecam szpital. Jestem pod ogromnym wrażeniem pracujących tam ludzi, oby jak najwięcej takich lekarzy i położnych. Serdecznie dziękuję za wspaniałą opiekę nade mną i dziećmi:-)

Mariola
02-01-2018 21:51
Rok narodzin dziecka: 2017

27.10.2017 Rodzilam w tym szpitalu i jestem zadowolona z personelu spędziłam tam tydzień czasu po porodzie polecam naprawdę ten szpital :) wszyscy sa bardzo mili jesli czegoś sie nie wie wytłumaczą doradzą. Podczas ciazy spedzilam w szpitalach 3 tygodnie i najlepsza opieka jest w strzelinie co sie przekonałam przy nastepnym porodzie tez wybiore Strzelin.

Natalia
04-11-2017 16:07
Rok narodzin dziecka: 2017

27.10.17r. Urodziłam cudownego chlopca ! To już mój drugi poród w tym szpitalu i jestem szczęśliwa,że właśnie tu moje pociechy przyszly na świat. Lekarze są bardzo sympatyczni i odpowiadają na każde pytanie. Jestem również pod wrażeniem położnych które są dla mnie jak anioły ! Bardzo cierpliwe i wyrozumiałe. Jestem ogromnie wdzięczna za pomoc bo nie bylo lekko, dzieki wam jestem najszczesliwszą mamą na świecie! Serdecznie polecam !

weronka
17-02-2017 23:03

nie wiem skad takie dobre opinie,ja przezylam tam najgorszy porod jaki mozna sobie wyobrazic,położne niesympatyczne to mało powiedziane9widocznie nie trafiłam na ludzkie),wydawalo mi sie,ze w tych czasach wymaga sie jakegos poziomu kultury u pracownikow instytucji panstwowych ,a tam dalej komuna i krolowe oddzialu ,kawusia i pogawedki wazniejsze pacjentka niech sobie czeka!moglabym rozwinac jeszcze ten temat ,ale za duzo zlych emocji powraca aha i maja chyba nieaktualne informacje na stronie ,bo mi i porodu w wodzie odmowiono i gazu rowniez ..szczerze nie polecam ,zreszta opinia mojej kolezanki jest tak samo negatywna

Alicja
28-01-2017 21:50

Trafiłam do szpitala w Strzelinie 8 dni po terminie porodu i spędziłam tam łącznie 9 dni. Miałam więc do czynienia ze wszystkimi lekarzami i położnymi. Opiekę przed jak i poporodową oceniam znakomicie. Personel przemiły, pomocny. Czułam się tak jak u siebie w domu:))) Może i warunki lokalowe nie są idealne i jedzenie bardzo przeciętne, ale atmosfera i poczucie bezpieczeństwa rekompensuje wszystko. Jeśli będę miała jeszcze kiedyś urodzić to z całąpewnością wybrałabym raz jeszcze ten szpital.